قوانین ارز دیجیتال آسیاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در ایران

قوانین ارزهای دیجیتال در ایران

ارز دیجیتال و قوانین مربوط به آن در هر جای دنیا متفاوت می باشد که باید بررسی شوند تا از حد و مرز کشور ها عبور نکنید. ارز دیجیتال و بیت کوین در کشور قانونی نمی باشد ولی جرم هم تلقی نمی شود. از آنجایی که مجازاتی برای خرید و فروش ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده است نمی توان آن را جرم دانست. در سال ۲۰۱۸ به دلیل خروج ارز و مسائل پول شویی، ارز دیجیتال توسط دولت ممنوع شد. متعاقبا تمام ارگان های مالی داخلی همچون بانک ها، صرافی ها و کارت های بانکی از ارائه و یا انجام هر گونه معامله و یا فرایندی برای ارز دیجیتال محروم شدند. با این حال در سال ۲۰۱۹ این قانون به عنوان تحریم تغییر پیدا کرد ولی ارز دیجیتال برای کسب درامد و رسیدن به دلار ایالات آمریکا روش بینظیری است.

از سال ۲۰۱۹ به بعد، دولت داشتن و استخراج ارز دیجیتال را آزاد اعلام کرد ولی منوط به اینکه تحت هیچ شرایطی از ارز دیجیتال به عنوان سیستم پرداخت استفاده نشود. به علاوه، برای نگهداری ارز دیجیتال هم محدودیت هایی اعلام کرد؛ به این گونه که نباید بیشتر از ۱۰،۰۰۰ یورو ارز ذخیره کنند. در سال ۲۰۲۰ (تقریبا اواخر سال) با توجه به بالا رفتن قیمت بیت کوین قوانین کشور سخت تر شد و بازار ارز دیجیتال روند نزولی به خود گرفت. در کل، محدودیت و قوانین سخت گیرانه ی دولت در حال حاضر به خاطر مصرف بالای انرژی می باشد.

توجه داشته باشید که در صورت زیر پا گذاشتن قوانین و محدودیت های اعلام شده از طرف دولت، سایر افراد می توانند شکایت تنظیم کنند و دولت پیگیری و در صورت نیاز جریمه هم تعیین کند.

 

استخراج ارز دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در ایران

استخراج ارز دیجیتال و اللخصوص بیت کوین در کشور ایران مجاز و قانونی به شمار می آید ولی باید این نکته را در نظر گرفت که نیازمند اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد. استخراج ارز دیجیتال از طریق دستگاه های ماینر اسیک (ASIC) صورت می گیرد که هزینه های بالایی هم دارند. این دستگاه های ماینر وارداتی هستند که پیش تر واردات آن ها ممنوع و غیر قانونی به حساب می آمد و در نتیجه به صورت قاچاق وارد می شد.

از سال ۹۸ به بعد مصوبه ای از طرف دولت به گمرک ها اعلام شد که دستگاه های ماینر را در بخش واردات های بانکی و مالی قرار داد و از آن پس به صورت قانونی وارد کشور می شوند. موردی که در این باره وجود دارد این است که این واردات قانونی و قرار گرفتن در دسته ی گمرک ها به معنای ترخیص این کالا ها نیست و صرفا بُعد وارد شدن دارند. معاون گمرک ایران قید کرد که برا ی ترخیص دستگاه های ماینر می بایست از وزارت صنعت و معدن مجوز گرفته شود. بنابراین باید توجه داشت که استخراج ارز دیجیتال کاملا به صورت قانونی صورت می گیرد اما منوط به اخذ مجوذ های لازمه می باشد. در غیر این صورت دستگاه های ماینر توسط نیروی انتظامی ضبط می شود و برق کاربر هم توسط سازمان برق قطع خواهد شد.

 

خرید و فروش ارز دیجیتال

از سال ۹۷ به بعد دیگر خرید و فروش ارز دیجیتال غیر قانونی نبوده است اما به این معنا هم نیست که بدون هیچ گونه محدودیتی قادر به انجام معاملات و یا خرید و فروش هستید. از جمله این محدودیت ها دخیل نبودن بانک های داخلی می باشد. همچنین خرید و فروش ها نباید وارد درگاه پرداخت شود و صرفا خرید و فروش در صرافی های معتبر باشد. در صورتی هم که کلاهبرداری خاصی صورت پذیرد شما می توانید به مراجع قانونی رجوع و شکایت خود را ثبت کنید.

در رابطه با ارز هایی که قصد خرید و فروش و یا استخراج آن ها را دارید حتما تحقیقاتی انجام دهید تا با الگوریتم های دستگاه های ماینر خریداری شده مطابقت داشته باشد.

 

صرافی ها

تمام صرافی ها باید از قوانین حاکم در کشور پیروی کنند تا معاملات و خرید و فروش های ارز دیجیتال را انجام دهند. اما نکته ای که وجود دارد نبود نظارت بانک مرکزی و دولت می باشد. بانک مرکزی هیچ گونه نظارت و یا الزاماتی بر روی قیمت های ارز دیجیتال و بازار آن ندارد. در ادامه بیشتر با قوانین ارزهای دیجیتال در ایران به شما خواهیم گفت.

زمانی که افراد و سرمایه گذاران به ارز دیجیتال و خرید و فروش آن روی می آورند باید به این نکته توجه کنند که ریسک تمام معاملات آن ها با خودشان می باشد. تنها کاری که بانک مرکزی انجام می دهد ارائه ی مجوز به صرافی های قانونی می باشد و در زمان منقضی شدن مجوز نیز مجدد بانک شرایط را بررسی و در صورت قانونی بودن مجوز را صادر می کند. بنابراین در صورتی که در صرافی ها تخطی صورت گیرد ملزم به پرداخت خسارت ها به سرمایه گذاران می باشند.

در بازار ارز دیجیتال بسیار دیده ایم که پولشویی هایی اتفاق می افتد و به همین دلیل قوانین مبارزه با پولشویی و شناسایی مشتریان (KYC) را نیز باید صرافی ها رعایت کنند تا مشکلی از این بابت هم نداشته باشند. به این صورت که اگر تراکنشی بین شخص انجام می پذیرد حتما اطلاعات هویتی هر دو طرف احراز شود. اینکه سقف تبادلات ریال به رمز ارز و بلعکس چه مقدار می باشد تماما به شرایط و قوانین کشور در آن لحظه بستگی دارد.

 

سوالات متداول:

آیا استخراج بیت کوین در ایران جرم است؟

 خیر، با اخذ مجوز از وزارت صنعت و معدن امکان پذیر است.

ماینینگ در منزل مجاز است؟

 خیر

جریمه استفاده از برق غیر مجاز چقدر است؟

طبق قوانین کشور، در صورت عدم پرداخت پول برق، دو برابر خسارت وارد شده جریمه باید پرداخت شود.

ارز دیجیتال در بانک ها تعریف شده اند؟

 خیر

آیا بلاک چین قانونی می باشد؟

 بله
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا