خرید NFT – ارائه ۱۰ مارکت پلیس برتر

خرید NFT

یک NFT دارایی دیجیتالی است که بیانگر کارهای هنری افراد می‌باشد. خرید NFT ها و یا فروش آنها تماماً به صورت آنلاین و با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. مالیکیت توکن‌های غیرقابل تعویض هم امن می‌باشد و در خود بلاکچین ذخیره می‌شود. این روزها افراد بسیاری به سمت این توکن‌ها کشیده شده و میلیون‌ها دلار ارزش ثبت کرده اند و همین موضوع باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران زیادی به دنبال این صنعت باشند.

سرمایه‌گذاری در NFTها کاملاً باز است و در اختیار کلیه افراد قرار می‌گیرد.

 

موارد مهم پیش از خرید NFT

در صورتی که به خرید توکن‌های غیرقابل تعویض علاقه دارید، حتماً موارد زیر را بررسی کنید تا خریدی بهتر و مطمئن‌تر انجام دهید.

 

موارد مهم پیش از خرید NFT

 

۱. دلیل خرید مطمئنی داشته باشید: NFTها یک سری دارایی‌های دیجیتالی هستند که مالکیت آنها به افراد داده می‌شود. از جمله مواردی که توکن‌های غیرقابل تعویض از آنها ساخته می‌شوند شامل موسیقی، هنر، ویدئو، کلکسیون‌های ورزشی و بازی‌ها می‌شود. به همین جهت، حتماً از نوع NFT مورد نظر اطلاع دقیق داشته باشید.

به هیچ عنوان به این دلیل که بسیاری از افراد در حال خرید NFT هستند به این سمت نروید؛ چراکه درست همانند خرید کتابی است که هیچ دانشی از نویسنده و محتوای درون آن ندارید. بنابراین باید با توجه به علایق شخصی و تفاوت‌های بین این توکن‌ها خرید کرد. 

۲. تحقیق بسیار فراموش نشود: هر سرمایه‌گذاری دارای ویژگی‌های متفاوتی است، اما پایه و اساس همه آنها یکسان می‌باشد. در این بخش برخی از ویژگی‌های مهم را در خرید NFT و سرمایه‌گذاری در آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا اطلاعات پایه مورد نیاز خود را داشته باشید.

 • بدون شک افراد نیازمند پرداخت کارمزد خواهند بود. هنگام انجام تراکنشی در شبکه بلاکچین، کارمزد گس حتماً اعمال خواهد شد که بسته به مسائلی همچون شبکه و قیمت ارز دیجیتال متفاوت خواهد بود. پلتفرم‌های NFT هم کارمزد مازاد در نظر می‌گیرند.
 • NFTها در بلاکچین‌های متفاوت می‌توانند ضرب شوند. اتریوم رایج‌ترین بلاکچین توکن‌های غیرقابل تعویض است، اما بسیاری از بلاکچین‌های دیگر هم وجود دارند که ارزان‌تر هستند و بیشتر به محیط زیست اهمیت می‌دهند. 
 • ارزش‌گذاری NFT دشوار است. بازار مد و هنر را در نظر بگیرید. اصلاً نمی‌توان گفت که چیزی که امروز توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، فردا هم کانون توجه خواهد بود.
 • کلاهبرداری بزرگ در NFT امکان‌پذیر است: این توکن‌ها راهی را به هنرمندان دیجیتال ارائه می‌کنند تا اثری معتبر و انحصاری را به دیگران بفروشند. اما هنرمندانی هم هستند که آثار آنها بدون اجازه به NFT تبدیل شده اند و شکایاتی در این باره داشتند.
 • مصرف انرژی صنعت NFT بسیار بالا است: اگر به محیط زیست متعهد باشید، باید این موضوع را هم در نظر بگیرید. هنگام استفاده از این صنعت، کربن‌هایی تولید می‌شود که بسته به بلاکچین مورد استفاده می‌تواند میزان کربن بیشتر شود.

 

مصرف انرژی صنعت NFT

 

۳. بازار مورد نظر برای خرید را مشخص کنید: مارکت‌پلیس‌های بسیاری را حین تحقیقات خود مشاهده خواهید کرد. این بازارها پلتفرم‌هایی هستند که ایجاد، خرید، فروش و کشف NFTها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اول از همه باید این موضوع را در نظر بگیرید که شما به دنبال خرید NFT هستید، بنابراین مطمئن باشید که پلتفرم انتخابی شما، NFT مورد نظر شما را هم مبادله می‌کند. 

به علاوه توجه داشته باشید که شبکه و بلاکچین مورد استفاده نیز مورد اهمیت است. چراکه خرید NFT با پول سنتی همچون دلار آمریکا کمی سخت می‌باشد. در آخر هم از قانونی بودن توکن غیرقابل تعویض خود اطمینان حاصل کنید.

۴. ایجاد کیف‌پول برای پرداخت و ذخیره NFT آخرین مورد مهم است: راه‌اندازی یک کیف‌پول کریپتویی ساده است و در صورت برخورد با مشکل هم می‌توان از منابع موجود کمک گرفت. هنگامی که حساب در وَلت‌ها ایجاد می‌شود، پسووردی را تحت عنوان “seed phrase” در اختیار کاربران قرار می‌‎دهد که افراد باید برای حفظ آن در جایی امن تلاش کنند. 

نکته قابل توجه در رابطه با ولت‌ها این است که شبکه بلاکچین مورد استفاده در کیف‌پول بایستی با بلاکچین مارکت‌پلیس شما تطابق داشته باشد. به علاوه، امنیت کیف‌پول‌ها را هم در نظر بگیرید. آن دسته از ولت‌هایی که از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند همیشه بهتر عمل می‌کنند و سخت‌افزارها هم از امنیت بالاتری برخوردار اند.

 

چگونه NFT بخریم

به محض اینکه توکنی ضرب می‌شود، کاربر معمولاً اختیار دارد تا هر فرایندی را که مدنظر دارد انجام دهد. کاربران می‌توانند تا NFT را جهت فروش در مارکت‌پلیسی فهرست کنند تا در آینده آن را با فرد دیگری مبادله کنند. هر کدام از این مارکت‌پلیس‌ها نیز شرایط خاص خود را دارند. به عنوان مثال، Nifty Gateway کارت اعتباری را جهت پرداخت می‌پذیرد، اما بسیاری دیگر تنها با ارز دیجیتال کار می‌کنند. یک ویژگی یکسان در کلیه پلتفرم‌ها وجود دارد و آن هم نیاز به کیف‌پول کریپتو جهت خرید NFT است و کلیدهای توکن‌ها هم در همین کیف‌پول نگهداری می‌شوند.

 

چگونه NFT بخریم

 

پس از اینکه NFT شما خریداری شود، مینت شود و یا از سوی فرد دیگری به شما منتقل شود، فوراً در کیف‌پول شما می‌نشیند. این نکته را هم در نظر بگیرید که خرید NFT به این معنا نیست که مالکیت کلیه حقوق آن را هم دارید. خرید این توکن‌ها صرفاً مالکیت ID و یا تصویر دیجیتالی آنها می‌باشد. در این بخش مراحل خرید را باهم مرور خواهیم کرد:

 1. ایجاد حساب در صرافی جهت خرید اتریوم: یکی  از ابتدایی ترین فرایند در خرید NFT، ملحق شدن به یک صرافی جهت خرید اتریوم است. از آنجایی که بیشتر NFTها بر مبنای اتریوم هستند، بدون خرید ETH نمی‌توان این فرایند را به پایان رساند. انتخاب صرافی جهت انجام این کار هم کاملاً به خود کاربران بستگی دارد.
 2. خرید کیف‌پول ارز دیجیتال: پس از خرید اتریوم، بایستی کیف‌پولی برای انتقال وجود داشته باشد و به علاوه، کلیدهای خصوصی و عمومی دارایی دیجیتالی (NFT) نیز در آن ذخیره خواهد شد. به همین جهت، افراد اختیار کامل دارند تا ولت مورد نظر خود را انتخاب نمایند که این ولت‌ها شامل آنلاین و آفلاین، با قابلیت‌های متفاوت، هستند. در کل، امنیت، رابط کاربری، کارمزدها و ارزهای قابل پشتیبانی را در هر کدام از این کیف‌پول‌ها باید بررسی کرد تا انتخاب درست انجام شود. پس از انتخاب کیف‌پول، اتریوم خریداری شده را به آن انتقال دهید. 
 3. اتصال کیف‌پول کریپتو به مارکت‌پلیس NFT: پس از انجام مراحل بالا، نوبت انتخاب یک بازار جهت خرید NFTها می‌باشد. در بخش پیش کاملاً توضیح دادیم که این مارکت‌پلیس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. به علاوه، مارکت‌پلیس‌های برتر را هم در بخش‌های بعدی با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. پس از ایجاد حساب در این بازارها، کیف‌پول ارز دیجیتال خود را به آن متصل نمایید.
 4. خرید NFT: توکن‌های غیرقابل تعویض مشهور به سرعت فروخته می‌شوند، بنابراین حتماً کیف‌پول خود را همیشه شارژ کنید. در صورت تمایل افراد به برخورداری از حق کپی NFTها، این موضوع باید میان خریدار و خالق توکن مطرح و در قرارداد ذکر شود. هر بازار هم ممکن است تا محدودیت‌های متفاوتی داشته باشند.

 

NFT را از کجا بخریم

 

NFT را از کجا بخریم

ده‌ها بازار برای خرید NFT وجود دارد که بزرگترین آنها هم OpenSea می‌باشد که در ابتدا از اتریوم پشتیبانی می‌کرد، اما امروزه بیش از ۱۵۰ توکن را نیز تحت پوشش قرار داده است. سایر مارکت‌پلیس‌هایی که به صورت گسترده از کلکسیون‌ها و هنرها پشتیبانی می‌کنند شامل Rarible، Mintable و یا Foundation می‌شود که در بخش بعدی مفصل در این باره خواهیم گفت.

برخی از مارکت‌ها هم وجود دارند که با دارایی‌های خاصی کار می‌کنند. به طور مثال، Musician تنها ساخته‌های موسیقی را تحت پوشش قرار می‌دهد و یا NBA Top Shot با ویدئوهای دیجیتالی از لیگ ملی بسکتبال کار می‌کند. در کل، برای کلیه دارایی‌های هنری، کلکسیونی و بازی‌های ویدئویی، مارکت‌پلیسی وجود دارد.  

 

مارکت پلیس های برتر NFT

خرید و فروش در مارکت‌پلیس ها به صورت دقیق و مشخص اعلام نمی‌شوند و به همین جهت نمی‌توان آنها را بر اساس فروش رتبه بندی کرد. لیستی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که برگرفته از تحقیقات و مطالعه بسیاری از سایت‌ها می‌باشد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این مارکت‌پلیس ها بدون هیچ ترتیبی لیست شده اند.

 • OpenSea: بزرگترین مارکت‌پلیس جهت خرید NFT در نظر گرفته می‌شود. به علاوه اوپن‌سی یکی از بهترین گزینه‌ها برای ضرب کردن توکن‌های غیر مثلی جدید است و از دارایی‌های دیجیتال بسیار و همچنین بیش از ۱۵۰ توکن، پشتیبانی می‌کند.

 

OpenSea

 

 •  Rarible: این مارکت‌پلیس با به کارگیری از جامعه سعی بر مدیریت پلتفرم دارد و به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در این بازار شناخته می‌شود. خرید و فروش در Rarible نیز با استفاده از توکن پلتفرم انجام می‌شود. همچنین برندهای بزرگی همچون Yum!، Taco Bell و Adobe نیز در پلتفرم ریریبل میزبانی می‌شوند.

 

Rarible

 

 • Mintable: این بازار همچون اوپن‌سی باز است و مارک کیوبن از آن حمایت می‌کند. کارکرد آسان و پشتیبانی از ضرب کردن باعث شده است تا خالقان کلیه NFTها با هر روش کاری به این سمت کشیده شوند.

 

Mintable

 

 • Foundation: پلتفرم فاندیشن با فرمتی راحت و ساده ایجاد شده است و توانسته تا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش NFT انجام دهد و ثبت کند. نکته قابل توجه هنگام ورود به این مارکت‌پلیس و خرید NFT، نیاز به دعوتنامه از سوی اعضای پلتفرم است. 

 

Foundation

 

 • Nifty Gateway: پلتفرم نیفتی گیت وی توسط جمینی پشتیبانی می‌شود و این توکن‌های غیرقابل تعویض با عنوان “Nifties” شناخته و روی اتریوم ایجاد می‌شوند. خرید NFTها با استفاده از ارز فیات نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

 

Nifty Gateway

 

 • SuperRare: موارد قابل پشتیبانی در این پلتفرم جهت ایجاد NFTهای آنها شامل هنر، ویدئو و عکس‌های سه بعدی می‌باشد و مزایای بسیاری را هم به سازندگان می‌دهد. همچنین، مارکت پلیس سوپر ریر توکن بومی خود را هم اخیراً منتشر کرده است. 

 

SuperRare

 

 • Known Origin: این پلتفرم همواره در تلاش است تا پاسخ هنرمندان و عکاسان خود را بدهد و می‌توان آن را به عنوان یک گالری هنر در دنیای فیزیکی در نظر گرفت. به علاوه، انتخاب‌های گران‌تری هم ارائه می‌شود.

 

Known Origin

 

 • NBA Top Shot: مارکت پلیس NBA Top Shot از جمله مارکت‌پلیس‌هایی برای خرید NFT می‌باشد که بر مبنای ورزش ایجاد شده و بر بسکتبال حرفه‌ای بانوان و آقایان تمرکز می‌کند. مینت کردن در این پلتفرم امکان‌پذیر نیست و افراد تنها می‌توانند به خرید و فروش توکن‌های ارائه شده مشغول شوند.

 

NBA Top Shot

 

 • Crypto.com: یکی از بزرگترین پلتفرم‌ها جهت خرید NFT به شمار می‌رود که دسته‌های متفاوتی همچون هنر، بازی و موسیقی را در خود جای داده است. پلتفرم برای خرید NFT کارمزدی را اعمال نمی‌کند. این در حالی است که کارمزدی معادل ۱.۹۹ درصد به هنگام فروش این توکن‌ها در نظر می‌گیرد.

 

Crypto.com

 

 • Axie Infinity Market: اکسی اینفینیتی مارکت‌پلیسی با محوریت بازی است و امکان خرید، فروش و مینت دارایی‌های دیجیتالی در بازی‌های آنلاین وجود دارد و پایه‌ای قوی در اکوسیستم بازی دارد. توجه داشته باشید که امکان خرید و فروش توکن‌های این مارکت‌پلیس در صرافی‌های ارز دیجیتال و یا سایر مارکت‌پلیس‌ها نیز وجود دارد.

 

Axie Infinity Market

 

 

تفاوت مارکت پلیس های متمرکز و غیر متمرکز NFT

این امکان برای افراد وجود دارد تا بلاکچین خود را برای ساخت و مینت NFT ایجاد کنند، اما هستند برخی از افراد که به انتخاب یک مارکت‌پلیس جهت خرید NFT تمایل دارند. دو دسته بازار وجود دارد که در این بخش به آنها می‌پردازیم:

 

تفاوت مارکت پلیس های متمرکز و غیر متمرکز NFT

 

مارکت پلیس متمرکز NFT

تفاوت اصلی میان بازارهای متمرکز و غیر متمرکز این است که متمرکزها یک سری محدودیت‌های خاصی را برای افراد در نظر می‌گیرد. افراد در این نوع پلتفرم‌ها نیازی به نگران بودن در رابطه با حق کپی‌رایت نیستند؛ چراکه خود بازار و سیستم از این جهت احتیاط‌های لازم را انجام و خیال کاربر را آسوده می‌کند.

مارکت پلیس غیرمتمرکز NFT

از سوی دیگر، هر فردی می‌تواند تا هر چیزی را در یک بازار غیرمتمرکز فهرست کند که احتمال منجر شدن به نقض حق کپی وجود دارد. به علاوه این فرایند قابلیت ایجاد NFTTهای تقلبی را هم دارد که در هر صورت به سرمایه افراد لطمه می‌زند.

 

نقش کیف پول های کریپتویی در خرید NFT

اولین طرز فکری که شاید افراد در رابطه با کیف‌پول‌ها داشته باشند، نگهداری از دارایی‌های دیجیتالی است. اما علاوه بر نگهداری ارزهای دیجیتال، در خرید NFT نیز به این ولت‌ها نیاز خواهد بود. از جمله کیف‌پول‌های ساده و راحت می‌توان به کوین‌بیس و متامسک اشاره کرد.

کیف‌پول‌های دیگری نیز در این صنعت به کار می‌روند که برای نگهداری ارزهای دیجیتال و NFTها به صورت آفلاین به کار می‌روند. شرکت‌های ترزور و لجر را می‌توان نام برد که کیف‌پول‌های سخت‌افزاری بینظیر و با امنیت فوق‌العاده ارائه می‌دهند.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا