افزایش خزانه‌داری DAO

بر اساس سوابق بایگانی شده، ۴۸۳۳ خزانه‌داری سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) در ۱۵ آپریل ۲۰۲۲ دارای ۱۰.۸ میلیارد دلار بودند. در طول ۳۰۹ روز، تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۳، خزانه‌ها به ۸.۸ میلیارد دلار کاهش یافت. با این حال، طی ۹۰ روز گذشته، افزایش قابل توجهی وجود داشته است، به طوری که وجوه نگهداری شده توسط خزانه داری DAO با افزایش ۱۴۴ درصدی به ارزش فعلی ۲۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

 

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز شاهد رشد انفجاری در ۳ ماه هستند

پس از شکست اولین سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در سال ۲۰۱۶، مفهوم DAOها رشد قابل توجهی را تجربه کرد. از ۱۹ می ۲۰۲۳، deepdao.io، پورتال وب اختصاص داده شده به تجزیه و تحلیل و اطلاعات پیرامون این سازمان‌ها، تقریباً ۱۲,۷۶۳ DAO را مستند کرده است. در اکتبر ۲۰۲۲ در مورد دارایی‌های مالی نگهداری شده توسط خزانه‌داری DAO گزارش دادیم که ارزش کل آن ۹.۸ میلیارد دلار بود. قابل ذکر است که بزرگترین خزانه متعلق به Uniswap است که دارای ۲.۸ میلیارد دلار است.

 

در آن زمان، Bitdao دارایی‌های ۱.۳ میلیارد دلاری را در اختیار داشت که دقیقاً از خزانه‌داری DAO Uniswap پیروی می‌کرد. با این حال، ماه‌های بعدی شاهد کاهش بود و وجوه نگهداری شده توسط خزانه‌های DAO تا فوریه ۲۰۲۳ به ۸.۸ میلیارد دلار کاهش یافت. وجوه نگهداری شده توسط خزانه داری DAO به ۲۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافته است. قابل ذکر است که خزانه‌داری بیتدائو اکنون جایگاه سوم را در اختیار دارد، در حالی که خزانه‌داری Uniswap جایگاه چهارم را در میان بزرگترین خزانه‌داری‌ها تضمین می‌کند.

 

در خط مقدم خزانه‌داری DAO، پروتکل Optimism Collective قرار دارد که دارایی‌های دیجیتالی ۴.۳ میلیارد دلاری دارد. خزانه‌داری Arbitrum به ارزش ۴.۱ میلیارد دلار در کنار آن قرار دارد، در حالی که Bitdao دارایی قابل توجهی در حدود ۲.۵ میلیارد دلار را تضمین می‌کند. Uniswap از نزدیک با ذخیره دارایی‌های کریپتویی در مجموع ۲.۲ میلیارد دلار دنبال می‌شود و Polygon با خزانه‌داری به ارزش ۱ میلیارد دلار در جایگاه پنجم قرار دارد. از آنجایی که ارزش نگهداری شده توسط خزانه داری DAO به میزان ۱۴۴ درصد در ۹۰ روز گذشته افزایش یافت، تعداد DAOها نیز شاهد افزایش ۹ درصدی بود. در میان فهرست گسترده خزانه‌های ثبت شده DAO در deepdao.io، تقریباً ۶.۹ میلیون دارنده توکن حاکمیتی وجود دارد.

 

در اکوسیستم DAO، یک جامعه فعال متشکل از ۲.۲ میلیون رأی‌دهنده و پیشنهاددهندگان به طور فعال چشم‌انداز سازمان مستقل غیرمتمرکز را شکل می‌دهند. مجموع آرای داده شده تاکنون به ۱۱.۹ میلیون رسیده است که ۱۱۴,۳۰۰ تصمیم در سراسر شبکه گسترده ۱۲,۷۶۳ DAO گرفته شده است. علیرغم افزایش ۱۴۴ درصدی از فوریه، دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) برای DAOها در ماه قبل حدود ۲۵.۵ میلیارد دلار بود که منجر به زیان تقریبی ۴ میلیارد دلار شد. از امروز، AUM به میزان ۲۱.۵ میلیارد دلار است که شامل ۱۸.۳ میلیارد دلار وجوه نقد و ۳.۱ میلیارد دلار در تعهدات سرمایه‌گذاری است.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا