آموزش صرافی‌هاآموزش ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال Mt. Gox و سرنوشت آن

صرافی ارز دیجیتال Mt. Gox چه بود؟

صرافی ارز دیجیتال Mt. Gox یک صرافی مستقر در توکیو بود که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ فعالیت می کرد. این صرافی مسئول بیش از ۷۰ درصد تراکنش های بیت کوین در اوج خود بود. اگرچه معمولاً به عنوان Mt. Gox شناخته می شود، این صرافی گاهی اوقات به عنوان MtGox یا Mt Gox نیز شناخته می شود. این صرافی در سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد، اما سال ها موضوع شکایت و گمانه زنی بود.

 

تاریخ اولیه صرافی ارز دیجیتال Mt. Gox

Jed McCaleb وب سایتی را ایجاد کرد که تبدیل به صرافی Mt. Gox شد. این پلتفرم در ابتدا راهی برای علاقه مندان به بازی ورق با نام “Magic: The Gathering Exchange Online” و با عنوان مخفف Mt. Gox ایجاد شد. این سایت در سال ۲۰۱۱ در ازای شش ماه درآمد به Mark Karpeles منتقل شد و کارپلس بزرگترین سهامدار و مدیرعامل این شرکت شد.

Mt. Gox در اوج خود بزرگترین صرافی بیت کوین در جهان به حساب می آمد. ۷۰ تا ۸۰ درصد از حجم معاملات را مدیریت کرد. انجام این تعداد تراکنش به Mt. Gox نقش بزرگی در تعیین فعالیت بازار بیت کوین داد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۳ معاملات را برای چند روز به حالت تعلیق درآورد تا بازار را خنک کند.

 

چه اتفاقی برای Mt. Gox افتاد؟

برجسته بودن آن در صحنه ارزهای دیجیتال، آن را به هدفی برای هکرها تبدیل کرد و Mt. Gox چندین بار در طول سال های فعالیت خود با مشکلات امنیتی مواجه شد. در سال ۲۰۱۱، هکرها از اعتبار سرقت شده برای انتقال بیت کوین استفاده کردند. در همان سال، نقص در پروتکل های شبکه منجر به از دست رفتن چندین هزار بیت کوین شد.

در ماه‌های منتهی به فوریه ۲۰۱۴، مشتریان ناامیدی فزاینده‌ای را از مشکلات برداشت وجه ابراز کردند. اشکالات فنی مانع از درک دقیق این شرکت از جزئیات تراکنش، از جمله عدم اطمینان در مورد انتقال بیت کوین به کیف پول دیجیتال مشتریان شده است.

صرافی در فوریه ۲۰۱۴ ضربه مهلکی را متحمل شد. در اوایل فوریه ۲۰۱۴، صرافی پس از ادعای اینکه فعالیت مشکوکی در کیف پول های دیجیتال خود پیدا کرد، برداشت را به حالت تعلیق درآورد. این شرکت کشف کرد که صدها هزار بیت کوین را از دست داده است. گزارش ها در مورد تعداد سکه های از دست رفته از ۶۵۰۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰۰ متغیر بود.

 

چه اتفاقی برای Mt. Gox افتاد؟

 

در حالی که بعداً توانست ۲۰۰۰۰۰ بیت کوین را پیدا کند، ارز رمزپایه گمشده بازار را عمیقاً بی ثبات کرد. ارزش بیت کوین ها صدها میلیون تخمین زده شد که Mt. Gox را به سمت ورشکستگی سوق داد. در دادگاه منطقه توکیو درخواست ورشکستگی داد و در آوریل ۲۰۱۴ حکم انحلال صادر شد.

املاکی که دارایی های Mt. Gox در آن قرار داشت، بیش از ۲۰۰۰۰۰ بیت کوین و بیت کوین کش داشت. در اکتبر ۲۰۱۹، نوبواکی کوبایاشی، سرپرست Mt. Gox مهلت ارسال ادعاها را تا ۳۱ مارس ۲۰۲۰ تمدید کرد.

گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه هکرهای روسی پشت این سرقت بوده اند. همچنین این امید وجود داشت که برخی از بیت کوین های دزدیده شده بتوانند بازیابی شوند. CoinLab ، یک طلبکار پیشرو در مقابل Mt. Gox، به پیگیری شکایت چند میلیارد دلاری نقض قرارداد خود علیه Mt. Gox ادامه داد.

 

آینده Mt. Gox

در نوامبر ۲۰۲۱، آقای کوبایاشی، متولی Mt. Gox پس از توافق دادگاه های ژاپن و طلبکاران Mt. Gox در مورد طرح توانبخشی Mt. Gox اعلامیه ای را منتشر کرد. طرح توانبخشی یا همان بازپرداخت یک طرح ثبت نام و جبران خسارت بر اساس مراحلی برای طلبکاران مختلف ایجاد کرد.

طلبکاران این صرافی با کدهای مخصوص تایید شده می توانند در MT ثبت نام کنند. سیستم بایگانی بازپرداخت آنلاین Gox اعلام کرد که متأسفانه نمی تواند با استفاده از این سیستم بازپرداخت بدهی های خود را انجام دهد. دادگاه منطقه توکیو پیش نویس بازسازی را به قطعنامه ای در فوریه ۲۰۲۱ ارجاع داد و این روند را مهر و موم کرد و از شروع هرگونه ادعای جدید جلوگیری کرد.

 

آینده Mt. Gox

 

اینکه آیا Mt. Gox آینده ای در حوزه ارزهای دیجیتال دارد یا خیر، باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

سوالات متداول

چه اتفاقی برای بیت‌کوین‌های Mt. Gox افتاد؟

فقط حدود ۲۰۰۰۰۰ تا به حال کشف شد. بقیه از بین رفته یا از شبکه حذف شده اند.

Mt. Gox چند بیت کوین از دست داد؟

گزارش ها بین ۶۵۰۰۰۰ تا ۸۵۰۰۰۰ است که برخی از آنها متعلق به شرکت و بقیه به مشتریان است.

آیا Mt. Gox هنوز فعال است؟

Mt. Gox وب‌سایت خود را بسته و در سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد.

 

نکات مهم و پایانی

  • Mt. Gox یک صرافی ارز دیجیتال بود که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ فعالیت می‌کرد.
  • Mt. Gox زمانی بیش از ۷۰ درصد از کل تراکنش های بیت کوین را به خود اختصاص می داد.
  • در سال ۲۰۱۴، Mt. Gox هک شد و هزاران بیت کوین به سرقت رفت. این شرکت مدت کوتاهی پس از آن اعلام ورشکستگی کرد.
  • در اواخر سال ۲۰۲۱، طلبکاران و دادگاه منطقه توکیو در مورد طرح توانبخشی  به توافق رسیدند و یک نبرد قانونی هفت و نیم ساله را به پایان رساندند.

 

امتیاز دهید

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا