مینت NFT چیست؟ – ۰ تا ۱۰۰ ضرب کردن توکن‌های غیرمثلی

مینت NFT

مینت کردن یک توکن غیرقابل مثلی (NFT) به تبدیل داده‌های دیجیتالی به کلکسیون‌های کریپتویی و یا دارایی‌های دیجیتالی می‌گویند که در بلاکچین ثبت می‌شوند. محصولات دیجیتالی در پایگاه اطلاعات غیرمتمرکز و یا همان بلاکچین ذخیره می‌شوند و امکان ویرایش، اصلاح و یا حذف آنها هم وجود ندارد. در کل فرایند بارگذاری هر NFT در بلاکچین، به مینت NFT شناخته می‌شود. در ابتدا اگر با NFT آشنایی ندارید، اجازه دهید مقداری در رابطه با NFT صحبت کنیم.

 

NFT چیست؟

توکن‌های غیرقابل مثلی و یا همان NFTها دارایی‌های دیجیتالی می‌باشند که در تکنولوژی بلاکچین قابل ارزیابی هستند. این دارایی‌ها شامل کارهای هنری، موسیقی و یا دارایی‌های داخل بازی‌ها می‌شوند که مینت NFT از جمله فرایندی است که بسیار در میان فعالان این حوزه معروف است. NFT به معنای توکن غیرقابل مثلی است که همانطور که نام آن معلوم می‌کند، امکان تبدیل این توکن‌ها به سایر توکن‌ها وجود ندارد.

در رابطه با امنیت توکن‌های غیرقابل مثلی هم باید گفت که به طور کلی ایمن هستند و طبیعت توزیع‌شده‌ی بلاکچین باعث شده است تا هک کردن NFTها کار ساده‌ای نباشد. تنها ریسکی که این توکن‌ها را تهدید می‌کند، امکان از دست رفتن توکن‌ها در صورت از کار افتادن پلتفرم‌ها می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله NFT چیست؟ را مطالعه کنید.

 

توکن غیرمثلی چیست

 

نحوه عملکرد مینت کردن NFT

علاقه‌مندان این حوزه ممکن است تا قصد حفظ دارایی، خرید و یا فروش این توکن‌های غیرقابل مثلی را داشته باشند که در کلیه این موارد یادگیری مینت NFT با ابزار مناسب به تسهیل کردن آن کمک می‌کند. به علاوه، مورد دیگری که افراد به آن نیاز خواهند داشت، پیشینه‌ای در فضای رمزنگاری و فناوری بلاکچین است.

فرایند مینت به این ترتیب است که ابتدا کیف پول کریپتویی باید در دسترس باشد. سپس بایستی دارایی و سرمایه مدنظر را برای ایجاد NFT در بلاکچین تهیه شود. ایجاد پروفایل درست پس از این مرحله باید اتفاق بیوفتد؛ در پروفایل افراد باید محصول قابل فروش و نحوه فروش آن را مشخص کنند. در آخر فایل مورد نظر بارگذاری شده و مینت توکن آغاز خواهد شد. فروش NFTها پس از اتمام فرایند ضرب کردن آغاز می‌شود و در این بین کارمزدها را هم نباید فراموش کرد. در بخش‌های بعدی در رابطه با کلیه مراحل با جزئیات صحبت خواهیم کرد.

 

نکات مهم پیش از مینت NFT

شاید مینت NFT در ظاهر ساده به نظر بیاید، اما چندین مسئله مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت.

 

نکات مهم پیش از مینت NFT

 

  • پلتفرم بلاکچین: ابتدایی‌ترین گزینه‌ای که باید به آن توجه کرد بلاکچینی است که قصد مینت NFT در آن را دارید. استفاده از بلاکچین‌های متفاوت به هنگام مینت امکان‌پذیر است. اتریوم را می‌توان به عنوان بزرگترین بلاکچین در نظر گرفت، اما سایر بلاکچین‌ها همچون Polkadot، Tron، WAX، Cosmos، EOS و چندین مورد دیگر هم وجود دارند. فعالان این حوزه به دلیل اعمال هزینه‌های بالای اتریوم مدت‌ها است که به دنبال جایگزینی برای آن هستند و موفقیت‌هایی هم داشتند.
  • اکوسیستم NFT: به منظور پیشگیری از مشکلات انتقالات توکن‌ها، حتماً مطمئن شوید که پلتفرم انتخابی شما قابلیت انتقال و فروش NFTها را میان چندین بلاکچین داشته باشد. کلیه توکن‌ها در یک بلاکچین جمع نشده اند و به همین دلیل باید به دنبال بستری باشید که بتوانید بین بلاکچین‌ها فعالیت کنید. در نظر هم داشته باشید که پلتفرم‌هایی که از شهرت پایینی برخوردار اند شاید خیلی گزینه مناسبی نباشند.
  • هزینه پلتفرم: حتماً اطمینان حاصل کنید که از پس هزینه‌های پلتفرم انتخابی خود بر می‌آیید. فرض کنید که شما هنرمندی ناشناس هستید که در این رابطه باید گفت اصلاً صرفه اقتصادی نخواهد داشت که صدها دلار خرج ایجاد و پرینت یک NFT کنید، درحالی که از دریافت سود از آن توکن اصلاً مطمئن نیستید. هزینه‌ها همیشه موضوع مهمی در این صنعت بوده اند.
  • مارکت‌پلیس توکن غیرقابل مثلی: توسعه‌دهندگان انتخاب‌های زیادی برای پلتفرم خود در بلاکچین اتریوم دارند که از جمله بزرگترین آنها می‌توان به Rarible، Mintable و OpenSea اشاره کرد. توجه داشته باشید که اگر از سایر بلاکچین‌ها استفاده می‌کنید، حتماً ترافیک را جذب می‌کند.

 

چگونه یک NFT مینت کنیم

اشخاصی هستند که قصد تبدیل دارایی‌های دیجیتالی خود به NFT را دارند که فرایندی را تحت عنوان  “مینت NFT” باید انجام دهند.

 

چگونه یک NFT مینت کنیم

 

۱. خرید ارز دیجیتال:  افراد به منظور ایجاد و یا فروش توکن‌های غیرقابل مثلی نیاز دارند تا ارز دیجیتال برای خود خریداری کنند که عموماً باید اتریوم خریده شود، اما در کل به نوع اپلیکیشن بستگی دارد. بنابراین یک صرافی ارزهای دیجیتال که نیازهای شما را برآورده می‌کند پیدا کنید و با ایجاد حساب در آن نسبت به خرید ارز رمزنگاری خود اقدام کنید.

این ارزهای دیجیتال جهت پرداخت کارمزدهای مارکت‌پلیس مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته‌ای که وجود دارد نوع بازار توکن‌های غیرقابل مثلی جهت مینت NFT است که برخی از آنها خرید کریپتو را در خود پلتفرم انجام می‌دهند، اما هستند پلتفرم‌هایی که خرید را به بیرون از سیستم خود می‌برند.

۲. انتخاب کیف‌پول ارز دیجیتال: به منظور نگهداری ارزهای خریداری شده باید ولتی تهیه شود. به طور کلی کیف‌پول گرم و کیف‌پول سرد داریم؛ hot wallets  با اتصال به اینترنت فعالیت می‌کند و این در حالی است که cold wallets دارایی‌های افراد را به صورت آفلاین نگهداری می‌کنند و به مراتب از امنیت بالاتری هم برخوردار اند. هر کدام به زیر مجموعه‌های خود تبدیل می‌شوند که در صورت علاقه به دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله “کیف پول ارز دیجیتال” رجوع کنید.

۳. انتخاب مارکت‌پلیس NFT: تعدادی بازار توکن غیرقابل مثلی وجود دارد که افراد می‌توانند برای مینت NFT خود از میان آنها انتخاب کنند. موضوعی که باید در فرایند انتخاب این گزینه‌ها در نظر بگیرید، کارمزدهای هر پلتفرم است.

 

مارکت‌پلیس NFT

 

  • OpenSea
  • SuperRare
  • Nifty Gateway
  • Rarible
  • NFT ShowRoom
  • Axie Marketplace

 ۴. اتصال کیف‌پول: کیف‌پول ارز دیجیتال خود را به مارکت‌پلیس NFT انتخاب شده وصل کنید. نحوه اتصال هم که کاملاً به نوع ولت شما بستگی دارد؛ برخی از ولت‌ها با استفاده از اسکن کد QR و برخی دیگر با نصب اپلیکیشن روی کامپیوتر متصل می‌شوند. به محض اتصال، موقعیت ایجاد پروفایل برای کاربران به وجود می‌آید که پیشنهاد می‌شود تا اطلاعاتی همچون لینک وبسایت خود و یا صفحه‌های مجازی خود در آنجا دیده شود.

به علاوه، یکی از اطلاعاتی که بهتر است تا در بخش پروفایل وجود داشته باشد، ارز دیجیتال مورد نظر جهت پرداختی‌ها به هنگام خرید توکن NFT شما می‌باشد. به این شکل، خریداران از پیش می‌دانند که چه ارز دیجیتالی را خریداری کنند.

۵. مینت NFT: دارایی دیجیتالی خود را که قصد لیست کردن در مارکت‌پلیس دارید را انتخاب و از طریق وبسایت بارگذاری کنید. این بارگذاری درست همانند سایر سایت‌های معمولی اتفاق می‌افتد و در نتیجه نباید بیستر از چند ثانیه به طول بینجامد. ادامه فرایند نیز کاملاً پر واضح خواهد بود. به این شکل که مواردی چون توضیحات، تنظیم قیمت فروش و یا مزایده را باید کامل کنید.

در ادامه هم هزینه کارمزد گس را باید پرداخت کنید. در کل حتماً اطمینان حاصل کنید که ارز دیجیتال کافی در کیف‌پول خود دارید.

 

مینت رایگان NFT

کارمزدهایی برای مینت کردن توکن‌ها در بلاکچین‌ها اعمال می‌شود که امکان پرداخت نکردن آنها وجود دارد. به علاوه راه حل‌های دیگری هم وجود دارد. در برخی از مواقع این امکان ایجاد می‌شود تا کارمزد تراکنش را به خریدار انتقال داد و در برخی از مواقع دیگر، افراد می‌توانند مارکت‌پلیسی را پیدا کنند که برای مینت NFT کارمزدی را اعمال نمی‌‌کند. در این باره هم باید گفت که مارکت‌پلیس‌های بدون کارمزد قطعاً جدید هستند و از شهرت بالایی برخوردار نخواهند بود.

 

مینت رایگان NFT

 

از تمام این موارد هم که بگذریم، بیشتر مارکت‌پلیس‌های NFT کارمزدی را برای فروش و انجام تراکنش‌ها اعمال می‌کنند و به همین دلیل باید گفت که نمی‌توان یک توکن NFT را به صورت کاملاً رایگان ایجاد کرد و به فروش رساند. اما می‌توان با انتخاب پلتفرم‌های ارزان‌تر، هزینه‌های مینت NFT و مسائل مربوط به آن را  تا جایی که امکان دارد به حداقل رساند.

 

سؤالات پرتکرار

آیا امکان از دست دادن پول در مینت NFT وجود دارد؟

 بله، در نظر داشته باشید که کارمزدهایی از سوی بلاکچین برای مینت کردن اعمال می‌شود که مالک NFT در صورت عدم فروش توکن ضرر خواهد کرد.  

آیا مینت NFT مشابه خرید توکن می‌باشد؟

 خیر، ضرب کردن توکن‌ها به معنی ایجاد NFT و قرار دادن آن در بلاکچین است، اما خرید توکن پیش از ایجاد آن غیرممکن خواهد بود.

آیا ضرب کردن توکن غیرقابل مثلی هزینه‌ای در پی دارد؟

 مینت NFT می‌تواند به صورت رایگان انجام شود، اما بیشتر مارکت‌پلیس‌ها هزینه‌ای را اعمال می‌کنند. اگر هم هزینه‌ای از جانب آنها در نظر گرفته نشود، کارمزد گس حین قرار دادن توکن در بلاکچین را فراموش نکنید. کارمزدهای ایجاد NFT هم در این صنعت به صورت گسترده است و هیچ قانونی ندارد. 

پس از مینت NFT چه اتفاقی می‌افتد؟

 توکن غیرقابل مثلی در بلاکچین قرار داده می‌شود و مالکیت آن به صورت عموم نشان داده می‌شود. این فرایند معمولاً در مارکت‌پلیس‌های NFT انجام می‌شود، اما برخی هم با استفاده از زبان کدنویسی ترجیح می‌دهند تا توکن خود را کدنویسی کنند.

آیا NFTها گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند؟

 هرگز نمی‌توان جواب این سؤال را به طور قطع داد. با این حال باید گفت که ارزش این توکن‌ها در سال ۲۰۲۲ سیر نزولی داشته اند. بنابراین چنانچه در حوزه NFTها سرمایه‌گذاری می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که سهم کوچکی از دارایی شما را تشکیل می‌دهد. 

به طور میانگین NFTها با چه قیمتی به فروش می‌رسند؟

 توکن‌های بوده اند که به ارزش ده میلیون دلار به فروش رفته اند، در حالی که برخی از آنها اصلاً به فروش نرفته‌اند. درست همانند سایر مارکت‌پلیس‌ها باید گفت که تعداد انگشت شماری از هنرمندان پول درمی‌آورند و برخی هم هر از گاهی درآمد اندکی را دارند. به همین جهت نمی‌توان نظری برای میانگین قیمت‌ها داد. 

چگونه توکن غیر مثلی (NFT) فروخته می‌شود؟

 افراد می‌توانند هنر خود را به صورت NFT ضرب کنند و سپس در مارکت‌پلیس‌های NFT بفروشند. در کل NFT توکنی برای مالکیت است که صاحبان آن حضانتی بودن توکن را اثبات می‌کنند. با این حال هیچ ضمانتی وجود ندارد که بگوید همیشه برای کلیه توکن‌ها خریدار وجود دارد. 
۵/۵ - (۲ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا