ارز کاسپا، سرعت پردازش بالا در سایه امنیت

ارز کاسپا یکی از ارزهای دیجیتالی است که به عنوان جایگزین بیت کوین در بازار معرفی می‌شود، ارز Kaspa در ۷ نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد، این پروژه مبتنی بر BlockDAG میباشد و مزایای بسیاری نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قدیمی دارد. کاسپا بر اساس پروتکل PHANTOM یک تعمیم مقیاس‌پذیر از اجماع ناکاماتو است و طراحی آن مطابق با اصولی است که ساتوشی ناکاماتو در استخراج اثبات‌کار بیت کوین به کار برده است. کاسپا توانایی بالایی برای حفظ امنیت در الگوریتم اجماع اثبات‌کار دارد و شبکه فعلی کاسپا توانایی کار با سرعت پردازش یک بلوک در ثانیه را دارد.

 

ارز Kaspa

اگر بخواهیم کاسپا را توصیف کنیم، میتوان گفت که سریع ترین لایه ۱ منبع‌باز، غیر‌متمرکز و مقیاس‌پذیر در جهان است، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کاسپا مبتنی بر BlockDAG است و از الگوریتم هش KHeavyHash و اجماع اثبات‌کار استفاده می‌کند. بر خلاف بلاکچین‌های سنتی موجود، کاسپا در این روش از DAG استفاده می‌کند و این امر به شبکه اجازه می‌دهد تا چندین بلوک به صورت همزمان پردازش شود، همچنین این شبکه از پروتکل GhostDAG استفاده می‌کند که باعث همزیستی بلوک‌ها می‌شود و امنیت شبکه را افزایش می‌دهد. تمامی این موارد باعث می‌شود ارز کاسپا عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قدیمی ارائه دهند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق‌تر ارز کاسپا می‌پردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

نحوه کار ارز کاسپا

نحوه کار ارز کاسپا تقریبا شبیه به بیت کوین است اما در این بین تفاوت‌هایی نیز وجود دارد، کاسپا به جای استفاده از یک بلاکچین خطی برای پردازش و ثبت تراکنش‌ها از یک روش نموداری جهت‌دار به نام DAG استفاده می‌کند، این مسئله به شبکه اجازه می‌دهد که چندین بلاک را به طور همزمان پردازش کند و در عملکرد بسیار سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر از بیت کوین باشد. در عین حال توانایی بالایی برای مقاومت در برابر نرخ بلاک‌های بالا را دارد و در زمان بالا بودن نرخ بلاک، امنیت ارائه شده توسط اجماع اثبات‌کار را حفظ می‌کند که این امر بسیار منحصربه‌فرد و قابل‌توجه است.

در حال حاضر شبکه اصلی کاسپا قادر است در هر ثانیه یک بلاک را پردازش کند و تیم توسعه‌دهنده به دنبال ارتقا آن و دستیابی به پردازش ۱۰ و ۱۰۰ بلاک در ثانیه هستند. پروتکل GhostDAG در کاسپا به بلوک‌های یتیم یا Orphan Block اجازه می‌دهد که در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با اجماع سفارش داده شوند، این مسئله از تلاش مهاجمان برای بازگرداندن تراکنش‌های قدیمی جلوگیری می‌کند و تا حد زیادی امنیت شبکه را افزایش می‌دهد.

الگوریتم KHeavyHash نسبت به سایر الگوریتم‌های اثبات‌کار از جمله SHA-256 که توسط بیت کوین استفاده می‌شود انرژی کمتری مصرف می‌کند که همین مسئله باعث سازگاری بیشتر با محیط‌ زیست و کارآمدتر شدن استخراج ارز کاسپا می‌شود.

ارز کاسپا 1

 

ویژگی‌های ارز دیجیتال کاسپا

کاسپا اولین BlockDAG در جهان می‌باشد که بر اساس ساختار خاص خود تراکنش‌های فوری را امکان‌پذیر می‌‎کند، یک شبکه لایه ۱ منبع‌باز، غیر‌متمرکز و کاملا مقیاس‌پذیر که در این قسمت به بررسی ویژگی های مهم آن می‌پردازیم.

 

تراکنش های سریع

به دلیل عدم وجود سرعت کافی در محبوب ترین شبکه‌ها مانند بیت کوین و اتریوم، استفاده از ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌های روزمره محدود شده است و این امر را میتوان مانعی برای پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال دانست، محدودیت سرعت به دلیل طراحی ذاتا ضعیف بلاکچین های خطی است که توانایی پردازش سریع تراکنش‌ها را ندارند، کاسپا با استفاده از BlockDAG اقدام به حل این مشکل کرده است، در این روش در هر ثانیه بلاک جدید تولید می‌شود و این رویکرد باعث می‌شود تراکنش‌ها سریعا وارد شبکه شده و برای تائید آماده شوند.

 

تائید فوری

کندی و آهسته بودن زمان تائید مدت هاست که تراکنش‌های ارز دیجیتال را درگیر خود کرده است اما در کاسپا این مشکل حل شده است، کاسپا تراکنش‌ها را در یک ثانیه انتشار می‌دهد و برای بررسی و تائید تراکنش‌ها به ۱۰ ثانیه زمان نیاز دارد. به گفته تیم ارز کاسپا، این زمان در ارتقاهای بعدی کمتر خواهد شد و افزایش سرعت در‌ پیش است.

 

مقیاس‌پذیری

یک مشکل بزرگ که در بسیاری از شبکه‌ها و بلاکچین‌ها وجود دارد مختل شدن شبکه در زمان تراکنش‌های زیاد است یا ممکن است به دلیل وجود کاربران زیاد کارکرد آن شبکه با مشکل روبرو شود. کاسپا به دلیل BlockDAG توانایی انجام تراکنش‌های زیادی را در مدت زمان کوتاه دارد و تعداد بسیاری بلوک ایجاد می‌کند که نرخ ایجاد بلوک آن در حال حاضر یک بلوک بر ثانیه است. همین نرخ ایجاد بلوک این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌های بسیاری بسته بندی شود و این مسئله برای یک شبکه اثبات کار و کاملا غیر‌متمرکز یک آمار عالی در نظر گرفته می‌شود.

 

الگوریتم اجماع کارآمد

بسیاری از بلاکچین‌ها به منظور مقیاس‌پذیری و انجام عملیات سریع‌تر از تمرکز‌زدایی دور می‌شوند اما تمرکز‌زدایی یک مبحث مهم در دنیای ارزهای دیجیتال است، اما کاسپا در تلاش بوده تا یک شبکه غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر در یک سیستم پرسرعت را ایجاد کند. همچنین با انتخاب الگوریتم KHeavyHash میزان کمتری انرژی برای استخراج کاسپا نسبت به الگوریتم SHA-256 که برای استخراج بیت کوین نیاز است استفاده می‌شود. در شبکه کاسپا هیچ بلوکی هدر نمی‌رود و هر بلوک و زنجیره به امنیت شبکه کمک می‌کند اما در بیت کوین و بسیاری از شبکه های بلاکچین POW، مقادیر قابل توجهی از توان محاسباتی در صورت مواجه با بلوک‌های تکراری از بین می‌رود.

 

امنیت

کاسپا از همان اصول و روش امنیتی بیت کوین استفاده میکند و علاوه بر استفاده از مزایای امنیتی الگوریتم KHeavyHash، اصلاحیه ای از الگوریتم هش SHA-256 را دارد، بدین ترتیب امنیت این شبکه از داوطلبان غیر متمرکز که همان ماینر ها هستند برای اعتبار سنجی و امضا تراکنش ها استفاده می‌کند، مانند بیت کوین کاسپا نیز کاملا غیر متمرکز است و هر شخصی میتواند تبدیل به ماینر شود و در ایمن‌سازی شبکه مشارکت داشته باشد.

 

BlockDAG

DAG مخفف Direct Acyclic graph است که به معنی گراف غیرچرخه ای جهت‌دار می‌باشد، این روش به کاسپا اجازه می‌دهد مقیاس‌پذیری بیشتر به همراه تائیدات فوری و تراکنش‌های زیاد داشته باشد و همه این موارد در عین غیرمتمرکز بودن اتفاق می‌افتد، ساختار BlockDAG به تمام بلوک‌ها اجازه می‌دهد که به صورت موازی پردازش شوند و این مسئله به صورت چشمگیری نرخ تشکیل بلوک در ثانیه را افزایش می‌دهد.

ارز کاسپا 2

 

ارز دیجیتال Kaspa

ارز دیجیتال Kaspa با نماد اختصاری KAS توکن حکومتی شبکه کاسپا می‌باشد، تعداد کل توکن‌های قابل عرضه برای این ارز دیجیتال ۲۸,۷۰۴,۰۲۶,۶۰۱ واحد می‌باشد که در زمان نوشتن این مقاله تعداد ۱۸,۱۳۳,۷۸۱,۰۰۰ واحد آن که برابر ۶۳% از عرضه کل می‌‎باشد، در حال گردش است. این ارز تمام فعالیت‌های شبکه از جمله هزینه‌های توسعه‌دهندگان و تراکنش‌ها را تامین می‌کند و برای پرداخت‌ها در شبکه استفاده می‌شود.

 

قیمت ارز کاسپا

در زمان نوشتن این مقاله ارزش بازار ارز KAS برابر با ۴۸۳,۰۰۰,۰۰۰$ بوده و قیمت کاسپا برابر با ۰.۰۲۶۶$ میباشد. بالاترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATH) برابر با ۰.۰۴۲۳۸$ بوده و پایین‌ترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATL) برابر با ۰.۰۰۰۱۶۹۹$ است. همچنین ارز KAS از نظر حجم بازار در رتبه ۲۱۳ وبسایت Coinmarketcap.com قرار دارد. برای اطلاع دقیق و لحظه‌ای پیشنهاد میشود از صفحه قیمت ارز کاسپا بازدید نمائید.

 

تحلیل ارز کاسپا

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم قیمت ارز دیجیتال Kaspa در زمان نوشتن این مقاله برابر با ۰.۰۲۶۶$ می‌باشد، سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ سال‌های پر چالشی برای ارز KAS بودند و این ارز دیجیتال از اواخر ۲۰۲۲ تا کنون رشد قیمتی خوبی داشته است. کاسپا پروژه‌ای کاربردی بوده و دائما در حال پیشرفت است، از آنجایی که این پروژه در حال طی‌کردن مسیر برنامه‌ریزی شده خود می‌باشد پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۳ به حدود قیمت ۰.۰۳$ دست پیدا کند و روند رشد خود را ادامه دهد، قیمت پیش‌بینی شده بسیاری از کارشناسان برای این ارز در دراز مدت برابر با ۰.۳۹$ می‌باشد. لازم به ذکر است علیرغم روند کلی برنامه‌های ارز کاسپا، شرایط کلی بازار ارزهای دیجیتال نیز بر قیمت این ارز تاثیر‌گذار خواهد بود.

 

کیف پول کاسپا

کیف‌پول تحت‌وب کاسپا دارای ویزگی‌های امنیتی سطح بالا بوده و رابط کاربری فوق‌العاده‌ای دارد که برای استفاده کاربران مبتدی نیز به شدت مناسب است، در این قسمت از مقاله به معرفی چندین کیف‌پول برای نگهداری ارز دیجیتال کاسپا می‌پردازیم.

ارز کاسپا 3

 

کیف پول Kaspium

کاسپیوم یک کیف‌پول غیر‌حضانتی موبایل برای نگهداری ارز دیجیتال کاسپا است، در حال حاضر نسخه اندروید برای این کیف ارائه شده که در مرحله تست عمومی است و نسخه IOS در دست ساخت است. برای کاربرانی که می‌خواهند همیشه کیف‌پول خود را در دسترس داشته باشند کیف پول کاسپیوم بسیار مناسب است زیرا از این طریق می‌توانید دارایی‌های خود را از طریق موبایل کنترل و مدیریت کنید.

 

کیف پول KDX

کیف پول KDX یک کیف پول مناسب برای دسکتاپ است. این کیف پول از عبارات بازیابی ۱۲ کلمه‌ای استفاده می‌کند و از امنیت قابل‌قبولی برخوردار است. برای دانلود این کیف پول می‌توانید از وبسایت kdx.app استفاده کنید.

 

کیف پول تحت وب Kaspa

کیف پول تحت وب کاسپا یکی از امن‌ترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری ارز کاسپا است، با این کیف‌پول میتوانید ارسال، دریافت و پرداخت‌های خود را به سادگی مدیریت کنید و از دارایی خود نگهداری کنید، رابط‌ کاربری ساده و دسترسی آسان به این کیف‌پول باعث شده است تا اکثر کاربران برای نگهداری ارز کاسپا از این ولت استفاده کنند.

 

نحوه ساخت Kaspa Web Wallet

کیف‌پول تحت‌وب کاسپا یکی از امن‌ترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری ارز کاسپا است، با این کیف‌پول می‌توانید ارسال، دریافت و پرداخت‌های خود را به سادگی مدیریت کنید و از دارایی خود نگهداری کنید، در ادامه به مراحل راه‌اندازی کیف‌پول تحت‌وب کاسپا می‌پردازیم.

۱- برای ساخت کیف‌پول تحت‌وب کاسپا ابتدا نیاز است که به وب سایت wallet.kaspanet.io مراجعه کنید، پس از مراجعه با صفحه زیر مواجه خواهید شد، بر روی گزینه Create New Wallet بزنید.

ساخت کیف پول تحت وب کاسپا 1

 

۲-پس از اینکه بر روی گزینه Create New Wallet کلیک کردید، صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود که در آن نیاز است یک رمز برای کیف‌پول خود تعیین کنید. رمز‌عبور را در محلی امن یادداشت کنید و به خوبی از آن نگهداری کنید.

ساخت کیف پول تحت وب کاسپا 2

 

۳- پس از تائید و تنظیم رمز‌عبور وارد صفحه عبارات بازیابی خواهید شد، ۱۲ کلمه به ترتیب برای شما نمایش داده خواهد شد که نیاز است یادداشت کنید، دقت داشته باشید که عبارات بازیابی را در محلی امن نگهداری کنید و به هیچ وجه در اختبار دیگران قرار ندهید زیرا این عبارات کلید ورود به کیف پول شماست. پس از یادداشت بر روی Next کلیک کنید تا وارد صفحه بعد شوید.

ساخت کیف پول تحت وب کاسپا 3

 

۴- در این مرحله عبارات بازیابی از شما سؤال خواهد شد که برای تکمیل مراحل ساخت باید به درستی کلمه مورد نظر را مشخص کنید.

ساخت کیف پول تحت وب کاسپا 4

 

۵- اگر کلمات بازیابی را به درستی پشتیبان‌گیری کرده باشید صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که نشان میدهد مراحل ساخت کیف‌پول تکمیل شده است، سپس وارد کیف‌پولتان خواهید شد و میتوانید از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است در نگهداری ۱۲ کلمه عبارات بازیابی و رمز‌عبور خود کوشا باشید زیرا آنها کلید ورود به کیف‌پول شما هستند.

ساخت کیف پول تحت وب کاسپا 5

 

خرید ارز Kaspa

ارز دیجیتال کاسپا در اکثر صرافی‌های متمرکز معتبر لیست شده است که با ثبت نام در آنها میتوانید ارز دیجیتال کاسپا را خریداری کنید. از جمله این صرافی‌ها میتوان به Gate.io، MEXC، CoinEx، Txbit، BingX، DigiFinex، XT.COM و Hotbot اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صرافی‌های ارز دیجیتال و نحوه ثبت‌نام در آنها پیشنهاد می‌شود از صفحه آموزش صرافی ها وبسایت ما بازدید نمائید.

 

جمع‌بندی

Kaspa.org در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ توسط Yonatan Sompolinsky راه‌اندازی شد، او دانشجوی سابق دانشگاه هاروارد و یکی از محققین پروتکل GHOSTDAG در مسیر توسعه اتریوم بود. همانطور که در بالا اشاره کردیم این شبکه به دنبال ارائه مقیاس‌پذیری، عدم‌تمرکز و  سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها در عین وجود امنیت بالا است تا بتوان از ارزهای دیجیتال برای امورات روزمره و روش پرداخت روزانه استفاده کرد. در حال حاضر شبکه کاسپا توانایی تولید یک بلاک در هر ثانیه را دارد، ارز کاسپا همان توکن حکومتی این شبکه است که برای پرداخت‌ها و انواع خدمات درون شبکه از آن استفاده می‌شود. در بالا به بررسی ارز دیجیتال کاسپا و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

مترجم زبان انگلیسی، محقق، مقاله نویس و فعال در حوزه ارز های دیجیتال از سال 2019

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا