مفاهیم پایهآموزش کیف‌ پول

کیف پول هویتی چیست؟

مفهوم identity Wallet چیست؟

کیف پول هویتی یک کیف پول برای ذخیره دیجیتالی است، که می توانید اسناد دیجیتالی شده و اعتبارنامه های قابل تأیید خود را با خیال راحت ذخیره کنید و در صورت نیاز به راحتی آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما صاحب این کیف پول و محتویات آن هستید، بنابراین شما می توانید تصمیم بگیرید که چگونه و با چه کسی مدارکتان را به اشتراک بگذارید. این مفهوم که همیشه مسئول هویت خود باشید، SSI یا  هویت مستقل خود نامیده می شود و یکی از ارکان وب ۳.۰ است.

پنج دلیل برای استفاده از کیف پول های هویتی که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد:

  • داده های شما را ایمن نگه میدارد
  • میدانید اطلاعاتتان در کجا استفاده میشود
  • برآورده کردن انطباقات اجباری
  • تسهیل در احراز هویت
  • پوشش دادن انواع کارهای الکترونیکی

 

ایمنی داده ها در کیف پول هویتی

یکی از بزرگترین مسائلی که عصر دیجیتال با آن مواجه است، حملات سایبری و در نتیجه سرقت هویت است. در کیف پول های هویتی مالک همیشه کنترل کامل داده ها را در دست دارد، بنابراین سرقت هویت ممکن است در وهله اول امکان‌پذیر نباشد.

 

آگاه بودن به موارد استفاده از اطلاعات

کیف پول های هویتی به شما امکان کنترل کل فرآیند اشتراک گذاری داده ها را میدهد، بنابراین هیچ نگرانی در مورد اینکه شخص دیگری چگونه میتواند از داده های شما استفاده کند وجود ندارد.

شما می توانید انتخاب کنید که فقط داده های مربوط را برای پردازش به نهادها ارسال کنید. به عنوان مثال، اگر باید سن خود را بیان کنید، فقط تاریخ تولد خود را بدون ذکر جزئیات دیگری مانند آدرس یا شناسه دولتی ارسال کنید. به این ترتیب میتوانید با اشتراک‌گذاری داده‌ها و استفاده از آن، جزئیات را به دست آورید.

 

بدانید اطلاعات شما در کجا استفاده می شود

 

الزامات انطباق اجباری را برآورده می کند

پارلمان و شورای اروپا مقررات eIDAS (شناسایی الکترونیکی، احراز هویت و خدمات اعتماد) را در سال ۲۰۱۴ اجرا کردند و راه را برای امنیت دیجیتال بیشتر هموار کردند. هویت دیجیتال اروپایی جدیدتر به کاربران این امکان را میدهد تا هویت خود را در یک کیف پول دیجیتال ذخیره کنند و در صورت نیاز، حتی در فراسوی مرزها، از آن استفاده کنند.

چنین مقررات آینده‌نگرانه ای احتمالاً توسط کشورهای دیگر نیز تصویب میشود، بنابراین خیلی زود، داشتن کیف پول هویتی میتواند به یک روش زندگی تبدیل شود.

 

نمونه هایی از کیف پول های هویتی وجود دارد که ما در مقاله “سلف‌کی SelfKey چیست؟” به توضیح آن پرداختیم

 

احراز هویت را سریع و آسان می کند

علاوه بر ایمن نگه داشتن اعتبارنامه شما، یک کیف پول هویتی میتواند احراز هویت سریع، آسان و بدون دردسر را برایتان فراهم کند.

برای مثال، باز کردن یک حساب بانکی در کشوری دیگر مستلزم جمع‌آوری و ارائه اسناد زیادی نیست که ممکن است چند هفته طول بکشد. با استفاده از مدارک دیجیتالی ذخیره شده در یک کیف پول هویتی، کل فرآیند را می توان در چند دقیقه تکمیل کرد زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به صورت الکترونیکی به اشتراک بگذارید.

مقامات بانک مربوط میتوانند داده ها را تأیید کنند و یک حساب برای شما باز کنند. به همین راحتی می تواند باشد!

 

احراز هویت سریع و آسان را تسهیل می کند

 

انجام طیف گسترده ای از وظایف به صورت الکترونیکی

از آنجایی که کسب‌وکارهای بیشتری Identity Wallet را می پذیرند، طولی نمیکشد که بتوانید اطلاعات مربوط را در کیف های هویتی خود با طیف گسترده‌ای از خدمات آنلاین به اشتراک بگذارید.

برخی از کارهای احتمالی که می توانید با کیف پول هویتی انجام دهید عبارتند از:

  • شغل و مدارک تحصیلی گذشته خود را با کارفرمایان آینده به اشتراک بگذارید
  • از آن به عنوان پاسپورت سلامتی برای سفر یا خرید داروهای تجویز شده در هر نقطه از جهان استفاده کنید.

در اینجا چند ایده واقعی دیگر وجود دارد که در آن کیف پول هویتی میتواند مفید باشد.

بدون شک، کیف پول‌های هویتی بخشی جدایی ناپذیر از آینده هستند، زیرا مزایای زیادی برای امنیت آنلاین نسل بعدی دارند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا