تضعیف جایگاه دلار با تنش بین چین و آمریکا

دلار زدایی هشداری بود که استراتژیست‌های جی پی مورگان دادند و تنش‌های آمریکا و چین را کلیدی برای آینده این ارز ذخیره جهانی معرفی کردند.

 

دلار زدایی

تحلیل‌گران غول مالی جی پی مورگان می‌گویند افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی بین دو اقتصاد بزرگ، تهدید دلار زدایی را به سطح بعدی خواهد برد. استراتژیست‌های جی پی مورگان هشدار می‌دهند که تشدید تنش‌ها بین ایالات متحده و چین منجر به فرسایش سهم بازار دلار در ذخایر جهانی و تسویه حساب‌های تجاری می‌شود.

تحلیل‌گران همچنین می‌گویند که افزایش رقابت بین کشورهای قدرتمند می‌تواند به جنگ سرد جدیدی منجر شود که بازنده اصلی آن دلار است. اگر تنش‌ها بین ایالات متحده و چین تشدید شود و ما دچار چندپارگی جهانی شویم که احتمالاً منجر به جهانی‌زدایی در تجارت و امور مالی می‌شود. در امور مالی نیز می‌تواند، منجر به دلار زدایی شود. نظر فدرال رزرو درباره دلار زدایی نیز ماه پیش منتشر شده بود که یکی دیگر از نشانه‌های دلار زدایی در دنیا است.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند برتری دلار را در معرض خطر قرار دهد، مسائل سیاسی است که به گفته تحلیل‌گران جی پی مورگان، ممکن است دولت را از ثبات اقتصاد در طول بحران مالی بازدارد. اصلاحات اقتصادی چین به همراه کاهش احتمالی کنترل‌های سرمایه سخت آن می‌تواند سلطه دلار را کاهش دهد. اگرچه استراتژیست‌های بازار در جی‌پی مورگان به ریسک‌های کاهش دلاری شدن فکر می‌کنند، آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که بعید است که ارز دیگری در دهه آینده دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان از تاج و تخت خود ساقط کند.

منبع: dailyhodl

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا