مفاهیم پایهمفاهیم پایه ماینینگ

تفاوت استیکینگ و ماینینگ در ارزهای دیجیتال

نگاه کلی به تفاوت ماینینگ و استیکینگ رمز ارز ها

کسب درآمد برای هر شخصی راهکار های متفاوتی دارد که هر شخص با توجه به زمان خود انتخاب می کند. درآمد از طریق ارزهای دیجیتال و هر آنچه که مربوط به دنیای مجازی و اینترنت می شود، نوعی درآمد غیر فعال به شمار می آید که در کنار شغل اول می شود به آن پرداخت. در سال های اخیر هم حتما توجه داشته اید که چقدر این سرمایه گذاری ها در این زمینه جذاب و مفید بوده است. خیلی از افراد در کسب درآمد از ارز دیجیتال به این سؤال بر می خورند که تفاوت ماینینگ و استیکینگ دقیقا در چی است و از چه الگوریتمی استفاده می کنند تا بتوانند انتخاب درست تری داشته باشند. با ما باشید.

 

دلیل استیکینگ و ماینینگ (mining and staking) رمزارز ها

اول از همه باید دلیل نیاز به هر دو را درک کنیم. بلاکچین یک تکنولوژی غیر متمرکز می باشد؛ به این معنا که هیچ کنترلی بر روی اطلاعات آن وجود ندارد. تمام تراکنش های ارزی در این بلاکچین ذخیره می شوند و این بلاکچین در چندین و چند کامپیوتر (nodes) ذخیره می شود. هر شخصی می تواند در ذخیره سازی این بلاک چین ها و تراکنش ها شرکت کند. تمام این تراکنش ها در نود ها یا مان گره ها در کامپیوتر می مانند تا اطلاعات کاربران حفظ شود. در کل فرایند های ارزیابی تراکنش ها، ایمن سازی شبکه های بلاکچین و ساخت ارزهای جدید همه و همه انجام می شوند که  تمام این فرایند ها از دو روش استیکینگ و ماینینگ انجام می پذیرد.

 

ذخیره تراکنش ها در نودهای blockchain در استیکینگ و ماینینگ

 

استخراج رمز ارز یا همان ماینینگ از مکانیزم پروف آف وورک (Proof-of-Work) استفاده می کند که این کلمه ی وورک همان استخراج است. در این سیستم غیر متمرکز، ماینر ها در تلاش هستند تا معما های پیچیده ی هش ریت ها را که با توجه به سختی کار و استخراج متفاوت هستند را حل کنند. حل این مسئله به ایمن ساختن شبکه کمک می کند تا از حمله های سایبری در امان باشند. ماینر ها از قدرت هش استفاده می کنند تا با موفقیت بلاک های مورد نظر خود را استخراج کنند.

در مقابل، استیکینگ را داریم که از مکانیزم پروف آف استیک (Proof-of-Stake) پیروی می کند که افراد فعال و نگهدارنده در ارز دیجیتال، ارزهای خود را در یک بازه ی زمانی مشخص نگه می دارند. این نگهداری به این معنا می باشد که در این بازه ی زمانی نمی توانند به ارز های خود دست بزنند و یا آنها را بیرون بکشند. در عوض هر چه بیشتر این ارز ها در آنجا باقی بماند، پاداش آنها که همان سود آنها باشد بیشتر خواهد شد. بلاک هر شخص با در نظر گرفتن زمان ماندگاری ارز و سایز نودها تصمیم می گیرد که ارزش این سرمایه گذاری و نگهداری چقدر می باشد و متناسب با آن پاداش می دهد.

تفاوت ماینینگ و استیکینگ در این بخش مشخص است که استیکینگ به انرژی کمتری نیاز دارد.

 

مزایا و معایب استیکینگ و ماینینگ mining and staking

 

مزایا و معایب استیکینگ و ماینینگ

استیکینگ و ماینینگ هر دو مزیت و ضرر های خود را دارند که باید به توانایی و نیازمندی های خود توجه نمایید تا گزینه ی مناسب خود را انتخاب کنید. در مورد ماینینگ باید گفت که روش های معروف و مشهوری را برای استخراج ارز ها ارائه داده است؛ از جمله مهمترین ارزهای قابل استخراج بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) می باشد که خواهان بیشماری هم دارد. اما باید این را هم در نظر گرفت که برای استخراج و یا به اصطلاح ماین کردن نیاز به انرژی زیاد و هزینه های زیادی دارید. از جمله ی این هزینه ها پول برق و یا خرید دستگاه ماینینگ می باشد.

با وجود این دردسر ها و معایب، چرا همواره افراد علاقه ی ریادی به ماینینگ دارند؟ جواب آن بسیار ساده ست؛ پاداش و سود زیاد. با هر مسئله ای که در معما ها حل شود و ارزی استخراج شود و یا تراکنشی در بلاکچین انجام شود، جوایز آن را دریافت می کنند. میزان پاداش در هر ارزی متفاوت است اما به مراتب بیشتر از استیکینگ می باشد.

و اما در رابطه با استیکینگ باید گفت که کار برای نگهدارنده های ارز راحت تر می باشد. افراد خیلی به مراتب سریع تر می توانند بدون ضرر زدن به محیط اطاف به پول اصلی خود می رسند و می توانند آن را برگردانند. نکته ی قابل توجه ای که نیاز است تا بدانید این است که بسیاری از صرافی های بزرگ و مطرح قابلیت استیک کردن مستقیم از خود برنامه ها را به کاربران خود می دهد. اگرچه هستند کاربرانی که خیلی هم از استیکینگ راضی نیستند و احساس راحتی نمی کنند. دلیل این امر هم این است که در مدت مشخصی باید سرمایه ی خود را بلاک کنند و با توجه به بی ثباتی این روزهای بیزینس، تقصیری هم ندارند.

 

استیکینگ و ماینینگ / mining or staking

 

استیکینگ و ماینینگ – بالاخره کدام؟

انتخاب هر کدام از این مکانیزم ها (Proof-of-Work و یا Proof-of-Stake) سختی های خود را دارد. هر دو می توانند سودآور و هم زیان آور باشند. اما اگر به هر دو سیستم رجوع کنیم چه اتفاقی می افتد؟ با ادغام هر دو روش، ماینر ها و استیکر ها می توانند سرمایه خود را و توان هش را در استخرهای خود بگذارند تا سود و پاداش کمتر اما مداوم و بدون ضرر داشته باشند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا