آموزش امنیتآموزش ارز دیجیتال

چگونه از ارز دیجیتال خود در برابر سرقت و هک محافظت کنید

حفاظت از ارز دیجیتال در برابر  سرقت و هک

اگرچه صنعت ارزهای دیجیتال تنها در دهه گذشته توجه گسترده ای از مردم را به خود جلب کرده است، اما متأسفانه در این حوزه اتفاقاتی وجود دارد و آنقدر هم رایج است که باعث یکسری مسائل ناگوار می شود و آن هم این است که یک فرد یا شاید کل یک صرافی ارز دیجیتال در معرض هک های مخرب قرار گیرد و نتیجه این است که مقدار زیادی ارز دیجیتال از بین می رود. به نظر می رسد هکرها در فضای خالی اینترنت و به‌صورت ناشناس ناپدید می شوند و هرگز دیده یا شناخته نمی شوند. آنها مقدار زیادی پول را از راه هک حسابهای مختلف بدست می آورند و به‌صورت دارایی های دیجیتال ذخیره می کنند که ردیابی یا بازیابی آنها غیرممکن است.

 

آشنایی با نحوه محافظت از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خود در برابر سرقت و هک

داستان سرقت دارایی های دیجیتال به یک داستان رایج تبدیل شده است و حتی ممکن است آنقدر رایج باشد که برخی سرمایه گذاران را از مشارکت در فضای ارز دیجیتال منصرف کند.

در واقع، در حالی که فضای ارزهای دیجیتال با سرعت شگفت‌آوری در حال رشد و تغییر است، روش‌هایی که سارقان و هکرها برای سرقت توکن‌ها و سکه‌ها استفاده می‌کنند نیز همینطور است. با این وجود، سرمایه گذارانی که هوشیار و آماده هستند، می توانند اقدامات پیشگیرانه ای را برای محافظت از دارایی های دیجیتال خود انجام دهند.

 

کیف پول ها خیلی مهم هستند

بسیاری از سرمایه گذاران، ارز دیجیتال های محبوب مانند بیت کوین یا اتر را در یک صرافی خریداری می کنند تا ارز را در آن پلتفرم نگه دارند. صرافی های دیجیتال اقدامات احتیاطی ایمنی خود را برای جلوگیری از سرقت انجام می دهند، اما از هک مصون نیستند.

یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از سرمایه‌گذاری، ایمن کردن کیف پول است. دو نوع اصلی از کیف‌پول‌ها وجود دارد، اگرچه طرح‌های جدید کیف پول همیشه وارد بازار می‌شوند اما در بین این دو نوع، استفاده از کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه می باشد.

 

کیف پول ها خیلی مهم هستند

 

کیف پول های فیزیکی (یا “سرد”) شبیه درایوهای USB هستند و به عنوان یک فروشگاه و گاو صندوق فیزیکی برای توکن ها یا سکه ها عمل می کنند. هر کیف پول سخت افزاری با یک کلید خصوصی محافظت می شود و به‌صورت آفلاین ارزهای شما را نگه می دارد و همین امر باعث می شود که هک نشود اما در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری به شدت در برابر سارقان دیجیتال محافظت شده عمل می کنند، یک خطر نیز وجود دارد: کلید رمز عبور خود را گم کنید و در اینصورت هرگز محتویات کیف پول خود را نمی توانید بازیابی کنید.

 

انواع دیگر کیف پول ها

برای کسانی که در مورد معرفی یک کیف پول سرد در سرمایه گذاری ارز دیجیتال کمی سختگیر هستند، کیف پول های آنلاین امنی نیز وجود دارد. اینها تقریباً به همان روش کار می کنند، منتهی بدون دستگاه فیزیکی.

به طور مشابه، کیف پول های آنلاین نیز دارای کلیدهای خصوصی هستند که قابل بازیابی نیستند، بنابراین بسیار ضروری است که کلید خصوصی خود را در مکانی امن ذخیره کنید که به خاطر بسپارید. افراد برای ضبط کلیدهای خود دست به اقدامات افراطی زده اند – آنها را در صندوق های امانات یا به عنوان رمزگذاری در فایل های گرافیکی نگه می دارند. برخی از کاربران حتی کلیدهای ورود به کیف پول خود را نیز خالکوبی کرده اند.

کیف پول کاغذی نوع خاصی از کیف پول آنلاین است. آنها توسط پلتفرم های وب مانند BitAddress یا WalletGenerator تولید می شوند. این برنامه ها آدرس های بیت کوین و کلیدهای خصوصی را ایجاد می کنند که می توان آنها را چاپ کرد. کیف پول CryptoHex این فرآیند را یک قدم جلوتر می برد. این سرویس به جای چاپ اطلاعات کلیدی بر روی یک تکه کاغذ، آن را روی یک نوار فلزی می نویسد یا هک می کند.

کارشناسان امنیت ارزهای دیجیتال به دو دلیل اصلی توصیه می‌کنند که هرگونه دارایی ارز دیجیتال خود را در صرافی ها نگهداری نکنید. ابتدا، اگر صرافی هک شود، ممکن است دارایی های خود را از دست بدهید. دوم، صرافی ارزهای دیجیتال، شما را بر اساس یک نوع IOU نگه می‌دارد.

اگرچه سرمایه‌گذاران باهوش در فضای ارزهای دیجیتال معمولاً پس از تکمیل تراکنش دارایی‌های خود را از پلتفرم صرافی خارج می‌کنند، با این وجود میزان مشارکت لازم در صرافی در این فرآیند وجود دارد. به همین دلیل، به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هشدار داده می‌شود که هنگام تعیین صرافی که باید استفاده کنند، با دقت انتخاب کنند.

در بسیاری از موارد، ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین، اتر، کاردانو و ریپل در طیف گسترده ای از صرافی های مختلف در دسترس هستند. این مبادلات همه از نظر ایمنی و امنیت یکسان نیستند. برای اطمینان از اینکه سرمایه‌گذار با فعالیت در یک بورس ناامن، ریسک غیرضروری را به فرآیند معامله اضافه نمی کند، کمی دقت لازم است.

در مورد سایر ارزهای دیجیتال، به ویژه آنهایی که محبوبیت کمتری دارند یا در این حوزه جدیدتر هستند، گزینه های مبادله ممکن است محدودتر باشد. در هر صورت، اگر فکر می کنید صرافی ای فاقد امنیت است، بهتر است از معامله و نگهداری ارز دیجیتال در آن اجتناب کنید.

 

نکات مهم و پایانی

  • در حالی که فضای کریپتوکارنسی با سرعت خیره کننده ای در حال رشد است و تغییر می کند، روش هایی که سارقان و هکرها برای سرقت توکن ها و سکه ها استفاده می کنند نیز به همین سرعت در حال رشد است.
  • سرمایه گذارانی که هوشیار و آماده هستند می توانند اقدامات پیشگیرانه را برای محافظت از دارایی های دیجیتال خود انجام دهند.
  • یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال، ایمن کردن کیف پول است. کیف پول های فیزیکی (یا “سرد”) شبیه درایوهای USB هستند و به عنوان یک فروشگاه فیزیکی برای توکن ها یا سکه ها عمل می کنند.
  • کارشناسان امنیت ارزهای دیجیتال توصیه می‌کنند از نگهداری هرگونه ارز دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال اکیدا خودداری کنید.

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا