تحلیل فاندامنتالتحلیلتحلیل آلت‌ کوین‌ ها

گزارش عملکرد بازار تا نیمه‌ی ماه می ۲۰۲۲

این گزارش بینش ماهانه بازار در ماه می ۲۰۲۲ است. در این گزارش و گزارش‌های بعدی، انتظار داشته باشید که خلاصه‌ای از عملکرد بازار کریپتو، یک جمع‌بندی کلان، تجزیه و تحلیل ساختار بازار و موارد دیگر پیدا کنید.

 

عملکرد بازار کریپتو

زمانی که فدرال رزرو یک سوگیری جنگ طلبانه در پشت تورم طولانی مدت را تایید کرد، می شروع سختی داشت. بازارها با کاهش ریسک واکنش نشان دادند.

به خاطر سقوط LUNA و UST، بازارهای کریپتو شاهد افت شدید تاریخی بودند. بیت کوین به پایین ترین سطح خود یعنی ۲۶.۷ هزار دلار رسید که ۶۰ درصد از بالاترین قیمت آن یعنی ۶۷ هزار دلار کاهش یافته است. ETH نیز کاهش قابل مقایسه ای را شاهد بود.

سایر ارزهای بزرگ حتی بدتر از این هم عمل کردند، به طوری که AVAX و SOL به ترتیب بیش از ۷۵ و ۸۰ درصد از بالاترین رکورد خود افت کردند.

در هفته اول ماه، بازی‌های بلاکچینی بدترین عملکرد را در بین بخش‌های رمزنگاری مشاهده کرد، پس از آن دارایی‌های برتر با سرمایه‌های کلان، با زیان ۹.۶ درصد و Web3 با افت ۸.۹ درصدی قرار گرفتند.

 

عملکرد بازار کریپتو

 

خلاصه‌ کلان

همانطور که بازار انتظار داشت، در ۳ می، فدرال رزرو اعلام کرد که به افزایش نرخ ۵۰ واحدی نسبت به نرخ صندوق ها رأی داده است. این اعلامیه به دلیل افزایش شغل قوی و کاهش بیکاری بود که منجر به افزایش تورم شده است. همچنین کاهش ترازنامه که از ۴۷ میلیارد دلار در ماه شروع شد و پس از سه ماه اول به ۹۵ میلیارد دلار در ماه رسید.

 

بر اساس اظهارات بعدی فدرال رزرو، SOMA دارایی خود را از بدهی آژانس ایالات متحده و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن آژانس ایالات متحده (MBS) کاهش خواهد داد.

 

این روایت بر عدم قطعیت‌های مربوط به محیط کلان متمرکز بود، زیرا تهاجم روسیه به اوکراین تشدید می‌شود و مسائل زنجیره تامین در چین به رشد ضعیف در سطح جهانی کمک می‌کند.

داده‌های CPI هیچ تسکینی ایجاد نکرد، زیرا برای ماه آپریل ۸.۳% را نشان داد که ۲۰ واحد پایه از انتظارات بالاتر بود. ارقام آپریل تنها اندکی از بالاترین رقم ۴۰ ساله ۸.۵ درصدی که در ماه مارس به دست آمده بود، کاهش یافت.

 

ساختار بازار: کاهش جریان ها و تداوم کاپیتولاسیون دارندگان بلندمدت

از آنجایی که به نظر می رسد شرایط کلان در حال بدتر شدن است، ما به معیارهای زنجیره ای نگاهی می اندازیم تا عملکرد قیمت را بهتر درک کنیم. هدف ارائه دیدگاه روشنی درباره آنچه ممکن است در آینده رخ دهد است. دو حوزه وجود دارد که ما روی آن تمرکز خواهیم کرد:

۱) کاهش سودآوری توسط دارندگان بلندمدت و کاپیتولاسیون

۲) عرضه و تقاضای استیبل کوین

 

نمودار زیر، قیمت خرج شده درازمدت در مقابل مبنای هزینه است، که تسلیم در بازار توسط دارندگان بلندمدت (LTHs) را نشان می‌دهد. خط آبی نشان دهنده قیمت واقعی بلند مدت است که میانگین قیمت خرید تمام سکه هایی است که LTH ها در اختیار دارند. همانطور که از نمودار می بینید، این در حال کاهش است، به این معنی که LTH ها سکه های خود را می فروشند. خط صورتی نشان دهنده میانگین قیمت خرید سکه هایی است که توسط LTH ها در آن روز خرج شده است. همانطور که می بینید، روند بالاتری دارد، به این معنی که LTH ها به طور متوسط در قیمت سربه سر فروخته می شوند.

 

Market Structure

 

استیبل کوین ها جزء کلیدی بازار هستند، زیرا ورود بازیکنان جدید را تسهیل می کنند و همچنین واحد مبادله را برای ارزهای دیجیتال استاندارد می کنند. با نگاهی به عرضه استیبل کوین ها می توانیم بفهمیم که آیا شرکت کنندگان بیشتری وارد بازار می شوند یا خیر. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، به دلیل افزایش تقاضا برای کریپتو و به لطف ورود بازیکنان جدید به بازار، عرضه استیبل کوین در طول آخرین بازار صعودی به شدت رشد کرد. عرضه استیبل کوین های اصلی از ۵.۳۳ میلیارد دلار به ۱۵۸.۲ میلیارد دلار در کمتر از سه سال رسید. با این حال، توجه داشته باشید که عرضه کل استیبل کوین تا کنون در سال ۲۰۲۲ ثابت بوده است.

 

استیبل کوین ها جزء کلیدی بازار

 

این امر عمدتاً ناشی از افزایش بازخرید USDC (به فیات) بود که در مجموع از ابتدای مارس به ۴.۷۷ میلیارد دلار رسید، علی‌رغم افزایش ۲.۵ میلیارد دلاری USDT در مدت مشابه. در نمودار زیر، می‌توانیم تغییر ۳۰ روزه عرضه کل استیبل کوین در مقابل مشارکت USDC را مشاهده کنیم. USDC شاهد انقباض عرضه با نرخ ۲.۹ میلیارد دلار در ماه بوده است که می توان آن را در گوشه سمت راست پایین نمودار با دایره قرمز چین تشخیص داد.

 

افزایش بازخرید USDC

 

به عنوان یکی از پرکاربردترین استیبل کوین ها، انقباضات عرضه USDC نشان دهنده انتقال پول از استیبل کوین ها به طور کلی به فیات است. به طور قابل توجهی، این نشان دهنده احساس ریسک و همچنین ضعف در کل بازار ارزهای دیجیتال است.

 

لونا و دو کوون، مردی که خیلی نزدیک به خورشید پرواز کرد

در این بخش می‌خواهیم به ظهور و سقوط UST و اکوسیستم Terra و اثر دومینوی حاصل از آن که بر بازارها تأثیر گذاشته است بپردازیم. UST، یکی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌هایی که تا کنون ایجاد شده است، یک الگوی استیبل کوین تحت وثیقه در اکوسیستم Terra بود. این توسط گارد بنیاد لونا (LFG) به رهبری بنیانگذار آن، دو کوون ایجاد و حمایت می شود.

 

به عنوان یک استیبل کوین الگوریتمی، UST یک سیستم دو توکنی را پیاده سازی کرد که در آن عرضه UST و LUNA باید مشابه باقی بماند و هر دو توکن بین خودشان قابل بازخرید بودند. اگر قیمت UST از ۱ دلار فراتر رفت، معامله گران تشویق می شدند تا LUNA را در ازای یک دلار UST بسوزانند، که عرضه آن را افزایش داد و از نظر تئوری قیمت را به ۱ دلار بازگرداند.

 

در همین حال، Anchor، یک پروتکل سهامداری DeFi در اکوسیستم Terra، معاملات حساب پس انداز را برای کاربران ارائه می کرد تا UST خود را به اشتراک بگذارند. این مبلغ ۲۰% APY پرداخت می کرد. Anchor این بازده را با استقراض و وام دادن UST به سایر کاربران برای وثیقه ایجاد کرد. مبلغ زیادی از این وثیقه لونا بود!

 

پس چه مشکلی پیش آمد؟

با توجه به موفقیت اولیه خود، اکوسیستم Terra بسیار رشد کرد و به یکی از بزرگترین پروژه ها از نظر ارزش بازار، با ۴۰ میلیارد دلار تبدیل شد. LFG، به رهبری دو کوون، شروع به فکر کردن به راه هایی برای بهبود پشتیبانی UST کرد. بنابراین، آنها تصمیم گرفتند بخشی از ذخایر خود را با ارزهای رمزپایه بزرگ مانند BTC و AVAX در میان سایرین پشتیبانی کنند و UST را به یک الگوی پایدار با وثیقه تبدیل کنند. پس از انجام این کار، ثبات UST به طور ذاتی با ارزش وثیقه موجود در ذخایر آن مرتبط شد.

در ۸ می ۲۰۲۲، ۴pool Curve، یکی از بزرگترین استخرهای استیبل کوین، شاهد افزایش ۶۰ درصدی عرضه UST بود که در نمودار زیر نشان داده شده است.

 

افزایش 60 درصدی عرضه UST

 

مدت کوتاهی پس از آن، مبادله ۸۵ میلیون دلاری UST به USDC باعث شد استخر تنها کمی نامتعادل باشد. بازیکنان بزرگ متعاقباً وارد شدند و با فروش ETH در بازار، ارزش UST را تقریباً به ۱ دلار خود بازگرداندند، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است.

 

ارزش 7 روزه‌ی UST

 

می بینید که تعادل استخر Curve به طور موقت به سطوح قبلی بازگردانده شد. با این حال، در ۹ ماه می، می بینیم که وضعیت مشابهی، در زمانی رخ داد که فروش گسترده دیگری از UST در استخر Curve اجرا شد و عدم تعادل را به بالای ۸۰٪ از UST در استخر رساند.

قیمت UST در همان زمان به حدود ۰.۶۰ دلار کاهش یافت. بازار کریپتو وارد وحشت شد و وثیقه ای که LFG در اختیار داشت در یک مارپیچ نزولی ارزش کمتری پیدا کرد. این بر ارزش LUNA تأثیر گذاشت، زیرا قرار است به طور مداوم برای حفظ ثبات فروخته شود. این آغاز یک پایان بود.

 

این ارزش هرگز از آن نقطه به بعد از ۰.۸ دلار بالاتر نرفت و ارزش LUNA بیش از ۹۹ درصد کاهش یافت و در حال حاضر ۰.۰۰۰۲۶ دلار است.

 

بسیاری از سوالات هنوز درباره‌ی Terra Luna بی پاسخ مانده است. به طور خاص:

۱) چه کسی مسئول فروش گسترده UST در Curve بود؟

۲) آیا این یک حمله هماهنگ برای depeg کردن UST بود؟

۳) چرا LFG برای جلوگیری از کاهش ارزش LUNA و UST یک طرح اضطراری ارائه نکرد؟

۴) چرا فرآیند تثبیت مجدد توکن توسط بنیاد و دو کوون به صورت دستی انجام شد؟

۵) آیا توکن های وثیقه شده BTC در سناریوهای بسیار، همبسته ایمن هستند؟

 

ما هنوز عواقب این فصل سیاه در تاریخ ارزهای دیجیتال را نخواهیم دید. ممکن است به خوبی شاهد افزایش نظارت قانونگذاران نسبت به استیبل کوین ها و به طور کلی ارزهای دیجیتال باشید.

 

چیزی که باید از این به یاد داشته باشید این است که کریپتو هنوز یک بازار نابالغ و محیطی غیرمتمرکز است و ریسک بالایی دارد. بنابراین، همیشه باید در نظر داشته باشید که هر سرمایه‌گذاری ریسک‌های خود را دارد و انجام تحقیقات شخصی شما همچنان مهم است.
امتیاز دهید

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا