قوانین ارز دیجیتال آفریقاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش

قوانین کلی در کشور مراکش

قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش به طور مشخص اعلام شده است و این کشور در این زمینه قانون مند می باشد. حتی بانک مرکزی کشور طی ابلاغیه ای اعلام کرده است که قصد دارد به طور گسترده ای به عموم مردم دسترسی به تکنولوژی بلاکچین را دهد. این استراتژی برای دادن دسترسی به مناطق محروم هم می باشد که می تواند کار را برای آنها راحت کند و هزینه ها را هم برای این مناطق کاهش می دهد.

اما در خصوص رمزارز های دیجیتال به طور قطع ممنوعیت اعلام شده است. دلایلی که برای منع ارزهای دیجیتال اعلام شده است:

  • بی ثبات بودن ارزهای دیجیتال
  • آسیبی که به پول رسمی کشور وارد می کند
  • غیرقابل کنترل بودن این بازار
  • انجام حواله ها از طریق دارایی های دیجیتال به پول هایی همچون دلار و یورو
  • کم شدن ارز خارجی در کشور به دلیل حواله های دیجیتال

در قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش رمزارز ها منع شدند اما به طور منطقی اگر به موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که تنها با قطع اینترنت جهانی امکان جلوگیری از تراکنش ها و مبادلات ارزهای دیجیتال وجود دارد.

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

خرید و فروش در این کشور در سال ۲۰۱۷ ممنوع شد و غیر قانونی اعلام شد. ممنوع اعلام شدن رمزارزها دلیل نمی شود که تراکنش ها در کشور انجام نشود. افراد به معاملات و مبادلات خود ادامه می دهند و صرافی هایی در این منطقه کماکان فعال هستند. این در صورتی می باشد که طبق قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش، از ارگان ها و صرافی های قانونی و دارای مجوز خرید صورت گیرد. در غیر این صورت هیچ گونه حمایتی از جانب دولت مراکش دریافت نخواهید کرد.

خبر مطبوعاتی‌ای در رابطه با بورس منتشر شد که حاکی از آن بود که معاملاتی که با ارزهای دیجیتال انجام می شوند باعث نقص قوانین معاملاتی بورس می شوند. با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش و بورس این کشور، افرادی که این گونه معاملات را انجام دهند مجرم شناخته می شوند و می بایست جریمه پرداخت کنند. تنها معاملاتی در بورس قابل قبول و مجاز می باشند که از ارزهای خارجی استفاده شود.

 

صرافی های داخل کشور

متأسفانه بنا به دلایلی که بالاتر اشاره شد، قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش، تمام تراکنش ها و خود رمزارزها را ممنوع اعلام کردند. به علاوه هیچ گونه صرافی‌ای در این کشور وجود ندارد. همین دلیلی شده است تا افراد با کمی دشواری بتوانند ارز مورد نظر خود را تهیه و یا آنها را معامله کنند. نکته ای که وجود دارد، حتی اگر منع ارزهای دیجیتال برداشته شود هم باز چالش هایی روبروی مردم مراکشی خواهد بود. چراکه صرافی هایی وجود ندارند تا با صرافی های خارجی همکاری صورت گیرد.

 

استخراج ارز در قوانین ارزهای دیجیتال در مراکش

مراکش در زمینه ی ماینیگ ارز دیجیتال فعال می باشد اما قانونی هم وضع نکرده است. تعیین نکردن قانون به این معنا نیست که استخراج ممنوع می باشد. اما بدیهی است که در نبود قوانین با یک سری محدودیت هم مواجه خواهید شد. گزارش های آماری نشان می دهند که ۹ درصد مردم مراکشی دارای ارز دیجیتال می باشند.

حتی شرکت سولونای آمریکایی در سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفت که استخراج را در کشور مراکش با سیستم های خورشیدی پیش ببرد. به این معنا که مرکز استخراجی‌ای را ایجاد کند و انرژی خورشیدی و بادی را جایگزین برق کند.

 

ارز رسمی در مراکش

بانک مرکزی مراکش تیمی از حرفه ای های این بازار را تشکیل داده است تا مزایا و معایب داشتن ارز رسمی را بررسی کنند تا در صورت تایید از طرف دولت وارد مرحله آزمایشی شوند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

پنج × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا