الگوی ستاره صبحگاهی در تحلیل تکنیکال چیست؟ + ویدیو

الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی بصری متشکل از سه کندلی است که توسط تحلیل‌گران فنی به عنوان نشانه‌های صعودی تفسیر می‌شود. ستاره صبحگاهی به دنبال یک روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان دهنده شروع یک صعود به سمت بالا است. این الگو نشانه معکوس شدن روند قیمت قبلی است.

 

الگوی ستاره صبحگاهی چیست؟

الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی کندلی صعودی در نمودار قیمت است که از سه کندل تشکیل شده است و به طور کلی به عنوان نشانه‌ای برای برگشت قیمت یک دارایی در نظر گرفته می‌شود. این الگو به دنبال یک روند نزولی شکل می‌گیرد و شروع یک روند صعودی را نشان می‌دهد که نشان دهنده معکوس شدن روند قیمت قبلی است. الگوی ستاره صبحگاهی توسط تحلیل‌گران فنی به عنوان یک علامت صعودی تفسیر می‌شود و معامله گران به دنبال شکل گیری یک الگوی ستاره صبحگاهی هستند و سپس با استفاده از شاخص‌های اضافی به دنبال تایید هستند که واقعا یک معکوس در روند شاخص رخ می‌دهد یا خیر.

الگوی ستاره صبحگاهی از سه کندل تشکیل شده است: یک کندل بلند نزولی، یک کندل نزولی یا صعودی کوچک‌تر با بدنه کوتاه و شدوهای بلند و سومین کندل بلند صعودی. کندل وسط الگوی ستاره صبحگاهی لحظه‌ای از بلاتکلیفی بازار را به تصویر می‌کشد که در آن خرس‌ها جای خود را به گاوها می‌دهند و کندل سوم معکوس شدن روند را تایید می‌کند و می‌تواند یک روند صعودی جدید را نشان دهد.

الگوی مخالف ستاره صبحگاهی، ستاره عصرگاهی است که نشان دهنده معکوس شدن یک روند صعودی به یک روند نزولی است. الگوی ستاره صبحگاهی به عنوان یک نشانه قوی از یک معکوس بالقوه صعودی قیمت حکایت دارد و یک الگوی محبوب در میان معامله گران است. این یکی از ۱۶ الگوی کندلی است که هر معامله‌گر باید بداند. این الگو همچنین در معاملات فارکس و ارزهای دیجیتال برای نشان دادن معکوس شدن بازار استفاده می‌شود.

الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی بصری متشکل از سه کندل است که توسط تحلیل‌گران فنی به عنوان علائم صعودی تفسیر می‌شود. این الگویی است که در نمودار کندلی دیده می‌شود که یک نوع نمودار محبوب است که توسط تحلیل‌گران فنی برای پیش بینی عملکرد قیمت یک ارز یا شاخص در یک دوره زمانی کوتاه استفاده می‌شود. الگوهای ستاره صبحگاهی را می‌توان به عنوان یک نشانه بصری برای شروع یک روند معکوس از نزولی به صعودی استفاده کرد؛ اما زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که سایر شاخص‌های فنی از آن‌ها حمایت کنند.

الگوهای ستاره صبحگاهی به طور کلی به عنوان شاخص‌های قابل اعتماد قابل اعتمادی از حرکت بازار در نظر گرفته می‌شوند و به راحتی قابل تشخیص هستند و آن‌ها را به یک الگوی کندلی اولیه مفید برای معامله گران فنی مبتدی تبدیل می‌کند. با این حال، معامله گران باید محتاط باشند و قبل از معامله به دنبال تایید الگو باشند؛ چون احتمال شکست الگو وجود دارد.

الگوی ستاره صبحگاهی 8

 

نحوه استفاده از الگوی ستاری صبحگاهی در ترید

معامله گران باید شکل گیری یک ستاره صبحگاهی را تجزیه و تحلیل کنند و سپس به دنبال تایید این باشند که بازگشت با استفاده از شاخص‌های فنی تایید شده است. سایر شاخص‌های فنی می‌توانند به پیش‌بینی این‌که آیا یک الگوی ستاره صبحگاهی در حال شکل‌گیری است، کمک کنند، مثل این‌که آیا عمل قیمت به منطقه حمایتی نزدیک می‌شود یا این‌که آیا شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد که آن شاخص یا ارز بیش از حد فروخته شده است یا خیر. الگوی ستاره صبحگاهی زمانی بهترین حالت را دارد که با حجم و برخی شاخص‌های دیگر مانند سطوح حمایتی همراه شود.

برای شکل گیری معتبر الگوی ستاره صبحگاهی، اکثر معامله گران به دنبال این هستند که بالای کندل سوم حداقل تا نیمه بدنه کندل اول در الگو قرار گیرد. حجم بالا در روز سوم معاملات این الگو را تایید می‌کند. معامله‌گران به اندازه کندل‌ها نگاه می‌کنند تا نشانی از اندازه بازگشت احتمالی داشته باشند. هر چه کندل بدنه بزرگ‌تر داشته باشد و هر چه کندل صعودی نسبت به کندل نزولی بیشتر حرکت کند، پتانسیل معکوس بزرگتر خواهد بود.

 

تائیدیه گرفتن از الگوی ستاره صبحگاهی

برخی از شاخص‌های فنی که می‌توانند برای تایید الگوی ستاره صبحگاهی استفاده شوند، عبارتند از:

میزان حجم: وقتی که یک ستاره صبحگاهی با حجم همراه می‌شود، سیگنال را تایید می‌کند.
سطوح حمایت و مقاومت: هنگامی که یک الگوی ستاره صبحگاهی با سایر شاخص‌های فنی مثل سطوح حمایتی همراه می‌شود، سیگنال را تایید می‌کند.
خطوط روند: برای داشتن معاملات سودآور توصیه می‌شود که الگو را با خطوط روند چک کنید.
شاخص قدرت نسبی (RSI): RSI می‌تواند به پیش بینی این‌که آیا یک ستاره صبحگاهی در حال شکل گیری است، مانند این‌که آیا ارز یا شاخص بیش از حد فروخته شده است یا خیر کمک کند.

معامله گران نباید فقط بر اساس الگوهای بصری معامله کنند و باید قبل از معامله از سایر اندیکاتورهای فنی تاییدیه بگیرند.

 

الگوی ستاره صبحگاهی صعودی است یا نزولی؟

صعودی؛ الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی سه کندلی صعودی است که نشان دهنده پایین بودن بالقوه قیمت است. در مورد ضعف در یک روند نزولی که به طور بالقوه می‌تواند منجر به معکوس شدن روند شود، هشدار می‌دهد.

الگوی ستاره صبحگاهی را با سایر اندیکاتورهای قابل اعتماد، سطوح مقاومت حمایتی یا خطوط روند همواره چک کنید تا معاملات سودآوری داشته باشید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا