کالکشن Loot for Adventurers، تمام آنچه که باید بدانید!

پروژه لوت چیست؟

پروژه‌ Loot for Adventurers یک پروژه‌ NFT منبع باز می‌باشد. این پروژه اکوسیستمی که از همکاری‌ هنرمندان، گیمرها، توسعه‌دهندگان و نویسنده‌ها تشکیل شده‌است را کنترل می‌کند. Loot for Adventurers بر پایه‌ی اتریوم ساخته شده است و به سازندگان این فرصت را می‌دهد تا به وسیله فناوری بلاکچین، در ساخت یک متاورس مشارکت داشته باشند. در ادامه این مقاله به بررسی کامل Loot for Adventurers و موارد مربوط به آن میپردازیم.

تجهیزات برای ماجراجویان1

 

NFT های Loot for Adventurers

Loot for Adventurers به معنی “تجهیزات برای ماجراجویان” است که اولین کالکشن NFTهای این پلتفرم می‌باشد. NFTهای Loot، توکن های غیر مثلی هستند که دارای یک منبع باز می‌باشند و دارندگان آنها همان مالکان جامعه‌ آن می‌باشند. یعنی هیچ گروه، هیچ فرد و هیچ شرکتی مالک مجموعه این پروژه نمی‌باشد و درواقع به وسیله خلاقیت جمعی و همکاری کاربران خود توسعه پیدا می‌کند.

Loot for Adventurers دارای ۸,۰۰۰ NFT منحصر به فرد با عنوان “Loot Bag” می‌باشد. همانطور که این پروژه توسعه یافت، انواع بیش‌تری از  loot bag به وجود آمد. ۸,۰۰۰ NFT اول اکنون به NFT‌های اصلی پروژه لوت تبدیل شده‌اند و حداقل هزینه خرید آن‌ها ۳.۵ اتریوم می‌باشد. محتوای loot bagها تجهیزات ماجراجویی به سبک (role-playing game) است. هر لوت بگ شامل ۸ مورد از لوازم یا تجهیزاتی می‌باشد که یک ماجراجو به آن نیاز دارد. برای مثال تجهیزاتی مانند: دستکش، کفش، کمربند، سلاح و غیره که مورد نیاز هر ماجراجو است.

این NFTها در ابتدا به صورت رایگان میان کاربرانی که فقط ملزم به پرداخت کارمزد آن‌ها بودند، توزیع شدند. لوت بگ‌های ۱ تا ۷,۷۷۷ برای عموم در دسترس بودند، اما لوت بگ‌های ۷,۷۷۸ تا ۸,۰۰۰ برای بنیان‌گذاران این پروژه رزرو شده بودند. با این حال توسعه‌ دهندگان این پروژه سریعاً اقدام به مینت این NFTها کردند و آن‌ها را با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش رساندند. زمانی که Loot for Adventurers در ۲۷ اوت ۲۰۲۱ ارائه شد، هیچ هدف از پیش تعیین شده‌ای برای نحوه اجرای بازی آن وجود نداشت و تمام محتوای NFTهای آن به قدرت تخیل افراد سپرده می‌شد. در قسمت پائین چند نمونه از این NFTها (لوت بگ‌ها) به نمایش گذاشته شده‌است تا بتوانید به درک بهتری از این مسئله دست پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود از مقاله NFT چیست؟ آشنایی با دنیای محبوب محتوای انحضاری! بازدید نمائید.

تجهیزات برای ماجراجویان2

چند هفته پس از راه‌اندازی، پروژه Loot شروع به تولید مجموعه‌ای رو به رشد از داستان‌ها، بازی‌ها، NFTها و غیره کرد که توسط جامعه رو به رشدی از خلاقان، هنرمندان، نویسندگان و موسیقی‌دانان توسعه یافته بود بنابراین شخصیت‌ها و NFTهای جذاب تری در این پلتفرم ساخته شدند. برای مثال NFTهای شخصیت‌های لوت به شکل زیر هستند، همچنین میتوانید از طریق لینک Loot Characters به بررسی این آثار در Opensea.io بپردازید.

تجهیزات برای ماجراجویان3

 

سازنده Loot for Adventurers

پروژه‌ Loot for Adventurers در سپتامبر ۲۰۲۱ توسط کارآفرین و برنامه‌نویسی به نام “Dom Hofmann” ساخته شده است. او یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم “Vine” و شبکه اجتماعی “Peach” می‌باشد. به گفته هافمن، Loot for Adventurers آزمایشی الهام گرفته شده از تمایل او به یک بازی علمی تخیلی/فانتزی بود که در آخر آن را راه‌اندازی کرد. قبل از پروژه لوت، هافمن پروژه علمی فانتزی pixel-art را ایجاد کرده بود.

 

تفاوت ارزش های NFT های لوت بگ‌

ارزش لوت بگ‌ها به آیتم‌های موجود در آن بستگی دارد و ارزش آن آیتم‌ها به میزان کمیاب بودنشان. هر loot bag دارای ۸ آیتم با میزان کمیابی رندوم می‌باشد. میزان کمیابی در آیتم‌ها به ۶ نوع تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

 

آیتم‌ها

 

میزان کمیابی

 

درصد

 

تعداد آیتم

 

Common

 

۱

 

۴۷.۲۴%

 

۳۰,۲۳۷

 

Uncommon

 

۲

 

۱۲.۶۱%

 

۸,۰۷۳

 

Rare

 

۳

 

۱۱.۷۸%

 

۷,۵۳۷

 

Epic

 

۴

 

۱۰.۲۹%

 

۶,۵۸۷

 

Legendary

 

۵

 

۹.۶۷%

 

۶,۱۸۹

 

Mythic

 

۶

 

۸.۴%

 

۵,۳۷۷

هر آیتم نیز دارای یک امتیاز به نام “greatness” است که در هر لوت بگ کنار نام آن آیتم نوشته می‌شود. هرچقدر اندازه این امتیازها بیش‌تر باشد، آن NFT گران‌تر است. زیرا ارزش کل با جمع‌بندی امتیاز greatness تمام آیتم‌ها به دست می‌آید.

به عنوان مثال، اگر یک loot bag دارای ۱ آیتم Mythic،  با ارزش ۲۰ greatness و ۷ آیتم common، با ارزش ۳ greatness باشد، امتیاز کل NFT 41 می‌شود. اگر هم لوت بگ دیگری دارای ۳ آیتم Rare با ارزش ۷ greatness و ۴ آیتم Uncommon با ارزش ۶ greatness باشد، امتیاز کل NFT 45 می‌شود. اما واقعیت این است که یک آیتم Mythic هنوز هم بیشتر از هر سه آیتم Rare ارزش دارد. برای درک بهتر به عکس زیر از یک loot bag  توجه کنید.

تجهیزات برای ماجراجویان4

همانطور که مشاهده می‌کنید، ارزش کل این NFT 89 می‌باشد و به عنوان یک لوت بگ Rare شناخته می‌شود.

 

Lootverse چیست؟

Lootverse.com درواقع متاورس پروژه Loot for Adventurers می‌باشد، که به آن “دنیای NFTهای لوت” نیز می‌گویند. در فضای فیزیکی Lootverse هر کسی می‌تواند فناوری جدیدی را آزمایش کند، سبک‌های متنوع مد و رویدادهای جدید را امتحان کند و محدودیت‌های نوآوری را در یک فضای امن امتحان کند. در نهایت، این فناوری می‌تواند از دنیای مجازی بیرون آید و برای استفاده در دنیای واقعی به کار رود.

تجهیزات برای ماجراجویان5

 

کاربرد NFT های لوت در Lootverse

در متاورس لوت که لوت‌ ورس نام دارد کاربران می‌توانند فعالیت ‌های زیادی همچون ترید کردن، مینت کردن و به دست آوردن NFT انجام دهند. کاربران برای شرکت در لوت‌ ورس نیاز به NFTهای لوت دارند تا قادر به انجام فعالیت‌های زیر باشند:

  • ساخت امپراتوری در لوت ورس.
  • استفاده از NFT شخصیت‌ها، در بازی‌های لوت ورس.
  • استفاده از لوت بگ‌ها، به عنوان کلید ورود به بازی “Crypt” در لوت ورس.
  • از بین بردن لوت بگ‌ها برای به دست آوردن Mana (جادو)، جهت آزاد کردن ان اف تی های با ارزش “Genesis Adventurer”.

تجهیزات برای ماجراجویان6

 

۴ نوع اصلی NFT های لوت

NFTهای Loot for Adventurers درواقع دارای ۴ نوع اصلی می‌باشند که شامل موارد زیر هستند:

Loot for Adventure (OG Loot): اولین مجموعه منتشر شده از NFTهای این پروژه، با عنوان Loot bag.

Synthetic Loot (sLoot): این مجموعه شامل loot bag هایی می‌باشد که نمی‌توان آن‌ها را به فروش رساند یا مینت کرد و تنها به افرادی که دارای کیف‌پول اتریوم باشند اجازه می‌دهد تا NFTهای لوت خود را تولید کنند. البته کیف لوت Synthetic، بخشی از مجموعه اصلی در نظر گرفته نمی‌شوند. با این حال، ممکن است به دارندگان آن‌ها اجازه دهند در پروژه های مشتقات لوت، شرکت کنند. متأسفانه، این کاملاً به توسعه دهندگان پروژه‌های مشتقات لوت بستگی دارد، زیرا آن‌ها تمام لوت بگ‌های Synthetic را قانونی نمی‌شمارند.

Genesis Loot : این مجموعه شامل loot bag‌ های اضافی برای مهم‌ترین و تاثیرگذارترین شخصیت‌های متاورس یعنی Genesis Adventurers می‌باشد. این لوت بگ‌ها قدرتمندترین NFT ها در لوت ورس تلقی می‌شوند.

More Loot (mLoot): این مجموعه شامل ۱.۵ میلیون لوت بگ قابل مینت می‌باشد، که به لوت ورس اضافه شده است. تا کنون حدود ۱۲۶ هزار قطعه از این NFT ها مینت یا ضرب شده است.

 

ساختار NFT های لوت

NFTهای لوت بر پایه و اساس شبکه اتریوم و قرارداد‌های هوشمند ساخته شده‌اند:

شبکه اتریوم: لوت یک پروژه وابسته به بلاکچین اتریوم است و به پشتیبانی خارجی یا سرور وابستگی ندارد. نه تنها ان اف تی های Loot bag بلکه دیتا و محتویات درون آن‌ها در بستر بلاکچین ذخیره می‌شوند. سازندگان و توسعه‌دهندگان می‌توانند این اطلاعات را به برنامه‌ها و پروژه‌های خود پیوند دهند.

قرارداد هوشمند: برنامه‌ کامپیوتری که برای تائید تراکنش‌های بین دو کاربر ناشناس بدون دخالت شخص سوم و اطمینان از وجود ایمنی به صورت خودکار اجرا می‌شود، معاملات در لوت ورس به این صورت انجام می‌شوند. دنیای لوت ورس دارای قوانین و اصول اساسی می‌باشد که در کدهای قرارداد هوشمند تعبیه شده‌اند و نحوه ایجاد کاراکترها در لوت ورس را تعیین می‌کنند.

تجهیزات برای ماجراجویان7

 

ارز AGLD – توکن رسمی لوت

AGLD یا Adventure Gold یک سازمان غیرمتمرکز و مستقل می‌باشد، که توسط “Will Papper”، منحصراً برای مالکان NFTهای لوت ساخته شده است. ویل در تاریخ ۲ سپتامبر ۲۰۲۱، DAO و توکن حاکمیتی AGLD را در Twitter معرفی کرد. مطابق سخن ویل، هر لوت بگ به اندازه ۱۰,۰۰۰ توکن AGLD ارزش دارد. هدف این توکن، تعیین استانداردهایی برای پروژه مشتقات آینده و سازماندهی اکوسیسم پروژه لوت می‌باشد.

تجهیزات برای ماجراجویان8

نکته مهم این است که هر loot bag، به یک توکن AGLD دسترسی می‌دهد. این بدان معناست که اگر شما مالک اصلی لوت بگ نباشید، و آن را درواقع از مارکت ‌های ثانویه مانند Opensea خریداری کرده باشید و مالک اصلی آن NFT قبلاً توکن آن را اخذ کرده باشد، ممکن است شما دیگر نتوانید توکن AGLD آن را اخذ کنید. با این حال، گفته شده که ویل پپر قرار است در آینده این اجازه را بدهد که حتی اگر مالک قبلی یک NFT، توکن AGLD آن را اخذ کرده باشد، مالک فعلی آن‌ نیز بتواند آن را دوباره اخذ کند.

 

قیمت توکن AGLD

قیمت توکن AGLD در هنگام نگارش این مقاله در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲، ۰,۳۱۷۱$ می‌باشد و ارزش کل بازار آن ۲۲,۲۳۴,۶۵۸$ است. مقدار کل AGLD عرضه شده در بازار ۷۰,۱۷۰,۰۰۱ می‌باشد که کل این مقدار در چرخه بازار قرار دارد.

 

تفاوت پروژه NFT لوت با دیگر پروژه‌های NFT

تفاوت میان پروژه لوت با دیگر پروژه‌ها در رویکرد پائین به بالای آن می‌باشد. اما رویکرد پائین به بالا به چه معناست؟ پروژه ‌های دیگر تقریباً همیشه مکانیزم، قوانین و راه خود را به وسیله تیم توسعه‌دهندگان و سازندگان خود پیش می‌برند. اما پروژه لوت، ارزش‌گذاری‌ها و طریقه استفاده از آن‌ها را کاملاً به دست کاربران و جامعه خود سپرده است، به این عمل رویکرد پائین به بالا می‌گویند. درست بعد از راه‌اندازی پروژه لوت، کاربران جامعه آن هر یک از راه های منحصر به فرد و متفاوت خود را برای توسعه NFT های loot bag استفاده کرده‌اند.

تجهیزات برای ماجراجویان9

همانطور که پیش‌تر گفته شد، جدا از ارزش کلی NFTهای لوت بگ، هر آیتم درون آن‌ها دارای زیر‌ساختی از قرارداد هوشمند است. بنابراین هر آیتم دارای وزن یا همان ارزش مخصوص خود نیز می‌باشد. این ارزش‌گذاری‌های جزئی نسبتاً در NFTها نادر  است، زیرا معمولاً بیشتر به عنوان یک بسته کامل در نظر گرفته می‌شوند.

 

جامعه NFT های لوت

در حال حاضر لیست بزرگی از پروژه‌های منطبق بر NFTهای لوت وجود دارد. پتانسیل توسعه دهندگان و طرفداران این جامعه بسیار زیاد است و تنها به این بستگی دارد که چگونه می‌توانند NFTهای این پروژه را در پروژه‌های جدید خود بگنجانند. راه‌های اصلی مشارکت به ۵ دسته تقسیم می‌شود:

جامعه

جامعه مکانی است که در آن دارندگان لوت بگ‌ها و طرفداران جهت ساخت پروژه و ارائه ایده‌های نو  گرد هم می‌آیند. بزرگ‌ترین مکان‌های مشارکت برای این افراد “Loot Community Discord” و”Loot Builders Discord” می‌باشند.

ابزار توسعه‌دهنده

این ابزار ها شامل scripts، wrappers و art generators می‌باشد که به سازندگان در ساخت پروژه‌هایشان کمک می‌کند. برای مثال از ابزار”Pixel Character Generator” برای ساخت اتوماتیک عکس‌های هر NFT لوت استفاده می‌شود، که می‌تواند در بازی‌ها یا اپلیکیشن‌های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. مانند عکس زیر از یک کاراکتر لوت.

تجهیزات برای ماجراجویان10

برای مثال دیگری از این ابزارها می‌توان به Loot Sound generates اشاره کرد، که یک صدای منحصر به فرد برای هر NFT های لوت می‌سازد تا بتوان از آن‌ها در بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کرد. هر آیتم در لوت بگ دارای یک صدای مجزا است که با جلوه های صوتی هفت مورد دیگر ترکیب می شود. برای درک بهتر به عکس زیر توجه کنید.

تجهیزات برای ماجراجویان11

گروه سازمان یافته: Katana Garden یک گروه سازمان یافته برای مالکان NFT های لوت می‌باشد که دارای سلاح Katana در لوت بگشان هستند. فقط دارندگان Katana، خبر از عملیاتی که در گروه آن انجام می‌شود دارند. اعضای این انجمن از طریق “Reddit” با یکدیگر تعامل دارند که عضویت آن‌ها بر اساس اثبات مالکیتشان در Loot Katana انجام می‌شود.

ردیاب‌های مارکت: این ردیاب‌ها ابزارهای ساده‌ای برای پیدا کردن NFTهایی که دارای آیتم به خصوصی می‌باشند، آدرسی که بهش تعلق دارند و قیمت‌های فعلی بازارشان هستند.

پروژه‌های مشتق: در کنار NFT های اصلی لوت، چندین آیتم مشتق دیگر وجود دارد که می‌توان آن‌ها را  از طریق سایت Opensea.io یا صرافی لوت در لوت ورس دریافت، مینت و ترید کرد. این آیتم‌های قابل ترید شامل NFTها، ۳D art، بازی‌های P2E (کسب درآمدی) و دارایی‌های بازی می‌باشد که بخش مهمی از اکوسیستم لوت را تشکیل می‌دهند. جالب است بدانید که برای مشارکت در این پروژه‌های مشتق از NFT ها به عنوان روش پرداخت استفاده می‌شود. برای مثال یکی از این پروژه‌های مشتق Crypts and Caverns نام دارد که کالکشنی از نقشه‌هایی می‌باشد که در بعضی از بازی‌های اکوسیستم لوت استفاده می‌شوند و در سایت Opensea.io نیز ترید می‌شوند:

تجهیزات برای ماجراجویان12

مثال دیگری از این مشتقات، Banners (for Adventurers) می‌باشد که می‌توان آن‌ها را در اکوسیستم لوت مینت و ترید کرد. Banners درواقع لایه حاکمیت پروژه Loot و Loot Realms (مجموعه قلمروهای قابل کاوش در بازی ها) می‌باشد.

تجهیزات برای ماجراجویان13

 

آینده Loot for Adventurers

شاید سوال برانگیزترین بخش در مورد پروژه لوت این است که با NFTهای لوت خود چه کنیم، توسعه دهندگان ادعا دارند که پلتفرم پروژه لوت را به شکل جامعه‌ای که در آن NFT ها معامله می‌شوند و به هر شکلی که دارندگان آن‌ها می‌خواهند مورد استفاده قرار می‌گیرند، تصور می‌کنند.

شرکت‌ها به دنبال یک چیز هستند، آن هم این است که آیتم‌های موجود در لوت بگ‌ها باید اهدافی داشته باشند! ارزش یک آیتم Rare و هیجان به دست آوردن آن بازیکنان را وادار به پول خرج‌کردن می‌کند. اما کاری که آن آیتم باید انجام ‌دهد این است که باعث ‌شود آن‌ها به پول خرج‌کردن ادامه دهند. در حال حاضر سیستم مشخصی برای آنچه که آیتم های لوت می‌توانند انجام دهند یا در آینده انجام خواهند داد وجود ندارد.

 

جمع بندی

Loot for Adventurers هنوز پروژه نوظهوری به حساب می‌آید اما همانطور که پیش‌تر گفته شد به علت رویکرد متفاوتی که با دیگر پروژه‌ها دارد موفق به پیشرفت و گسترش جامعه خود در همین زمان کم شده است. راهی که قرار است در آینده طی کند توسط هزاران کاربر، طرفدار و اعضاءِ جامعه خودش مشخص می‌شود و درواقع محدود به تیم یا گروه خاصی نمی‌باشد. پس انتظار می‌رود آینده روشنی در انتظارش باشد. در بالا به بررسی کامل این پروژه و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا