آموزش بلاکچین

شبکه Kusama، بستر آزمایشی پولکادات

معرفی شبکه کوزاما

کوزاما که خود را “پسرعموی پولکادات” می‌نامد، پلتفرم بلاکچینی است که برای ارائه چارچوبی قابل تعامل و مقیاس‌پذیر برای توسعه‌دهندگان طراحی شده است. شبکه Kusama روی Substrate ساخته شده است؛ یک کیت بلاکچین که توسط Parity Technologies توسعه یافته است. تقریباً کوزاما همان پایگاه داده پولکادات، یکی از بلاکچین‌های موفق و قابل همکاری، را دارد. با استفاده از شبکه کوزاما، پروژه‌های پر سرعت به شبکه‌ای قابل تعامل و مقیاس‌پذیر دسترسی پیدا می‌کنند. همچنین ویژگی‌هایی که هنوز در Polkadat در دسترس نیستند هم در این شبکه قابل ارائه می‌باشند. کوزاما خود را “شبکه قناری” توصیف می‌کند.

این پلتفرم برای ارائه بستری آزمایشی برای توسعه‌دهندگانی می‌باشد که به دنبال نوآوری و استقرار بلاکچین خود هستند و این افراد می‌توانند کوزاما را به عنوان شبکه مقدماتی در نظر بگیرند تا بلاکچین‌های خود را پیش از راه‌اندازی در پولکادات، در آن اجرا کنند؛ اگرچه بسیاری از پروژه‌ها، استفاده از این شبکه را برای محصول نهایی خود ترجیح می‌دهند. توسعه‌دهندگان با موانع کمی به هنگام ورود به شبکه Kusma روبرو می‌شوند و الزامات اعتبارسنجی پایینی نیز در شبکه وجود دارد و همین مسائل باعث سوددهی شبکه می‌شود و کوزاما معمولاً توسط استارت‌آپ‌های اولیه و برای آزمایش استفاده می‌شود.

 

معرفی شبکه کوزاما

 

تاریخچه کوزاما

سازندگانِ Kusama همان تیم سازنده پولکادات می‌باشند که با نام Parity Technologies شناخته می‌شوند که در سال ۲۰۱۹ این شبکه را ایجاد کردند. بنیانگذار آن دکتر Gavin Wood، دانشمند کامپیوتر و برنامه‌نویس مشهور جهان است که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز بوده است. Parity Technologies تیم گسترده‌ای متشکل از برخی از موفق‌ترین مهندس‌های بلاکچین است و بیش از ۱۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد. علاوه بر این، کوزاما با کمک‌های مالی از سوی Web3 تأمین می‌شود. بنیاد وب۳ همچنین با تحقیق و توسعه جامعه از کوزاما حمایت می‌کند.

 

دلیل منحصر به فرد بودن Kusama

از آنجایی که کوزاما عمدتاً برای توسعه‌دهندگانی ساخته شده که قصد انتشار پروژه‌های بزرگ با سرعت بالای توسعه را دارند، شبکه‌ای غیر معمول در پلتفرم‌های بلاکچین محسوب می‌شود. شبکه بر اساس طرح چند زنجیره‌ای و ناهمگن ساخته شده است که از یک سیستم PoS استفاده می‌کند. این سیستم به پلتفرم کمک می‌کند تا ارتقای سیستم را بدون فورک انجام دهد و از ارسال پیام زنجیره‌ای متقابل برای برقراری ارتباط با سایر parachain ها در شبکه کوزاما پشتیبانی می‌کند.

کوزاما درست همانند پولکادات دارای قابلیت حاکمیت زنجیره‌ای است؛ حاکمیتی غیر متمرکز که به دارندگان توکن کوزاما (KSM) و توکن‌های پاراچین اجازه ارائه پیشنهاد در رابطه با حاکمیت داده می‌شود. پیشنهادهای دارندگان توکن به تغییرات در پروتکل، ارتقاهای احتمالی و یا تغییرات ویژگی‌های پلتفرم مربوط می‌شوند. برخلاف پولکادات، رأی‌گیری‌ها در شبکه Kusama تنها ظرف ۲۰ روز انجام می‌شوند و در نتیجه خیلی سریع‌تر مسائل پروتکل پیش‌رود. 

 

توکن حاکمیت KSM

KSM رمزارز بومی شبکه کوزاما است؛ کاربران با استیک‌کردن و داشتن توکن KSM، توانایی رأی دادن در رابطه با مسائل شبکه را دارند؛ اندازه رأی‌ها نیز به میزان توکن استیک‌شده توسط افراد مربوط است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با توکن کوزاما، حتما به مقاله “معرفی توکن KSM” مراجعه نمایید.

 

توکن حاکمیت KSM

 

نحوه عملکرد شبکه Kusama

کوزاما مجوز ساخت دو نوع بلاکچین را می‌دهد:

The Relay Chain: این زنجیره بلاکچین اصلی کوزاما است؛ جایی که تراکنش‌ها نهایی می‌شوند. این زنجیره به منظور برخورداری از سرعت بالا، تراکنش‌های جدید را از فرایند اعتبارسنجی آنها جدا می‌کند. سیستم PoS در این زنجیره به کار گرفته می‌شود که به افراد داخل شبکه اجازه استیک کردن و انتخاب یکی از نقش‌های زیر را می‌دهد:

  1. اعتبارسنج: داده‌ها را در بلاک‌های پاراچین اعتبارسنجی می‌کند. همچنین Validatorها در اجماع شرکت می‌کنند تا در رابطه با تغییرات مطرح شده در شبکه نظر دهند. 
  2. نامیناتور: زنجیره Relay را با انتخاب ولیدیتور قابل اعتماد ایمن می‌کند. نامیناتورها توکن‌های استیک‌شده KSM خود را به اعتبارسنج‌ها ارائه می‌دهند و در نتیجه رأی خود را نیز به آنها تخصیص می‌دهند.

Parachains: بلاکچین‌های سفارسی هستند که از منابع محاسباتی زنجیره Relay استفاده می‌کند تا تأیید صحت تراکنش‌ها انجام شود.

 

امنیت شبکه کوزاما

کوزاما با استفاده از مکانیسم PoS ساخته شده است. این مکانیسم شبکه‌ای از استیک‌کننده‌های KSM استفاده می‌کند که نودها را برای شرکت در فرایند اعتبارسنجی به کار می‌برند. اعتبارسنج‌هایی که با صداقت رفتار نمی‌کنند و یا ملزومات اجرایی را رعایت نمی‌کنند، ممکن است تا سهام آنها کاهش یابد. علاوه بر این، کوزاما از مکانیسمی ساده مبتنی بر درختان مرکل استفاده می‌کند تا تراکنش‌های زنجیره‌ای را حل و فصل کند. اعتبارسنج‌های زنجیره مسئول انتقال تراکنش‌ها از خارج یک پاراچِین به داخل پاراچین دیگر هستند؛ این فرایندی امن و قابل اعتماد است که برای ارسال پیام‌ها، از اعتبارسنج‌های یکسان در هر زنجیره استفاده می‌کند. 

 

امنیت شبکه kusama

 

تفاوت پولکادات و کوزاما

Kusama با عنوان “شبکه قناری” برند شده است که افراد پیش از راه‌انداری بلاکچین‌ها و یا محصولات خود در پولکادات، کوزاما را به عنوان بستر آزمایشی در نظر می‌گیرند و در آنجا منتشر می‌کنند. 

اولین تفاوت اصلی بین دو شبکه ، سرعت سیستم حاکمیت است. شبکه Kusama بر خلاف Polkadot که یک ماه برای رأی‌گیری و یک ماه برای اجرا زمان می‌گذارد، رأی‌گیری خود را ۷ روزه جمع کی‌کند و نهایت طی ۸ روز به اچرای آن می‌پردازد. 

 

تفاوت پولکادات و کوزاما

 

به عنوان دومین دلیل می توان به راحت تبدیل شدن به ولیدیتور در کوزاما اشاره کرد. نکته قابل توجه در رابطه با Kusama، آزمایشی بودن این بلاکچین است که با بالا بردن امنیت و ثبات، سرعت شبکه را افزایش می‌دهد.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا