آموزش بلاکچینبلاکچین

IBM Blockchain – سرویس ابری منبع باز

معرفی بلاکچین IBM

تصمیم گیرنده های این حوزه از تکنولوژی به دنبال ایجاد بلاکچین ها برای تسهیل کردن این تکنولوژی هستند. پلتفرم بلاکچین IBM قدرت و سرعتی را به کاربران می دهد تا به اهداف این بلاکچین ها به راحتی برسند. این سیستم، خدمات بلاکچینی سازمانی را ارائه می کند. آی‌بی‌ام (IBM) وظیفه ی توسعه دادن به بلاکچین های خصوصی و مجاز را دارد که در مقابل، بلاکچین های عمومی از جمله اتریوم و بیت‌کوین قرار دارند. IBM به طور خاص از یک پروتکل بلاکچین منبع باز استفاده می کند که توسط مجموعه های مشارکتی لینوکس به عنوان لایه ی پایه ی بلاکچین خود ساخته شده است.

این بلاکچین به اعضای شبکه اجازه می دهد تا شبکه را با عملکرد و امنیت لازم در این صنعت، ایجاد، توسعه، کنترل و رشد دهند. پلتفرم IBM افراد را قادر می سازد تا تنها با چند کلیک یک رابط کاربری آسان برای مدیریت شبکه ها و کانال ها فراهم کنند. هنگامی که شخصی قصد رشد شبکه ای را دارد، این پلتفرم دعوت افراد و اجزاء را به شبکه تسهیل می کند، کانال های مورد نیاز را ایجاد می کند، سیاست های کنترل و مدیریت را مختص شبکه ایجاد می کند و چندین عملیات دیگر را انجام می دهد.

برخی از پروژه های انجام شده در IBM Blockchain را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه حل محاسبه ای و یا همان لاجیستیک در Food Trust
 • پرداخت برون مرزی World Wire
 • شناسایی راه حل مدیریت Trusted Identity

بلاکچین IBM جزء اعضای Hyperledger  می باشد که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد. این پلتفرم با در نظر گرفتن کتابخانه ای گسترده و توسعه یافته این امکان را ایجاد می کند تا بیزینس ها بدون استفاده از بلاکچین های عمومی همچون اتریوم و بیت‌کوین راه حل های لازم برای حل مسائل بلاکچین را پیدا کنند. در حالی که IBM کدهای بیشماری برای این پروژه زده است، این بلاکچین از تلاش های زیادِ چندین شرکت همچون Digital Asset ،Accenture SWIFT ،VMware ،Wells Fargo ،Mitsubishi UFJ Financial Group ،Wells Fargo و Fujitsu ایجاد شده است. در سال ۲۰۱۹ تعداد این شرکت های داخل کنسرسیوم از ۲۵۰ عدد عبور کرد.

در میان کلیه اعضای تشکیل دهنده ی کنسرسیوم، IBM با داشتن ۳,۶۳۱ کار عنوان فعال ترین را به خود اختصاص داده است. برای افرادی که قصد دارند تا در این جوامع شرکت کنند حائظ اهمیت می باشد که شهرت اعضای شرکت کننده و یا تصمیم گیرنده به چه شکل می باشد.

 

Hyperledger Fabric در بلاکچین IBM

هسته ی اصلی بلاکچین آی‌بی‌ام هایپر‌لجر فابریک می باشد. hyper fabric پایه ی قوی‌ای را ایجاد می کند تا شبکه های بیزینس های غیر متمرکز بدون نیاز به ادغام راه حل ها ایجاد شوند. ادغام پلتفرم بلاکچین IBM با این فابریک باعث شده است تا توانایی ها و ارزش های مورد نیازِ شرکت ها به روی کار بیایند تا امنیت، سرعت و مقیاس مورد نیاز را در صنعت امروزه ایجاد و به نوآوری تبدیل کنند.

 

Hyperledger Fabric در بلاکچین IBM

 

خبری منتشر شد که حاکی از آن است که پلتفرم IBM Blockchain می تواند تغییرات ورژن دوم Hyperledger Fabric را در سیستم خود پیاده‌سازی کند و امنیت و قابلیت استفاده را بهبود ببخشد. با این فرایند می تواند امنیت داده ها را بالا ببرد و ا این بروزرسانی می تواند قراردادهای هوشمند این پلتفرم را ارتقاء دهد. با اضافه کردن این نسخه، مدل غیرمتمرکزی به این سیستم اضافه خواهد شد که به طرف های معامله این امکان را می دهد تا امکان تغییر پارامتر ها را پیش از معامله داشته باشند. این ویژگی‌ای است که نسخه ی اولیه با حاکمیت متمرکز خود از آن محروم بود.

 

ویژگی های مرجع این بلاکچین

پلتفرم بلاکچین IBM به صورت کاملا یکپارچه طراحی شده است تا در تسریع توسعه ، مدیریت، و ساخت یک کسب و کار با شبکه ی چندگانه کمک کند. این بلاکچین یک پکیج کامل از نرم‌افزار ها، خدمات، ابزار ها و کدهای نمونه _هر آن چیزی که برای ایجاد، آزمایش و مدیریت یک شبکه مورد نیاز است_ را در اختیار می گذارد، بنابراین این امکان برای افراد ایجاد می شود تا شبکه ی بلاکچین خود را سریع تر و در چندین محیط ابری ایجاد کنند. با این IBM Blockchain تراکنش ها قابل اعتماد، شفاف و قابل استناد می باشند.

 

پلتفرم IBM Blockchain در IBM اَبری

پلتفرم IBM Blockchain در IBM اَبری نسل بعدیِ ارائه های این بلاکچین می باشد که به افراد کنترل کامل بر روی گواهینامه ها و گسترش های سیستم هایشان می دهد. این نسل از تکنولوژی شامل کنسول جدیدی از پلتفرم بلاکچین آی‌بی‌ام می شود؛ به این شکل که یک رابط کاربری می تواند پروسه و فرایند استقرار اجزاء در سرویس IBM ابری را تسریع ببخشد. این اجزاء همان هایی هستند که توسط خود افراد مدیریت و کنترل می شوند. این ورژن جدید در پلتفرم IBM باعث می شود تا این توانایی های کلیدی ایجاد شوند:

 • ساخت سریع تر و راحت تر شبکه ی خود با تجربه ای یکپارچه
 • ایجاد و اداره ی شبکه ها با کنترل کامل
 • رشد شبکه های توزیع شده با فعال سازی های جدید انعطاف پذیری چند محیط ابری

 

پلتفرم بلاکچین IBM در IBM اَبری

 

امنیت و حریم خصوصی در شبکه

تمام بیزینس ها تمایل دارند تا اطلاعات تراکنش ها به علاوه ی اطلاعات خود افراد محرمانه بمانند و افراد به دنبال این اطمینان می باشند. پلتفرم بلاکچین IBM با به کارگیری سه مهره ی اصلی این اطمینان را به افراد می دهد:

 1. کانال ها: این کانال ها برای زمانی می باشد که اطلاعات نباید با کل شبکه به اشتراک گذاشته شوند.
 2. پایگاه داده های خصوصی: دیتابیس در کنار دفترکل مورد استفاده قرار می گیرد تا تمام اطلاعات را ذخیره کند و اطمینان حاصل کنند که این اطلاعات نامبرده محفوظ می ماند و جایی به اشتراک گذاشته نمی شوند.
 3. تکنولوژی صفر اثبات دانش: این ویژگی این امکان را برای طرفی که اطلاعات خصوصی دارد ایجاد می کند تا اطلاعات مورد نیاز را بدون افشا به طرف دیگر ثابت کند.

 

به کارگیری IBM Blockchain در شرکت چینی لنوو

IBM یکی از توسعه دهندگان جهانی این فناوری بلاکچین به شمار می رود. سرویس مشتریان این شرکت نیازمند نظارت بر فرایندهای مشتریان خود می باشد که طی توافق و قرارداد شرکت لنوو و IBM، فناوری بلاکچین IBM به کمک این شرکت آمده است تا رصد برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری خود را بهبود ببخشد.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام و عرض ادب
   IBM Blockchain یک پلتفرم بلاکچینی است که خدمات توضیح داده شده در همین مقاله را ارائه میدهد.
   خوده پلتفرم بلاکچین نیست به همین دلیل توکن بومی هم ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا