قوانین ارز دیجیتال آفریقاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا

قوانین کلی در جمهوری کنیا

مقامات دولتی در کشور کنیا که وظیفه ی قانون گذاری در رابطه با قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا را دارند شامل بخش سرمایه گذاری و بانک مرکزی کشور می شوند. سال ۲۰۱۸ اطلاعیه ای از سوی مقامات سرمایه گذاری کشور منتشر شد که در آن به سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال هشدار دادند که احتمال کلاهبرداری در این حوزه از تکنولوژی بالا می باشد. قانون گذاران قصد دارند تا با ایجاد قوانینی محکم از ریسک های این کلاهبرداری ها و پولشویی ها کاهش دهند. قاره آفریقا در زمینه ی کریپتو می تواند بسیار پیشرفت کند اما آنچه که این قاره و علی‌الخصوص کنیا را عقب انداخته است، مسئله ی عدم قانون گذاری می باشد.

نکته ی بعدی مسائل پولشویی می باشد که در دنیای دیجیتال که بسیاری از تراکنش ها کاملا ناشناس و غیرقابل ردیابی هستند، افراد می توانند سوء استفاده هایی از جمله کلاهبرداری و پولشویی داشته باشند. حال سؤال پیش می آید که دولت کنیا چگونه می تواند از اینگونه جرایم پیشگیری و یا با آنها مقابله کند؟ سازمان های نظارت بر قوانین پولشویی وظیفه ی کنترل بر روی تراکنش ها را دارند و با درخواست از کلیه ارگان های ارائه دهندگان ارز دیجیتال می تواند بررسی و کنترل بیشتری داشته باشند.

 

خرید و فروش

بانک مرکزی در قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا به طور مشخصی فروش ارزهای رمزنگاری شده را نه قانونی محسوب می کند و نه غیر قانونی تلقی می کند. بنابراین فروش ارزهای دیجیتال در این کشور قانون مشخصی ندارد. این نکته هم ارزش دارد تا برای شما عنوان شود و آن هم در رابطه با دونده ی معروف ماراتون می باشد که توانسته بود ۱۷,۹۸۳۷ اتریوم را در مارکت بزرگ NFT به فروش برساند.

توجه داشته باشید که خرید و فروش و مبادلات ارزهای دیجیتال در کشور کنیا می تواند انجام شود اما در صورتی که اتفاق بدی برای سرمایه ی افراد بیافتد نمی توان در هیچ ارگان قضایی شکایت کرد چراکه دولت موضع خود را در رابطه با این دنیای دیجیتال اعلام کرده است؛ که هیچ گونه حمایتی نمی کند، فقط به دلیل غیر متمرکز و قابل کنترل بودن این ارزهای رمزنگاری شده می باشد.

 

استخراج در کنیا

استخراج در کشور طبق قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا ممنوع نیست و با وجود اینکه دولت قصد اضافه کردن مالیات به این بخش را دارد هنوز مالیاتی برای استخراج در نظر نگرفته است. اما درآمد حاصل از آن و سودی که از استخراج به دست می آید باید شامل دارایی ها باشد و دولت در لایحه ای عنوان کرده است که قصد اضافه کردن مالیات را در این بخش دارد.

خوشبختانه و یا متأسفانه هنوز قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا به طور خاص و کامل تعرریف نشده است و همین موضوع مردم را کمی سردرگم کرده است. اما آنچه مشخص است ممنوع نبودن این ارزهای دیجیتال در کنیا می باشد؛ تنها قانونگذاری نشده است و در صورتی که اتفاقی از جمله سرقت، کلاهبرداری و یا پولشویی رخ دهد دولت هیچ گونه حمایتی را برای قربانیان در نظر نگرفته است.

 

قوانین مالیاتی در کنیا

با وجود اینکه سازمان مالیاتی تمایل زیادی به در نظر گرفتن مالیات دارد اما باید دید چه تأثیری بر روی کاربران فردی و یا شرکت ها می گذارد. مالیات های جدید به شدت می تواند بر روی درآمد و در نتیجه سود آنها تأثیر مستقیم گذارد. در هر صورت شرکت بزرگ را می توان تصور کرد که از پس این مالیات ها برخواهند آمد. در رابطه با شرکت های تازه تأسیس اما که برای باقی ماندن در بیزینس ها به دنیای دیجیتال روی آورده اند ممکن است مجدد شکست بخورند و دوام نیاورند. بنابراین معقوله ی مالیات می تواند صنعت جوان دیجیتال را به دردسر بیاندازد.

در قوانین ارزهای دیجیتال در کنیا تا کنون مصوبه ای در رابطه با وضع مالیات برای دارایی های دیجیتال عنوان نشده است و صرفا در حد لایحه می باشد. در این لایحه قصد دولت این است که ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی بپذیرند و مالیات را بر روی آنها وضع کنند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

10 − 7 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا