قوانین ارز دیجیتال آسیاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

قوانین ارز دیجیتال در ژاپن

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، این کشور ارز های دیجیتال را تحت عنوان ارز مجازی به رسمیت می شناخت که بعد ها مجدد آن را با عنوان دارایی های رمزنگاری شده تغییر داد. ژاپن یکی از کشور های رمزارز دوست می باشد که با رسمیت شناختن ارز های دیجیتال این امکان را برای مردم کشورش ایجاد کرد تا بتوانند خرید فروش خود را با آن ها انجام دهند. با این حال بدین گونه نبود که هیچ کنترلی هم روی آن نداشته باشد. با ایجاد سازمان الکترونیکی برای ارز دیجیتال قوانین مربوطه به این بخش را به آنها سپرد تا سرویس های امن به مردم ارائه کنند.

این کشور با در سر داشتن دو هدف دست به این کار زد. ابتدا اینکه حمایت مشتریان نسبت صرافی ها را بالا برد و دیگری اینکه با این به رسمیت شناختن ارز دیجیتال با مفاد پولشویی و تروریسم مبارزه کرد. با این تعبیه ها در سال ۲۰۱۹ که قیمت بیت کوین افزایش داشت، بازار ارزهای دیجیتال ژاپن رشد بینظیری را تجربه کرد.

 

صرافی های ژاپنی زیر نظر قوانین ارزهای دیجیتال ژاپن

تمام این تدبیر ها در خصوص ارز دیجیتال در ژاپن برگرفته از اتفاقات ناگوار می باشد. در سال ۲۰۱۰ صرافی با نام Mt. GOX که معروف ترین صرافی در زمینه ی ارز دیجیتال بود شروع به کار کرد و معاملات بیش از ۷۰ درصد بیت کوین های استخراج شده را به خود اختصاص داد اما متأسفانه در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که بیت کوین های زیادی در این صرافی ناپدید و یا همان دزدیده شده است؛ مبلغی مساوی با ۴۵۰ میلیون دلار.

قوانین سخت گیرانه تری اعمال شد تا بتوانند از این پولشویی ها و یا دزدی ها کمتر کنند. بنابراین تمامی صرافی ها می بایست از قوانین پیروی و مجوز لازم را از سرویس های مالی کشور دریافت کنند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن در صورتی که آژانسی بدون ارائه ی مدارک و مجوز مربوطه مشغول به کار شود و سرویس های ارز دیجیتال را ارائه دهد مجرم شناخته شده و مجازات خواهد شد. این سال های اخیر هم گروهی تشکیل شده است تا مراقبت ها و بررسی های بیشتری بر روی این معاملات ارز دیجیتال و یا همان دارایی های رمزنگاری شده صورت گیرد.

یک نکته ای هم در رابطه با صرافی های خارجی وجود دارد. در صورتی که صرافی درخارج از کشور ژاپن مشغول به کار است، حتما نیاز دارد تا یک نماینده و یا دفتری در خود کشور ژاپن هم داشته باشد. توجه داشته باشید که در صورتی که تراکنشی بالای ۳۰ میلیون ین باشد باید به مسئول مربوطه و دولت گزارش داده شود.

 

خرید و فروش ارز های دیجیتال

در این کشور رمزارز دوست هیچ مشکلی با خرید و فروش ارز دیجیتال ندارد. اگر ارزهای دیجیتال مورد نظر کاربران مجوز داشته باشد و به عنوان دارایی های رمزنگاری شده شناخته شده باشد می تواند در صرافی ها و یا پلتفرم های دیگر ترید شود. حتی ژاپن این امکان را ایجاد کرده است تا سازمان ها و یا هر ارگانی که قصد انجام معاملات ارزی را دارد از سرویس های مالی مجوز خود را بگیرند. در صورت داشتن مجوز می توانند به راحتی محصولات و یا خدمات خود را از طریق ارز دیجیتال بفروشند.

شرکت های تجاری که قصد ارائه ی همچین خدماتی را دارند باید طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن یا شرکت ثبت شده باشند که صاحب مشخصی داشته باشند و یا پیش تر در زمینه ی سهام کار کرده باشد.

 

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، مالیات ارز های دیجیتال بسته به میزان مصرف کاربران متغیر می باشد و این هم بستگی دارد که دفتر منتقل کننده واقع در کشور ژاپن باشد. سودی که از استخراج و یا خرید و فروش ارز های دیجیتال به دست می آید عمدتا متفرقه حساب می شود و شامل مسائل درامد و سرمایه نمی شود.

 

قوانین مربوط به ضد پولشویی

در این رابطه کشور ژاپن و یا هر کشور دیگری بسیار حساس و سخت گیر هستند. مواردی بوده اند که به دلیل عدم رعایت قوانین پولشویی و ضد تروریسمی از طرف دولت مجبور به تعطیل کردن کار خود شده اند. قوانینی که در این رابطه وجود دارد که باهم به بررسی آنها میپردازیم:

  • در صورت مشاهده ی تراکنش های مشکوک، حتما به واحد و مسئول مربوطه گزارش داده شود.
  • مشتری که در پلتفرم های این صرافی ها و یا مراکز قصد معاملات دارد باید احراز و تایید شود.
  • سوابق خود مشتری ها و تراکنش های انجام شده ی افراد می باییست بررسی و در اختیار باشد.
  • تمامی این سوابق گفته شده به مدت ۷ سال نگهداری شود.

 

استخراج ارز دیجیتال در ژاپن

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، نگهداری، خرید و فروش و یا مبادله کردن با ارز های دیجیتال هیچ مشکلی ندارد اما در خصوص استخراج رمزارز ها هنوز قانونی تعیین نشده است. بدیهی است که کار با ارز دیجیتال با استخراج کاملا امری متفاوت است. با نگهداری و یا انجام معاملات با ارز دیجیتال هیچ گونه صدمه ای به محیط زیست (به طور مثال) وارد نمی شود ولی با استخراج آن که از انرژی زیادی هم استفاده می شود آسیب هایی گوناگونی می تواند وارد شود.

مسئله ای که وجود دارد این است که اگر استخراج برای جمع آوری سرمایه باشد شاید بتوان آن را در دسته ی سازمان مالی و قوانین داد و ستد قرار داد.

 

فروشکاه راکوتن مجهز به استفاده از رمزارز ها

این فروشگاه بزرگ و مطرح در کشور با رعایت قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن توانسته تا استفاده از ارز های دیجیتال را وارد فروشگاه آنلاین خود کند. این فروشگاه صرفا آنلاین می باشد. Rakuten با قرار دادن کیف پول های ارز دیجیتال در کنار کیف پول های معمولی خود امکان استفاده از بیت کوین و یک سری ارز دیگر را ایجاد کرده است. این فروشگاه دارای Rakuten wallet می باشد که مشتریان خود می توانند با ارز های معرفی شده خرید خود را از آن طریق انجام دهند.

ارز هایی که ارائه شده است بیت کویت (BTC)، بیت کوین کش (BCH) و اتریوم (ETH) می باشند که از ارز های مطرح دنیا هم هستند. با استفاده از این ارزهای دیجیتال می توانند کیف پول و حساب خود را شارژ کنند و با قیمت روز ان ارز خرید خود را انجام دهند. Rakuten pay یک اپلیکیشن در تلفن همراه می باشد که در کل کشور ژاپن کارایی دارد و می توان از آن استفاده کرد. تراکنش های این کیف پول کارمزدی ندارند ولی حداقل و حداکثر مبلغی را دارند.

 

ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی کشور ژاپن اعلام کرده بود که بر آن اند تا ارز دیجیتال ملی را هم عرضه کنند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن این امکان پذیر است تا در همه ی جای کشور این ارز ملی استفاده شود. گفته می شود که آزمایش این فرایند تا پایان سال ۲۰۲۲ به طول می انجامد. سپس این آزمایشات را گسترش می دهند تا از به خوبی کار کردن آن اطمینان حاصل شود. کشور ژاپن در این زمینه واقعا دوستدار پیشرفت در ارزهای دیجیتال (دارایی های رمزنگاری شده) می باشد و تا به اینجای کار هم پیشرفت های بزرگی را تجربه کرده و پیشرو است.

 

سوالات متداول

آیا در ژاپن ارز دیجیتال ممنوع است؟

خیر

کدام رمزارز در ژاپن قانونی است؟

بیت کوین و سایر دارایی هایی که تحت قوانین خدمات پرداخت قرار بگیرند در این کشور قانونی می باشند.

آیا ژاپن ارز های دیجیتال را ممنوع کرده است؟

از سال ۲۰۱۸ یک سری قوانین سخت گیرانه ای برای تجارت و معاملات بخشی از ارز ها اعلام شد؛ از جمله Dash ، XMR ، ZEC و REP که در این دسته قرار می گیرند.

آیا مردم ژاپن می توانند رمزارز بخرند؟

با رعایت قوانین داخلی کشور و پرداخت مالیات های مشخص شده می توانند رمزارز را خریداری کنند.

بلاک چین در ژاپن وجود دارد؟

هیچ چهارچوب مشخصی در رابطه با بلاکچین در این کشور اعلام نشده است

مالیات در کشور ژاپن چقدر است؟

مالیات در هر کشوری منوط به میزان درامد می باشد. ولی بیشترین مقدار مالیت تا ۵۵ درصد می باشد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا