بلاکچین نم (NEM) – بلاکچینی هوشمند

بلاکچین NEM

بلاکچین نم یا در بیانی بهتر جنبش اقتصادی جدید می‌خواهد یک بلاکچین هوشمندتر و از نظر فناوری پیشرفته‌تر ایجاد کند. NEM که خود را بلاکچین دارایی هوشمند می نامد، یک پلتفرم فناوری است که به دنبال راهی کارآمد برای مدیریت آسان دارایی ها و داده ها با هزینه کم است.

 

معرفی بلاکچین نِم

NEM در مارس ۲۰۱۵ به عنوان یک نسخه فورک از NXT، یکی دیگر از ارزهای مجازی محبوب مبتنی بر بلاکچین و پلتفرم شبکه پرداخت، تکامل یافت. این پلتفرم توسط یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور به نام بنیاد NEM اداره می شود. پس از فورک، NEM.io تصمیم گرفت تا پایگاه کد خود را برای پیشرفت NEM توسعه دهد تا آن را مقیاس‌پذیرتر و سریع‌تر کند. بنابراین یک پلتفرم جدید ارز دیجیتال NEM پدید آمد که کاملاً متفاوت از NXT.1 اصلی بود.

 

توکن XEM، ارز دیجیتال بلاکچین NEM

NEM یک ارز دیجیتال مخصوص به خود دارد که XEM نام دارد. اگرچه XEM مانند بیت کوین توسط تاجران به عنوان وسیله پرداخت مورد استفاده قرار نمی گیرد، با این وجود XEM به طور قابل توجهی از نظر ارزش رشد کرده است و تا اکتبر ۲۰۲۱، هفتاد و پنجمین ارزش بازار را در بین ارزهای رمزنگاری شده دارد.

 

NEM (XEM) چیست؟

 

مکانیسم اجماع در بلاکچین NEM

هدف NEM ساخت یک بلاکچین بهتر است و سعی می کند با استفاده از دو مفهوم کلیدی اثبات اهمیت (POI) و برداشت به آن دست یابد. سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین، از سیستم اثبات کار (POW) یا اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند که برای کار کردن با بلاکچین به یک دستگاه استخراج نیاز دارد. جوایز بر اساس سهم کاری آنها به ماینر اختصاص می یابد.

با این حال، در POW ماینرهایی که قدرت پردازش محاسبات بالاتری دارند، نسبت به کسانی که ماشین‌های قدرتمندتری دارند، برتری غیرقابل قبولی دارند. علاوه بر این، POW منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود و انرژی فرآیند را ناکارآمد می کند. در POS، ذخیره‌کنندگان کوین از مزیت بی‌رویهی برخوردارند زیرا شرکت‌کنندگانی که کوین های بیشتری دارند، شانس بیشتری برای دریافت کوین های بیشتر از طریق استخراج و پردازش تراکنش دارند. همچنین به جای هزینه های کریپتوکوین، پس انداز کریپتوکوین را ترویج می کند.

NEM با استفاده از مکانیسم POI خود به این موضوع می پردازد، زیرا به میزان “سرمایه گذاری” شخص در سیستم NEM، با منافع واقعی “تخصیصی” “اهمیت” بیشتری می دهد. کوین های XEM در کیف پول و دوره نگهداری نقش کلیدی در سنجش اهمیت دارند. برای ایجاد و کسب بلاک‌های جدید و دریافت هزینه‌های تراکنش‌های مختلف، فرد باید ۱۰۰۰۰ XEM “تخصیصی” را در کیف پول خود نگه دارد.

 

ستون‌های کارآمدی NEM - اثبات اهمیت و برداشت

 

نحوه عملکرد POI در بلاکچین نم

به عنوان مثال، فرض کنید مارتین امروز ۲۰۰۰۰ XEM در کیف پول خود دارد. هر روز که می گذرد، مکانیسم NEM 10٪ از دارایی ها را به عنوان توکن سوزی اختصاص می دهد. پس از روز اول، ۲۰۰۰ XEM از دارایی‌های مارتین واگذار می‌شود و ۱۸۰۰۰ XEM غیرمجاز باقی می‌ماند. در روز دوم، ۱۰ درصد از ۱۸۰۰۰ مورد دیگر واجد شرایط اختصاص داده شده خواهند بود، که مجموع XEM های اختصاص یافته را به ۳۸۰۰ می رساند و به همین ترتیب. در روز هفتم، XEM های اختصاص یافته از آستانه ۱۰۰۰۰ عبور خواهند کرد که مارتین را واجد شرایط دریافت جوایز بلاکچین می کند.

علاوه بر این، POI همچنین به کاربرانی که با دیگران در شبکه تراکنش انجام می دهند، پاداش می دهد. انجام تراکنش‌های بیشتر از حداقل اندازه نیز به امتیاز POI شرکت‌کننده می‌افزاید، که به او کمک می‌کند شانس بیشتری برای دریافت پاداش کسب کند. برای جلوگیری از سوء استفاده از طریق تراکنش‌های ساختگی میان گروهی از کاربران، NEM مقدار خالص تراکنش را برای بهبود امتیاز POI در نظر می‌گیرد. برداشت جایگزینی برای فرآیند استخراج استاندارد است که معمولاً توسط سایر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین مانند بیت‌کوین و اتریوم دنبال می‌شود.

از طریق ماینینگ، رمزارزهای تازه شناسایی شده به اکوسیستم بلاکچین اضافه می‌شوند و تراکنش‌های مختلفی که در شبکه رخ می‌دهند تأیید شده و به دفتر کل بلاکچین اضافه می‌شوند. متأسفانه، روش استخراج سنتی انرژی بر است، و همچنین ممکن است زمان زیادی را صرف کند که منجر به کندتر شدن پردازش تراکنش ها و تراکم شبکه می شود.

روش برداشت NEM متفاوت عمل می کند. به جای اینکه هر ماینر قدرت استخراج خود را به صورت تجمعی در یک نود محاسباتی سهیم کند، یک شرکت کننده در برداشت به سادگی حساب خود را به یک ابرنود موجود پیوند می دهد و از قدرت محاسباتی آن حساب برای تکمیل بلاک ها از طرف خود استفاده می کند. اساساً، یک نفر امتیاز POI خود را به ابرنود قرض می دهد که شانس برداشت بلاک را به طور مشترک بدون نیاز به افزایش قدرت پردازش افزایش می دهد.

به محض اینکه یک تراکنش در بلاک چین NEM رخ می دهد، اولین رایانه ای که آن را می گیرد و تأیید می کند، سایر کاربران را مطلع می کند، که موجی از اطلاعات را ایجاد می کند و شانس تولید بلاک را افزایش می دهد. دستگاه ماینینگ یا رایانه شرکت کننده برای انجام فرآیند برداشت نیازی به اجرا ندارد و این به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. در عوض، برداشت به صورت خودکار با استفاده از کیف پول کاربر انجام می شود. برداشت نیاز به سخت‌افزار خاصی مانند آنچه برای استخراج بیت کوین لازم است ندارد.

NEM از الگوریتم Eigentrust++ استفاده می کند که یک “سیستم شهرت” را برای نود های مختلف در شبکه حفظ می کند. به متعادل کردن بار روی شبکه کمک می کند و حتی در مورد حذف نود های غیر مشارکت کننده تصمیم می گیرد که شبکه را کارآمد و چابک نگه دارد.

 

نحوه عملکرد POI

 

مثالی از استفاده های بلاکچین NEM

NEM توانایی یکپارچه ای را برای رابط بین بلاکچین های عمومی و خصوصی ارائه می دهد. انتقال آسان هر دارایی دیجیتال مانند توکن ها، قراردادها یا فایل ها از یک شبکه داخلی سازمانی خصوصی که از طریق یک بلاکچین عمومی هدایت می شود و در نهایت به شبکه خصوصی کسب و کار دیگر را امکان‌پذیر می کند. امروزه کاربر نمی‌تواند مستقیماً از حساب PayPal خود به حساب Venmo منتقل کند. رابط بلاکچین خصوصی به عمومی NEM می‌تواند چنین انتقال‌هایی را ممکن کند، مشروط بر اینکه همه طرف‌های درگیر توافق کنند.

NEM قادر است همه چیز را مدیریت کند. دارایی های مالی، قراردادها، اسناد و انواع دارایی های دیجیتالی شده.

شخص می تواند PayPal یا Venmo خود را در شبکه NEM ایجاد کند. به عنوان مثال، NEMPay، یک برنامه پرداخت منبع باز از قبل در NEM وجود دارد، و می تواند به راحتی توسط یک شرکت کننده سفارشی شود تا از توکن های رمزنگاری سفارشی خود برای انتقال آسان پول استفاده کند.

سایر کاربردهای NEM شامل یک فروشگاه زنجیره‌ای خرده‌فروشی است که از آن برای حفظ و ردیابی برنامه امتیازهای پاداش وفاداری برای مشتریان استفاده می‌کند، یا یک شرکت حمل‌ونقل که از آن برای نگهداری داده‌های مربوط به حمل و نقل و جابجایی استفاده می‌کند، یا به‌عنوان یک عرضه باز، امن و سرتاسر استفاده می‌کند. سیستم مدیریت لجستیک زنجیره ای

سایر کاربردهای اجتماعی عبارتند از رای گیری ایمن، نگهداری سوابق، ثبت نام و کنترل دسترسی. به عنوان مثال، برای تصویب یک قطعنامه اکثریت در یک جلسه حوزه انتخابیه، از ویژگی داخلی چند امضایی NEM می توان برای تصمیم گیری به طور خودکار استفاده کرد که آیا حداقل N از مجموع M امضاهای ممکن دریافت شده است یا خیر.

NEM همچنین به یک شرکت‌کننده اجازه می‌دهد تا به راحتی رمزارزها و توکن‌هایی را که با کیف پول‌ها و سایر برنامه‌های تجاری موجود در اکوسیستم NEM سازگار هستند، ایجاد، توزیع و تجارت کند. حتی می توان با استفاده از این تسهیلات، عرضه اولیه کوین (ICO) را در NEM انجام داد. از لحاظ فنی، NEM با API سازگار است، بنابراین به هر برنامه جهانی اجازه می دهد تا در پلتفرم NEM پیوند داده شود و مورد استفاده قرار گیرد. هر برنامه تلفن همراه جدید یا موجود، برنامه وب، پایگاه داده یا برنامه های دیگر می تواند به راحتی به بلاکچین NEM متصل شود و از طریق استفاده از سرور API Gateway و فراخوانی های API، به شیوه ای امن با آن ارتباط برقرار کند.

 

کلام آخر

“بلاکچین دارایی هوشمند، ساخته شده برای عملکرد” شعار NEM به طور کامل آن را برای یک بلاکچین عصر جدید خلاصه می کند که طیف گسترده ای از امکانات را برای ایجاد سیستم های بلاکچین بهتر و بهبود یافته باز کرده است. NEM مستقیماً به نقاط درد بلاکچین های موجود ضربه می زند زمان پردازش طولانی و ازدحام شبکه. همچنین تلاش می‌کند تا با بلاکچین‌های خصوصی و عمومی مورد نیاز آشنا بشن، و آن را به نامزدی مناسب با قابلیت پذیرش گسترده‌تر در آینده تبدیل کند.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده و پیشنهادات اولیه کوین (“ICO”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا ICO نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی دهد. از تاریخ نگارش این مقاله، نویسنده هیچ ارز دیجیتالی ندارد.

امتیاز دهید

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا