قوانین ارز دیجیتال اروپاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در هلند

قوانین کلی در کشور هلند

پارلمان هلند اعلام کرده است که ممنوع کردن ارزهای دیجیتال در قوانین هلند کار درستی نیست و کشور را از این تکنولوژی دور می کند. اما در نظر دارد تا قوانین مشخص و دقیقی را برای این ارزهای رمزنگاری شده وضع کند. این مقررات در سال ۲۰۲۰ توسط اجرای قوانین در هلند اعلام شد؛ اینگونه که کلیه ارائه دهندگان کیف پول ها و صرافی های ارزهای رمزنگاری شده می بایست از قوانین ضد پولشویی و تروریستی و قوانین ارزهای دیجیتال در هلند پیروی کنند. بر اساس این قوانین، کلیه ارائه دهندگان خدمات دیجیتال موظف اند تا:

  • در بانک مرکزی هلند ثبت نام نمایند؛
  • قوانین یکپارچه ی حاکم در کشور و ضد پولشویی را رعایت نمایند؛
  • شرایط و قوانین KYC را در روندهای خود بررسی نمایند؛
  • بر روی تراکنش های مشتریان خود نظارت داشته باشند و
  • تمام فعالیت های مشکوک را به مقامات مربوطه اطلاع دهند.

در قوانین ارزهای دیجیتال در هلند برای شرکت ها و یا ارائه دهندگان خدمات هزینه ای سالانه در نظر گرفته می شود که در صورت تأیید از طرف بانک مرکزی هلند می بایست به هنگام ثبت در این سیستم پرداخت کنند. مبلغ در نظر گرفته شده ۱.۷ میلیون یورو می باشد. شرکت هایی هم که پیش از تصویب قوانین ضد پولشویی مشغول به کار شده اند مهلت ۶ ماهه دارند تا مدارک و ملزومات لازمه را برای ثبت نام کامل کنند.

در قوانین ارزهای دیجیتال در هلند، ارزهای رمزنگاری شده به علت نوسانات بالا و غیرقابل کنترل بودن در دسته ی پول رسمی برای پرداخت جای نمی گیرد. در این کشور یک سری ویژگی برای پول رسمی در نظر دارد که ارزهای رمزنگاری شده فارغ از این ویژگی ها می باشند؛ به عنوان مثال پول باید یک حساب داشته باشد و روشی برای داد و ستد باشد که به نظر بانک مرکزی ارزهای دیجیتال نمی توانند این ویژگی ها را داشته باشند. به علاوه دولت کشور هلند هنوز قانونی برای ICO ها (عرضه اولیه کوین) هم وضع نکرده است و آن ها را وسیله ای برای پولشویی و جرایمی در این باره می‌داند.

طبق قوانین اعلام شده از سوی دولت هلند، عرضه اولیه کوین نیز کارکرد پول رسمی را ندارد و نمی توان آنها را نیز به عنوان پول رسمی کشور استفاده کرد.

 

نگهداری و مجوز های ارزهای رمزنگاری شده

اگر از دید شهروندان هلندی به قضیه نگاه کنیم، آن ها هنوز از وضعیت ارزهای دیجیتال آگاهی کاملی ندارند. در سال ۲۰۱۸ از سوی دادگاه منطقه ی آمستردام بیانیه ای اعلام شد که ارز بیت‌کوین می تواند ویژگی “جزء دارایی باشد” را داشته باشد؛ که نشان دهنده این است که ارز، ارزش دارد و قابلیت انتقال نیز دارد. به نقل از دادگاه، بیت‌کوین یک سری اعداد و حروف رمزنگاری شده و دیجیتال می باشد که بر روی سخت افزاری کامپیوتر ذخیره می شود؛ به علاوه بیت‌کوین از یک کیف پول به کیف دیگری تحت عنوان پرداخت منتقل می شود.

 

استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در هلند

استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور مجاز اعلام شده است و مجوز خاصی هم در قوانین ارزهای دیجیتال در هلند نیاز نیست. این درحالی است که یک استخراج معمولی و روتین انجام شود. در صورتی که ماینینگ در حجم بالا صورت بگیرد مسلما به حجم بالای انرژی نیز نیاز دارد. انرژی مصرفی بالا در دستگاه های ماینر آسیب های زیادی هم به محیط زیست می زند و همچنین هزینه ی بالایی هم دارد. در کشور هلند برای استخراج های حجم بالا در زمینه ی ارزهای رمزنگاری شده ممکن است که به مجوزهای لازم از جمله مجوز محیط زیست نیاز داشته باشید.

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

برای انجام مبادلات و خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. افراد بدون رجوع به بانک ها و یا مراکز ارائه دهنده ی ارزهای دیجیتال می توانند با افراد دیگر نیز به کار خود ادامه دهند. همانطور که در بخش های پیشین گفته شد، مراکز ارائه دهنده ی خدمات ارزهای دیجیتال از جمله صرافی ها باید در بانک مرکزی هلند ثبت نام نمایند تا اصالت و هویت آنها قانونی باشد. بنابران با بررسی مجوزهای صرافی می توان به راحتی از قانونی بودن آنها اطمینان حاصل کرد.

 

صرافی ها در هلند

کار و فعالیت صرافی ها در این کشور مجاز اعلام شده است و تنها موردی که می بایست در این باره بررسی کرد قانونی بودن این صرافی ها می باشد.  دولت اعلام کرده است که با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در هلند، کلیه صرافی ها و ارگان هایی که خدمات ارزهای دیجیتال ارائه می دهند موظف اند به بانک مرکزی در هلند درخواست دهند تا در صورت پذیرفته شدن از سوی دولت به کار خود ادامه دهند.

علاوه بر ثبت نام در بانک مرکزی، کلیه صرافی ها می بایست در صورت مشاهده ی تراکنش و یا معاملات مشکوک فورا به مراجع قضایی مربوطه اعلام کنند. در صورتی هم که افراد به صرافی های غیر قانونی رجوع کنند و کلاهبرداری، پولشویی و سرقت رخ دهد، دولت هیچ گونه کمکی نمی کند و حمایت خود را از قربانبان دریغ خواهد کرد.

 

قوانین مالیاتی در هلند

در کشور هلند برای ارزهای رمزنگاری شده مالیات در نظر گرفته اند. منتهی میزان کل مالیات های شهروندان در قوانین ارزهای دیجیتال در هلند متفاوت می باشد. در حال حاضر قانون مشخصی در رابطه با اینکه به هر کدام از رمزارز ها به چه میزان مالیات تعلق می گیرد مشخص نشده است. در کل مالیات ها را به دوسته می توان تقسیم کرد؛

  1. مالیات بر درآمد از دارایی
  2. مالیات بر درآمد از سایر فعالیت ها

چنانچه این دو مورد با یکدیگر تلفیق شوند هم مورد سوم شکل می گیرد. اگر مورد اول باشد، مالیات در نظر گرفته شده ۳۱ درصد و برای مورد دوم مالیات در نظر گرفته شده ۴۹.۵ درصد می باشد.

 

سؤالات متداول

آیا ارزهای دیجیتال در هلند قانونی می باشد؟

دولت هلند ارزهای دیجیتال را غیر قانونی به حساب نمی آورد

استخراج در این کشور شرایط خاصی دارد؟

خیر. استخراج مجاز می باشد و قوانین خاصی وضع نشده است.

برای استخراج به مجوز نیاز است؟

لزوما خیر. در صورتی که برای شخص باشد نیازی به دریافت مجوز نیست اما اگر در حجم بالا انجام شود، به دلیل استفاده ی زیاد از منابع طبیعی نیاز به دریافت مجوز است.
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

ده − 3 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا