کندل مارابوزو چیست؟ کاربرد کندل Marubozu + ویدیو

کندل Marubozu و کاربرد آن در معاملات

کندل مارابوزو یک نوع کندل است که در روند نمودار های بازار های مالی از جمله ارز دیجتال دیده میشود. تاریخچه آغاز استفاده از کندل به قرن ۱۸ میلادی بازمیگردد، زمانی که ژاپنی ها برای مشاهده تاریخچه، پیش بینی و دنبال کردن بازار برنج خود دنبال راه بهتری بودند، نکته ای که درمورد تحلیل های آنها مشخص بود این بود که قیمت برنج شدیدا تحت تاثیر احساسات بازار و همچنین معیار های سنتی عرضه و تقاضا بود. مارابوزو یک کلمه ژاپنی و به معنی سرکچل است که کاملا راهنمایی خوبی برای شناسایی این کندل خواهد بود که در ادامه به بررسی کندل مارابوزو میپردازیم.

 

کندل مارابوزو چیست

یکی از الگوهای تحلیل تکنیکال که برای پیش بینی روند بازار بسیار مؤثر و قابل استفاده است کندل مارابوزو نام دارد، این کندل دارای اندازه ای کشیده و حداقل سه یا چهار برابر کندل های عادی در یک نمودار است، مارابوزو معمولا بدون شاخ و دم است و اگر هم شاخ و دم داشته باشد، بسیار کوتاه بوده و قابل چشم پوشی است. در کندل مارابوزو هیچ‌گاه سایه یا شاخ و دم آن بزرگتر از بدنه کندل نبوده و نخواهد نبود.

هر گاه در نمودار خود شاهد این کندل بودید احتمال بر این است که این روند ادامه دار خواهد بود چه در روند صعودی و چه در روند نزولی، دیدن این کندل نشان دهنده تغییر روند است، اگر در یک روند نزولی بودیم و کندل سبز مارابوزو پدیدار شد به این معنی است که ما شاهد تغییر روند به سمت صعود خواهیم بود و اگر در روند صعودی بودیم و کندل قرمز مارابوزو پدیدار شد تغییر روند به سمت نزولی خواهد بود.

کندل مارابوزو

 

انواع کندل مارابوزو

بر اساس رنگ کندل های داخل نمودار، ما مشخص میکنیم که خریداران یا فروشندگان بازار را در آن زمان در دست گرفته اند و نوع کندل، مسیر و روند بازار را نیز برای ما تعیین میکند. در ادامه به بررسی و معرفی انواع کندل های مارابوزو میپردازیم.

مارابوزوی کامل یا Marubozu Full

نشان دهنده این است زمانی که کندل آغاز شد در دوره ی زمانی این کندل دائما قیمت در حال افزایش (کندل سبز) یا کاهش (کندل قرمز) بوده است و هیچ گونه بازگشتی به قیمت قبل در مسیر آن وجود نداشته است. در یک قیمت کندل باز میشود و میرود تا در مدت زمان تعیین شده در قیمت آخر بسته شود بدون هیچ گونه برگشتی و دائما در حال صعود یا نزول است.

مارابوزوی باز یا Marubozu Open

نشان دهنده این است که آغاز این کندل دارای قدرت کافی است اما در انتها با فشار مخالف مواجه میشود و قیمت کمی بالا و پایین میرود تا بسته شود، به طور کلی قیمت بسته شدن در آن سر کندل در مدت زمان معین میتواند با بالاترین یا پایین ترین قیمت ثبت شده در آن کندل متفاوت باشد.

مارابوزوی بسته یا Marubozu Close

این حالت دقیقا برعکس مارابوزوی باز است یعنی قیمتی که شروع میشود میتواند کمی تغییر جهت دهد ولی نقطه بسته شدن ثابت و بالاترین یا پایین ترین نقطه است.

ماربوزو 2

برای بررسی و اطلاعات بیشتر میتوانید از مقاله ۵ الگوی برتر کندل استیک در تحلیل تکنیکال نیز بازدید نمائید.

 

ویژگی های کندل مارابوزو

در ادامه به ویژگی های انواع کندل های مارابوزو میپردازیم تا به درک کامل تری از آن برسیم.

مارابوزو سبز کامل(گاوی)

مارابوزویی که فاقد سایه یا شاخ و دم بالایی و پایینی است و یا سایه بسیار کوچک است، در این نوع کندل مارابوزو قیمت از لحظه باز شدن تا لحظه بسته شدن مدام در حال افزایش است.

مارابوزوی قرمز کامل(خرسی)

مارابوزوییی که فاقد سایه یا شاخ و دم بالایی و پایینی است و یا سایه بسیار کوچک است، در این نوع کندل قیمت از لحظه باز شدن تا لحظه بسته شدن مدام در حال کاهش است.

مارابوزوی باز سبز(گاوی)

کندل سبزی که سایه پایینی ندارد اما دارای سایه بالایی یا شاخ است.

مارابوزوی باز قرمز(خرسی)

کندل قرمزی که سایه بالایی ندارد اما دارای سایه پایینی یا دم است.

مارابوزوی بسته سبز(گاوی)

کندل سبزی که سایه بالایی ندارد اما دارای سایه پایینی یا دم است.

مارابوزوی بسته قرمز(خرسی)

کندل قرمزی که سایه پایینی ندارد اما دارای سایه بالایی یا شاخ است.

 

جمع‌بندی

همانطور که در بالا توضیح داده شد این کندل دارای مشخصات ظاهری خاص خود میباشد که با موارد ذکر شده بالا در نمودار کندل ها به راحتی قابل تشخیص است و در بازار های مختلف مالی از جمله سهام، بورس و بازار ارز های دیجیتال مورد استفاده قرار میگرد. این کندل روند بازار را نشان میدهد و گزینه قابل توجهی برای ورود و خروج به موقع از بازار میتواند باشد به خصوص در زمانی که با در نظر گرفتن مقاومت و حمایت ها از آن استفاده شود. همچنین برای بررسی انواع کندل ها و تمرین در مورد آنها میتوانید از سایت tradingview.com نیز بازدید نمائید.

امیدواریم با مقاله بالا قدم مثبتی در این مسیر برای شما برداشته باشیم. هدف ما از ارائه تمام مقالات، آموزش و بیانی ساده برای یادگیری راحت تر و علاقمندی بیشتر است.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا