بلاکچین هایو ورود به دنیای وب ۳

با ظهور فناوری بلاکچین، مفهومی به‌ وجود آمد به‌ نام وب ۳ (Web3.0). این روز‌ها با گسترش این تکنولوژی کلمه وب ۳ یا نسل سوم وب بیش از پیش به گوش می‌خورد. هرچند این مفهوم تا قبل از این به‌صورت عمومی قابل ارائه نبود و همچنان در حد کانسپت مانده بود.

اما پروژه‌‍‌ای کمتر شناخته شده به نام بلاکچین هایو ساخته شد تا مفهوم نسل سوم وب را وارد دنیای واقعی کند. به لطف هایو دیگر نسل سوم وب یک ایده یا رویا نیست! وب ۳ شروع به‌کار کرده است و دریچه‌ های جدیدی را به کاربران اینترنت اضافه خواهد کرد. در این مقاله همراه ما باشید تا با  هایو و مفهوم وب ۳ بیشتر آشنا شویم.

 

بلاکچین هایو، ورود به دنیای وب ۳

هایو (HIVE) پروژه‌ایست منبع باز و مبتنی بر بلاکچین که تا حد بالایی مفهوم وب ۳ را به صورت کاربردی ارائه داده است. در واقع هایو یک بلاک چین است. بلاک چینی بسیار مقیاس‌پذیر برای ساخت پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند بازی‌ها، NFT‌ها، امورمالی غیرمتمرکز و مهم‌تر از همه یک شبکه مجازی غیرمتمرکز و بسیار قدرتمند که در مدت زمان کوتاهی موفق به جذب کاربران بسیاری شده است.

آز آنجایی که هایو با شعار ورود به دنیای وب ۳ روی کار آمد. امکان کسب درآمد از تمامی امکانات آن از مهم‌ترین دغدغه‌های پروژه است. هایو امکاناتی از قبیل کسب درآمد از بازی‌ها، تولید و انتشار NFT‌ها و حتی کسب درآمد از تولید محتوا و فعالیت در شبکه‌ ی اجتماعی هایو که به نوعی مهم‌ترین پروژه‌ی هایو است را برای کاربران فراهم کرده است.

 

بلاک چین هایو، ورود به دنیای وب ۳
بلاک چین هایو، ورود به دنیای وب ۳

 

توضیح مختصری در مورد نسل سوم وب

به‌طور کلی وب ۳ به معنی اینترنت غیرمتمرکز است. اینترنتی که مالکانش همان کاربران آن هستند. درواقع در نسل سوم وب دیگر غول‌های تکنولوژی مانند گوگل، فیسبوک، آمازون و غیره مالکان اینترنت و اطلاعات کاربران نیستند.

امروزه تمامی اطلاعات کاربران، فعالیت‌های آنان و بستر‌های اینترنتی در انحصار چند شرکت فناوری است. شرکت‌هایی که انقدر ریشه دوانده‌اند که حتی حکومت‌ ها نیز از رشد آنها دچار نگرانی شده‌اند. نسل سوم وب ۳ راهکاری برای مقابله با این انحصار خواهد بود.

به‌طور کلی اهداف نسل سوم وب را به دسته‌های زیر می‌توان تقسیم کرد.

  • ارائه بستری غیرمتمرکز برای انجام مراودات مالی
  • تمرکز زدایی از تجمع اطلاعات کاربران و عدم سو استفاده از آن
  • امکان کسب درآمد به صورت مستقیم از اینترنت
  • بهبود بحث مالکیت محتوا و امکان کسب درامد مستقیم از آن

ایده شبکه مجازی بر بستر بلاکچین، یکی از جدیدترین و کاربردی‌ ترین امکانات این تکنولوژی است. در واقع با این قابلیت برای اولین بار بلاکین به‌طور جدی به دنیای واقعی و به خانه‌ی تمامی مردم دنیا آورده شد.

تا قبل از این امکان کسب درامد از تولید محتوا وجود نداشت یا انقدر سخت بود که بسیاری در این مسیر موفق نمی‌شدند. در نسل دوم وب، حق مالکیت محتوای تولید شده برای شرکت ارائه دهنده خدمات است نه خود تولید کننده و سود اصلی نیز نسیب همان شرکت می‌شود.

حال برخی از بستر‌ها مانند یوتیوب شرایطی فراهم کردند که تولیدکنندگان محتوا سهمی از فعالیت خود داشته باشند. اما این قوانین به قدری سخت و پیچیده طراحی شده که باز هم چیز زیادی نسیب تولید کننده محتوا نخواهد شد. اما در بستر هایو و شبکه اجتماعی آن شرایط به‌گونه دیگری است. توضیح مفصل در مورد این شبکه مجازی نیازمند یک مقاله جداگانه است، که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

 

تاریخچه بلاکچین Hive

هایو در واقع فورک استیمیت است (Steemit). استیمیت پروژه‌ای کاملا شبیه به هایو که از سال ۲۰۱۶ شروع به‌کار کرده است. این پروژه با ایجاد یک بلاک چین منبع‌باز و یک شبکه مجازی در بستر بلاکچین فعالیت خود را شروع کرد و تا سال ۲۰۱۹ به رشد و پیشرفت خود ادامه داد.

از بنیانگذاران استیمیت به فرد مشهور دنیای بلاکچین یعنی دن لریمر می‌توان اشاره کرد. در سال ۲۰۱۹ اتفاقاتی افتاد که پروژه استیمیت را دگرگون کرد. شروع این اتفاقات با خریدن استیمیت توسط جاستین سان بود. چندی بعد جاستین سان و تیم او اقدام به دستکاری سیستم بلاکچین و توکن‌ های موجود کردند.

این اتفاق باعث شد تیم توسعه استیمیت و همینطور جامعه کاربران آن اقدام به مخالفت با تصمیمات جاستین سان و متمرکز شدن پروژه بکنند. اینگونه بود که بلاکچین استیمیت با هارد فورک مواجه شد و هایو از دل آن متولد شد. اکثریت کاربران استیمیت و تیم توسعه آن به هایو مهاجرت کردند.

 

مزایای بلاکچین هایو نسب به رقبای خود

  • اگر هایو را تنها از نظر تکنولوژی بلاکچین بخواهیم بررسی کنیم، مزایای قابل قبولی نسبت به رقبای خود دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای هایو مقیاس‌پذیری بسیار بالای این بلاکچین است. از آنجایی که تمامی اقدامات این اکوسیستم حتی ثبت یک لایک یا کامنت به شکل تراکنش در بلاکچین ثبت می‌شود. پردازش حجم عظیمی از تراکنش‌ها نیازمند مقیاس پذیری بسیار بالاست. هایو به‌ طرز قابل قبولی از عهده این مسئولیت بر آمده است.
  • از طرف دیگر کارمزد تراکنش در شبکه هایو صفر است! کاربران برای انجام تراکنش، چه تراکنش‌ هایی برای نقل و انتقالات توکنی، چه درتراکنش‌های دورن برنامه‌‎ای (شبکه‌های مجازی یا بازی‌‌ ها) هیچ کارمزدی پرداخت نمیکنند. سرعت بالای انجام تراکنش‌ها و کارمزد صفر، هایو را به یکی از قدرتمند‌ترین بلاکچین‌ های این صنعت تبدیل کرده است.
  • یکی دیگر از امکانات جالب هایو، قابلیت شخصی سازی آدرس کیف پول یا کلید عمومی است. پس از اینکه کاربران از طریق درگاه های موجود اقدام به ساخت حساب کاربری در این اکوسیستم بکنند. نام کاربری یا Username آن‌ها همان آدرس ولت آنها نیز هست. برای نقل و انتقالات، خرید یا فروش توکن هایو تنها کافیست از نام کاربری خود استفاده کنید.

 

آشنایی با اکوسیستم بلاکچین Hive

همانطور که گفتیم هایو یک بلاکچین است که اکوسیستم بزرگی را درون خود جای داده است. به‌عنوان مثال یکی از معروف‌ترین بازی‌ های بلاکچینی به نام Splinterlands در اکوسیستم هایو قرار دارد. از طرفی به‌دلیل منبع‌باز بودن این شبکه، روز به روز اکوسیستم آن در حال بزرگتر شدن است.

اگر علاقه‌ مند به کاوش در اکوسیستم هایو هستید، قصد دارید با بازی‌ ها، بازار‌ های NFT، شبکه‌ های مجازی یا حتی برنامه‌ های مربوط به امور مالی غیرمتمرکز آشنا شوید میتوانید وارد سایت اصلی هایو شوید (Hive.io) سپس از نوار بالا گزینه Ecosystem را فشار دهید. حال با کندو کاو در این صفحه میتوانید با این اکوسیستم بزرگ بیشتر آشنا شوید.

همچنین با فشردن گزینه “WhyHive” در نوار بالای صفحه اصلی هایو می‌توانید با امکانات این پروژه و توضیحات تیم مربوط آشنا شوید.

 

آشنایی با اکوسیستم هایو
آشنایی با اکوسیستم هایو

 

کاربرد توکن هایو چیست؟

هایو از ۲ توکن بومی و اصلی استفاده می‌کند. هرچند به واسطه قابلیت‌های این بلاکچین، هرکس قادر به ساختن توکن خود برای مصارف شخصی است. توکن‌های اصلی هایو عبارتند از Hive و HBD. توکن‌ HIVE توکن حاکمیت شبکه است. کاربران با سپرده کردن این توکن حق رای برای تصمیمات شبکه بدست خواهند آورد. از طرف دیگر پاداش تولیدکنندگان محتوا در شبکه مجازی هایو به صورت HIVE و HBD پرداخت خواهد شد.

کاربرد دیگر توکن ‌هایو سپرده کردن آن برای افزایش اعتبار و قدرت در شبکه مجازی است. هرچه کاربران توکن بیشتری سپرده کرده باشند لایک آنها برای یک محتوا ارزش بیشتری به آن خواهد افزود.

HBD به معنی Hive Backed Dollar که استیبل کوین شبکه است. این توکن یک ارز با ثبات است که قیمت آن همواره در محدوده یک دلار ثابت شده یا نوسانات بسیار جزئی می‌کند. این توکن به واسطه پشتوانه توکن هایو به وجود آمده است. یعنی با افزایش تقاضا برای HBD سیستم به صورت خودکار اقدام به خرید HIVE به‌عنوان پشتیبان می‌کند. این سیستم ۲ توکنی برای کنترل تورم توکن هایو بسیار کار آمد است.

 

چگونه در بلاکچین Hive ثبت نام کنیم؟

همانطور که گفته شد بلاکچین هایو دارای نرم افزار‌های غیرمتمرکز زیادی است. اما از آنجایی که پایگاه داده تمامی این نرم افزار‌ها هایو بوده، کاربران می‌توانند از درگاه های مختلفی وارد این اکوسیستم شوند.

به‌عنوان مثال کاربران می‌توانند از درگاه Ecency که یک پوسته از سوشیال مدیا هایو است ثبت نام کنند و به واسطه کلیدی خصوصی خود (پرایوت کی) از پوسته دیگری به نام PeakD استفاده کنند. یا حتی با همان کلید خصوصی وارد بازار NFT شده و به معامله توکن‌ های غیرمثلی بپردازند. پس این مهم نیست که کاربران از طریق کدام درگاه اقدام به ثبت نام و اقدام به دریافت کلید خصوصی می‌کنند. امر مهم تنها دریافت کلید خصوصی است. کاربر پس از دریافت کلید خصوصی می‌تواند آزادانه در این اکوسیستم بزرگ گردش کرده و از تمامی امکانات آن استفاده کند.

برای ثبت نام در اکوسیستم هایو از طریق این لینک وارد صفحه مورد نظر شده و یکی از درگاه‌ های ارائه خدمات کلید خصوصی را انتخاب کنید.

 

چگونه در هایو ثبت نام کنیم؟
چگونه در هایو ثبت نام کنیم؟

 

 

  • با گذر زمان ممکن است درگاه‌ها تغییر بکنند، در حال حاضر درگاه Ecency ساده‌ترین آنها برای ثبت نام است.
  • از آنجایی که هایو یک اکوسیستم غیرمتمرکز است. هیچکس ضامن حفاظت از اطلاعات حساب شما نیست، پس نگهداری از کلید خصوصی خود از مهم‌ترین الزامات فعالیت در این اکوسیستم است.
  • درصورتی که کلید خصوصی خود را گم کنید، دیگر هیچ راهی برای بازگرداندن حساب خود ندارید.

کیف پول‌ها

برای فعالیت در اکوسیستم هایو به یک کیف پول نرم افزاری نیازمند است. تمامی تراکنش‌ها در هایو حتی یک لایک یا کامنت ساده با تایید کیف پول انجام می‌شود. در واقع هویت شما و اتصال پرایوت کی شما به اکوسیستم با کمک کیف پول انجام خواهد شد.

در سایت اصلی هایو (Hive.io)، در نوار بالا قسمتی وجود دارد به نام Wallets. کیف پول‌ های پیشنهادی در این قسمت قرار داده شده است. پیشنهاد اصلی تیم سازنده و همین‌ طور ما به شما استفاده از کیف پول Hive-keychain است. این کیف پول به‌صورت افزونه مرورگر برای کامپیوتر و همین‌طور به‌شکل نرم افزاری برای گوشی‌های موبایل وجود دارد.

 

کیف پول‌ها
کیف پول‌ها

 

جمع‌بندی

این روز‌ها داشتن درآمد دلاری مخصوصا برای ما ایرانیان دارای امتیازات ویژه‌ای است. دنیای ارز دیجیتال و وب ۳، این امکان را برای ما به وجود آورده‌ است. اگر به تولید محتوا علاقه دارید، اگر هنرمند هستید و تا‌کنون بستر مناسبی برای ارائه هنر خود و کسب درامد از آن پیدا نکرده‌اید.

هایو دقیقا همان چیزی است که دنبال آن هستید. هایو یکی از بهترین فرصت‌ها برای نسل جدید است. تنها با صرف کمی وقت و خلاقیت آرزوی داشتن درآمد دلاری شما برآورده خواهد شد. با توجه به آینده درخشان نسل سوم وب و صنعت بلاک چین امروز زمان کاشتن بذر برای آینده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا