شبکه‌ مجازی بلاکچین هایو

با ظهور شبکه‌های مجازی انقلابی در دنیای فناوری و ارتباطات انسان‌ها ایجاد شد. امروزه شبکه‌های مجازی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. حتی تصور اینکه یک روز از اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و شبکه‌های دیگر استفاده نکنیم برای ما سخت شده است. امروزه هنرمندان بسیاری در سراسر دنیا در حال تولید و ارائه محتوا هستند. هنرمندانی که سالیان سال وقت و انرژی صرف هنر خود کرده اما سود اصلی محتوای تولید شده را شرکت‌های بزرگ فناوری به جیب می‌زنند! حق معنوی و مادی محتوای تولید شده نه تنها برای تولیید کننده نیست، بلکه شرکت‌های ارائه دهنده سرویس در هر زمان و به هردلیل قدرت مسدود کردن حساب کاربران و تخریب تلاش‌های بسیار آنها را دارند.

حال تصور کنید یک شبکه مجازی وجود داشته باشد که مالکان آن کاربران آن باشند؛ قدرت به‌صورت غیرمتمرکز توزیع شده باشد، حق معنی و مالی تولید‌کننده محتوا در اختیار خودش باشد و تولید‌کنندگان محتوا به اندازه محبوبیت و شایستگی خود مستقیما بتوانند کسب درآمد کنند.

در نگاه اول این ایده مانند آرمانشهری دست نیافتنی به‌نظر می‌رسد، اما با ظهور تکنولوژی بلاک چین و پیشرفت روز افزون آن امروز شاهد به واقعیت پیوستن این آرمانشهر هستیم. بله، هایو (Hive) بلاک چینی قدرتمند همراه با یک شبکه مجازی بسیار هوشمندانه که به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت می‌کند.

 

شبکه مجازی هایو چگونه کار می‌کند؟

در پست قبلی به توضیح مفصل بلاک چین هایو پرداختیم. هایو بلاک چینی قدرتمند است که اکوسیستمی کامل را در خود جای داده است. از بازی‌ها بلاک چینی گرفته تا بازار NFT‌ها. اما اولین و مهم‌ترین بخش این اکوسیستم شبکه مجازی قدرتمندی است که به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت کرده و کاربران می‌توانند مانند شبکه‌های مجازی دیگر ( فیسبوک، یوتیوب) به تولید و تماشای محتوا بپردازند. این شبکه مجازی قابلیت ارائه محتوای ویدئویی، تصویری و متنی را دارد. تقریبا هیچ محدودیتی در هایو وجود ندارد.

در نگاه اول ممکن است این شبکه مجازی کمی پیچیدگی داشته باشد اما وقتی با امکانات و پیچدگی‌های آن آشنا شدید، به هوشمندی و طراحی بی نقص این سیستم پی می‌برید.

Hive-PeakD
یک کامیونیتی مخصوص سفر و طبیعت‌گردی در شبکه مجازی هایو

 

نحوه کسب درامد از شبکه مجازی هایو (Hive)

  • ارسال پست – با ارسال پست و تولید محتوا، درصورتی که پست شما بازدید خوبی داشته باشد و رای زیادی بدست آورد. به‌همان نسبت سیستم به شما پاداش می‌دهد.
  • رای‌ها (Vote) چیزی شبیه به همان لایک در شبکه‌های دیگر است. اما در هایو چون سیستم برای توضیح پاداش اقدام به تولید توکن‌های جدید می‌کند، رای نشان‌دهنده این است که هرمحتوا چقدر شایستگی این را دارد که سهمی از این توکن‌ها داشته باشد.
  • رای دادن کاربران – در این شبکه مجازی حتی با رای دادن خود شما نیز امکان درآمد زایی وجود دارد. وقتی شما به محتوایی رای می‌دهید، نصف ارزشی که از طرف شما به آن محتوا اضافه می‌شود دوباره به خودتان برمی‌گردد. تصور کنید ارزش رای شما یک دلار است. یعنی هربار شما محتوایی را لایک می‌کنید، به انداز یک دلار توکن‌هایو تولید شده و به ارزش پست اضافه می‌شود. حال وقتی زمان پرداخت محتوا می‌رسد. نصف آن یک دلاری که شما به پست اضافه کردید دوباره به خود شما برگشته و نصف دیگر به تولید کننده محتوا می‌رسد.
  • معامله توکن هایو – حال که به مرحله کسب درامد از این سیستم رسیدید می‌توانید با استفاده از دارایی بدست آمده و نوسانات بازار اقدام به انجام معاملات کرده و سود خود را به صورت تصاعدی افزایش دهید.
PeakD - Feed
قسمت فید در پوسته PeakD

 

پاداش پست‌ها در شبکه مجازی هایو چگونه محاسبه می‌شود؟

هایو از یک سیستم نوین برای توزیع پاداش‌ها استفاده می‌کند. اما قبل از هرچیز باید به توضیح مفهوم هایو پاور (Hive Power) بپردازیم.

همانطور که میدونید توکن Hive توکن بومی شبکه بلاک چین است. پاداش پست‌ها به صورت ۵۰/۵۰ با توکن Hive و HBD پرداخت می‌شود.

حال Hive Power شکل سپرده شده (Stake) توکن‌ هایو در شبکه است. کاربران وقتی هایو خود را سپرده کرده و به هایو پاور تبدیل می‌کنند. امکانات بیشتری برای استفاده از این پلتفرم بدست می‌آورند. امکانات هایو پاور عبارتند است از:

  • دریافت سود سالانه در حدود ۳ درصد
  • با افزایش مقدار هایو پاور یا HP ارزش رای شما بیشتر می‌شود. از طرف دیگر نصف ارزش هر رای شما به خودتان باز میگردد. پس با افزایش HP قابلیت کسب درامد شما بیشتر می‌شود.
  • با افزایش هایو پاور قدرت فعالیت شما در شبکه بیشتر می‌شود. آز آنجایی که کارمزد تراکنش در شبکه هایو صفر است، عاملی ساخته شده به‌نام Resource Credit، این عامل همان گس فی شبکه است. وقتی در این شبکه مجازی اقدام به انتشار پست، فالو کردن یا کامنت گذاشتن می‌کنید از Resource Credit شما کم شده و دوباره در طی زمان پر می‌شود. حال هرچه هایو پاور خود را افزایش دهید این اعتبار شما بیشتر شده و می‌توانید بیشتر در شبکه فعالیت کنید. 

پس بر اساس توضیحات داده شده، تعداد رای‌ها کمتر اهمیت دارد تا اینکه چه کسی به شما رای داده است. در این سیستم ممکن است ارزش رای یک نفر از ۱۰۰ها نفر بیشتر باشد. بنابراین جمع‌کردن هایو پاور به شدت به اعتبار، معروفیت و محبوبیت شما در این شبکه خواهد افزود.

آزاد سازی توکن‌های سپرده شده (HP) طی ۱۳ هفته انجام می‌شود. به این صورت که مبلغ مورد نظر شما را تقسیم بر ۱۳ می‌کند و هر هفته یک بخش از آن را آزاد می‌کند، اما کل موجودی طی ۱۳ هفته انجام خواهد شد.

Ecency
تصویری از صفحه پروفایل پوسته Ecency

 

پوسته‌های مختلف شبکه مجازی هایو

از آنجایی که هایو یک پلتفرم منبع‌‌باز است. توسعه‌دهندگان از هرجای دنیا می‌توانند در مسیر توسعه این اکوسیستم همکاری کرده و ساخته‌های خود را به شبکه اضافه کنند. از همین رو شبکه مجازی هایو نیز با پوسته‌های مختلفی ارائه داده شده است. منظور از پوسته همان فرانت اند یا شکل ظاهری سایت است. از آنجایی که بک اند یا پایگاه داده این شبکه مجازی بلاک چین است، اطلاعات این پوسته‌ها یکی بوده و فقط شکل ظاهری سایت‌ها و امکانات جزئی آنها متفاوت است. به‌عنوان مثال چه شما از طریق سایت PeakD چه از طریق سایت Ecency به شبکه مجازی هایو متصل شوید محتوای یکسانی را مشاهده می‌کنید.

همچنین سایت دیگری وجود دارد به‌نام ۳speak.tv که مخصوص انتشار محتوای ویدئویی است. اما باز هم اگر شما محتوای ویدئویی خود را در سایت ۳speak آپلود کنید از طریق PeakD و Ecency نیز دیده می‌شود.

Hive.blog نیز نسخه اولیه از فرانت اند شبکه مجازی هایو بود که توسط تیم توسعه اصلی هایو ارائه داد شد. در واقع Hive.blog همان استیمیت سابق بود.

3speak
صفحه اصلی سایت ۳speak

 

توکنومیک یا اقتصاد توکنی هایو چگونه است؟

اکوسیستم هایو از یک سیاست تورمی استفاده می‌کند. به این معنی که برای پاداش دادن به فعالان اکوسیستم خود از تولید توکن‌های جدید و اضافه کردن آن به چرخه بازار استفاده می‌کند. همانطور که می‌دانید تورم در بلند مدت باعث از بین رفتن ارزش یک دارایی می‌شود، اما توسعه‌دهندگان هایو برای این مشکل نیز چاره‌ای اندیشیده‌اند. هرچند تورم هیچگاه صفر نخواهد شد اما با ایجاد سازو‌کاری اقدام به کنترل آن و ایجاد ثبات در بلند مدت کرده‌اند. ۲ مورد از اصلی‌ترین فاکتور‌هایی که باعث کنترل تورم خواهد شد، یکی ایجاد مسئاله هایو پاور است. با این سیستم کاربرانی که دیدگاه بلند مدت به این شبکه دارند پاداش خود انباشت کرده و توکن‌ها را در چرخه وارد نمی‌کنند. از طرف دیگر با وجود هایو پاور و قدرت رای در واقع تورم شبکه و مقدار تولیدی توکن‌های جدید به خود کاربران بستگی دارد.

مورد دوم ایجاد یک توکن با ثبات به‌نام HBD است که پشتوانه آن خود توکن Hive است. به این صورت که هرچه تقاضا برای HBD بالا برود باید توکن هایو بیشتری از بازار خریداری شده و پشتیبان HBD قرار بگیرد. سازوکار‌های دیگری برای کنترل تورم هایو ایجاد شده که توضیح مفصل آنها از حوصله این مقاله خارج است.

 

کلام آخر

دنیای بلاک چین فرصت‌های بیشماری را برای کسب درآمد ایجاد کرده است. کار‌هایی که تا قبل از این امکان کسب درامد از آنها وجود نداشت، به لطف تکنولوژی بلاک چین تبدیل به فرصت‌هایی برای ثروت سازی شده‌اند. اکوسیستم هایو، مخصوصا شبکه مجازی آن یکی دیگر از این فرصت‌ هاست که بتوانیم از علایق و هنر خود کسب درآمد دلاری بکنیم. این پروژه از آینده داران این صنعت است که قطعا ارزش سرمایه‌گذاری و فعالیت در آن را دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

یک نظر

  1. با سلام. اگر بخواهیم با hivepay.io محصولاتمون رو در ecency بفروشیم کد فرم حاصل از هیوپی رو در کجای پست در اسنسی باید جاگذاری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا