اندیکاتورهاابزار‌هاویدئو

اندیکاتور مومنتوم یا شاخص حرکت + آموزش ویدیویی

اندیکاتور مومنتوم یک اندیکاتور فنی است که جهت روند را نشان می‌دهد و با مقایسه مقادیر فعلی و گذشته، سرعت نوسان قیمت را اندازه‌ گیری می‌کند. این یکی از شاخص‌های پیشرو است که نرخ تغییر ارز را اندازه‌گیری می‌کند. اندیکاتور Momentum معمولا به صورت هماهنگ با سایر اندیکاتورها استفاده می‌شود.

اندیکاتور مومنتوم

 

اندیکاتور مومنتوم چیست؟

اندیکاتور مومنتوم ابزاری است که معامله‌گران برای درک بهتری از سرعت یا نرخ تغییر قیمت ارز استفاده می‌کنند. اندیکاتور Momentum به بهترین وجه با سایر اندیکاتورها و ابزارها استفاده می‌شوند؛ چون آن‌ها برای شناسایی جهت حرکت کار نمی‌کنند؛ بلکه تنها بازه زمانی است که تغییر قیمت در آن رخ می‌دهد.

 

اندیکاتور مومنتوم چگونه کار می‌ کند؟

اندیکاتورهای مومنتوم حرکت قیمت را در طول زمان نشان می‌دهند و این حرکت‌ها چقدر قوی هستند، خواهند بود؛ صرف نظر از جهت حرکت قیمتی به بالا یا پایین. اندیکاتور مومنتوم نیز به طور خاص مفید است؛ چون به معامله‌گران و تحلیل‌گران کمک می‌کنند تا نقاطی را که بازار می‌تواند معکوس کند، شناسایی کند. نقاط از طریق واگرایی بین حرکت قیمت و حرکت شناسایی می‌شوند.

از آن‌جایی که اندیکاتور Momentum قدرت نسبی حرکات قیمت را نشان می‌دهند؛ اما جهت‌پذیری حرکات قیمت را کنار می‌گذارند، این شاخص‌ها بهتر است در ترکیب با سایر شاخص‌های فنی مثل خطوط روند و میانگین‌های متحرک که روندها و جهت‌های قیمت را نشان می‌دهند، استفاده شوند.

اندیکاتورمومنتوم

 

سیگنال دهی اندیکاتور مومنتوم با واگرایی

واگرایی زمانی اتفاق می‌افتد که، برای مثال، قیمت یک ارز به‌طور مداوم به سمت پایین حرکت می‌کند، همراه با استفاده از اندیکاتور مومنتوم (که سیگنال حرکت قوی را نشان می‌دهد)، اما پس از آن، اندیکاتور Momentum به سمت بالا می‌رود یا دیگر به دنبال قیمت نزولی نمی‌شود. این یعنی که اندیکاتور از حرکت قیمت منحرف شده است و نشان می‌دهد که حرکت فعلی، قیمت در حال شکست است.

واگرایی معمولا نشانه‌ای از این است که روند فعلی قیمت به دلیل سیگنال متوقف شدن حرکت احتمالا به پایان می‌رسد و در شرف معکوس شدن است. زمانی که حرکت قیمت و حرکت به صورت صعودی از هم جدا می‌شوند، این یک واگرایی صعودی است. اگر حرکت قیمت و اندیکاتور مومنتوم به طور مداوم به سمت بالا حرکت می‌کردند و اندیکاتور مومنتوم ناگهان به سمت نزول می‌رفت، این یک واگرایی نزولی خواهد بود.

 

کلام آخر اندیکاتور مومنتوم

اندیکاتور مومنتوم ابزارهای حیاتی برای معامله‌گران و تحلیل‌گران است. با این وجود، آن‌ها به ندرت به صورت جداگانه استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها با سایر شاخص‌های فنی که جهت روندها را نشان می‌دهد، رایج‌تر است. هنگامی که یک جهت مشخص شد، شاخص‌های مومنتوم ارزشمند هستند، چون نشان دهنده قدرت روند حرکت قیمت و زمان پایان آن هستند. از این اندیکاتور می‌توانید در سایت Tradingview.com استفاده کنید.

اندیکاتور Momentum

 

سوالات متداول اندیکاتور مومنتوم

شاخص حرکت چیست؟

اندیکاتور مومنتوم  ابزاری برای تحلیل تکنیکال است که برای تعیین قدرت یا ضعف قیمت ارز استفاده می‌شوند. مومنتوم میزان افزایش یا کاهش قیمت ارز را اندازه‌گیری می‌کند.

اندیکاتور مومنتوم چگونه در معاملات روزانه استفاده می‌شود؟

هنگامی که اولین نسخه از اندیکاتور مومنتوم یک عدد مثبت است، قیمت بالاتر از قیمت “n” دوره قبل است. وقتی یک عدد منفی است، قیمت زیر قیمت “n” دوره قبل است. هنگامی که نسخه دوم شاخص حرکت درصدی بالاتر از ۱۰۰ باشد، قیمت بالاتر از قیمت “n” دوره قبل است.

شاخص درصد حرکت چیست؟

مطالعه Momentum سرعت تغییرات قیمت را برای یک بازه زمانی ثابت اندازه‌گیری می‌کند. مومنتوم قیمتی است که به صورت درصدی از قیمت قبلی بیان می‌شود. هنگامی که مقادیر Momentum% شروع به افزایش می‌کنند، سیگنال خرید و هنگامی که مقادیر شروع به کاهش می‌کنند، سیگنال فروش در نظر گرفته می‌شود.

آیا اندیکاتور مومنتوم استراتژی خوبی است؟

سرمایه‌گذاری مومنتوم می‌تواند کارساز باشد؛ اما ممکن است برای همه سرمایه‌گذاران عملی نباشد. به‌عنوان یک سرمایه‌گذار منفرد، تمرین سرمایه‌گذاری حرکتی به احتمال زیاد منجر به زیان کلی پرتفوی خواهد شد.

شتاب بالا در معاملات چیست؟

مومنتوم توسط سرمایه‌گذاران برای معامله ارز در یک روند صعودی با حرکت لانگ و شرت (یا فروش ارز) در یک روند نزولی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، یک ارز می‌تواند حرکت صعودی داشته باشد، به این معنی که قیمت در حال افزایش است، یا حرکت نزولی که قیمت به طور پیوسته در حال کاهش است.

بهترین بازه زمانی برای معاملات مومنتوم؟

ممکن است چند دقیقه، ساعت یا چند روز باشد. این نوع معاملات مومنتوم را می‌توان در هر محیط بازار و با هر نمودار زمانی استفاده کرد. به معامله‌گران مومنتوم کوتاه‌مدت، معامله‌گران روز نیز گفته می‌شود که در پایان روز تمام معاملات خود را تعطیل می‌کنند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

5 × پنج =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا