مفاهیم پایه ماینینگ

ریگ ماینینگ چیست؟

کارایی Mining Rig

ریگ ماینینگ از یک سری تجهیزات سخت افزاری برخوردار است که پازل و معمای pow (proof-of-work) که برای استخراج رمز ارز می باشد را حل می کند تا بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر ماین یا همان استخراج شوند. این روز ها این ریگ ها مجهز به یک سری چیپ ها هستند که مختص استخراج بیت کوین ساخته شده اند. سایر ارز هایی که از الگوریتم SHA-256 پیروی می کنند هم چیپ های مخصوص خود را دارند و می تواننند با GPU و یا CPU (پردازنده و یا کارت گرافیک) ها ماین شوند. زمانی که تعداد زیادی از این دستگاه های ریگ استخراج یک جا باشند، آن محل را مزرعه ی ریگ استخراج می نامند.

شبکه های بلاکچین بیشماری در صنعت بزرگ ارز دیجیتال وجود دارند که بدون کنترل به فعالیت خود ادامه می دهند اما با وجود این استقلال و خودکفایی کماکان به وجود نیروی انسان نیاز است؛ کارهایی همچون انجام تراکنش ها، جلوگیری از کلاهبرداری و حفظ عملکرد سیستم. این فرایند به این شکل است که ریگ ها به کاربران امکان انجام این فرایند ها را می دهد. به این صورت که، زمانی که یک بلاک و یا زنجیره حل شود، ارز های انتخاب شده و مورد نظر استخراج می شوند و به ارز های قبلی اضافه می شوند.

 

ریگ ماینینگ با کارت گرافیک GPU

 

این ریگ استخراج ها همان کامپیوتر ها هستند که ارتقا پیدا کرده اند تا بتوانند فرایند های قوی و سخت را انجام دهند. ریگ ها تمام قطعات کامپیوتری از جمله CPU، مادر بورد، رم و حافظه را دارند. تنها مسئله ای که آن را از کامپیوتر های معمولی متمایز می کند زمانی است که کارت گرافیک به میان می آید. GPU یا همان کارت گرافیک است که تمام کارها و فرایند سخت ماینینگ را انجام می دهند. برای انجام هر گونه ماینینگ شما نیازمند این خواهید بود که از کارت گرافیک های قوی استفاده نمایید و حتی ممکن است که تعداد زیادی از این GPUها را خریداری کنید.

در حقیقت می توانید Mining Rig ها را کامپیوتر های ساده و ارزان با کارت گرافیک های گران و حرفه ای در نظر بگیرید. چندین کارت گرافیک را به یک سیستم وصل می کنید و در نتیجه شما نیازمند یک مادر بورد (motherboard) خواهید بود تا بتواند آنها را هماهنگ کند.

توان مصرفی و هش ریت Mining Rig

ریگ ماینینگ ها از چندین تکنولوژی و ویژگی برخوردار هستند اما نکته ای که ماینر ها خیلی به آن توجه می کنند میزان هش ریت و توان مصرفی یا همان انرژی دستگاه ها و استخراج ها می باشد. چرا که این دو نکته در به درامد رسیدن و میزان آن درامد و همچنین هزینه ها مؤثر می باشد. hash rate بسته به میزان استخراج و گره های بلاکچین متغیر است. ماینر ها همچنین به انرژی مصرفی این دستگاه ها نیز توجه زیادی می کنند و آن هم به این دلیل است که اگر هر دوی مسائل گفته شده پایین باشد، دستگاه قادر به انجام عملیات نخواهد بود و به سود دهی نخواهد رسید. و اگر به سود نرسد، با احتساب هزینه ها تماما ضرر می باشد. نکته ی دیگر اینکه ممکن است به بیشتر از یک منبع تغذیه برق (PSU) نیاز پیدا کنید.

 

توان مصرفی و هش ریت MINING RIG

 

نکات مهم در رابطه با ریگ ماینینگ

  • قرار نیست که این نوع ماینیگ ارزان تمام شود.
  • میزان توان مصرفی را در نظر بگیرید چراکه می تواند در درآمد شما تأثیر بگذارد.
  • ممکن است در وهله ی اول به درامد و نتیجه ی مطلوب نرسید پس صبور باشید.
  • کارت های گرافیک از هزینه ی بالایی برخوردار اند.

با توجه به تمام مسائل گفته شده، اینکه تصمیم بگیرید چه نوعی از این ریگ ماینینگ ها را انتخاب کنید به خود شما بستگی دارد. بودجه ی خود را در نظر بگیرید تا انتخاب درست را داشته باشید.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا