ارز ماسک چیست؟ بررسی کامل Mask Network

ارز Mask

ارز ماسک و شبکه ماسک برای دسترسی کاربران به جهان وب ۳ ایجاد شده است و این شبکه خود را به عنوان پلی برای اتصال از وب۲ به وب۳ معرفی میکند. Mask Network را اساسا میتوان یک برنامه پیامرسانی رمزگذاری شده همتا به همتا دانست که مبتنی بر بلاکچین اتریوم میباشد که برای شبکه‌های اجتماعی همانند فیس‌بوک یا توئیتر طراحی شده است، زمانی که شبکه ماسک راه‌اندازی شد، تنها پلتفرمی بود که به کاربران اجازه میداد تا پیام‌های خود در توئیتر یا فیس‌بوک رمز‌گذاری کنند.

Mask Network همانطور که گفته شد خود را به عنوان پلی از وب۲ به وب۳ معرفی میکند، این پروژه در ابتدا با نام Maskbook در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و بعد‌ها نام آن به Mask Network تغییر پیدا کرد. این پروتکل به کاربران خود اجازه میدهد پیام‌های رمز‌گذاری شده، ارز‌های دیجیتال و برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApps) را از طریق شبکه‌های اجتماعی ارسال کنند. در ادامه به بررسی کامل این شبکه و ارز ماسک می‌پردازیم تا به اطلاعات کاملی از این پروژه دست پیدا کنیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

Mask Network چیست؟

اینترنت این روزها مملو از محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های بزرگ فناوری می‌باشد، حفظ حریم‌خصوصی در اینترنت یکی از نگرانی‌های اصلی تمام کاربرانی است که از این محصولات و خدمات استفاده می‌کنند. در این بین بسیاری از شرکت‌هایی که در مسیر حفظ حریم‌خصوصی نرم‌افزار‌های خود را راه‌اندازی کرده‌اند، برای مثال سیگنال یک پیام‌رسان است که در ازای نگرانی‌های حریم‌خصوصی در مورد واتس‌اپ یا فیس‌بوک ایجاد شد، فیس‌بوک از کاربران درخواست موقعیت مکانی می‌کند اما تنها شناسه لازم برای سیگنال یک شماره تلفن است.

ماسک نتورک

ماسک شبکه‌ای برای جایگزینی فیس‌بوک یا توئیتر ندارد و همانطور که بنیانگذار شبکه ماسک، سوجی یان به آن اشاره کرده است، متقاعد‌کردن کاربران شبکه‌های بزرگ همانند توئیتر یا فیس‌بوک برای استفاده نکردن از این محصولات بسیار سخت است. از نظر سوجی یان شرکت ها و فناوری های بزرگ همانند توئیتر و فیس بوک بر اینترنت مسلط خواهند ماند و با خریدن رقبای خود، رقابت را از بین خواهند برد همانطور که شرکت فیسبوک نرم‌افزار اینستاگرام را خرید و صاحب این رقیب شد. همچنین کپی‌کردن از یک ایده توسط شرکت‌های بزرگ بسیار آسان است و به راحتی می‌توانند ایده های شبکه‌های کوچکتر را در اختیار بگیرند به همین دلیل سوجی یان اعتقاد دارد که ساخت یک پل برای شبکه‌های اجتماعی بسیار سودمند تر از راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی جدید است.

هدف این پروژه ایجاد یک برنامه وب۳ بر روی پلتفرم‌های وب۲ است، با این کار ماسک نتورک با ایجاد برنامه‌های کوچکتر بر روی شبکه‌های بزرگتر می‌تواند عملکرد‌های ساده را در محدوده بزرگتر به انجام برساند که به این نرم‌افزار‌های کوچک اپلت غیر‌متمرکز یا DApplet میگویند، با استفاده از این نرم‌افزار‌ها، کاربران بدون خروج از نرم‌افزار‌های اصلی می‌توانند پرداخت انجام دهند، توکن معامله کنند و به قابلیت‌های مختلف دیگر دسترسی داشته باشند.

 

تاریخچه Mask Network

mask.io توسط سوجی یان در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد، قبل از شبکه ماسک، سوجی یان Dimension را تاسیس کرد که فضایی برای مجموعه‌ای از محصولات که از آزادی اجتماعی دفاع می‌کردند بود و در حال حاضر Dimension در کنار پروژه‌های دیگر خود مانند TesserPG، Twidere و Mask Network را نیز توسعه و نگهداری می‌کند.

جمع‌آوری سرمایه از طریق فروش متعددتوکن انجام شد، در نوامبر ۲۰۲۰ شبکه ماسک ۲ میلیون دلار در یک دور سرمایه‌گذاری توسط Hashkey و Hash Global جمع‌آوری کرد، در فوریه ۲۰۲۱ این پروژه یک دور دیگر سرمایه‌گذاری را تکمیل کرد و مبلغ ۳ میلیون دلار از سرمایه گذاران فردی و نهادی از جمله گروه ارز دیجیتال، فاندامنتال و برندهای آنومیکا جمع‌آوری کرد.

ماسک نتورک2

بعد‌ها در ماه فوریه ۲۰۲۱، این شبکه نزدیک به ۴۰ میلیون دلار در یک عرضه عمومی به نام Liquidity Bootstrapping Pool جمع‌آوری کرد. در نهایت این پروژه حدود ۴۹.۲ میلیون دلار سرمایه از  موقعیت های مختلف جمع‌آوری کرد که فروش توکن، ایردراپ‌های اجتماعی و پیشنهاد اولیه در توئیتر جزوی از راه‌های جمع‌آوری بودند، در هر دور جمع‌آوری سرمایه، قابلیت های بیشتری بر روی این پلتفرم اضافه شده و باعث جلب توجه و علاقه بیشتر کاربران به این پروژه شده است.

 

توکن MASK

توکن MASK در فوریه ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد، دارندگان این توکن‌ها اعضای یک DAO به نام Mask DAO میباشند و از این طریق مالکیت اکو سیستم را در اختیار دارند، دارندگان این توکن میتوانند رای دهند و در تصمیمات شرکت کنند. ارز ماسک توکن حکومتی این شبکه می‌باشد که برای توسعه DApplet و ایجاد انگیزه در پروتکل راه‌اندازی شده است. همچنین برای استفاده از خدمات این پلتفرم نیاز است که ارز دیجیتال ماسک را داخل کیف پول خود داشته باشید، زیرا از این ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت و تامین اعتبار برای انجام عملیات‌های پلتفرم استفاده میشود.

ارز دیجیتال Mask Network که نماد اختصاری آن MASK میباشد در زمان نوشتن این مقاله در رتبه ۱۰۵ بازار ارز‌های دیجیتال طبق رده‌بندی وبسایت Coinmarketcap.com قرار دارد. تعداد کل واحد‌های قابل عرضه این ارز دیجیتال برابر ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد بوده که تعداد ۷۴,۱۶۲,۰۰۰ واحد آن در حال گردش می‌باشد. ارز MASK در بستر‌های اتریوم، بایننس و پالیگان قابل دسترس است.

ماسک نتورک3

 

نحوه کار Mask Network

منحصر‎به‌فرد بودن این شبکه در این است که به کاربران اجازه می‌دهد لایه‌ای از حریم خصوصی را به تعاملات آنلاین خود اضافه کنند، برای انجام این کار، شبکه رمزگذاری غیر متمرکز سرتاسری انجام می‌دهد تا حریم‌خصوصی حفظ شود. نحوه رمز گذاری پیام‌ها به صورت نامتقارن است به نحوی که برای رمز‌گذاری از دو کلید عمومی و خصوصی استفاده می‌شود، کلیدعمومی برای رمز‌گذاری و کلید‌خصوصی برای رمز‌گشایی است.

زمانی که از ماسک نتورک استفاده می‌کنید لایه‌ای برای شما ایجاد می‌شود که باعث حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شما خواهد شد، در این روش پیام و اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید به صورت رمز‌گذاری شده ارسال می‌شود و حتی خود شبکه ماسک نیز نمی‌تواند پیام‌های شما را مشاهده کند، پیام‌ها و اطلاعاتی که نشر می‌دهید فقط برای افرادی که مشخص می‌کنید قابل مشاهده خواهد بود و خارج از آن دایره توسط شخص دیگری قابل مشاهده نیست.

همچنین توسط این نرم‌افزار می‌توانید ارز‌های دیجیتال معامله و ترید کنید، این شبکه امکان معامله و پرداخت از طریق ارز دیجیتال را برای شما فراهم کرده است و حتی ارسال و دریافت NFT برای شما امکان‌پذیر است.

ماسک نتورک شامل یک کیف پول بلاک چین برای ویژگی های مرتبط با آن است. کمپین بسته های قرمز، کمک های مالی Gitcoin و موارد مربوط به ارز های دیجیتال که با این نرم‌افزار می‌توانید مستقیما کمک‌های مالی انجام دهید و بدون نگرانی حریم‌خصوصی خود را حفظ کنید. نسخه بتا این نرم‌افزار در اپل‌استور و گوگل‌پلی قابل دسترسی می‌باشد، همچنین می‌توانید با مراجعه به وبسایت mask.io/download-links نسخه های افزونه را برای مرورگر‌های Opera، Firefox ، Edge و Chrome دانلود کنید.

 

قیمت ارز MASK

در زمان نوشتن این مقاله قیمت ارز MASK برابر با ۴.۷۲$ می‌باشد، ارزش بازار ارز‌های در گردش برابر ۳۴۹,۹۵۷,۸۵۱$ بوده و ارزش کل بازار این ارز دیجیتال برابر ۴۷۱,۵۰۲,۶۹۶$ می‌باشد. بالاترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATH) برابر ۹۷.۹۲$ و کمترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATL) برابر ۰.۹۷۵۲$ می‌باشد. برای بررسی قیمت و اطلاعات دقیق پیشنهاد می‌شود از صفحه قیمت لحظه ای ارز ماسک بازدید نمائید.

 

خرید ارز MASK

ارز ماسک در بسیاری از صرافی‌های معتبر لیست و قابل خریداری می‌باشد، از جمله این صرافی ها میتوان به Binance، KuCoin، Coinbase Exchange، Uniswap، Kraken، Sushiswap، Gemini، OKX، Gate.io، MEXC، CoinEx، HitBTC، Pancakeswap و BKex اشاره کرد.

 

بهترین کیف پول برای نگهداری ارز MASK

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ارز دیجیتال ماسک بر بستر اتریوم راه‌اندازی شده است و امکان حفظ و نگهداری این ارز دیجیتال در اکثر کیف پول‌هایی که از اتریوم و توکن های آن پشتیبانی می‌کنند وجود دارد، همچنین برای آموزش و بررسی کامل انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانید از صفحه آموزش کیف پول وبسایت ما بازدید نمائید، در ادامه به معرفی چندین کیف پول مناسب ارز دیجیتال Mask می‌پردازیم.

  • Meta Mask
  • Trust Wallet
  • Atomic Wallet
  • Coinomi
  • My Ether Wallet

 

آینده Mask Network

ماسک نتورک شبکه‌ای است که همواره در حال گسترش است، یک همکاری بین Mask Network و DEGO Finance شکل گرفت که در جهت ایجاد NFT بیشتر انجام شد همچنین Cent برنامه ریزی و همکاری انجام شد تا بتوان NFT را مستقیما به توئیتر اضافه کرد. در این همکاری ماسک قصد دارد به کاربران اجازه معامله NFT ها را بدهد و این قابلیت برای فیس بوک و اینستاگرام نیز گسترش پیدا خواهد کرد.

ماسک نتورک4

همکاری با NYM نیز انجام شد، NYM یک پلتفرم غیر‌متمرکز است که برای پیشگیری از ردیابی طراحی شده است، هدف این همکاری ایجاد یک سرویس پیام خصوصی رمزگذاری شده است تا خطر نشت اطلاعات توسط کاربران در شبکه‌های متمرکز را کاهش دهد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ماسک نتورک به عنوان پلی میان وب۲ و وب۳ عمل می‌کند و با ارائه DApplet ها بر روی پلتفرم‌های متمرکز اجرا می‌شود و همواره در حال توسعه کاربرد و امنیت خود است که در صورت پیشبرد اهداف و پیشرفت، آینده روشنی برای این پروژه پیش بینی می‌شود.

 

مزایا و معایب Nask Network

همانند تمامی پروژه‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال، این پروژه نیز دارای مزایا و معایب خاص خودش است، در بالا به بررسی کامل ارز ماسک و شبکه ماسک پرداختیم، در این قسمت قصد داریم به مزایا و معایب این پروژه اشاره کنیم.

 

مزایا Mask Network

  • ایجاد حریم خصوصی مضاعف در شبکه‌های اجتماعی
  • سطح امنیت بالا
  • تمرکز زدایی و غیر‌متمرکز بودن

 

معایب Mask Network

  • پیچیدگی در نحوه استفاده از نرم‌افزار
  • عدم اطلاع رسانی کافی و ناشناخته بودن

 

جمع‌بندی

همانطور که متوجه هستید ماسک نتورک یک افزونه است که غیر متمرکز بودن را به شبکه‌های اجتماعی متمرکز می‌آورد، این شبکه همواره در حال توسعه و پیشرفت می‌باشد و در حال گسترش کارایی‌های پیام رسانی و NFT های خود میباشد که باعث جذب کاربران بیشتر به این شبکه خواهد شد. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید سطح امنیت و حریم خصوصی مضاعفی را تجربه کنید. در بالا به بررسی کامل ارز MASK و موارد مربوط به Mask Network پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا