تکنولوژی آیوتا چیست و چگونه کار میکند – اینترنت اشیا IOTA

معرفی تکنولوژی IOTA

تکنولوژی آیوتا یک پروتکل ارتباطی منبع باز مقیاس پذیر با ارز دیجیتال است که برای انتقال ارزش استفاده می شود. آیوتا توسط بنیاد غیرانتفاعی IOTA با دفتر مرکزی در برلین توسعه و ارائه شده است.

در نظر داشته باشید که آیوتا یک بلاکچین نیست. هدف بنیاد IOTA ایجاد یک لایه اعتماد برای اینترنت همه چیز Internet of Everything یا (IoE) است که دستگاه ها را قادر می سازد تا داده ها و مقادیر غیرقابل تغییر و رایگان را مبادله کنند.

با سطح بالایی از قابلیت همکاری، IOTA “دفتر کل برای همه چیز” خواهد بود. زیرساخت آن همچنین می تواند توسط برنامه های خارجی بدون مجوز استفاده شود.

IOTA امکان انتقال سریع، بدون دستکاری و غیرمتمرکز مقادیر و داده ها را در بسیاری از نود ها فراهم می کند. بنابراین معاملات ارزش و داده اساساً متفاوت است. در حالی که تراکنش های ارزشی باید توسط نود های کامل تأیید شوند، تراکنش های داده مستقیماً تأیید می شوند و محضری می شوند.

اکنون، برخی ممکن است بپرسند که چرا من به فناوری دفتر کل توزیع شده IOTA برای تراکنش داده خالص نیاز دارم، زیرا می توانم به سادگی داده ها را رمزگذاری و امضا کنم و از طریق TCP/IP ارسال کنم.

خب، جدا از این واقعیت که حملات «Man in the middle» ممکن است اتفاق بیوفتد، داده‌های امضا شده فقط ثابت می‌کنند که داده‌ ها از شما آمده‌اند. در این صورت به شما اجازه نمیدهد که ثابت کنید چه زمانی آن را ارسال کردید و نه اینکه آیا شما همان داده ها را برای همه ارسال کرده اید یا خیر.

شما می توانید اطلاعات خاصی را برای یک شخص و اطلاعات دیگری را برای شخص دیگری ارسال کنید. امضاها به تنهایی از هیچ کس در برابر چنین چیزهایی محافظت نمی کنند. همچنین پروتکل ارتباطی ماژولار است، این امکان به‌روزرسانی سریع‌تر و ساده‌تر را در آینده فراهم می‌کند. برای افزونگی در شبکه، نود های زیادی مورد نیاز است. هر ماشین، روتر و غیره می تواند در عرض چند سال یک نود باشد. هر چه تعداد نود ها در شبکه بیشتر باشد، شبکه سریعتر و ایمن تر خواهد شد.

 

آیوتا به چه معناست

نام IOTA از الفبای یونان باستان (Ἰῶτα “کوچکترین حرف)” گرفته شده است و به معنای “چیزی کوچک” است. آیوتا نهمین حرف الفبای یونان باستان است و در زمان های قدیم مانند امروز تلفظ می شد، یعنی i حرف لاتین i نیز از آن گرفته شده است. در پروتکل ارتباطی آیوتا، i مخفف ۱ یوتا است و کوچکترین واحد ارزش قابل مبادله در شبکه است که مفهوم “چیزی کوچک” را کامل می کند.

 

آیوتا به چه معناست

 

چرا آیوتا اختراع شد

IOTA که توسط دیوید سونستبو، دومینیک شینر، دکتر سرگی پوپوف و سرژ ایوانچگلو در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد، آیوتا یک دفتر کل توزیع شده تخصصی همتا به همتا با هدف اصلی دموکراتیک کردن و تقویت اینترنت اشیا (IoT) است و برای ارائه پرداخت‌ها و ارتباطات امن بین ماشین‌ ها طراحی شده است. به دلیل یک رویکرد نوآورانه، بدون در نظر گرفتن اندازه، هیچ کارمزد تراکنش وجود ندارد و اعتبارسنجی تقریباً آنی است. از نظر تئوری، این سیستم می‌تواند تعداد نامحدودی از تراکنش‌ها را به دلیل قدرت مقیاس‌ پذیری بسیار آن تأیید کند.

 

چه تیم هایی روی توسعه IOTA کار می کنند؟

بنیاد آیوتا

این سازمان اصلی است که بر ایجاد مشارکت های پایدار با برندهای مناسب و ارائه حمایت های لازم از کارآفرینان، توسعه دهندگان، دارندگان توکن و سایر ذینفعان تمرکز می کند. همچنین صندوق توسعه اکوسیستم را مدیریت می کند، که حمایت مالی را به جامعه توسعه دهندگان IOTA ارائه میکند و در چندین کانال اجتماعی از جمله Discord، Twitter، YouTube، Reddit و StackExchange حضور دارد.

فناوری های آیوتا

از آنجایی که این یک پروژه منبع باز است، IOTA Technologies وظیفه ارائه پشتیبانی فنی از جمله ابزارها و چارچوب های مورد نیاز برای توسعه بیشتر Tangle را بر عهده دارد. اینها شامل نرم افزار Node مانند IRI، Hornet، Bee، و Chronicle و همچنین ابزارهای توسعه دهنده مانند Streams، Client Libraries، Tangle Utilities و Private Networks هستند. این تیم همچنین در حال کار بر روی چارچوب Access و کتابخانه Stronghold هستند که قرار است در آینده نزدیک منتشر شوند.

نرم افزار Node:

 • Hornet:یک پیاده سازی نود سبک وزن که با زبان Go نوشته شده است.
 • Bee: اجرای نود هایی که در Rust نوشته شده است.
 • Chronicle: اجرای Rust Chronicle.

ابزارهای توسعه دهنده:

 • Client Libraries: یکی از کتابخانه های مشتری ما را در C، Go، Java، JavaScript یا Python انتخاب کنید و شروع به توسعه برنامه های کاربردی در IOTA کنید.
 • Tangle Explorer: برای مشاهده تراکنش ها و داده های ذخیره شده در IOTA Tangle. شامل Explorer، Visualizer، Streams و Markets است.
 • Private Networks: یک Tangle خصوصی راه اندازی کنید.
 • Stronghold: کتابخانه ای برای نگهداری و ذخیره سازی امن.
 • Smart Contracts: قراردادهای هوشمند خوداجرا بر اساس IOTA.

اعضای بنیاد آیوتا

خود بنیاد توسط دیوید سونستبو، دومینیک شینر، دکتر نوین راماچاندران و سرگی پوپوف اداره می شود. تیم اجرایی شامل Jakub Cech، Holger Kother و Cara Harbor است. این گروه به طور طبیعی شامل تعداد زیادی از توسعه دهندگان نرم افزار، از جمله Alexey Sobolev، Alexander Schmidt، Charlie Varley، Brord Van Wierst، Bill Acha، دکتر Bing Yang Lin، Hans Moog، Evaldas Drasutis و غیره است. لیست کامل اعضای مشارکت کننده را می توان در وب سایت رسمی مشاهده کرد.

 

معرفی Tangle شبکه آیوتا و کارکرد آن

 

معرفی Tangle شبکه آیوتا و کارکرد آن

Tangle شبکه IOTA است و به طور تغییرناپذیر تبادل داده ها و ارزش ها را ثبت می کند. این تضمین می کند که اطلاعات قابل اعتماد هستند و نمی توان آنها را دستکاری کرد یا از بین برد. برای اثبات اینکه یک سند الکترونیکی در زمان معینی به شکل معینی وجود داشته و از زمان ایجاد آن تغییری نکرده است، می توان از «سند محضری» استفاده کرد.

هنگامی که یک محضر ایجاد می شود، یک هش منحصر به فرد از یک سند به همراه یک مهر زمانی در دفتر کل IOTA (Tangle) به روشی غیرقابل تغییر محاسبه و ذخیره می شود. اگر بعداً تأیید شود که سند مورد نظر در زمان ادعا شده وجود داشته یا تغییر نکرده است، داده‌ها از Tangle بازیابی شده و با اطلاعات موجود مقایسه می‌شوند.

نکته اصلی این است که نه تنها هیچ کس داده ها را در حین انتقال دستکاری نمی کند، بلکه در مورد گیرنده نیز این صدق میکند که نمیتواند این داده ها را دستکاری کند. مثال: یک حسگر (با تراشه IDoT) مقادیری را اندازه‌گیری و جمع‌آوری کرده و این داده‌ها را از طریق IOTA Tangle ارسال می‌کند که هش این داده‌ها را ذخیره می‌کند.

اگر قرار است این داده‌ ها بعداً فروخته شوند، این هش می‌تواند به عنوان اثبات ارائه شود و با استفاده از Tangle به خریدار ثابت کند که داده‌ های حسگر پس از آن تغییر نکرده است. بنابراین فناوری IOTA (Tangle) مانند نوعی اثر انگشت عمل می کند و میتوان از آن برای تأیید تمام داده های ارسال شده استفاده کرد.

 

ویژگی های فن آوری آیوتا

  • مقیاس پذیری: پردازش تعداد قابل توجهی از تراکنش ها در هر ثانیه بر روی شبکه بزرگی از گره ها با زمان تایید سریع.
  • سیستم ناب: دستگاه های با کارایی پایین باید بتوانند مستقیماً در شبکه شرکت کنند.
  • بدون کارمزد: تراکنش ها باید بدون پرداخت هزینه های شبکه ارسال شوند. اگر ۵۰ MIOTA ارسال شود ۵۰ MIOTA می رس
  د.

 

ساختار داده ها در IOTA

علاوه بر هزینه، DLT های معمولی مانند بلاکچین، عوامل محدود کننده دیگری نیز دارند و بنابراین برای دستیابی به هدف IOTA نامناسب هستند. به عنوان مثال، محدودیت سرعت ذاتی شبکه‌های بلاکچین که معمولاً به آن «گلوگاه زنجیره بلوک» می‌گویند. در بلاکچین تنها در انتهای زنجیره وجود دارد که تراکنش های جدید را می توان به آن متصل کرد.

در مقابل، آیوتا بلاک ها را با هم ترکیب نمی کند و نیازی به اعتبارسنجی تراکنش ها توسط ماینرها ندارد. ساختار داده های اصلی در IOTA بسیار مقیاس پذیر است که با یک قانون ساده امکان‌ پذیر شده است: هر تراکنش را به دو تراکنش موجود ارجاع می دهد و تایید می کند. این قانون ساختار داده های زیربنایی IOTA را تعریف می کند – The Tangle – که از نظر ریاضی به آن نمودار غیر چرخه ای جهت دار (DAG) می گویند.

 

وضعیت معامله در IOTA

به جای محدود شدن به یک نقطه برای پیوست کردن تراکنش های جدید مانند بلاکچین، DAG ها چندین نقطه را ارائه میدهند که می توان تراکنش ها را در آن ضمیمه کرد. کاربران می‌توانند تراکنش‌های جدید را بدون منتظر ماندن برای تأیید سایر تراکنش‌ها به قسمت‌های مختلف Tangle وصل کنند.

 

وضعیت معامله در IOTA

 

سبز = کاملاً تأیید شده / سفید = تا حدی تأیید شده / خاکستری = تأیید نشده

در این نظم آشفته، همه تراکنش‌ها به صورت موازی پردازش می‌شوند و امکان مقیاس‌ پذیری بسیار بالایی را فراهم می‌کنند، زیرا با افزایش تعداد تراکنش‌ ها، نرخ تأیید نیز به جای اینکه دقیقاً در جهت مخالف توسعه یابد، مانند بلاکچین‌ های سنتی، افزایش می‌یابد.

 

مکانیسم اجماع در IOTA

در بلاکچین شبکه به دو دسته ماینرها و کاربران تقسیم می شود. ماینرها مقادیر زیادی از توان محاسباتی را مصرف می کنند و بنابراین اثبات کار (PoW) مورد نیاز برای ایجاد بلوک ها را برآورده می کنند.

ماینرها با هزینه هایی که کاربران حاضرند برای گنجاندن تراکنش خود در یک بلوک بپردازند، انگیزه دارند. این ساختار تشویقی مبتنی بر کارمزد، مانع مهمی در اقتصاد دستگاه به دستگاه خواهد بود، جایی که ارزش پرداخت خرد بین دستگاه ها می‌تواند کمتر از هزینه‌های دریافتی باشد.

در IOTA هیچ تفاوتی بین ماینرها و کاربران وجود ندارد. همه نود ها می توانند در اجماع شرکت کنند. این بدان معناست که یک نود IOTA نقش کاملاً متفاوتی با ماینر بیت کوین ایفا می کند. نود های IOTA فقط عملیات اساسی را انجام می دهند که به قدرت پردازش زیادی نیاز ندارند.

کاربران می توانند یک نود را با حداقل هزینه راه‌ اندازی کنند و فعالانه در اجماع شبکه شرکت کنند، بنابراین امنیت شبکه را افزایش می دهند. مکانیسم اجماع تعیین می‌کند که چگونه نود ها در مورد تراکنش‌هایی که قابل اعتماد هستند توافق می‌کنند، در نتیجه ثبات شبکه را تضمین می‌کند.

در اجرای فعلی IOTA (از ژوئن ۲۰)، نودها فقط به تراکنش‌ ها اعتماد می‌کنند که توسط نقاط عطف صادر شده توسط هماهنگ‌کننده ارجاع و تأیید میشوند.

نکته مهم: هماهنگ کننده منبع باز فقط می تواند تراکنش ها را تأیید کند. نمیتواند قوانین اجماع را دور بزند، بنابراین نمیتواند توکن‌ ها را ایجاد، مسدود یا سرقت کند. برای نظارت، این قانون و آدرس هماهنگ کننده در هر نود به صورت هارد کدگذاری می شود. بنابراین تأثیر هماهنگ کننده بر روی the tangle بسیار محدود است، زیرا the tangle به طور مداوم توسط سایر نود ها نظارت می شود.

 

Coordicide در آیوتا به چه معناست

 

Coordicide در آیوتا به چه معناست

اصطلاح Cooricide به کشتن هماهنگ کننده اشاره دارد: روزی که بنیاد IOTA دیگر به یک صادرکننده متمرکز برای ارائه یک ویژگی امنیتی ثانویه و عنصر امنیت شبکه تکیه نخواهد کرد. پس از پیاده سازی Coordicide، IOTA پروتکلی خواهد بود که نه تنها به مقیاس پذیری و امنیت قابل توجهی دست یافته است، بلکه به تمرکز زدایی نیز دست یافته است. مشکل حل همه این سه جنبه اغلب به عنوان “سه راهی رمزنگاری” نامیده می شود.

با بیت کوین و بلاکچین، دو جنبه از سه راه رمزنگاری که به طور کامل برآورده می شود، امنیت و به دنبال آن عدم تمرکز است. شبکه بیت‌کوین به لطف معماری رمزنگاری قوی و سیستم استخراج‌کننده‌ ها که فرآیندهای محاسباتی اثبات کار (PoW) را برای ایجاد و پیوند بلوک‌ های جدید در زنجیره شبکه اجرا می‌کنند، بسیار امن است.

با این حال، این مکانیسم PoW هرگونه مقیاس پذیری معنی دار بیت کوین را رد می کند. تراکنش‌های جدید باید بیش از حد منتظر بمانند و راه‌اندازان آن باید هزینه‌ هایی را برای گنجاندن شبکه بپردازند. برای مثال، هر دوی این پیامدها، بقای بلاکچین مورد استفاده در اینترنت اشیا را محدود می‌کند.

از سوی دیگر، آیوتا به لطف مکانیزم اجماع رمزنگاری، امنیت سطح بالایی را ارائه می‌کند. همچنین مقیاس‌پذیری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. با این حال، امنیت ارائه شده توسط هماهنگ کننده، در صدور نقاط عطف خود که سایر نود ها به طور دوره ای به آنها اشاره می کنند، به این معنی است که IOTA هنوز واقعاً غیرمتمرکز نیست. یک نقطه شکست وجود دارد که به طور بالقوه می تواند کل شبکه را خاموش کند.

با حذف این اقدام امنیتی ثانویه و متمرکز از طریق Coordicide، پروتکل IOTA به بلوغ کامل خود به عنوان یک فناوری خواهد رسید و کاملاً غیرمتمرکز خواهد شد. بدون هرگونه پیشرفت بزرگ در دنیای کریپتو، این تکامل شبکه، آیوتا را به اولین DLT تبدیل می‌کند که مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ارائه می‌کند.

 

نحوه کار Coordicide

حتی اگر تعداد زیادی از سازمان‌ها در حال توسعه پروتکل‌ها در فضای کریپتو هستند، هیچ یک از آنها به طور موثر مشکل سه‌گانه رمزنگاری DLT‌های بدون مجوز را حل نکرده است. این نشان می دهد که سه گانه یک مسئله ریاضی منحصر به فرد چالش برانگیز است. شبکه Coordicide و IOTA2.0 DevNet که به زودی عمومی خواهد شد، راه‌حل پیچیده‌ای را پیشنهاد می‌کند.

به طور خلاصه، Coordicide جای هماهنگ کننده را با یک سیستم رای گیری شبکه ای جایگزین می کند، که در آن نود های مختلف از طریق یک گزارش ارتباطی از نظر نود ها در مورد وضعیت یک تراکنش به اجماع می رسند.

این سیستم از نظر طراحی دقیق و جامع است، در عین حال ظریف و شهودی نیز هست و به شبکه ای اجازه می دهد که عملکرد و امنیت خود را با افزایش تعداد نود های صادقانه و رفتار شایسته بهبود بخشد.

Coordicide از طریق یک طراحی مدولار اجرا خواهد شد. Coordicide شامل چندین ماژول یا معماری مختلف کد است که هر کدام مسئول جنبه متفاوتی از شبکه و کنترل اجماع هستند. ماژول هایی برای هویت نود و جوایز مشارکت صادقانه وجود خواهد داشت. ماژول هایی که به نود ها اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ماژول هایی که نرخ تراکنش ها را در شبکه کنترل می کنند و در برابر حملات اسپم دفاع می کنند و ماژول‌هایی که لایه‌های امنیتی بیشتری برای خنثی کردن حملات و حل تعارض اضافه می‌کنند.

مزیت این رویکرد این است که، پس از Coordicide، ماژول‌ها می‌توانند به‌روز شده و جایگزین شوند، زیرا تحقیقات پیشرو در پیشرفت‌ های جدید هستند و نیاز به جایگزینی کل معماری شبکه را از بین می‌برند.

آیوتا یک معماری شبکه منبع باز است که قصد دارد پروتکل استانداردی برای اینترنت در آینده نزدیک بوجود آورد. بسیار مهم است که این معماری برای شرکای مختلف و اعضای جامعه که نیروی محرکه بنیاد هستند به راحتی قابل ارتقا و سازگاری باقی بماند.

 

شبکه توسعه آیوتا ۲.۰ (DevNet)

پس از سال ها کار سخت برای پیاده‌سازی مبانی نظری در کد توسط تیم و شرکای دانشگاهی و نزدیک به یک سال آزمایش گسترده، اعتبار سنجی و توسعه تکراری همراه با جامعه، شبکه توسعه IOTA 2.0 (DevNet) در ژوئن ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. این اولین شبکه IOTA به صورت کاملاً غیرمتمرکز، مقیاس پذیر و بدون حق امتیاز است که در زمان تأسیس پروژه در سال ۲۰۱۵ پیش بینی شده بود.

DevNet 2.0 شامل:

 • رایگان
 • بدون بلاک
 • بدون زنجیر
 • بدون ماینر
 • بدون اتلاف انرژی
 • بدون سانسور
 • بدون تمرکز (بدون هماهنگ کننده)
 • بدون مجوز
 • آزادی کامل!

 

نقشه راه IOTA

اولین نسخه IOTA یک چارچوب آزمایشی بود که در آن توسعه دهندگان می توانستند مفاهیم را آزمایش کنند و اولین نسخه های ماژول های مختلف و ابزارهای دیگر را برای اکوسیستم IOTA توسعه دهند. Chrysalis Phase One اولین تکرار از یک پروتکل جدید و بهبود یافته IOTA بود. از زمان تکمیل فاز دو Chrysalis در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱، اکوسیستم IOTA برای شرکت آماده است.

لازم به ذکر است که حتی در این چارچوب های اولیه، IOTA یکی از ارزهای دیجیتال با بالاترین سطح تعامل از طرف شرکای خارجی است و پتنت های متعددی ثبت شده است که از فناوری IOTA استفاده می کند.

مرحله نهایی توسعه IOTA، همانطور که در بالا ذکر شد، Coordicide نامیده می شود. با این ارتقا، IOTA 2.0 به بلوغ کامل می رسد تا به یک DLT بدون مجوز، بی احساس، مقیاس پذیر و کاملاً غیرمتمرکز تبدیل شود. بنابراین Coordicide یک گام هیجان انگیز به جلو در فناوری انسانی و نقطه اوج چشم انداز و وعده بنیاد IOTA است.

 

عوامل کلیدی فناوری دفتر کل توزیع شده آیوتا

 

عوامل کلیدی فناوری دفتر کل توزیع شده آیوتا

عدم تمرکز کامل: به عنوان یک شبکه توزیع شده در سطح جهانی، IOTA در برابر حملات انعطاف‌ پذیر و قوی است. بدون هماهنگ کننده، هیچ نمونه ای نقش خاصی در شبکه ایفا نخواهد کرد.

دسترسی بدون مجوز به شبکه: هر کسی می‌تواند در هر زمانی به شبکه بپیوندد تا تراکنش‌ ها را اضافه و اعتبار سنجی کند. هر زمان که سایر DLT ها نیاز به محدود کردن تعداد نود های خود یا حتی پیاده‌ سازی یک رویکرد مجاز برای مقیاس پذیری داشته باشند، رویکرد IOTA شامل نود های اضافی نیز میشود.

تعداد بیشتری از نود های صادق با افزایش درصد آرای صادقانه، امنیت شبکه را بهبود می بخشد.

تحمل پارتیشن: یک tangle آماده تولید، تحمل پارتیشن است، به این معنی که بخشی از tangle می‌تواند برای مدتی از tangle اصلی جدا شود و بدون اتصال به اینترنت به کار خود ادامه دهد. این قطعات را میتوان در صورت بازیابی اتصال اینترنت به Tangle اصلی وصل کرد.

نهایی شدن در عرض چند ثانیه: فرآیند رای‌ گیری به شبکه اجازه میدهد تا بدون نیاز به منتظر ماندن چندین فرآیند تأیید اضافی برای افزایش امنیت، خیلی سریع درباره تراکنش‌ ها تصمیم بگیرد و کامل کند.

علاوه بر این، شبکه می‌تواند به «true finality» دست یابد، زیرا یک مهاجم با قدرت هش نامحدود نمیتواند وضعیت دفتر را «معکوس» کند.

مهرهای زمانی قابل اعتماد: همچنین به عنوان Tangle Time شناخته می شود. این آخرین مهر زمانی در یک پیام است که تأیید شد. Tangle Time را نمیتوان بدون کنترل Mana کافی برای پذیرش مهر های زمانی نادرست مورد حمله قرار داد و آن را به یک کمیت قابل اعتماد و مقاوم در برابر حمله تبدیل میکند.

مقیاس پذیری: افزایش فعالیت شبکه زمان پردازش تراکنش ها را کاهش میدهد. هیچ تنگنای مرتبط با پروتکل وجود ندارد. مقیاس پذیری فقط توسط سخت‌افزار و قوانین فیزیک محدود می شود. حذف هماهنگ کننده به عنوان یک واحد که همه تراکنش ها را پردازش و تأیید می کند، مبنایی برای شاردینگ پویا است که مقیاس پذیری نامحدود “واقعی” را فراهم می کند.

الگوریتم کنترل نرخ تطبیقی: یک الگوریتم کنترل نرخ تطبیقی ​​که بر اساس نود به نود کار میکند باعث میشود مهاجمان نتوانند شبکه را با هرزنامه‌ های ناسالم پر کنند، در حالی که نودهای صادق همچنان می‌توانند به طور عادی کار کنند.

افزایش قابلیت اطمینان: تعیین قسمت ارجح از پیچیدگی با رای دادن، امکان اجرای استراتژی‌ های مختلف انتخاب نوک را میدهد که اکثر (اگر نه همه) معاملات صادقانه را انتخاب می‌کنند. این امر نیاز به پیوست ها و ترفیعات مجدد را کاهش میدهد.

امنیت / Mana: مکانیسم حفاظتی جدید Sybil منجر به اشتراک‌گذاری مانا بسیار بالایی میشود و همراه با مکانیسم‌ های امنیتی اضافی مکانیسم رأی‌گیری، شبکه را حتی در صورت وجود تعداد زیادی مخالف، ایمن میکند.

همتاسازی خودکار هوشمند و پایدار: حذف همتا سازی دستی، تلاش های تعمیر و نگهداری را برای اپراتور های نود کاهش میدهد و شبکه را پایدارتر میکند.

مدل UTXO: هر نشانه روی یک آدرس به طور منحصر به فرد قابل شناسایی است و هر خروجی دقیقاً نشانه ای را که می خواهد منتقل کند مشخص می کند. این امکان رسیدگی سریع‌تر و دقیق‌تر تعارض را فراهم می‌کند و انعطاف‌ پذیری و امنیت پروتکل را بهبود می‌بخشد.

تراکنش های بدون شارژ: عدم وجود ماینرها، تراکنش های آیوتا را کاملا رایگان می کند: ۱ سنت ارسال کنید، ۱ سنت دریافت کنید. این امکان پرداخت‌ های خرد واقعی را برای اقتصاد ماشین به ماشین فراهم میکند و اجرای پرداخت برای مقادیر کم یا پرداخت‌ های مبتنی بر مصرف را به روشی معنادار ممکن می‌سازد.

اسناد کمتر: شرکت ها مجبور نیستند معاملات را برای اداره مالیات مستند کنند یا آنها را برای سال ها ذخیره کنند.

عکس‌های فوری محلی به نودها اجازه می‌دهد فقط زیرمجموعه‌ای از تاریخچه دفتر کل را ذخیره کنند، به طوری که نودهایی با منابع سخت‌ افزاری محدود میتوانند در شبکه شرکت کنند.

انصاف: همه معاملات به طور مساوی رفتار میشود. هیچ راهی برای پرداخت حق بیمه (به عنوان مثال با افزایش کارمزدها) برای دریافت اولویت بالاتر برای پردازش توسط شبکه وجود ندارد.

سیستم ناب: طراحی شده برای دستگاه هایی مانند حسگرها که در یک شبکه کم انرژی شرکت میکنند.

مدولاریتی: طراحی ماژولار اجازه می دهد تا اجزای پروتکل به طور مستقل توسعه یابند. رویکرد چند لایه امکان گسترش بیشتر پروتکل پایه را در آینده به روشی مشابه خود پروتکل اینترنت فراهم می کند. پروتکلی که نمی تواند به روز شود، پروتکل نیست.

مدیریت قابل اعتماد: سازمان غیرانتفاعی تحت قانون آلمان که پشت IOTA قرار دارد، پذیرش و توسعه آینده شبکه را بهینه می کند. عدم وجود ماینرها امکان پیاده سازی ویژگی های جدید را بدون تضاد منافع فراهم می کند.

منبع باز: این فناوری رایگان، متن باز است و هر کسی می تواند راه حل هایی بر روی آن بسازد.

تغییر ناپذیر: فناوری تضمین میکند که اطلاعات قابل اعتماد هستند و قابل دستکاری نیستند.

معاملات داده: مستقل از معاملات ارزشی. داده ها را می توان در بازارها داد و ستد کرد، توسط حسگرها جمع آوری کرد یا توسط برنامه ها و بسیاری موارد استفاده دیگر مبادله کرد. تصویر زیر نشان می دهد که چگونه معماری IOTA به تنهایی به تبادل سریع داده ها و ارزش ها در مقایسه با بلاکچین کمک می کند.

دفتر کل چند دارایی: اکثر DLTها در دسته دفتر کل دارایی تک دارایی قرار می گیرند زیرا فقط می توانند مالکیت یک ارز پایه خاص را در دفتر خود ردیابی کنند. از سوی دیگر، دفترهای چند دارایی، مانند IOTA، می‌توانند چندین توکن بومی (دارایی ۱ لایه) را در همان دفتری که ارز پایه را در خود جای داده مدیریت کنند.

 

شرکای IOTA

 

شرکای IOTA

برای تبدیل آیوتا به استاندارد طلایی فناوری‌ های دفتر کل توزیع شده، بنیاد آیوتا با شرکای خود در زمینه‌ های زیر همکاری میکند تا پروتکل آیوتا را استاندارد کند و ارتباط واقعاً بی‌عیب و نقصی را بین همه کاربران و صنایع فراهم کند.

سازمان های استاندارد

یکی از چهره‌های کلیدی در استاندارد سازی فناوری‌ های آیوتا، دکتر ریچارد مارک سولی، عضو هیئت نظارت IOTA است که از سال ۱۹۹۷ رئیس و مدیر عامل شرکت Object Management Group® بوده و به طور فعال فرآیند استاندارد سازی را با سازمان خود هدایت می‌کند.

گروه مدیریت اشیا (OMG): OMG یک کنسرسیوم بین المللی، باز و غیرانتفاعی برای استاندارد های فناوری است. استانداردهای OMG در نهایت توسط فروشندگان، کاربران نهایی، موسسات دانشگاهی و سازمان های دولتی تعیین می شوند. OMG استاندارد های سازمانی را در طیف گسترده ای از فناوری ها و صنایع توسعه می دهد.

کنسرسیوم اینترنت صنعتی (IIC): IIC بخشی از OMG و سازمان پیشرو در جهان است که با سرعت بخشیدن به اینترنت صنعتی اشیا (IoT) کسب و کارها را متحول می کند. هدف این سازمان گردآوری فناوری های مورد نیاز برای تسریع رشد اینترنت صنعتی با شناسایی، گردآوری و ترویج بهترین شیوه ها است. اعضا متشکل از نوآوران فناوری کوچک و بزرگ، رهبران بازار، محققان، دانشگاه ها و سازمان های دولتی هستند.

کنسرسیوم وب جهانی (W3C): W3C کمیته استاندارد سازی فناوری ها در شبکه جهانی وب است. در ۱ اکتبر ۱۹۹۴ در آزمایشگاه علوم کامپیوتر MIT در کمبریج تاسیس شد. W3C یک سازمان عضو است. موسس و رئیس آن تیم برنرز لی است که مخترع شبکه جهانی وب به حساب می آید.

سازمان های مهم مقامات نظارتی

انجمن بین المللی برنامه های کاربردی بلاکچین مورد اعتماد (INATBA): سیاست اصلی INATBA ترویج استفاده از فناوری DLT با توسعه یک چارچوب جهانی قابل پیش بینی، شفاف و مبتنی بر اعتماد است. INATBA یک انجمن جهانی برای توسعه دهندگان و کاربران DLT فراهم میکند تا با تنظیم کننده ها و سیاست گذاران تعامل داشته باشند تا فناوری DLT و بلاکچین را به سطحی بالاتر ببرند.

بنیاد آیوتا یکی از اعضای موسس INATBA است و دکتر جولی موپن رئیس هیئت مدیره است. او تا بهار ۲۰۲۰ مدیر تأثیر اجتماعی و امور مقررات عمومی در بنیاد آیوتا بود و اکنون عضو هیئت مشورتی آیوتا است.

دکتر Maupin یک متخصص برجسته جهانی در مورد تأثیر نظارتی و موارد استفاده از DLTها، ارز های دیجیتال، قرارداد های هوشمند، هوش مصنوعی و فناوری‌ های IoT در بخش عمومی است.

کدام مؤسسات مالی در IOTA سرمایه گذاری می کنند

از آنجایی که آینده آیوتا به شدت به موفقیت اینترنت اشیا بستگی دارد، هیچ سرمایه گذاری مستقیمی از سوی هیچ موسسه مالی یا بانکی صورت نگرفته است. اما توانسته است با غول های فناوری و خودروسازی مانند فولکس واگن، سامسونگ و سیسکو که در حال حاضر شبکه Tangle و فناوری زیربنایی را آزمایش می کنند، مشارکت های استراتژیک ایجاد کند.

موفقیت آن بیش از پشتوانه مالی بانک‌ها به اینترنت اشیا بستگی دارد و این مشارکت‌ها را برای هدف پروژه منطقی‌تر میکند. پس از تکمیل توسعه، برای آزمایش فناوری خود به پشتیبانی غول های فناوری نیاز دارد. اگر طبق برنامه کار کند، شرکتی مانند سامسونگ می تواند برای رشد آینده آیوتا بسیار مهم باشد.

علاوه بر این، آیوتا همچنین با دولت تایپه همکاری کرده است تا به شهروندانش کارت شناسایی Tangle ارائه دهد، که به آنها امکان می دهد از شبکه برای انجام تراکنش های خرد و سایر تعاملات دیجیتالی که در آن تبادل اطلاعات مورد نیاز است، بهره مند شوند.

 

اگر به مباحث بلاکچین علاقه مند هستید میتوانید از لینک “آموزش بلاکچین” به این صفحه جهت مطالعه بیشتر بروید.

 

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در IOTA

اگرچه IOTA در ابتدا به عنوان یک پروتکل شبکه استاندارد برای موارد استفاده از اینترنت اشیا طراحی شده بود، اما چندین ویژگی اکوسیستم IOTA وجود دارد که آن را به یک پروتکل عالی برای برنامه های DeFi تبدیل می کند.

مهمترین این ویژگی‌ها معماری تراکنش‌ های بی‌حساب آیوتا است، به این معنی که هرگونه قرارداد هوشمند، معامله، مبادله یا تراکنش اجرا شده در شبکه برای پردازش تراکنش‌ ها در سطح پروتکل آزاد است. هزینه ها، در صورت نیاز، تنها توسط صادر کننده قرارداد یا خدمات تعیین می شود.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه IOTA انعطاف پذیری شبکه است. این امر IOTA را به چارچوب خوبی برای مبادلات زنجیره ای متقابل و مبادلات ارزی ناشناس تبدیل می کند.

 

کوین MIOTA میوتا (IOTA)

 

کوین MIOTA میوتا (IOTA)

میوتا کوین فناوری آیوتا است و یک میوتا برابر با یک میلیون آیوتا است. (Miota به معنای مگا یوتا Mega-IOTA است، همانطور که یک مگابایت برابر با یک میلیون بایت است.) Miota به عنوان واحد تجارت برای حفظ اعداد استفاده می شود. در اکثر صرافی های رمزنگاری، یک Miota (یک میلیون یوتا) واحدی است که خرید یا فروخته می شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا