پیشرفته

کارمزد ساخت NFT، تمام آنچه که باید بدانید

هزینه ساخت NFT

NFT ها مدت‌ها است که وجود دارند اما در سال ۲۰۲۱، می‌توان گفت که دنیای NFT ها منفجر شد و موج انقلابی خود را به راه انداخت، به نحوی که این موج عظیم را می‌توان یک انقلاب فرهنگی در عرصه بین‌الملل نامید. بار‌ها در اخبار و جزئیات حول دنیای ارز‌های دیجیتال و NFT ها شنیده‌اید که آثار NFT با قیمت‌های میلیون دلاری به فروش رسیده‌اند، این مسئله به خودی خود یکی از دلایل اصلی سوق بیشتر هنرمندان، افراد مشهور و عموم مردم به این بازار بزرگ است.

بسیاری از خالقین اثر با کارمزد ساخت NFT بسیار کم که برای آثار خود پرداخت کرده بودند توانستند سود‌های چند صد هزار دلاری و حتی چند میلیون دلاری کسب کنند، همین مسئله می‌تواند علامتی دیگر برای ورود به حوزه NFT ها باشد، شاید شما نفر بعدی باشید که اثر NFT خود را با کارمزد چند دلاری در بلاکچین مینت می‌کنید و به قیمت چند صد هزار دلار به فروش می‌رسانید. در این مقاله قصد داریم به بررسی کارمزد ساخت NFT و هزینه‌های مربوط به آن بپردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

اگر می‌خواهید در حوزه NFT ها و تمامی موارد مربوط به آن به یک متخصص تبدیل شوید پیشنهاد می‌شود از مقاله آموزش NFT بازدید نمائید.

 

NFT چیست؟

NFT مخفف جمله Non Fungible Token می‌باشد که به معنی توکن غیر مثلی است، NFT ها با بی‌همتا بودن و غیرقابل تعویض بودنشان تعریف می‌شوند، NFT ها هم یک نوع توکن هستند اما باید بگوئیم که یک توکن یا ارز با یک NFT تفاوت بسیاری دارد.

برای مثال ارزش یک واحد بیت کوین با بیت کوین دیگر برابر است و از نظر ارزشی هیچ تفاوتی با هم ندارند اما یک NFT با NFT دیگر ارزش یکسانی ندارد زیرا از نظر ماهیت با هم تفاوت دارند، یک NFT می‌تواند چندین میلیون دلار قیمت داشته باشد ولی NFT دیگر شاید چندین دلار ارزش داشته باشد، هر دو با ارزش هستند اما ارزش آن‌ها با هم برابر نیست.

برای درک بهتر می‌خواهیم به نقاشی مونالیزا و شب پر ستاره اشاره کنیم، شما می‌توانید دو اسکناس ۱۰۰ دلاری را با هم عوض کنید و هر دو ارزش یکسانی دارند و هر دو با ارزش هستند اما در مورد نقاشی‌ها، نقاشی شب پر ستاره با نقاشی مونالیزا ارزش یکسانی ندارد و هر کدام ارزش خاص خود را دارند و قیمت یکسانی ندارند. جهت بررسی کامل مفهوم NFT پیشنهاد می‌شود از مقاله NFT چیست؟ بازدید نمائید.

کارمزد ساخت ان اف تی

NFT ها بر روی بلاکچین مینت می‌شوند و این مینت شدن یا قرار دادن اثر بر روی بلاکچین هزینه بر است، کارمزد ساخت NFT بر روی هر بلاکچین با بلاکچین دیگر متفاوت است و تفاوت‌ها در میزان هزینه در شبکه‌های مختلف مشهود است، شاید برای شما سؤال شود که Mint کردن NFT چیست؟ در ادامه به بررسی مینت کردن NFT و شرح دقیق تر کارمزد ساخت NFT میپردازیم.

 

مینت کردن NFT

برای اینکه یک کد اختصاصی برای اثر خود درست کنید باید آن را بر روی بلاکچین یا شبکه مورد نظر ثبت و ذخیره کنید، به فرآیند کلی ثبت اثر مورد نظر بر روی بلاکچین، مینت کردن NFT می‌گویند. پروسه مینت کردن اثر بر روی بلاکچین را میتوان شبیه به آپلود کردن یک عکس در یک شبکه اجتماعی توصیف کرد.

زمانی که اثر خود را بر روی بلاکچین قرار می‌دهید آن اثر منحصر به فرد می‌شود زیرا آنرا تبدیل به یک NFT کرده‌اید که همتا ندارد ولی تصاویر شما در شبکه‌های اجتماعی یا گوگل اینگونه نیست. برای مینت کردن اثر خود نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال و مقداری ارز دیجیتال برای کارمزد ساخت NFT خواهید داشت تا بتوانید فرآیند ثبت اثر خود را در بلاکچین را آغاز کنید. در ادامه به جزئیان هزینه‌های ساخت NFT می‌پردازیم.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌شود از مقاله مینت NFT چیست؟ بازدید نمائید.

 

هزینه های ساخت NFT

موارد بسیاری در کارمزد ساخت NFT و هزینه‌های ساخت آن در ارتباط است، یکی از مهم‌ترین موارد تاثیر‌گذار در هزینه ساخت NFT، شبکه یا بلاکچینی است که برای مینت کردن NFT خود انتخاب می‌کنید، هزینه‌های ساخت NFT در هر شبکه با شبکه دیگر تفاوت دارد. در ادامه به هزینه‌های اصلی این پروسه اشاره می‌کنیم.

کارمزد ساخت ان اف تی 2

 

کارمزد Gas

تمام عملیات‌هایی که بر روی یک شبکه بلاکچین انجام می‌شود نیاز به تراکنش خواهد داشت و برای هر تراکنش نیاز است که فی یا کارمزد پرداخت کنید، ساخت NFT نیاز به تراکنش دارد و مشمول فی یا کارمزد خواهد شد.

 

هزینه اکانت

برای ساخت NFT باید یک مارکت پلیس NFT را برای خود انتخاب کنید، برخی از بازار‌های NFT برای ثبت نام از کاربران خود هزینه دریافت می‌کنند و برخی دیگر ثبت نام رایگان را برای کاربران فراهم کرده‌اند، در صورتی که مارکت پلیس انتخابی شما رایگان نباشد نیاز است برای اکانت خود هزینه پرداخت کنید.

 

هزینه لیست کردن در مارکت پلیس

از انجایی که قوانین و هزینه‌های هر بازار NFT با بازار دیگر متفاوت است، برخی از مارکت پلیس‌ها برای لیست کردن اثر شما برای فروش هزینه دریافت می‌کنند و این هزینه در هر مارکت پلیس متفاوت است.

 

نوع NFT

در عین حال که کارمزد تراکنش در هر شبکه متفاوت است، زمان‌های شلوغی نیز در شبکه تاثیر‌گذار خواهد بود و باعث افزایش کارمزد خواهد شد در عین حال نوع اثری که می‌خواهید در شبکه مینت کنید، حجم، کیفیت و موارد دیگر نیز بر میزان کارمزد ساخت NFT تاثیر‌گذار خواهد بود.

 

ساخت NFT چه قدر هزینه دارد؟

کارمزد ساخت NFT می‌تواند از ۱ الی ۵۰۰ دلار برای شما هزینه در بر داشته باشد و موارد بالا در این مبلغ تاثیر‌گذار است. همچنین بازار‌های NFT مختلفی وجود دارد که نسبت به شرایط و نوع اثر باید آنرا انتخاب کنید. برخی از ساعات شب برای مینت‌کردن مناسب هستند زیرا شبکه‌ها به شلوغی ساعات اوج نیستند و می‌توانید با کمترین کارمزد شبکه اثر خود را مینت کنید.

هم اکنون بازار‌های مختلفی وجود دارند که خوشبختانه از دو یا چندین بلاکچین پشتیبانی می‌کنند، در ادامه به بررسی دقیق هزینه‌های مربوط و جزئیات این هزینه‌ها اشاره خواهیم کرد.

کارمزد ساخت ان اف تی 3

 

تاثیر بلاکچین انتخابی در کارمزد ساخت NFT

در حال حاضر محبوب‌ترین بلاکچین در حوزه NFT ها بلاکچین اتریوم است، با این حال شبکه‌های دیگری مانند بایننس، سولانا و پالیگان نیز برای ساخت NFT در دسترس می‌باشد که هر کدام هزینه‌های مختلفی برای مینت کردن ایجاد می‌کنند.

 

ساخت NFT در شبکه Polygon

برای ساخت NFT در شبکه پالیگان می‌توانید از بازار Opensea استفاده کنید، برای استفاده از این بازار نیاز است که حساب کاربری ایجاد کنید. خبر خوب این است که در مارکت پلیس Opensea از طریق روش Lazy Minting می‌توانید به صورت رایگان اثر خود را برای فروش لیست کنید، هزینه‌های مربوط به مارکت پلیس و مینت کردن پس از فروش اثر شما از مبلغ فروش کسر خواهد شد.

 

ساخت NFT در شبکه Solana

سولانا از دیگر شبکه‌های محبوب برای ساخت NFT است، برای مینت کردن در شبکه سولانا نیاز است از کیف پول سولانا مانند کیف پول Phantom استفاده کنید. مینت کردن NFT در شبکه سولانا به بیش از یک تراکنش احتیاج دارد ولی با این حال نگران نباشید زیرا کارمزد هر تراکنش بسیار کمتر از یک واحد سولانا خواهد بود چیزی حدود ۰.۰۰۰۴۵ SOL که کارمزد گرانی ارزیابی نمی‌شود.

 

ساخت NFT در شبکه اتریوم

همانطور که در بالا اشاره کردیم اتریوم یکی از محبوب‌ترین شبکه‌ها برای ساخت NFT است، در حال حاضر هزینه تراکنش در شبکه اتریوم برای مینت NFT از چندین دلار آغاز شده و به تا چند صد دلار هم می‌رسد و همه این موارد بستگی به نوع قایل و حجمی که در شبکه مینت می‌کنید خواهد داشت. در بسیاری از مارکت پلیس‌ها از جمله Opensea و Rarible می‌توانید این NFT ها را ایجاد کنید.

 

ساخت NFT در شبکه بایننس

از شبکه‌های دیگری که این روز‌ها برای ساخت NFT محبوبیت خاصی پیدا کرده است شبکه بایننس است، این بلاکچین امکان ساخت NFT را به شما می‌دهد و هزینه‌های تراکنش بالایی ندارد، نسبت به شبکه اتریوم این شبکه نیز از کارمزد تراکنش کمتری برخوردار بوده و برای مینت کردن NFT در این شبکه چیزی حدود ۰.۰۵ دلار الی ۱۵۰ دلار متغییر خواهد بود و شلوغی شبکه و حجم NFT در آن تاثیر‌گذار است.

هزینه‌هایی که برای مینت هر NFT پرداخت می‌کنید با قیمت ارز حکومتی آن شبکه در ارتباط است، هر چه قیمت ارز مورد نظر بالاتر باشد میزان هزینه‌ای که پرداخت خواهید کرد بیشتر خواهد بود. نسبت به مارکت پلیس و نوع اثری که می‌خواهید NFT کنید می‌توانید شبکه مورد نظر را انتخاب کنید، در عین حال می‌توانید از روش Lazy Minting نیز استفاده کنید که یک روش رایگان برای ساخت و لیست کردن NFT در انواع مارکت پلیس‌ها است.

کارمزد ساخت ان اف تی 4

 

جمع‌بندی

خلق یک اثر NFT و فروش آن می‌تواند یکی از راه‌های کسب درآمد باشد و میزان درآمد شما نسبت به اثری است که تولید می‌کنید خواهد بود. مینت کردن NFT هزینه‌هایی در بر خواهد داشت و برای رسیدن به درآمد از طریق NFT ها علیرغم کارمزد ساخت NFT نیازمند استراتژی‌های دیگر برای فروش آن نیز هستید. می‌توانید یک NFT ایجاد کنید یا می‌توانید یک مجموعه NFT به بازار عرضه کنید.

سرمایه‌گذاری در NFT ها با ریسک همراه است اما در صورت برنامه ریزی درست می‌تواند منجر به سود‌های کلان شود، خلق یک اثر و مینت کردن در بلاکچین هزینه‌هایی دارد که در بالا به بررسی آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا