آموزش ماینینگماینینگمفاهیم پایه ماینینگ

نکات مهم در رابطه با ماینینگ

صنعت ماینینگ و ارز دیجیتال

با بالا رفتن نرخ دلار و کم شدن ارزش ریال بازار ارز دیجیتال و استخراج آن رونق گرفته است. با دانستن نکات مهم و کلیدی در ماینینگ و داشتن بودجه ی کافی، می شود به استخراج رمز ارز ها پرداخت و به راحتی می توان درامد بالا داشت. در ادامه تمام اطلاعات مورد نیاز را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

۱. هش ریت (Hash Rate) از نکات مهم در ماینینگ

برای استخراج ارز دیجیتال در دستگاه های ماینر، یک سری معاملات ریاضی می باشد که باید حل شوند و سرعت حل این مسائل به هش ریت موجود در این دستگاه بستگی دارد. هرچه سرعت این هش ریت بالاتر باشد، میزان ارزی که می شود استخراج کرد بالاتر می باشد. این بازار و صنعت بسیار رقابتی می باشد و برای ارز های محبوب حتما از دستگاه هایی با هشت ریت بالا استفاده می شود.

 

هش ریت (Hash Rate) از نکات مهم در ماینینگ

 

هش ریت بالا نیازمند کامپیوتر های تخصصی و حرفه ای می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هش ریت و الگوریتم های ماینینگ ها و ارز ها ارتباط مستقیم دارند. الگوریتم های پیچیده همچون SHA-256 نیاز به سرعت بالای هش ریت دارند. نرخ هش بر روی دستگاه حک شده است که باید به خوبی بررسی شود تا سودجویان دستگاهی با هش ریت پایین را به عنوام ماینر با هش ریت بالا نفروشند.

 

۲. انتخاب ارز برای ماینینگ

اینکه قصد دارید از چه ارزی برای استخراج استفاده کنید بسیار حائظ اهمیت است. توجه داشته باشید که برای ابتدای کار و شروع استخراج، رمز ارز های معروف پیشنهاد می شوند. زمانی که می خواهید دستگاه ماینری را خریداری کنید حتما به نوع ارزی که می خواهید استخراج کنید دقت نمایید. بنابراین ابتدا نوع ارز را مشخص و سپس دستگاه ماینر خود را خریداری نمایید چرا که هر ماینر و یا رمزارز الگوریتم مخصوص خود را دارند.

به عنوان مثال، ارز بیت کوین که بسیار مشهور است و طرفداران بسیاری دارد، از الگوریتم SHA-256 پیروی می کند بنابراین باید دستگاه ماینر مد نظر هم از این الگوریتم استفاده کند.

 

انتخاب ارز برای ماینینگ از نکات مهم در ماینینگ

 

۳. فضا و برق مناسب و صدا از نکات مهم در ماینینگ

این دستگاه های ماینر از سایز های بزرگی برخوردار هستند که نیازمند فضای مناسبی می باشند. ماینر ها دارای فن های متعددی هستند که بسته به هر دستگاه تعداد آن ها متفاوت است. این فن ها برای خنک سازی دستگاه باید فضای زیادی را داشته باشند. علاوه بر این، اگر نیاز و یا قصد دارید که در ابعاد گسترده ماین کنید حتما باید فضای بسیار بزرگی را داشته باشید تا اصطلاحا مزرعه ی استخراج ایجاد نمایید. همچنین به رطوبت منطقه و فضای استخراج هم توجه کنید که باید خنک و بدون رطوبت باشد.

در رابطه با برق هم باید گفت که توان مصرفی هر دستگاه را بررسی کنید تا ببینید منبع تغذیه ی مورد نیاز آن چقدر است. اصولا ماینر های با توان مصرفی بالا نیازمند منبع تغذیه ی بالا هم هستند که هزینه بر اند. کشور چین را در نظر بگیرید؛ چرا به عنوان قطب استخراج ارز دیجیتال شناخته می شود؟ به این دلیل که هزینه ی برق در این کشور ارزان است.

از دیگر نکات مهم در ماینینگ صدای ایجاد شده از دستگاه ماینر می باشد. با وجود تمام کارت گرافیک ها (GPU) که به دستگاه های ماینر وصل می شوند، صداهای تولید شونده از این ماینر ها بلند هستند. همین نکته ایجاب می کند که فضای نگهداری این دستگاه ها خارج از منطقه شهری باشد؛ این صدا ها می تواند مردم عادی را رنجور و باعث شکایت از فرد ماینر شود.

 

۴. مزرعه ی استخراج و نیازمندی های آن

ایجاد مزرعه هزینه های زیادی را در بر دارد که بیشترین بخش هم به مصرف برق ماینر ها بستگی دارد. بنابراین پیش از ایجاد هر گونه مزرعه ای حتما تعرفه ی برق و سودآوری ان منطقه و کشور را بسنجید. برای شروع حتما از یک تیم متخصص مشورت بگیرید تا برای گرفتن مجوز مزرعه (که ۶ ماه اعتباردارد) به شما کمک کنند. هزینه ی هر ماینر باید دقیق بررسی شود تا انتخاب مناسب انجام گیرد. و برای استخراج هم نیاز به یک سری کیف پول های الکترونیکی و نرم افزارهای استخراج هم باید نصب شوند.

 

مزرعه ی استخراج و نیازمندی های آن از نکات مهم در ماینینگ (mining)

 

هرچه دستگاه های ماینر بیشتر باشند، سود نهایی از استخراج هم بالا می رود که معمولا تعداد ۳۲۰ دستگاه معقول به حساب می آید. با قیمت امروز اگر در نظر بگیریم چیزی نزدیک به دو میلیارد تومان برای تهیه ی این تعداد نیاز است. با توجه به اینکه ارزش ریال کم و نرخ دلار بالا می باشد، استخراج ارز های دیجیتالی بسیار در ایران معروف و مشهور شده است.

 

۵. اجاره مزرعه استخراج

مزرعه داشن از مسائل مهم در استخراج می باشد که هزینه های زیادی را هم در بر دارند. از این رو، یک سری از سرمایه داران مزرعه ی ماینینگ خود را اجاره می دهند تا به سود برسند و یا اینکه هزینه ی فارم خود را بدهند. همچنین سرمایه داران و یا همان صاحبان فارم ها می توانند دستگاه شما را در فارم قرار دهند و از سود خروجی ماینر، درصدی به شما داده شود.

 

اجاره مزرعه استخراج در نکات مهم در ماینینگ mining

 

از سری فارم های مطرح دنیا به موارد زیر می شود اشاره کرد:

 • Giga Watt (2012)
 • Genesis Mining (2014)
 • Dalian (۲۰۱۶)
 • Swiss (2016)

 

۶. پاداش بلاک ها در ماینینگ

زمان استخراج در مزرعه ها و یا به صورت شخصی و انفرادی، یک سری بلاک باید حل شود یا به اصطلاح باید استخراج شوند. ماینر ها و خود بلاکچین پس از استخراج هر کدام از این بلاک ها پاداشی را لحاظ می کند که به صورت ارز در اختیار کاربر می گذارد. این پاداش ها با تغییر تعداد بلاک ها تغییر می کند.

با توجه به این که تقاضا برای استخراج بالا است، پاداش بیت کوین قرار بر این شده که تا سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کند تا استخراج آن سخت تر شود. نکته ی دیگر در رابطه با بیت کوین این است که پس از اینکه ۲۱۰ هزار بلاک استخراج شود، پاداش آنها صفر می شود و از سر باید گرفت.

 

۷. دستگاه های دست دوم و ویژگی های آن

بدیهی است که خرید دستگاه های ماینر دست دوم خالی از ریسک نباشد. خود خرید ماینر معمولی استرس زا می باشد پس خرید دست دوم آن به مراتب پر استرس زا تر خواهد بود. یک سری نکات را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که حتما پیش از خرید بررسی کنید:

 • بررسی قیمت دستگاه مشابه دست دوم در سایت های مربوطه
 • بررسی ظاهر فیزیکی دستگاه برای اطمینان از سالم بودن
 • گرفتن حداقل یک الی دو روز مهلت تست
 • تحویل دستگاه بصورت حضوری از شخص
 • بررسی فن ها برای دیدن گرد و غبار کمتر (نشانه ی کارکرد کمتر)

 

دستگاه های دست دوم و ویژگی های آن

 

دستگاه های ماینر بصورت ۲۴ ساعته کار می کنند که این از نکات مهم در ماینینگ می باشد. بنابراین هر چه دستگاه بیشتر کار کرده باشد، عمر کمتری دارد. همچنین از سوکت های شش پین برق هشبرد می توان مدت کارکرد و فشار بر روی دستگاه را تخمین زد. این پین ها پس از جریان زیاد به رنگ زرد در می آیند و کاملا نو و کارکرده متمایز می شوند.

 

۸. کارمزد استخر استخراج از دیگر مسائل در ماینینگ

این استخر ها اصطلاحی می باشد که کاربران و مان کنندگان به صورت مجازی در آن جمع می شوند و برای استخراج بلاک ها تلاش می کنند. اینکه هر شخص به چه میزان سود کند به توان پردازشی آن ها بستگی دارد. بدون ملحق شدن به استخر ها هم می شود ماین کرد اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که شانس رسیدن به درامد و استخراج بیشتر بدون استخر کمتر است.

هر استخری کارمزد مشخص خود را دارد که بعد از حل معماها و ماین کردن بلاکها، مقدار معین شده را به عنوان کارمزد بر می دارد. اینکه کارمزد ها به چه میزان باشند را باید به سایت رسمی استخر مورد نظر مراجعه نمایید تا درصد دقیق آن را پیدا کنید. آنچه که تا الان بوده اکثرا بین ۱ تا ۲ درصد بوده است.

 

نکات مهم قبل از خریدن ماینینگ

بسیاری از مسائل قبل خرید ماینر ها باید بررسی شود تا انتخاب درست انجام گیرد. با هم نکات را بررسی کنیم:

 • میزان سود دهی هر ارز و شبکه لحظه ای و متغیر است.
 • هر دستگاه ماینینگ و استیکینگ از مصرف برق بالایی برخوردار است.
 • در صورت استفاده از برق مسکونی، می توان تا دو دستگاه را ساپورت می کند.
 • برای اتصال برق به دستگاه به یک کابل برق ترجیحا ضخیم نیاز است.
 • با توجه به بالا بودن صدای ماینر ها، منطقه مسکونی گزینه ی خوبی برای نگهداری داه ها نیست.
 • برای اتصال به اینترنت حتما از کابل LAN باید استفاده کرد.
 • با اینترنت معمولی هم می شود ماین کرد ولی هرچه سرعت اینترنت بالاتر، سرعت استخراج هم بالاتر خواهد بود.
 • در صورت داغ شدن دستگاه، ماینر چراغ چشمک زنان قرمز را نشان می دهد.
 • معمولا دستگاه ها گارانتی ۶ ماهه را دارند ولی حتما بررسی شود.
 • ارزهای ماین شده را می توان به ریال هم تبدیل کرد.
 • محافظ های برق معمولا تنها یک دستگاه را پشتیبانی می کنند.
 • با زدن سوراخ ریزی که در جلوی سیستم وجود دارد می توانید دستگاه را در صورت بروز مشکل ری استارت نمایید.

 

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا