متوسط

بهترین استراتژی قیمت گذاری NFT

نحوه قیمت گذاری NFT

بار‌ها اخباری مبنی بر فروش آثار مختلف NFT با قیمت‌های نجومی به گوشمان رسیده است، برخی از خالقان NFT با فروش مجموعه آثار خود سود‌های چند میلیون دلاری کسب کرده‌اند و نام بزرگی برای خود در دنیای NFT ها به دست آورده‌اند. با توجه به این اخبار بسیاری از هنرمندان و خالقین اثر تصمیم گرفتند آثار خود را در قالب NFT ارائه کنند تا بتوانند بازار بزرگتری را برای معاملات آثار خود هدف قرار دهند.

اما در این بین برای ارائه آثار در قالب NFT چالش‌هایی در مسیر قرار دارد که مهم‌ترین این چالش‌ها نحوه قیمت گذاری NFT برای فروش آن است. در این بین موارد بسیاری بر نحوه قیمت گذاری NFT تاثیر گذار است و موارد بسیاری در قیمت گذاری باید لحاظ گردد.

اگر اطلاعات کافی و دید درستی در مورد نحوه قیمت گذاری NFT ها وجود داشته باشد می‌توانید سود قابل توجهی کسب کنید و آثار خود را در مدت زمان کمتری به فروش رسانید. قیمت گذاری NFT به هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه‌های انجام شده برای ساخت و فروش، ارزش اثر هنری که می‌خواهید بفروشید، شرایط کلی بازار NFT و هدف نهایی شما از فروش آن NFT بستگی دارد.

اگر می‌خواهید در حوزه NFT ها و تمامی موارد مربوط به آن به یک متخصص تبدیل شوید پیشنهاد می‌شود از مقاله آموزش NFT بازدید نمائید.

بسیاری از فروشندگان NFT نمی‌دانند که چگونه می‌خواهند اثر خود را به فروش برسانند یا نقشه راه مشخصی برای فروش آن ندارند که بتوانند برای فروش آن برنامه ریزی کنند، همین مسائل باعث شده تا کاربران نتوانند قیمت مشخصی را برای آثار خود تعیین کنند، بسیاری از خالقین اثر رقبای NFT خود را حتی بررسی هم نکرده‌اند تا بتوانند نسبت به آثار آن‌ها قیمت گذاری کنند.

قیمت گذاری NFT2

با بررسی مجموعه‌ای از اینگونه موارد م‌یتوانید یک استراتژی برای قیمت گذاری NFT خلق کنید، در ادامه این مقاله به بررسی کامل این موضوع و روش‌هایی برای قیمت گذاری مناسب آثار می‌پردازیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

تعیین قیمت NFT

به طور کلی هیچ استراتژی ثابت و مشخصی برای قیمت گذاری NFT ها وجود ندارد و ممکن است قیمتی که خالق اثر در بازار NFT تعیین می‌کند قیمتی نباشد که NFT با آن قیمت فروخته می‌شود. برای مثال ممکن است که قیمت فروش یک اثر برابر با ۱۰۰ دلار باشد اما خریدار با قیمت پیشنهادی ۹۰ دلار آن اثر را خریداری کند.

از آنجایی که سازنده یا خالق NFT شما هستید می‌توانید هز قیمتی را برای فروش اثر خود تعیین کنید اما تعیین قیمت بالا ممکن است باعث شود نتوانید اثر خود را سریعا بفروشید و تعیین قیمت بیش از حد پایین امکان افزایش تدریجی قیمت را برای شما دشوار خواهد کرد.

هدف شما تاثیر به سزایی در نحوه قیمت گذاری خواهد داشت برای مثال اگر می‌خواهید اثر خود را سریعا بفروشید باید قیمت پایین‌تری مد نظر قرار دهید اگر اثر ارزشمندی دارید و عجله‌ای برای فروش آن ندارید می‌توانید قیمت‌های بالاتری را مد نظر داشته باشید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بررسی نکات مهم در تعیین قیمت گذاری NFT ها بپردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

قیمت گذاری NFT

 

هزینه های انجام شده در ساخت NFT

یکی از مهم‌ترین مسائل برای قیمت گذاری NFT ها، هزینه‌هایی است که برای تولید اثر صرف می‌شود، همانطور که متوجه هستید برای ساخت NFT نیازمند یک اثر هستید و آن اثر دیجیتالی را باید خلق کنید یا از یک هنرمند خریداری کنید، خلق یا خرید اثری دیجیتالی که می‌خواهید به NFT تبدیل کنید نیاز به هزینه دارد.

همچنین برای پروسه ساخت و لیست کردن آن در بازار NFT نیاز به پرداخت هزینه‌های تراکنش و مینت کردن خواهید داشت. در عین حال ممکن است برای فروش بهتر آثار خود نیازمند هزینه‌های بازار‌یابی و تبلیغ برای فروش NFT خود باشید.

اگر می‌خواهید آثار زیادی را برای مجموعه NFT خود ایجاد کنید یا به هر دلیلی نمی‌توانید هزینه کافی برای ساخت NFT های خودتان را پرداخت کنید پیشنهاد می‌شود از مقاله ساخت NFT رایگان بازدید نمائید.

 

کمیاب بودن اثر و کارایی آن

ارزش یک اثر کمیاب بیشتر از یک NFT معمولی خواهد بود، نوع و تعداد دارایی در کمیابی بودن آن تاثیر مستقیم خواهد داشت، زمانی که از یک دارایی فقط یک نسخه ایجاد می‌شود مسلما ارزش آن NFT از NFT های چند نسخه‌ای بیشتر خواهد بود. برای تعیین قیمت باید اینگونه موارد را در نظر گرفت زیرا تاثیر بسیاری در قیمت خواهند داشت.

 

برند خود را بسازید

بازار NFT ها همواره در حال توسعه است و فضای بسیاری برای رشد دارد به همین دلیل اگر به عنوان یک راه کسب درآمد به NFT ها نگاه می‌کنید بهتر است برند خود را راه‌اندازی کنید و تبلیغات را در جامعه NFT ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف انجام دهید تا بتوانید آثار خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانید.

هر چه نام شما و برند شما در دنیای NFT ها بیشتر شنیده شود آثار شما در مدت زمان کمتر و با قیمت بالاتری به فروش خواهد رفت و اثر خلق شده توسط شما در بازار NFT ها خاص تر جلوه می‌کند، در این بین به یاد داشته باشید که ثبات یکی از مهم‌ترین عوامل در راه رسیدن به موفقیت است پس همواره ثبات خود در انجام امورات را در جهت رشد حفظ کنید.

برای گسترش برند خود می‌توانید در بازار‌های متعددی NFT های خود را بسازید و جوامع بیشتری را تحت تاثیر قرار دهید، هر چه بیشتر شناخته شوید بهتر می‌توانید آثار خود را با قیمت بالاتر بفروشید.

قیمت گذاری NFT3

 

ثبات داشته باشید تا قیمت کف را افزایش دهید

همانطور که در بالا اشاره کردیم ثبات در انجام امورات یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت است، داشتن ایده مناسب و استمرار در اجرای آن از گزینه‌های اصلی رسیدن به موفقیت است. بیپل هنرمند مشهور آثار روزمرگی خود را به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخت و همین مسئله باعث شد بسیاری از کاربران فکر کنند که چرا آن‌ها آثار خود را تولید نکنند تا سود چند میلیون دلاری کسب کنند.

ایجاد انگیزه با این اخبار بسیار خوب است اما نباید باعث شود که اعتماد به نفس کاذب و بیش از حد شما را گمراه کند. گمراهی از این طریق می‌تواند باعث قیمت گذاری نادرست آثار شود و قیمت کف بالایی برای اثر خود قرار دهید. قیمت کف یا Floor price کمترین قیمتی است که برای مجموعه NFT خود در زمان ساخت آن در مارکت پلیس مشخص کرده‌اید.

هر چه میزان محبوبیت و فروش شما بیشتر شود می‌توانید قیمت کف بالاتری برای آثار خود در نظر بگیرید اما قیمت کف بالا در همان ابتدای راه می‌تواند مضر باشد و فروش نرفتن آثار را در پی داشته باشد. برای بررسی انواع بازار‌های NFT پیشنهاد می‌شود از مقاله بهترین مارکت پلیس‌های NFT بازدید نمائید.

 

با ارائه قابلیت های مختلف ارزش آثار خود را بالا ببرید

برای بالا بردن ارزش NFT خود می‌توانید قابلیت‌های مختلفی را برای خریداران آثار خود ایجاد کنید تا به این صورت کاربران به نحوی برای خرید آثار شما با قیمت بالاتر متقاعد شوند. می‌توانید به خریداران آثار تخفیف‌های خاصی ارائه دهید یا به دارندگان آثار تخفیف‌هایی برای خرید آثار بعدی را پیشنهاد کنید.

همچنین می‌توانید از آن‌ها با ارسال کلیپ‌های ویدیویی تشکر و تقدیر کنید، در اینصورت خریداران آثار با توجه و احترام مضاعف شما روبرو می‌شوند و از آثار شما حمایت بیشتری خواهند کرد، در عین حال با این گونه موارد از رقبای خود نیز پیشی خواهید گرفت و مورد توجه خواهید بود.

قیمت گذاری NFT4

 

فروش و قیمت گذاری NFT به صورت حرفه ای

برای شروع این مسیر به صورت حرفه‌ای نیاز است که آموزش‌های کافی در زمینه‌‎های مختلف حوزه NFT داشته باشید، در عین حال نیاز به شناخت صنعت و علایق کاربران را خواهید داشت تا بتوانید آثاری را بسازید که در کمترین زمان با بهترین قیمت به فروش برسد.

به عنوان یک خالق می‌توانید هر قیمتی که مد نظر دارید را برای فروش NFT خود تعیین کنید اما نکته مهم در مورد فروش آن تمایز است، شما چه قدر نسبت به رقبایتان متمایز هستید و چه چیزی پروژه شما را نسبت به پروژه‌‎های دیگر متفاوت کرده است.

تفاوت شما با پروژه‌های دیگر و داشتن امتیاز‌های خاص باعث جذب کاربران بیشتر به پروژه شما و پذیرش قیمت بالاتر برای پرداخت خواهد شد. معمولا NFT ها را می‌توان به دو روش قیمت ثابت یا Fixed Price و حراج یا Auction فروخت. قیمت ثابت برای هر NFT در طول فرآیند ساخت آن مشخص می‌شود اما در فروش حراجی، در مدت زمانی که اثر شما در حراج است آن اثر به بالاترین پیشنهاد خرید فروخته خواهد شد.

 

نحوه قیمت گذاری NFT در مارکت پلیس OpenSea

برای قیمت گذاری NFT ها در مارکت پلیس Opensea.io نیاز است همانند تصویر زیر بر رروی گزینه Profile کلیک کنید.

قیمت گذاری NFT5

اثری که می‌خواهید بفروشید را از کیف پول خود انتخاب کنید، می‌توانید این مسئله را در مورد اثری که می‌خواهید ایجاد کنید نیز اجرا کنید. همانطور که در تصویر زیر مشخص است بر روی گزینه Sell کلیک کنید.

قیمت گذاری NFT6

نوع فروش و قیمت خود را مشخص کنید، مدت زمان را مشخص کنید و نوع Fixed price یا Timed auction را نسبت به اهداف خود انتخاب کنید تا پروسه فروش تکمیل شود. برای اطلاعات کامل در مورد این بازار پیشنها می‌شود از مقاله مارکت پلیس OpenSea بازدید نمائید.

 

فروش NFT بدون بازاریابی

NFT ها نیز همانند تمامی محصولات دیگر نیاز به بازاریابی دارند تا از این طریق بتوانید به بهترین شکل آن‌ها را به فروش برسانید. برای فروش اثر خود باید جامعه را مطلع کنید که چنین اثری وجود دارد و این امر با تبلیغ و بازاریابی قابل انجام است.

معمولا NFT هایی که دارای نقشه راه هستند و برنامه ریزی مناسبی در جهت فروش آن‌ها انجام شده است به خوبی معامله می‌شوند. برای این امر باید به خوبی برای آثار خود تبلیغ کنید و موارد بالا را رعایت کنید می‌توانید به بهترین شکل آثار خود را بفروشید.

 

جمع‌بندی

قیمت گذاری یک پروسه مهم در مسیر فروش است و بر موفقیت کلی شما در کسب درآمد از طریق بازار NFT تاثیر گذار خواهد بود، زمانی که هزینه‌های مربوط به مینت کردن، لیست کردن در بازار NFT و تبلیغات مربوط به آن را در نظر می‌گیریم متوجه می‌‍شویم که قیمت گذاری صحیح یک مسئله مهم در بازار است که تاثیر به سزایی در شکست یا موفقیت آن پروژه خواهد داشت.

نیاز است قبل از شروع لیست کردن پروژه خود در بازار‌های NFT به بررسی کامل موارد مربوط به پروژه بپردازید و اهداف خود را مشخص کنید تا بتوانید بهترین قیمت گذاری را در مورد پروژه خود انجام دهید. برای بهتر شدن به آثار NFT خود معنا دهید، جامعه کاربران مربوط به پروژه NFT خود را ایجاد کنید، مخاطبان خود را درگیر اخبار آثار خود نگه دارید و کاربردی برای آثار خود ایجاد کنید تا همواره آثار شما ارزشمند باشد و با ارزش بماند.

در بالا به بررسی نحوه قیمت گذاری NFT و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با این مقاله به بهترین شکل اثر خود را قیمت گذاری کنید و پیروزی را برای پروژه‌های خود رقم بزنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا