آموزش ماینینگآموزش آلت کوین‌ها

ارز دیجیتال لایت کوین (LTC) چگونه استخراج میشود؟

استخراج لایت کوین (LTC) چیست

لایت کوین (LTC) یک ارز دیجیتال است که به عنوان فورک بیت کوین در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد. از یک الگوریتم هش به نام Scrypt استفاده می‌کند که به نرم‌افزار و سخت‌افزار استخراج به‌خصوصی نیاز دارد. قابل استخراج است و همچنان در رتبه بندی برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش و حجم معاملات قرار دارد.

ماینینگ لایت کوین فرآیند اعتبارسنجی تراکنش ها در بلاک چین، بستن بلاک و باز کردن یک بلوک جدید است. لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند که از قدرت محاسباتی برای حل nonce استفاده می کند که بخشی از هش است که بلوک را ایمن می کند. هش دنباله الفبایی اعداد است که توسط الگوریتم هش رمزگذاری می شود. هنگامی که nonce حل شد، Litecoin پاداش می گیرد.

استخراج لایت کوین در سال ۲۰۱۱ زمانی که چارلی لی، مهندس نرم افزار گوگل، ایجاد آن را به عنوان یک فورک بیت کوین با تغییراتی که به منظور کمک به مقیاس پذیری موثرتر اعلام شد، اعلام کرد.

درست مانند بیت کوین، می توان آن را روی رایانه ها با استفاده از واحدهای پردازش مرکزی و واحدهای پردازش گرافیکی استخراج کرد. با این حال، به اندازه خرید یک مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) و پیوستن به یک استخر ماینینگ سودآور یا رقابتی نیست.

 

آشنایی با استخراج لایت کوین

 

آشنایی با استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین بسیار شبیه به استخراج بیت کوین است. یک برنامه ماینینگ روی ماشین، کامپیوتر یا دستگاه اجرا می شود. اغلب، استخراج به عنوان یک فرآیند ریاضی پیچیده توصیف می شود. با این حال، نرم افزار استخراج به طور تصادفی اعداد و حروف رمزگذاری شده را تولید می کند تا سعی کند مقداری کمتر از nonce (یک شکل الفبایی تصادفی دو رقمی موجود در هش بلوک) را حدس بزنند.

ماینرها به اینترنت متصل هستند و یک شبکه استخراج را تشکیل می دهند. هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران برنامه ماینینگ در شبکه ای از ماینرها وجود ندارد، بنابراین هر کسی که تلاش می کند لایت کوین را استخراج کند، با تمام ماینرهای دیگر در شبکه برای حل هش رقابت می کند.

اولین ماینری که کوچکتر از هش هدف تعیین شده توسط پروتکل بلاک چین را حدس بزند، برنده جایزه ۱۲.۵ لایت کوین می شود. پاداش در طول زمان با مشکل هش تغییر می کند.

 

نکات مهم

  • استخراج لایت کوین شبیه به استخراج بیت کوین است که برای عملیات به سخت افزار و نرم افزار تخصصی نیاز دارد.
    در حالی که می توان آن را روی رایانه استخراج کرد، برای رقابتی بودن لایت کوین به چندین ماینر ASIC نیاز است.
  • سود ماینینگ Solo Litecoin بسیار کم است زیرا شبکه استخراج ارز دیجیتال بسیار متمرکز است.
  • سود حاصل از استخراج لایت کوین تابعی از سرمایه گذاری های شما در سخت افزار و نرم افزار، هزینه های استخر، هزینه های برق و قیمت لایت کوین است.

 

نحوه استخراج لایت کوین

 

نحوه استخراج لایت کوین

برای شروع، باید روی ریگ‌ها و نرم‌افزارهای استخراج سخت‌افزار سرمایه‌گذاری کنید تا فرآیند استخراج خود را اجرا کنید. وضعیت شبکه استخراج لایت کوین به گونه‌ای است که یک ماینر با یک ASIC، یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ هیچ شانسی یا بسیار محدود برای حل یک هش برای برنده شدن یک جایزه ندارد. با این حال، هنوز هم ممکن است نتوانید با یک یا حتی دو ASIC با شبکه استخراج و مزارع بزرگ و استخرهای ماینرها همراه شوید.

به عنوان مثال، Litecoin Miner L7 می‌تواند با سرعت ۹ گیگا هش در ثانیه (گیگا هش در ثانیه یا نه میلیارد هش در ثانیه) استخراج کند، در حالی که یک CPU به طور کلی هزاران هش در ثانیه (KH/s) استخراج می‌کند. یک استخر ماینینگ می تواند با بیش از ۱۲۰ TH/s (120 تراهش در ثانیه یا ۱۲۰ تریلیون هش در ثانیه) استخراج کند.

برای شروع استخراج لایت کوین، باید یک (یا چند ماینر) ASIC خریداری کنید و آن را به اینترنت متصل کنید. سپس باید یک استخر ماینینگ را برای استخراج انتخاب کنید، ماینر را با استفاده از دستورالعمل‌های استخر – که معمولاً در وب‌سایت استخر ارسال می‌شود – تنظیم کنید و طبق دستورالعمل‌های دستگاه، نرم‌افزار و استخر خود، استخراج را شروع کنید.

همچنین باید یک کیف پول برای ذخیره کلیدهای خصوصی خود انتخاب کنید. می توانید از کیف پول هایی مانند Exodus، Electrum یا Mycelium استفاده کنید.

 

نحوه انتخاب سخت افزار ماینینگ

 

نحوه انتخاب سخت افزار ماینینگ

هنگام بررسی سخت افزار یا نرم افزار استخراج لایت کوین، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • اهداف و انتظارات شما
  • قیمت
  • مصرف انرژی و هزینه
  • hashrate
  • پیوستن به یک استخر ماینینگ

اهداف و انتظارات شما

مهمتر از همه، شما باید اهداف خود را برای استخراج لایت کوین شناسایی کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید برای مقداری پول اضافی ماین کنید، یا ممکن است بخواهید لایت کوینی را که به عنوان پاداش دریافت می کنید، استخراج کنید و نگه دارید. دلایل شما هر چه که باشد، باید مطمئن شوید که می توانید قبل از سرمایه گذاری در سخت افزار گران قیمت، بازدهی را که می خواهید به دست آورید.

قیمت

استخر استخراج، F2Pool، هزینه‌ها و درآمد استخراج فعلی ASIC را فهرست می‌کند. TheLitecoin Miner L7 یکی از سودآورترین ماینرهای لایت کوین است، اما با قیمت ۱۸۵۰۰ دلار، ممکن است سالها طول بکشد تا هزینه خرید را جبران کنید. مبلغی که خرج می‌کنید تعیین می‌کند که شما به‌عنوان یک ماینر چقدر سازنده و سودآور باشید

ممکن است بتوانید ASIC های دست دوم را برای فروش با قیمت های بسیار پایین تر پیدا کنید، اما خوب است که محتاط باشید زیرا برخی از این ماشین ها بسیار سخت استفاده شده اند.

مصرف انرژی و هزینه

شما باید میزان انرژی مصرفی یک ماینر ASIC را در نظر بگیرید. ماینر Litecoin ASIC، Antminer L7، تقریباً ۱۰ دلار در روز انرژی مصرف می کند. قبض انرژی شما بیش از ۳۵۰۰ دلار در سال افزایش می یابد و سود سالانه شما را بیشتر کاهش می دهد. این هزینه تنها انرژی مصرف شده برای تامین انرژی ماینر را نشان می دهد. ASIC ها در حین کار گرمای زیادی تولید می کنند – برای سودآوری بیشتر، باید ۲۴ ساعت شبانه روز کار کنند. ASIC صورتحساب سرمایش شما را بالا می برد مگر اینکه بتوانید راهی برای تخلیه گرما در خارج از خانه پیدا کنید.

hashrate

hashrate یکی دیگر از ملاحظات مهم است. هرچه ASIC شما سریع‌تر هش کند، رقابت بیشتری خواهید داشت به تنهایی یا در یک استخر. بسیاری از استخرهای ماینینگ ارز دیجیتالی را که به آنها پاداش داده می شود تقسیم می کنند، اما بیشتر آنها پاداش های فردی را بر اساس میزان کار انجام شده به ازای هر ماینر تعیین می کنند. اگر ASIC کندی دارید، احتمالاً سود شما بسیار کمتر از یک ماینر با ریگ یا راه‌اندازی استخراج سریع‌تر است.

پیوستن یه یک استخر ماینینگ

هنگامی که تصمیم گرفتید از چه تجهیزاتی برای استخراج استفاده کنید، باید تصمیم بگیرید که چگونه استخراج کنید: انفرادی یا در استخر. با استخراج به تنهایی، شما در معرض خطر گذراندن دوره های طولانی بدون یافتن بلوک هستید. با این حال، اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که یک بلوک انفرادی استخراج کنید، کل ۱۲.۵ LTC به اضافه هزینه ها را حفظ خواهید کرد.

استخراج استخر، که در آن تعداد زیادی از ماینرها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و درآمدها را بر اساس قدرت هش ارائه شده توزیع می‌کنند، همچنان در معرض تغییرات شانسی است: استخر شما ممکن است سه بلوک از ۱۰ بلوک را باز کند، سپس منتظر بمانید تا ۲۰۰ بلوک باز شود. تقریباً مطمئن است که درآمد شما با استخر ثابت‌تر خواهد بود. معامله این است که شما فقط یک برش کوچک از هر بلوکی که استخر پیدا می کند به دست می آورید.

 

سولات متداول

استخراج ۱ لایت کوین چقدر طول می کشد؟

پاداش استخراج لایت کوین ۱۲.۵ لایت کوین در هر بلوک است. میانگین زمان استخراج بلاک در بلاک چین لایت کوین دو دقیقه و ۲۰ ثانیه است.

آیا استخراج لایت کوین سودآور است؟

استخراج لایت کوین می‌تواند سودآور باشد اگر راه‌اندازی مناسبی داشته باشید و به استخری بپیوندید که پاداش‌ها را به روشی سودآور تقسیم می‌کند.

بهترین راه برای استخراج لایت کوین چیست؟

بهترین راه، و تنها راه برای داشتن شانس برنده شدن، خرید یک یا چند ماینر ASIC است که به طور خاص برای Litecoin و Scrypt طراحی شده اند و به یک استخر استخراج بپیوندید. در غیر این صورت، قدرت هش کافی برای رقابت نخواهید داشت.
امتیاز دهید

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا