اخبار ایراناخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار قانون‌ گذاریاخبار ماینینگ

۷۰۰۰ مزرعه‌ی غیرقانونی استخراج کریپتو در ایران

رسانه های محلی فاش کردند که مقامات در ایران نزدیک به ۷۰۰۰ تاسیسات غیرمجاز استخراج ارزهای دیجیتال را در دو سال گذشته تعطیل کرده اند. بر اساس گزارشی، بیشتر مزارع غیرقانونی بیت کوین در پنج استان جمهوری اسلامی از جمله تهران متمرکز شده است.

 

ایران به سرکوب استخراج ارزهای دیجیتال بدون مجوز ادامه می‌دهد!

مقامات ایرانی در مجموع ۶,۹۱۴ مزرعه کریپتو را که بدون مجوز ماینینگ کار می‌کنند، قطع و منحل کرده‌اند. روزنامه انگلیسی فایننشال تریبون این هفته از این موضوع رونمایی کرد، در سال ۲۰۲۰ مقامات شروع به سرکوب استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال کردند.

این روزنامه به نقل از Iribnews.ir در گزارشی می‌گوید که این تاسیسات در حین ضرب ارزهای دیجیتال بدون مجوز، ۶۴۵ مگاوات برق سوزانده است. برآورد شده است که این میزان مصرف سالانه سه منطقه عمده خراسان شمالی، خراسان جنوبی و چهارمحال بختیاری است.

 

استخراج ارزهای دیجیتال پس از تصویب مقررات مربوط به این بخش توسط دولت در ژوئن ۲۰۱۹، تقریباً سه سال است که یک فعالیت صنعتی قانونی در ایران است. یک برنامه‌ی مجوز در نظر گرفته شد و شرکت‌هایی که می‌خواهند در این تجارت مشارکت کنند، باید از وزارت مجوز بگیرند.

 

با این حال، از آنجایی که ماینرهای ثبت شده کریپتو ملزم به خرید انرژی الکتریکی مورد نیاز خود با نرخ صادراتی بالاتر هستند، بسیاری از ماینرهای ایرانی ترجیح داده‌اند دور از چشم قانون بمانند. آنها معمولاً به طور غیرقانونی به شبکه متصل می شوند و از برق یارانه ای برای تامین انرژی سخت افزار استخراج خود استفاده می کنند.

 

شرکت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) مزارع زیرزمینی رمزارز را تعقیب کرده و آنها را تعطیل کرده و صدها هزار دستگاه ماینینگ را مصادره کرده است. در صورت شناسایی، اپراتورهای آنها می توانند برای خسارات وارده به شبکه توزیع جریمه شوند و گزارش ماه گذشته نشان داد که دولت در حال آماده شدن برای افزایش مجازات ها است.

 

کمبود برق کشور در تابستان گذشته تا حدودی به دلیل افزایش مصرف برق برای ضرب سکه بود و حتی از معدنچیان مجاز خواسته شد تجهیزات خود را خاموش کنند. به آنها اجازه داده شد تا در ماه سپتامبر فعالیت خود را از سر بگیرند، اما پس از آن مجدداً به آنها دستور داده شد که فعالیت‌های خود را به دلیل کسری فزاینده برق در ماه‌های سرد زمستان متوقف کنند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا