آموزش دیفای (DEFI)

پروتکل mStable – با قراردادهای هوشمند متنوع

معرفی پروتکل ام‌اِستیبل

پروتکل mStable در سال ۲۰۲۰ وارد بازار شد که یک پروتکل غیر متمرکز و مستقل می باشد که امکان مبادله، ذخیره‌سازی و حفاظت از استیبل‌کوین ها (ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت) را به کاربران می دهد. DefiSafety به عنوان سازمانی مستقل برای امتیازدهیِ محصولات مالی غیر متمرکز شناخته می شود. امتیاز کیفیت روند درپروتکل ام‌استیبل، ۹۳ درصد بوده و این سازمان، این پروتکل را در ۵ پروتکل برتر قرار داده است.

 

قراردادهای هوشمند در mStable

قراردادهای هوشمند در mStable به ۵ دسته تقسیم می شوند که هر کدام نیز اهداف جداگانه ای دارند:

 • mAsset: اینها دارایی های مِتا می باشند که دو و یا دارایی های بیشتر را برای یک دارایی جدید، باهم ادغام می کنند. از جمله دارایی های ادغام شده می توان به mUSD اشاره کرد که از ترکیب DAI، USDT، USDC و Susd شکل گرفته است.
 • imAssets: (مانند imUSD) دارایی های متایی هستند که از پلتفرم های شخص ثالث سهام دریافت می کنند. از این بخش در صفحه ی اصلی سایت، با نام SAVE یاد می شود. قراردادهای هوشمندِ imAssets برای انتقال mAsset ها به بخش SAVE استفاده می شوند. همچنین می توان از این کانترک ها برای بازخرید مجدد اِم‌اَست ها استفاده کرد.
 • Feeder Pools: استخرهای AMM هستند که از یک mAsset و یک دارایی مشابه دیگر تشکیل می شوند. این دارایی زیر مجموعه ی گزینه ی اول نیست اما از لحاظ قیمتی مشابه می  باشند.  این نوع قراردادهای هوشمند برای مبادلات، سپرده گذاری و بازخرید مورد استفاده قرار می گیرد.
 • Vaults: قراردادهایی هستند که برای استیک کردن توکن های Feeder Pools و imAssets می باشد که در نتیجه ی این استیک کردن، پاداش دریافت می کنند. توکن های درون این قرارداد هوشمند، قابل انتقال نیستند اما در هر زمانی امکان استیک کردن و یا برعکس وجود دارد.
 • Save Wrapper: قراردادی هوشمند و کاربردی می باشد که یک فرایند چند مرحله ای را می تواند در یک قرارداد به انجام برساند. به عنوان مثال، کاربران می توانند تنها با یک حرکت، پول را به SAVE انتقال و ارز را استیک کنند.

 

قراردادهای هوشمند

 

ریسک های استفاده از پروتکل mStable

استفاده از این پروتکل، ریسک هایی را به دنبال دارند. قبل از انجام آن، بهترین کار تحقیق کردن و درک ریسک های احتمالی می باشد. احتمال وقوع خطرات در خدمات زیر می باشد:

 • استفاده از قراردادهای mStable برای مبادله، بازخرید و تولید استیبل‌کوین ها
 • استفاده از قراردادهای mStable برای سپرده گذاری و یا برداشت از ذخیره
 • استفاده از قراردادهای EARN برای استخراج نقدینگی
 • استفاده از قراردادهای استیکینگ mStable برای استیکِ MTA

اشخاص موظف اند تا بسته به نیاز خود، تحقیقات لازم را در رابطه با پروتکل mStable انجام دهند.

 

چه کسی mStable را بنیانگذاری کرد؟

mStable توسط دو فرد، James Simpson و Henrik Andersson بنیانگذاری شده است. جیمز مدیر اجرایی پروتکل mStable می باشد و هنریک، مشاور ارشد این پروتکل است. هر دو پس از ملاقات همدیگر در چندین پروژه ی پلتفرم های استیبل کوین ها، بر روی یک استاندارد واحد و کلیه تراکنش ها و یا ذخیره‌سازی آن کار کردند. هدف آنها حذف اصطحکاک های موجود در استیبل کوین ها برای کاربران بود که در نهایت به پروتکل mStable ختم شد.

 

چه کسی متا را بنیانگذاری کرد؟

 

قوانین پروتکل mStable

در صورتی که شما از خدمات، سایت و یا اپلیکیشنِ mStable استفاده کنید، به این معنا می باشد که شخصا، قوانین، شرایط و ریسک های احتمالی را پذیرفته اید. مورد دیگر اینکه با پذیرفتن موارد ذکر شده، شما آگاهی دارید که تیم اِم‌استیبل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آسیب ها و یا خسارات مرتبط با ارزهای دیجیتال ندارد.

به طور مشخص، افراد با آگاهی کامل وارد این پروتکل می شوند و می‌دانند که خدمات mStable، تراکنش ها را از طریق تکنولوژی و شبکه های غیر متمرکز تسهیل می کنند؛ در نتیجه تیم پروتکل mStable هیچ ضمانتی در رابطه با تراکنش های داخل پروتکل ام‌استیبل نمی دهد و همچنین، امکان درخواست کنسل و یا اصلاحِ تراکنش ها در این پروتکل وجود نخواهد نداشت.

 

در کل، پروتکل mStable به کابران پیشنهاد می دهد تا در صورتی که قصد استفاده از این پلتفرم را دارند، از موارد زیر آگاه باشند که:

 1. ارزش دارد تا پیش از انجام هر تراکنشی، مهارت های فنیِ لازم را داشته باشند و همچنین توانایی ارزیابی عملکرد ایمنِ کیف پول خود را نیز داشته باشند.
 2. اطلاعات تراکنش های داخل پروتکل ممکن است تا به صورت دقیق وارد نشوند و یا کامل نباشند. تیم این پروتکل هیچ گونه ضمانتی در رابطه با کامل بودن تراکنش ها و یا موفق بودن آنها نمی دهد. در صورتی که اطلاعاتی تراکنشی (به هر نحوی) در بلاکچین بشیند، افراد نمی توانند آن ها را تغییر دهند.
 3. در صورت مشاهده و یا مواجهه با مشکلی در خرید رمزارزها، کلیه خطرات و ریسک ها را خود فرد متحمل می شود.
 4. خود افراد، مسئولیت نگهداری و ایمن سازیِ پسووردهای خود را دارند؛ چراکه تیم پروتکل mStable هیچ گونه دسترسی به پسووردهای افراد ندارند.

توجه داشته باشید که در صورت از دست دادن کلید ها و پسووردها، دیگر به دارایی های خود دسترسی نخواهید داشت.

 

سیاست حفظ حریم خصوصی در پروتکل ام‌استیبل

تا حد ممکن، تیم mStable و اپلیکیشن ها در تلاش اند تا اطلاعات و داده ی خیلی کمی از کاربران را جمع‌آوری کنند. اطلاعاتی که این پروتکل نگهداری می کند شامل این موارد می شود: همچون آدرس ایمیل، نام و نام خانوادگی که تنها برای گرفتن ارتباط با افراد مورد نیاز می باشد. به علاوه ممکن است تا هنگام استفاده از وبسایت و یا اَپِ این پروتکل، اطلاعاتی همچون آدرس IP و یا اطلاعات مرتبط با امنیت سایت، موقعیت مکانی، مرورگر و یا اطلاعات دستگاه، در سیستم mStable ذخیره شوند.

از جمله دلایل جمع‌آوری و ذخیره ی این اطلاعات می توان به اهداف داخلی و عملکردیِ پروتکل اشاره کرد. به علاوه پروتکل mStable می تواند با به کارگیری از این اطلاعات، عملکرد خدمات را بهبود ببخشد.

 

توکن MTA

ارز MTA از استیبل‌کوین های مستقل می باشد که برای ایجاد پلتفرم غیر متمرکز ساخته شده است. MTA، توکن پروتکل mStable می باشد. برای اینکه کاربران بتوانند در مدیریت پلتفرم متا شرکت کنند، می بایست MTA را استیک کنند و به پروپوزال ها و درخواست ها رأی دهند.

این توکن دارای سه عملکرد اصلی می باشد:

 • هماهنگی سیستم غیر متمرکز
 • ایجاد انگیزه برای راه‌اندازی نقدینگی، ابزار و جامعه غیر متمرکز
 • تعیین به عنوان منبع وثیقه در صورت پذیرفته شدن در آینده
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه باMTA، به مقاله ی معرفی توکن MTA مراجعه نمایید.

 

قیمت توکن MTA

 

قیمت توکن MTA

قیمت MTA درزمان نگارش این مقاله، ۰.۲۲۸۷۱۰ دلار می باشد و حجم مبادلات آن ۲,۳۸۵,۵۳۸ دلار اعلام شده است. برای اطلاع دقیق از قیمت های روز توکن MTA به سایت COINGECKO مراجعه نمایید.

 

نحوه خرید توکن متا (MTA)

توکن متا و یا همان MTA از جمله توکن هایی می باشد که تنها با ارائه ی رمزارز دیگری می توان آن را خریداری کرد. برای خرید MTA، ابتدا می بایست ارز اتریوم (ETH) را خریداری کرد و سپس از آن برای خرید ارز اِم‌تی‌اِی استفاده نمود. تکمیل فرایند خرید، در کیف پول های مشخص نیز صورت می پذیرد اما صرافی های در دسترس، FTX، Huobi و mxc می باشند که تن MTA را می توان از آنها خریداری کرد.

 

کیف پول های MTA

اینکه کدام کیف پول را برای نگهداری ارز MTA انتخاب شود، تماما به خود افراد بر میگردد. اما کیف پول هایی که قابلیت ارائه ی ارز MTA را دارند به شرح زیر می باشند:

 • لجر و یا ترزور
 • تراست ولت
 • اتومیک ولت
 • مای اتر ولت
 • کوین‌بیس
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا