اخبار ایراناخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار قانون‌ گذاریاخبار هک و امنیت

شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال

انجمن فناوران زنجیره بلوک بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه ششم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ منتشر کرد که متن زیر برگرفته ار آن است.

 

بیانیه انجمن فناوران زنجیره بلوک در رابطه با ریسک شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال

بسمه تعالی

بیانیه انجمن فناوران زنجیره بلوک در رابطه با ریسک شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال

انجمن, بارها در زمینه شناسایی و برچسب زنی دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بستر فناوری زنجیره  بلوک  و پیامدهای آن هشدار داده است.

همانطور که مستحضر هستید، فناوری بلاکچین ماهیتی شفاف و قابل رصد دارد و اگر یک دارایی دیجیتال به هویت یا محل جغرافیایی مشخصی قابل انتساب باشد (مثلاً از طریق IP یا بر اساس آدرس‌هایی که با کیف مرتبط با آن دارایی دیجیتال، تراکنش داشته‌اند) می‌توان رد آن را در تراکنش های بعدی نیز، از نظر فنی و حتی از نظر حقوقی دنبال نمود.

شرکت هایی مانند سایفرتریس، کریستال، چینالیسیس و الیپتیک در حال حاضر مشغول ارائه سرویس‌های متنوع شناسایی و برچسب زنی دارایی‌ها دیجیتال می‌باشند. پس از این شناسایی، اگر دارایی دیجیتال کاملا غیر متمرکز باشد (مانند بیتکوین) پذیرندگان متمرکز (مثلا پلفترمهای متمرکز تبادل ارزهای دیجیتال) می‌توانند پس از دریافت، آن را بلاک کنند یا از پذیرش آن به عنوان ارزش امتناع نمایند و اگر این دارایی دیجیتال امکان فریز شدن در کیف پول را داشته باشند (مانند تتر) نهاد ناشر آن توکن می‌تواند آن را در کیف پول مالک فریز نماید.

اخیرا مواردی از برچسب زنی روی دارایی های کاربران، حتی در پلتفرم های تبادل  غیر متمرکز مانند  ۱inch  نیز مشاهده شده است که با  گزارش برچسب دارایی کاربران کشور های تحت  تحریم، منجر به  اعمال  بلاک کردن دارایی در سکوهای پذیرنده ای مانند  Binance شده است.

رعایت  نکات  امنیتی توسط کسب و کارهای ایرانی بسیار حائز اهمیت است و بخشی از مسئولیت آن‌ها برای امن نگه داشتن دارایی کاربران و محسوب می‌شود. لکن کاربران نیز باید  نکات ساده‌ای مثل عدم استفاده از اسکنرهای خارجی (اکسپلورر یا موتور جستجوی بلاکچین) و یا صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال با IP ایرانی و یا انتقال دارایی به صورت مستقیم  بین  پلتفرم ها که  احتمال شناسایی و  اعمال تحریم  دارند را نیز فراگرفته و رعایت نمایند تا به این ترتیب، ریسک شناسایی و برچسب گذاری دارایی‌های خود را کاهش دهند.

با تشکر انجمن فناوران زنجیره بلوک

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا