معرفی شبکه کادنا و عملکرد آن

شبکه Kadena چیست؟

شبکه کادنا یک بلاکچین هیبرید یا دوگانه است، که در ادامه به معرفی کامل و بررسی شبکه Kadena می پردازیم. کادنا یک شبکه بلاکچین است که مثل بیت کوین از مکانیسم اثبات بر اساس کار (PoW) برای اجماع میان نودها و تامین امنیت سیستم غیرمتمرکز خود استفاده میکند. ساختار این شبکه به گونه ای طراحی شده است که در عین افزایش توان عملیاتی و مقیاس پذیری، امنیت بلاکچین بیت کوین را حفظ میکند.

اعضای تیم سازنده معتقدند که فناوری بلاکچین و اکوسیستم متصل به آن نیازمند بازسازی زیرساخت است. کادنا از فناوری چند زنجیره‌ای یا Multi-Chain استفاده کرده و چندین زنجیره را به یکدیگر متصل میکند.

توسعه دهندگان کادنا ادعا دارند که این معماری شبکه چند زنجیره‌ای موجب میشود که میزان مقیاس‌ پذیری فقط در لایه یک این شبکه به حدی باشد که توان پردازش بیش از ۹ میلیون معامله‌ای که روزانه در بازار بورس نیویورک (NYSE) انجام میشود را داشته باشد. مدت زمان ساخت هر بلاک در شبکه کادنا ۱.۵ ثانیه است؛ یعنی در هر ۳۰ ثانیه ۲۰ بلاک در Kadena ساخته میشود.

 

شبکه کادنا چیست؟

 

شبکه Kadena چگونه کار میکند؟

در این شبکه هر بلاک جدید علاوه بر اتصال به بلاک قبلی زنجیره خود به ۳ بلاک از زنجیره های همتا هم متصل میشود و درخت مرکل زنجیره های همتا را هم در خود دارد. این کار توان شبکه برای انتشار و پخش داده ها در سراسر شبکه را افزایش میدهد. هیچکدام از زنجیره های کادنا، زنجیره جانبی نیستند. چون هیچ زنجیره اصلی در کادنا وجود ندارد و همگی همتا هستند.

زیرساخت کادنا از پروتکل لایه یک، تحت عنوان چین وب (Chainweb) و یک پروتکل لایه دو به نام کورو (Kuro) تشکیل شده است. لایه اول و دوم شبکه از طریق قرارداد های هوشمندی که به زبان Pact نوشته می شوند و قابلیت تعامل با یکدیگر را دارند. پکت اولین زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند است که با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) طراحی شده.

هر فردی با هر سطح تجربه و دانشی میتواند اسمارت کانترکت هایی که با این زبان نوشته می شوند را بخواند.

در مورد ارزدیجیتال شبکه Kadena بیشتر بدانید: ارزدیجیتال کادا چیست؟

 

پروتکل چین‌وب (Chainweb)

چین وب بلاکچین عمومی و منحصر به فرد اثبات بر اساس انجام کار کادنا است؛ که از یک معماری زنجیره موازی (Parallel-Chain) برای ارائه توان عملیاتی و مقیاس پذیری بالا استفاده میکند.

شبکه های چین وب با مقیاس کامل قادر به مدیریت و اجرای همزمان هزاران زنجیره و در عین حال افزایش توان عملیاتی و حفظ امنیت در هنگام اضافه شدن زنجیره های جدید هستند.

ساختار افقی بلاکچین، هزینه گس شبکه را به صفر میرساند. در صورتی که تعداد تراکنش ها افزایش یابد، میتوان با افزایش زنجیره‌ها، تعداد بلاک های موجود را افزایش داد. با افزایش تعداد تراکنش ها روی یک زنجیره، هزینه کارمزد تراکنش نیز افزایش می یابد. شما میتوانید روی زنجیره‌ای که تراکم و شلوغی کمتری دارد، اکانت بسازید. این کار متعاقباً هزینه تراکنش ها را کاهش میدهد.

از آن‌جایی که کادنا به صورت نامتناهی می‌تواند تعداد TPSها را افزایش دهد، ازدحام شبکه هرگز یک مسئله نخواهد بود. این قابلیت به همراه هزینه گس صفر امکان انجام تراکنش های سریع و امن را فراهم میکند.

 

پروتکل چین‌وب (Chainweb)

 

پروتکل لایه ۲ کورو (Kuro)

شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کادنا، Kuro نام دارد. کورو یک شبکه لایه ۲ است که توسعه دهندگان میتوانند برای ساخت و استقرار اپلیکیشن های غیر متمرکز خصوصی، مقیاس پذیر و امن از آن استفاده کنند. نسخه‌های ویرایش جامعه کورو که ابتدا در بازارچه آمازون وب سرویس (AWS) و مایکروسافت آزور (Microsoft Azure) در دسترس بود، اکنون به یک پروژه متن باز کاملا عملیاتی تبدیل شده است.

 

Kadena سازمانی مستقل، خودگردان و غیر متمرکز

این شبکه اولین نسخه از DAO در بلاکچین عمومی خود است. شبیه به وبسایت ردیت، دائو کادنا هم به عنوان یک پروژه در حال پیشرفت از طریق dao.init برای گفتگو درباره پروپوزال‌ها در دسترس کاربران قرار دارد.

سازمان مستقل کادنا به جامعه آن اجازه میدهد تا به روزرسانی ها را پیشنهاد داده و به آنها رای دهند. دائو کادنا به عنوان یک زیرساخت منعطف، روی ساختار این سازمان حاکمیت و اثرگذاری دارد.

این موارد شامل معرفی طراحی توکنامیکس برای استیکینگ و نیازمندی های مدت زمان قفل شدن دارایی ها برای مشارکت در این فرآیند است. آپدیت بعدی DAO کادنا بیش از پیش تحت کنترل جامعه خواهد بود که «قدرت بیشتری روی کل پلتفرم Kadena» را به کاربران اعطا خواهد کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مرتضی علیپور

دانشجوی ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی، برنامه نویس و طراح سایت - علاقمند به یادگیری مداوم در حوزه IT و تکنولوژی - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا