آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتال

ارز مونرو – ارز دیجیتال پیشرو با تراکنش های خصوصی

معرفی ارز Monero

ارز مونرو (XMR) منبع باز و دارای حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. بلاکچین مونرو عمداً طوری پیکربندی شده است که خصوصی باشد. جزئیات تراکنش، مانند هویت فرستنده و گیرنده، و مقدار هر تراکنش را با پنهان کردن آدرس های استفاده شده توسط شرکت‌کنندگان، ناشناس میسازد.

ارز مونرو ارز دیجیتالی است که بر تراکنش های خصوصی و سانسور شده متمرکز است. اکثر ارزهای دیجیتال موجود، از جمله بیت کوین و اتریوم، دارای بلاکچین شفاف هستند. تراکنش ها میتوانند توسط هر کسی در جهان تأیید و یا ردیابی شوند. این بدان معناست که آدرس های ارسال و دریافت این تراکنش ها میتواند به طور بالقوه به هویت های دنیای واقعی مرتبط باشد. از سوی دیگر، مونرو از فناوری های مختلف افزایش حریم خصوصی برای اطمینان از ناشناس ماندن کاربران خود استفاده میکند.

معاملات Monero محرمانه و غیرقابل ردیابی هستند. برخلاف گزینه های شفاف انتخابی (مانند Zcash)، مونرو تنها ارز دیجیتالی است که هر کاربر به طور پیش فرض ناشناس است. فرستنده، گیرنده و مبلغ هر تراکنش با استفاده از سه فناوری مهم پنهان می‌شوند: آدرس‌های مخفی، امضاهای حلقوی (Ring Signature) و RingCT.

از آنجا که هر تراکنش خصوصی است، Monero قابل ردیابی نخواهد بود. همین امر آن را تبدیل به یک ارز واقعی و قابل تعویض می کند. کارگزاری ها و افرادی که مونرو را می پذیرند نیازی به نگرانی در مورد کوین ها در لیست سیاه یا آلوده ندارند.

فرآیند استخراج مونرو بر اساس یک مفهوم برابری طلبانه است. این اصل این است که همه مردم برابر هستند و شایسته فرصت های برابر هستند. توسعه‌دهندگان آن هنگام راه‌اندازی Monero هیچ سهمی برای خود نگه نداشتند، اما از کمک‌ها و حمایت جامعه برای توسعه بیشتر ارز مجازی استفاده کردند.

 

مقایسه مونرو با بیت کوین

 

مقایسه ارز مونرو با بیت کوین

معاملات ارز Monero محرمانه و غیرقابل ردیابی هستند و هر تراکنش خصوصی است، پس Monero قابل ردیابی نیست ولی آدرس های بیت‌کوین و هم تراکنش ها در بلاکچین ثبت میشوند و دسترسی عمومی را به آنها باز میکند. حتی آدرس های مستعار نیز کاملا خصوصی نیستند. چند تراکنش که توسط یک شرکت‌کننده در طول زمان انجام میشود را میتوان به یک آدرس مرتبط کرد، و این امکان را برای دیگران فراهم میکند که از روندهای مالک آدرس و هویت آن‌ها آگاه شوند.

یکی دیگر از مزیت های مونرو نسبت به بیت کوین قابلیت تعویض است. این بدان معنی است که دو واحد از یک ارز را میتوان به طور متقابل جایگزین کرد بدون اینکه تفاوتی بین آنها وجود داشته باشد.

در حالی که دو اسکناس یک دلاری از نظر ارزش برابر هستند، قابل تعویض نیستند، زیرا هر کدام دارای شماره سریال منحصر به فردی هستند. در مقابل، دو شمش طلای یک انسی با درجه یکسان قابل تعویض هستند، زیرا هر دو دارای ارزش یکسانی هستند و هیچ ویژگی متمایز کننده ای ندارند. با استفاده از این قیاس، یک بیت کوین اسکناس یک دلاری است، در حالی که یک مونرو همان قطعه طلا است.

تاریخچه تراکنش هر بیت کوین روی بلاکچین ثبت می شود. این اجازه را می دهد تا واحدهای بیت کوین را شناسایی کنید که ممکن است به رویدادهای خاصی مانند کلاهبرداری، قمار یا سرقت مرتبط باشند، که راه را برای مسدود کردن، تعلیق یا بستن حساب هایی که چنین واحد هایی را در اختیار دارند، هموار می کند.

تصور کنید امروز چند بیت کوین دریافت می کنید که قبلاً برای قمار استفاده می شد و در آینده ممنوع می شود و منجر به ضرر می شود ولی Monero دارای سابقه تراکنش غیرقابل ردیابی است که به شرکت کنندگان شبکه بسیار امن تری ارائه می دهد که در آن خطر رد شدن واحدهای نگهداری شده خود یا قرار گرفتن در لیست سیاه توسط دیگران را ندارند.

 

افزایش کیفیت حریم خصوصی با ۳ فناوری مهم توسط Monero

سه فناوری مهم که باعث افزایش کیفیت در حریم خصوصی افراد میشوند اعبارتند از:

  • آدرس های مخفی
  • امضا های حلقوی (Ring Signature)
  • RingCT

 

امضای حلقوی (Ring Signature): Monero نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضای حلقوی (Ring Signature) و آدرس های مخفیانه کاهش میدهد. امضای حلقوی به فرستنده امکان میدهد هویت خود را از سایر شرکت کنندگان در یک گروه پنهان کند.

برای تولید امضای حلقوی، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده می‌کند و آن را به کلید های عمومی در بلاکچین متصل می کند. همین امر آن را منحصر به فرد و همچنین خصوصی میکند. هویت فرستنده را پنهان می کند، زیرا از نظر محاسباتی نمی توان تشخیص داد که کدام یک از کلیدهای اعضای گروه برای تولید امضای پیچیده استفاده شده است.

آدرس‌های مخفی: آدرس های مخفی حریم خصوصی بیشتری را اضافه می‌کنند، زیرا این آدرس‌های تولید شده به‌طور تصادفی برای استفاده یکباره برای هر تراکنش از طرف گیرنده ایجاد میشوند. استفاده از این آدرس های مخفیانه امکان پنهان کردن آدرس مقصد واقعی تراکنش را فراهم میکند و هویت شرکت‌کننده و دریافت‌کننده را پنهان میکند.

RingCT: مفهوم Ring Confidential Transactions یا RingCT نیز مخفی کردن مبلغ تراکنش را امکان‌پذیر میکند. پس از دستیابی به موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده و گیرنده، قابلیت RingCT در ژانویه ۲۰۱۷ معرفی شد و برای تمام تراکنش های اجرا شده در شبکه Monero اجباری است.

 

آشنایی با ارز دیجیتال مونرو (XMR)

 

چالش هایی که مونرو با آن دست و پنجه نرم میکند

در حالی که حریم خصوصی باعث پذیرش سریع Monero می شود، چالش های متعددی را نیز به همراه دارد. ویژگی‌های غیرقابل ردیابی و حفظ حریم خصوصی به آنها اجازه میدهد تا برای مقاصد نامطلوب و در بازارهای مشکوک، از جمله مواردی مانند مواد مخدر و قمار، استفاده شوند. این یکی از دلایلی است که چرا بازارهایی که در دارک وب محبوب بودند، مانند AlphaBay و Oasis، استفاده بیشتری از Monero را قبل از بسته شدن نشان دادند.

گزارش‌های CNBC به مواردی اشاره میکند که هکرها نرم‌افزارهای مخربی را ایجاد کردند که رایانه‌ها را برای استخراج Monero و ارسال آن به کره شمالی آلوده می‌کردند. Monero اساساً برای استفاده برای فعالیت های غیرقانونی و برای فرار از اجرای قانون باز است.

 

نحوه ی ماین کردن ارز Monero

Monero بر روی تمامی پلتفرم های پیشرو سیستم عامل، از جمله Windows، macOS، Linux، Android و FreeBSD اجرا می شود. این ارز از فرآیند استخراج پشتیبانی میکند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای ماینینگ برای فعالیت های خود پاداش دریافت می کنند، یا می توانند به صورت جداگانه استخراج کنند.

استخراج Monero را میتوان بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به هیچ سخت‌افزار خاصی مانند مدارهای مجتمع ویژه برنامه ASIC (نوعی سخت‌افزار پرهزینه است که معمولاً برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود) نیاز ندارد. در عوض، می توانید از CPU یا GPU رایانه خود برای استخراج ارز استفاده کنید.

لیست کاملی از سخت افزارهای قابل استفاده در وب سایت Monero موجود است. کاربران همچنین می‌توانند نرم‌افزار خاصی را نصب کنند که ممکن است هزینه‌ای برای توسعه دهنده داشته باشد.

 

نحوه ی ماین کردن Monero

 

با تمام این صحبت ها آیا مونرو غیر قانونی است؟

Monero یک ارز دیجیتال غیرقانونی نیست. بر خلاف سایرین، این یک ارز دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی است که به کاربران امکان ناشناس بودن را می دهد. یعنی قابل ردیابی نیست. این ویژگی آن را در دارک وب و برای استفاده در فعالیت های خاصی مانند قمار و فروش مواد مخدر بسیار محبوب کرده است.

 

سوالات متداول

آیا ارز مونرو ارزش سرمایه گذاری دارد؟

اگر به ارزهای رمزنگاری شده علاقه دارید، مونرو ممکن است سرمایه گذاری خوبی باشد. قیمت ارز بین ۲۶ اوت ۲۰۲۰ و ۲۶ اوت ۲۰۲۱ بیش از ۲۳۱ درصد افزایش یافت. 

چگونه ارز مونرو بخریم؟

می توانید مونرو را از طریق صرافی ارز دیجیتال معتبر یا مجازی خریداری کنید.

آیا ارز مونرو XMR قابل ردیابی میباشد؟

Monero یا XMR غیرقابل ردیابی است. برخلاف سایر توکن ها مانند بیت کوین، مونرو دارای سابقه تراکنش غیرقابل ردیابی است. این ویژگی به شرکت‌کنندگان شبکه بسیار امن‌تری را ارائه می‌کند که در آن خطر رد کردن واحدهای نگهداری شده‌شان توسط دیگران یا قرار گرفتن آنها در لیست سیاه وجود ندارد.

چرا نام ارز مونرو انتخاب شده است؟

مونرو در زبان اسپرانتو به معنای کوین است. در ابتدا مونرو “Bitmonero” نامیده می شد که در اسپرانتو به “Bitcoin” ترجمه می شود. پس از اینکه جامعه تصمیم گرفت از نگهدارنده اصلی جدا شود، «بیت» صرفاً به نفع «مونرو» حذف شد.

آیا ارز Monero محدودیت اندازه بلوک دارد؟

خیر، Monero محدودیت اندازه بلوک ندارد. در عوض، اندازه بلوک می تواند در طول زمان بر اساس تقاضا افزایش یا کاهش یابد.

 

کلام آخر

ویژگی های حریم خصوصی به Monero کمک کرده است تا به یک ارز دیجیتال محبوب تبدیل شود و بتوان آن را زیر نظر داشت. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید آنچه که Monero را بسیار محبوب می کند، ویژگی های حریم خصوصی آن است. به هرحال برای سرمایه گذاری بهتر است اول کامل تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا