قوانین ارز دیجیتال آسیاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

قوانین ارز دیجیتال در ژاپن

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، این کشور ارزهای دیجیتال را تحت عنوان ارز مجازی به رسمیت میشناخت که بعدها مجدد آن را به عنوان دارایی های رمزنگاری شده تغییر داد. ژاپن یکی از کشورهای رمزارز دوست می‌باشد که با رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال این امکان را برای مردم کشورش ایجاد کرد تا بتوانند خرید فروش خود را با آنها انجام دهند. با این حال بدین گونه نبود که هیچ کنترلی هم روی آن نداشته باشد. با ایجاد سازمان الکترونیکی برای ارز دیجیتال قوانین مربوطه به این بخش را به آنها سپرد تا سرویس‌های امن به مردم ارائه کنند.

این کشور با در سر داشتن دو هدف دست به این کار زد. ابتدا اینکه حمایت مشتریان نسبت صرافی‌ها را بالا برد و دیگری اینکه با این به رسمیت شناختن ارز دیجیتال با مفاد پولشویی و تروریسم مبارزه کرد. با این تعبیه‌ها در سال ۲۰۱۹ که قیمت بیت کوین افزایش داشت، بازار ارزهای دیجیتال ژاپن رشد بینظیری را تجربه کرد.

 

صرافی‌های ژاپنی زیر نظر قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

تمام این تدابیر در خصوص ارز دیجیتال در ژاپن برگرفته از اتفاقات ناگوار می‌باشد. در سال ۲۰۱۰ صرافی با نام Mt. GOX که معروف ترین صرافی در زمینه ی ارز دیجیتال بود شروع به کار کرد و معاملات بیش از ۷۰ درصد بیت کوین‌های استخراج شده را به خود اختصاص داد اما متأسفانه در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که بیت کوین‌های زیادی در این صرافی ناپدید و یا همان دزدیده شده است؛ مبلغی مساوی با ۴۵۰ میلیون دلار.

صرافی‌های ژاپنی زیر نظر قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن سخت تر شد تا بتوانند از این پولشویی‌ها و یا دزدی‌ها کمتر کنند. بنابراین تمامی صرافی‌ها می‌بایست از قوانین پیروی و مجوز لازم را از سرویس‌های مالی کشور دریافت کنند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن در صورتی که آژانسی بدون ارائه مدارک و مجوز مربوطه مشغول به کار شود و سرویس‌های ارز دیجیتال را ارائه دهد، مجرم شناخته شده و مجازات خواهد شد. این سال های اخیر هم گروهی تشکیل شده است تا مراقبت‌ها و بررسی‌های بیشتری بر روی این معاملات ارز دیجیتال و یا همان دارایی‌های رمزنگاری شده صورت گیرد.

یک نکته ای هم در رابطه با صرافی‌های خارجی وجود دارد. در صورتی که صرافی درخارج از کشور ژاپن مشغول به کار باشد، حتما نیاز دارد تا یک نماینده و یا دفتری در خود کشور ژاپن هم داشته باشد. توجه داشته باشید که در صورتی که تراکنشی بالای ۳۰ میلیون ین باشد باید به مسئول مربوطه و دولت گزارش داده شود.

 

خرید و فروش ارز های دیجیتال

این کشور رمزارز دوست هیچ مشکلی با خرید و فروش ارز دیجیتال ندارد. اگر ارزهای دیجیتال مورد نظر کاربران مجوز داشته باشند و به عنوان دارایی‌های رمزنگاری شده شناخته شده باشند می توانند در صرافی‌ها و یا پلتفرم‌های دیگر ترید شوند. حتی ژاپن این امکان را ایجاد کرده است تا سازمان‌ها و یا هر ارگانی که قصد انجام معاملات ارزی را دارد از سرویس‌های مالی مجوز خود را بگیرند. در صورت داشتن مجوز می‌توانند به راحتی محصولات و یا خدمات خود را از طریق ارز دیجیتال بفروشند.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ژاپن

شرکت‌های تجاری که قصد ارائه‌ی همچین خدماتی را دارند باید طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن یا شرکت ثبت شده باشند که صاحب مشخصی داشته باشند و یا پیش تر در زمینه‌ی سهام کار کرده باشد.

 

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال در ژاپن

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، مالیات ارزهای دیجیتال بسته به میزان مصرف کاربران متغیر می‌باشد و این هم بستگی دارد که دفتر منتقل کننده واقع در کشور ژاپن باشد. سودی که از استخراج و یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال به دست می آید عمدتاً متفرقه حساب می‌شود و شامل مسائل درامد و سرمایه نمی شود.

 

قوانین مربوط به ضد پولشویی

در این رابطه کشور ژاپن و یا هر کشور دیگری بسیار حساس و سخت گیر هستند. مواردی بوده اند که به دلیل عدم رعایت قوانین پولشویی و ضد تروریستی از طرف دولت مجبور به تعطیل کردن کار خود شده اند. مواردی که در این رابطه در قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن وجود دارد را باهم به بررسی آنها می‌پردازیم:

قوانین ضد پولشویی در قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

  • در صورت مشاهده‌ی تراکنش‌های مشکوک، حتما به واحد و مسئول مربوطه گزارش داده شود.
  • مشتری‌ای که در پلتفرم‌های این صرافی‌ها و یا مراکز قصد معاملات دارد، باید احراز و تایید شود.
  • سوابق خود مشتری‌ها و تراکنش‌های انجام شده ی افراد می‌باییست بررسی و در اختیار صرافی باشد.
  • تمامی این سوابق گفته شده به مدت ۷ سال نگهداری شوند.

 

استخراج کریپتو در قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن، نگهداری، خرید و فروش و یا مبادله کردن ارزهای دیجیتال هیچ مشکلی ندارد اما در خصوص استخراج رمزارزها هنوز قانونی تعیین نشده است. بدیهی است که کار با ارز دیجیتال با استخراج کاملا امری متفاوت است. با نگهداری و یا انجام معاملات با ارز دیجیتال هیچ گونه صدمه ای به محیط زیست (به طور مثال) وارد نمی شود ولی با استخراج آن که از انرژی زیادی هم استفاده می شود آسیب هایی گوناگونی می تواند وارد شود.

استخراج کریپتو در قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن

مسئله ای که وجود دارد این است که اگر استخراج برای جمع آوری سرمایه باشد شاید بتوان آن را در دسته‌ی سازمان مالی و قوانین داد و ستد قرار داد.

 

ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی کشور ژاپن اعلام کرده بود که بر آن اند تا ارز دیجیتال ملی را هم عرضه کنند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن این موضوع امکان پذیر است تا در همه جای کشور این ارز ملی استفاده شود. گفته می‌شود که آزمایش این فرایند تا پایان سال ۲۰۲۲ به طول می انجامد. سپس این آزمایشات را گسترش می دهند تا از به خوبی کار کردن آن اطمینان حاصل شود. کشور ژاپن در این زمینه واقعا دوستدار پیشرفت در ارزهای دیجیتال (دارایی های رمزنگاری شده) می باشد و تا به اینجای کار هم پیشرفت‌های بزرگی را تجربه کرده و پیشرو است.

 

فروشکاه راکوتن مجهز به استفاده از رمزارز ها

این فروشگاه بزرگ و مطرح در کشور با رعایت قوانین ارزهای دیجیتال در ژاپن توانسته تا استفاده از ارزهای دیجیتال را وارد فروشگاه آنلاین خود کند. این فروشگاه صرفا آنلاین می باشد. Rakuten با قرار دادن کیف پول های ارز دیجیتال در کنار کیف پول های معمولی خود امکان استفاده از بیت کوین و یک سری ارز دیگر را ایجاد کرده است. این فروشگاه دارای Rakuten wallet می باشد که مشتریان خود می‌توانند با ارزهای معرفی شده خرید خود را از آن طریق انجام دهند.

فروشکاه راکوتن مجهز به استفاده از رمزارز ها

ارزهایی که ارائه شده است بیت کویت (BTC)، بیت کوین کش (BCH) و اتریوم (ETH) می‌باشند که از ارزهای مطرح دنیا هم هستند. با استفاده از این ارزهای دیجیتال می توانند کیف پول و حساب خود را شارژ کنند و با قیمت روز، خرید ارز خود را انجام دهند. Rakuten pay یک اپلیکیشن در تلفن همراه می باشد که در کل کشور ژاپن کارایی دارد و می توان از آن استفاده کرد. تراکنش‌های این کیف پول کارمزدی ندارند ولی حداقل و حداکثر مبلغی را دارند.

 

سوالات متداول

آیا در ژاپن ارز دیجیتال ممنوع است؟

خیر

کدام رمزارز در ژاپن قانونی است؟

بیت کوین و سایر دارایی هایی که تحت قوانین خدمات پرداخت قرار بگیرند در این کشور قانونی می باشند.

آیا ژاپن ارز های دیجیتال را ممنوع کرده است؟

از سال ۲۰۱۸ یک سری قوانین سخت گیرانه ای برای تجارت و معاملات بخشی از ارز ها اعلام شد؛ از جمله Dash ، XMR ، ZEC و REP که در این دسته قرار می گیرند.

آیا مردم ژاپن می توانند رمزارز بخرند؟

با رعایت قوانین داخلی کشور و پرداخت مالیات های مشخص شده می توانند رمزارز را خریداری کنند.

بلاک چین در ژاپن وجود دارد؟

هیچ چهارچوب مشخصی در رابطه با بلاکچین در این کشور اعلام نشده است

مالیات در کشور ژاپن چقدر است؟

مالیات در هر کشوری منوط به میزان درامد می باشد. ولی بیشترین مقدار مالیت تا ۵۵ درصد می باشد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

6 + 17 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا