آموزش ارز دیجیتالآموزش آلت کوین‌ها

۱۰ ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین

ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به ۱۰ ارز دیجیتال یا به عبارتی جایگزین های بیت‌کوین (BTC) بیندازیم، اجازه دهید به عقب برگردیم و به طور خلاصه منظورمان از عباراتی مانند ارز دیجیتال و آلت‌کوین را بررسی کنیم.

یک ارز دیجیتال، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتالی است که شکل توکن یا کوین به خود میگیرد. اگرچه برخی از ارزهای دیجیتال با کارت های اعتباری یا پروژه های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده‌اند، اما اکثریت آنها کاملاً نامشهود هستند.

«کریپتو» در ارزهای دیجیتال به رمزنگاری پیچیده اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و تراکنش های آنها را در سیستم‌های غیرمتمرکز فراهم میکند. در کنار این ویژگی مهم «کریپتو» یک تعهد مشترک به تمرکززدایی است. ارزهای دیجیتال معمولاً به عنوان کد توسط تیم هایی توسعه می یابند که مکانیسم هایی را برای صدور و سایر کنترل ها ایجاد میکنند.

ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین مطرح  شده اند، در مجموع آلت کوین و در برخی موارد شت کوین نامیده می شوند و اغلب سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند.

اگرچه برخی از این ارزها ممکن است ویژگی های چشمگیری داشته باشند که بیت کوین ندارد، اما مطابق با سطح امنیتی که شبکه های بیت‌کوین به آن دست می یابند تا حد زیادی هنوز توسط یک آلتکوین دیده نشده است.

در زیر، برخی از مهم ترین ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را بررسی می کنیم. اگرچه بسیاری از این رمزارزها دارای تعداد کمی از طرفداران یا حجم معاملات هستند، برخی از آنها در میان جوامع اختصاصی حامیان و سرمایه گذاران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

فراتر از آن، حوزه ارزهای رمزنگاری شده همیشه در حال گسترش است و ممکن است توکن دیجیتال بزرگ بعدی فردا منتشر شود. اگرچه بیت کوین به طور گسترده به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال دیده میشود، تحلیلگران رویکرد های بسیاری را برای ارزیابی توکن های غیر از BTC اتخاذ می کنند.

برای مثال، معمول است که تحلیلگران اهمیت زیادی برای رتبه بندی سکه ها نسبت به یکدیگر از نظر ارزش بازار قائل شوند. ما این را در نظر خود لحاظ کرده‌ایم، اما دلایل دیگری وجود دارد که نشان میدهد ممکن است یک توکن دیجیتال در لیست گنجانده شود.

 

برای درک کامل بیت کوین به مقاله بیت کوین چیست ؟ – Bitcoin از ۰ تا ۱۰۰ مراجعه فرمایید

 

انواع آلت کوین ها

 

انواع آلت کوین ها

ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها، انتقال ارزش (مشابه پول دیجیتال) در شبکه غیرمتمرکز کاربران در نظر گرفته شده اند. بسیاری از آلتکوین ها (یعنی آنهایی که بیت کوین یا گاهی اتریوم نیستند) به این روش طبقه بندی میشوند و گاهی اوقات ممکن است توکن های ارزش نامیده شوند.

 

توکن ها

توکن‌های مبتنی بر بلاکچین نیز وجود دارند که هدفی متفاوت از پول دارند. یک مثال می تواند توکنی باشد که به عنوان بخشی از یک پیشنهاد اولیه کوین (ICO) صادر شده است که نشان دهنده سهمی در یک پروژه بلاکچین یا مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. اگر توکن ها به ارزش شرکت یا پروژه مرتبط باشند، میتوان آنها را توکن های امنیتی نامید (مانند اوراق بهاداری مانند سهام، نه ایمنی).

نشانه‌های دیگر کاربرد یا عملکرد خاصی دارند. مثال ها عبارتند از توکن های Storj، که به افراد اجازه میدهد فایل‌ها را در یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند، یا Namecoin، که سرویس سیستم نام دامنه غیرمتمرکز (DNS) را برای آدرس های اینترنتی ارائه میدهد.

اینها به عنوان توکن های کاربردی شناخته می شوند. امروزه، در حالی که بسیاری از کاربران کریپتو این تفاوت ها را درک می کنند و قدردانی می‌کنند، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران غیرعادی ممکن است متوجه این تفاوت نشوند، زیرا همه دسته های توکن تمایل دارند در صرافی های رمزنگاری به روشی مشابه معامله کنند.

 

۱. اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم (ETH)، یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می سازد بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند.

هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان می تواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد، صرف نظر از ملیت، قومیت یا مذهب. این جنبه پیامدها را برای برخی از کشورها قانع کننده تر میکند، زیرا آنهایی که زیرساخت های دولتی ندارند و شناسه های ایالتی میتوانند به حساب های بانکی، وام ها، بیمه، یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی داشته باشند.

برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی اتر، رمز رمزنگاری خاص پلتفرم آن اجرا می شوند. اتر (ETH) مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های کاربردی در داخل اتریوم هستند، یا اکنون، سرمایه گذارانی که به دنبال خرید سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از اتر هستند، به دنبال آن هستند.

اتر که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد، در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب عقب تر است.

در سال ۲۰۱۴، اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد. این به آغاز عصر ICO کمک کرد. طبق گفته اتریوم، می توان از آن برای «تدوین، غیرمتمرکز کردن، ایمن کردن و تجارت تقریباً هر چیزی» استفاده کرد. پس از حمله به سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در سال ۲۰۱۶، اتریوم به اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد.

در دسامبر ۲۰۲۰، اتریوم الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. این حرکت در نظر گرفته شده است تا به شبکه اتریوم اجازه دهد با انرژی بسیار کمتر و سرعت تراکنش بهبود یافته و همچنین برای ایجاد یک محیط اقتصادی تورم زدایی تر.

PoS به شرکت‌کنندگان شبکه اجازه میدهد تا اتر خود را در شبکه «سهیم» کنند. این فرآیند به ایمن سازی شبکه و پردازش تراکنش های رخ داده کمک میکند. کسانی که این کار را انجام میدهند، مانند نحوه عملکرد یک حساب بهره، با اتر پاداش میگیرند. این جایگزینی برای مکانیسم PoW بیت کوین است که به موجب آن استخراج کنندگان بیت کوین های بیشتری را برای پردازش تراکنش ها دریافت میکنند.

 

اتریوم (ETH)

 

برای درک کامل اتریوم به مقاله اتر (ETH) توکن اتریوم و کاربردهای آن مراجعه فرمایید

 

۲. لایت کوین (LTC)

لایت کوین (LTC) که در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد، یکی از اولین ارزهای رمزپایه ای بود که راه بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن به عنوان “نقره به طلای بیت کوین” یاد می شود. این توسط چارلی لی، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ساخته شده است.

لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از رمزگذاری به عنوان یک PoW استفاده می کند که می تواند با کمک واحد های پردازش مرکزی درجه مصرف کننده (CPU) رمزگشایی شود. اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما نرخ تولید بلاک سریع تری دارد و در نتیجه زمان تایید تراکنش سریع تری را ارائه میدهد.

به غیر از توسعه دهندگان، تعداد فزاینده ای از بازرگانان وجود دارد که لایت کوین را می پذیرند. از ۸ مارس ۲۰۲۲، لایت کوین دارای ارزش بازار ۷.۰ میلیارد دلار و ارزش هر توکن حدود ۱۰۰ دلار است که آن را به بیست و یکمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان تبدیل می کند.

 

لایت کوین (LTC)

 

برای درک کامل لایت کوین به مقاله ارز دیجیتال لایت کوین چیست و چگونه کار میکند مراجعه فرمایید

 

۳. کاردانو (ADA)

Cardano (ADA) یک ارز رمزنگاری شده «اوروبوروس اثبات سهام» است که با رویکردی مبتنی بر تحقیق توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج بنیانگذار اولیه، تأسیس شد. اعضای اتریوم پس از اختلاف نظر با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، او را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم کاردانو بلاکچین خود را از طریق آزمایش های گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققین این پروژه بیش از ۱۲۰ مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیفی از موضوعات نوشته اند.

با توجه به این فرآیند سخت‌گیرانه، به نظر می‌رسد Cardano در میان همتایان خود در PoS و همچنین سایر ارزهای دیجیتال بزرگ متمایز است. کاردانو همچنین لقب «قاتل اتریوم» را به خود اختصاص داده است، زیرا گفته می‌شود بلاکچین آن توانایی بیشتری دارد. گفته می شود، کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. اگرچه اتریوم را در مدل اجماع PoS شکست داده است، اما هنوز از نظر برنامه های کاربردی DeFi راه زیادی در پیش دارد.

کاردانو قصد دارد با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه‌حل هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌ای، تقلب در رأی دهندگان و ردیابی قراردادهای قانونی و موارد دیگر، سیستم عامل مالی جهان باشد. از ۸ مارس ۲۰۲۲، کاردانو دارای هشتمین ارزش بازار بزرگ با ۲۶.۷ میلیارد دلار است.

 

کاردانو (ADA)

 

۴. پولکادات (DOT)

پولکادات (DOT) یک ارز رمزنگاری PoS منحصر به فرد است که هدف آن ارائه قابلیت همکاری در میان سایر بلاک چین ها است. پروتکل آن برای اتصال زنجیره های بلوکی مجاز و بدون مجوز و همچنین اوراکل ها طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد تا با هم زیر یک سقف کار کنند. جزء اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند. همچنین به پاراچین ها یا بلاک چین های موازی با توکن های بومی خود برای موارد استفاده خاص اجازه می دهد.

تفاوت Polkadot با Ethereum این است که به جای ایجاد dApps در Polkadot، توسعه دهندگان می توانند بلاک چین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که زنجیره Polkadot قبلاً دارد نیز استفاده کنند. با اتریوم، توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک چین‌های جدیدی ایجاد کنند، اما باید تدابیر امنیتی خود را ایجاد کنند، که می‌تواند پروژه‌های جدید و کوچک‌تر را برای حمله باز بگذارد، زیرا هر چه بلاک چین بزرگ‌تر باشد، امنیت بیشتری دارد. این مفهوم در Polkadot به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود.

Polkadot توسط گاوین وود، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه اتریوم که نظرات متفاوتی در مورد آینده پروژه داشت، ایجاد شد. از ۸ مارس ۲۰۲۲، پولکادات دارای ارزش بازار تقریباً ۱۶.۶ میلیارد دلار است.

 

پولکادات (DOT)

 

۵. بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش BCH جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد زیرا یکی از اولین و موفق ترین هارد فورک های بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای دیجیتال، یک فورک در نتیجه بحث‌ها و مشاجرات بین توسعه‌دهندگان و استخراج کنندگان اتفاق می افتد.

وقتی جناح‌های مختلف نمی توانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و زنجیره اصلی به کد اصلی خود وفادار میماند و زنجیره جدید زندگی خود را به عنوان نسخه جدیدی از کوین قبلی و با تغییراتی در کد آن آغاز می‌کند.

BCH زندگی خود را در آگوست ۲۰۱۷ در نتیجه یکی از این انشعاب ها آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد با موضوع مقیاس پذیری ارتباط داشت. شبکه بیت کوین محدودیتی ۱ مگابایت در اندازه بلوک ها دارد.

BCH اندازه بلوک را از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش می‌دهد، با این ایده که بلوک های بزرگتر میتوانند تراکنش های بیشتری را در خود نگه دارند و بنابراین سرعت تراکنش افزایش می‌یابد. همچنین تغییرات دیگری از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر بلوک تأثیر می‌گذارد ایجاد می‌کند. از ۸ مارس ۲۰۲۲، BCH دارای ارزش بازار حدود ۵.۳ میلیارد دلار است.

 

بیت کوین کش (BCH)

 

برای درک کامل بیت کوین کش به مقاله بیت کوین کش چیست؟ همه چیز درباره BCH مراجعه فرمایید

 

۶. استلار (XLM)

Stellar (XLM) یک شبکه بلاکچین باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی از طریق اتصال موسسات مالی به منظور تراکنش های بزرگ طراحی شده است. تراکنش های عظیم بین بانک ها و شرکت های سرمایه‌گذاری که معمولاً چندین روز طول می‌کشد، شامل تعدادی واسطه و هزینه زیادی می‌شود. اکنون تقریباً بلافاصله و بدون واسطه انجام می‌شوند و برای کسانی که معامله را انجام می‌دهند هزینه‌ای کم یا هیچ هزینه‌ای ندارد.

اگرچه Stellar خود را به عنوان یک بلاکچین سازمانی برای تراکنش های سازمانی معرفی کرده است، اما همچنان یک بلاکچین باز است که هر کسی می تواند از آن استفاده کند. این سیستم امکان تراکنش های فرامرزی بین هر ارز را فراهم می کند. واحد پول اصلی Stellar Lumens (XLM) است. شبکه از کاربران می خواهد که Lumens را نگه دارند تا بتوانند در شبکه تراکنش انجام دهند.

Stellar توسط Jed McCaleb، یکی از اعضای مؤسس Ripple Labs و توسعه دهنده پروتکل Ripple تأسیس شد. او در نهایت نقش خود را با ریپل ترک کرد و به تأسیس بنیاد توسعه استلار ادامه داد. ۲۱ استلار لومن دارای ارزش بازار حدود ۴.۲ میلیارد دلار است.

 

استلار (XLM)

 

۷. دوج کوین (DOGE)

Dogecoin (DOGE) که توسط برخی به عنوان “memecoin” اصلی شناخته می شود، در سال ۲۰۲۱ با افزایش سرسام آور قیمت کوین، سر و صدای زیادی به پا کرد. این کوین که از تصویر Shiba Inu به عنوان آواتار خود استفاده می‌کند، توسط برخی از شرکت‌های بزرگ، از جمله Dallas Mavericks، Kronos، و شاید مهم‌ترین آنها SpaceX، یک سازنده هوافضای آمریکایی متعلق به ایلان ماسک، به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته شده است.

دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار به نام های بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد. بنا بر گزارش ها، مارکوس و پالمر این کوین را به عنوان یک شوخی ایجاد کردند و در مورد حدس و گمان های وحشیانه بازار ارزهای دیجیتال اظهار نظر کردند. از ۸ مارس ۲۰۲۲، ارزش بازار Dogecoin 15.5 میلیارد دلار است.

 

دوج کوین (DOGE)

 

برای درک کامل دوج کوین به مقاله معرفی دوج کوین (DogeCoin) – میم کوین برتر مراجعه فرمایید

 

۸. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال کاربردی است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل میکند. این سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. کسانی که از توکن به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله استفاده می کنند، می توانند با تخفیف معامله کنند.

بلاکچین بایننس کوین همچنین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کرد. در نهایت راه اندازی شبکه اصلی خود را داشت. شبکه از یک مدل توافقی PoS استفاده می کند. از ۸ مارس ۲۰۲۲، بایننس کوین دارای ارزش بازار ۶۲.۹ میلیارد دلار است.

 

بایننس کوین (BNB)

 

برای درک کامل بایننس کوین به مقاله بایننس کوین (BNB) ارز دیجیتال صرافی بایننس مراجعه فرمایید

 

۹. تتر (USDT)

تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین گروهی از به اصطلاح استیبل کوین‌ها، ارزهای رمزپایه‌ای بود که هدف آن‌ها پیوند دادن ارزش بازار خود به یک ارز یا سایر نقاط مرجع خارجی برای کاهش نوسان است.

از آنجایی که اکثر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های مکرری از نوسانات چشمگیر را تجربه کرده اند، تتر و سایر استیبل کوین ها تلاش می کنند تا نوسانات قیمت را هموار کنند تا کاربرانی را جذب کنند که در غیر این صورت ممکن است محتاط باشند.

قیمت تتر مستقیماً با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. این سیستم به کاربران این امکان را میدهد که راحت تر از سایر ارزهای دیجیتال به دلار آمریکا نقل و انتقالات را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند.

تتر که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد، خود را به عنوان یک پلتفرم فعال با بلاکچین توصیف می کند تا استفاده از ارز فیات را به صورت دیجیتالی آسان تر کند. نوسانات و پیچیدگی اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال است. از ۸ مارس ۲۰۲۲، تتر با ارزش بازار ۸۰.۰ میلیارد دلار است.

 

تتر (USDT)

 

برای درک کامل تتر به مقاله تتر Tether سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان مراجعه فرمایید

 

۱۰. مونرو (XMR)

Monero XMR یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز رمزنگاری منبع باز در آوریل ۲۰۱۴ راه اندازی شد و به زودی مورد توجه جامعه رمزنگاری و علاقه مندان به آن قرار گرفت. توسعه این ارز دیجیتال کاملاً مبتنی بر کمک مالی و جامعه محور است.

Monero با تمرکز شدید بر تمرکززدایی و مقیاس‌ پذیری راه‌اندازی شده است و با استفاده از تکنیک خاصی به نام «امضای حلقه»، حریم خصوصی کامل را امکان پذیر میسازد. با این تکنیک، گروهی از امضاهای رمزنگاری ظاهر می‌شوند که شامل حداقل یک شرکت کننده واقعی است. نمی توان فرد را جدا کرد زیرا همه آنها معتبر به نظر می رسند.

به دلیل این مکانیسم‌های امنیتی استثنایی، مونرو شهرت نامطلوبی را به دست آورده است که با عملیات جنایی در سراسر جهان مرتبط است. اگرچه این یک نامزد اصلی برای انجام معاملات مجرمانه به صورت ناشناس است، حریم خصوصی ذاتی مونرو نیز برای مخالفان رژیم‌های سرکوبگر در سراسر جهان مفید است. از ۸ مارس ۲۰۲۲، مونرو دارای ارزش بازار ۳.۰ میلیارد دلار است.

 

مونرو (XMR)

 

 سوالات متداول

چرا ارزهای دیجیتال مهم هستند

به عنوان پلتفرم های غیرمتمرکز، ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاکچین به افراد اجازه میدهند تا در تراکنش های مالی همتا به همتا شرکت کنند یا قرارداد ببندند.

در هر صورت، نیازی به واسطه شخص ثالث مورد اعتماد مانند بانک، مقام پولی، دادگاه یا قاضی نیست. این پتانسیل را دارد که نظم مالی موجود را مختل کند و امور مالی را دموکراتیک کند. اندازه فضای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته با نوآوری های جدید و ارزش بازار جمعی بیش از ۱.۷۵ تریلیون دلار به طور تصاعدی رشد کرده است.

چرا ارزهای رمزپایه زیادی وجود دارد

اکثر ارزهای دیجیتال امروزه به شکلی از بیت کوین مشتق می شوند که از کد منبع باز و معماری مقاوم در برابر سانسور استفاده می کند. این بدان معناست که هر کسی میتواند کد را کپی و تغییر دهد و کوین جدید خود را ایجاد کند. این همچنین به این معنی است که هر کسی آزاد است به شبکه آن بپیوندد یا در آن تراکنش انجام دهد.

برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مهم چیست

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده اهمیت پیدا کرده اند و یا قول داده اند که این کار را انجام دهند. به عنوان مثال، Dogecoin یک کوین جوک مبتنی بر میم بود که زمانی به شهرت رسید که مدیر عامل تسلا، ایلان ماسک، این توکن را در رسانه های اجتماعی تبلیغ کرد. به غیر از Dogecoin و سایر موارد ذکر شده در بالا، چندین فورک بیت کوین دیگر نیز وجود دارد، مانند Bitcoin Gold و Bitcoin SV. از دیگر کوین های مهم میتوان به ریپل (XRP)، سولانا، USD Coin و Tezos اشاره کرد.

چرا بیت کوین همچنان مهم ترین ارز دیجیتال است

بیت کوین ارز دیجیتال اصلی از نظر استفاده و ارزش اقتصادی همچنان غالب است. هر کوین (BTC) تا فوریه ۲۰۲۲ تقریباً ۴۴۰۰۰ دلار ارزش داشت و ارزش بازار آن بیش از ۸۳۰ میلیارد دلار بود.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا