افراد تاثیرگذارافراد تاثیرگذار 2021افراد تاثیرگذار 2022

هایدن آدامز (Hayden Adams) – بنیانگذار یونی سو‌اپ

زندگینامه هایدن آدامز

Adams مهندس کامپیوتر نیویورکی است که صرافی غیرمتمرکز Uniswap را تأسیس کرده است. او توانست تا بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، یک سال در Siemens به عنوان مهندس مجموعه مشغول شود. سال ۲۰۱۷ بود که Vitalik Buterin پستی در رابطه با Reddit گذاشت و باعث شد تا هایدن آدامز دنیای کریپتو را بشناسد.

او با خانواده خود زندگی کرد و کد زنی را آموخت. دوست او با نام “Karl Floersch” در اتریوم کار می‌کرد و به هایدن آدامز اطمینان داد که توسعه قراردادهای هوشمند، مسیر حرفه‌ای قابل دوامی را دارد. Adams سپس وارد حوزه سازنده بازار خودکار (AMM) شد و یونی سواپ را تأسیس کرد. Floersch بعدها او را به Buterin معرفی کرد تا از بنیاد اتریوم درخواست کمک مالی دهد. به همین ترتیب، یونی سواپ توانست تا ۶۵,۰۰۰ دلار از بنیاد جمع‌آوری کند. 

 

هایدن آدامز در ۲۰۲۱

نشریات در ماه دسامبر ۲۰۲۱ نشان دادند که صرافی‌های غیرمتمرکز بیش از یک تریلیون دلار را در مجموع مدیریت می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز، به ویژه در اتریوم، بیش از ۲۱ میلیارد دلار معامله کردند و یونی سواپ ۷۵ درصد از کل معاملات صرافی‌های لایه یک اتریوم را پردازش کرده بود. Uniswap همچنین در همان سال، بالاترین حجم ۲۴ ساعته را معادل ۱.۴۵ میلیارد دلار تجربه کرد که نتیجه ارتقای نسخه سوم این صرافی بود.

برخی از ویژگی‌های ارائه شده در ارتقا شامل نقدینگی متمرکز و دستورالعمل‌های کارمزد مازاد می‌شود. نقدینگی متمرکز به ارائه‌دهندگان تضمین می‌دهد که کنترل بیشتری روی محدوده قیمتی برای نقدینگی به آنها داده می‌شود. به علاوه، کارمزدها هم به کاربران این امکان را می‌دهد تا درآمد بیشتری را با پذیرش ریسک‌ها بدست بیاورند. به لطف انتشار راه حل لایه دوم اتریوم در ماه ژوئیه، اوراکل‌های ارتقا یافته و کارمزدهای گس تراکنش‌ها که ارزان‌تر شده اند هم معرفی شدند.

رأی‌گیریِ بسیار خوبی در جامعه یونی سواپ انجام شد و این صرافی در ماه دسامبر، قراردادهای نسخه سوم خود را در Polygon اجرا کرد. این شبکه با استفاده از روش اثبات سهام فعالیت می‌کند و به همین دلیل کاربران را به لذت بردن از کارمزدهای پایین تشویق می‌کند. در رابطه با حاکمیت صرافی هم باید گفت که پروژه افراد را به شرکت در رأی دهی تشویق می‌کند؛ به این شکل که رأی دهی را با استفاده از Uni.Vote به خارج از زنجیره می‌برد و کارمزد گس را برای شرکت‌کننده ها حذف می‌کند. 

همچنین هایدن آدامز برنامه کمک‌های مالی در یونی سواپ را اجرا کرد و توانست به حدود ۷۵ پروژه کمک مالی کند و از طیف گسترده‌ای از ایده‌ها در رابطه با ابزارهای حاکمیتی و یا برنامه‌های مالی حمایت کرده است. علاوه بر این، تیم Uniswap روی ارتقاهای مختلف برای بهبود رابط کاربری، به ویژه در برخورد با مدیریت نقدینگی، تمرکز دارد.

Hayden Adams همواره به هنگام نوآوری‌های خود خاطرنشان می‌کند که یونی سواپ یکی از پروتکل‌های غیرمتمرکز سال بود و توانست با ارائه ارتقا نسخه سوم باعث افزایش ۱۰۰۰ برابری در بهره‌وری سرمایه‌ی بخش دیفای شود. در نهایت جامعه این صرافی در کمک به توسعه برنامه آموزشی DeFi شرکت کرد و زمان اصلی جامعه صرف آموزش دیفای شد که به سیاستگذاران سراسر جهان در رابطه با کلیه مسائل دیفای آموزش می‌دهد تا قوانین واضح و مشخصی را ارائه دهند.

 

هایدن آدامز در 2021

 

هایدن آدامز در ۲۰۲۲

یونی سواپ از فعالیت‌های مثبت خود در ۲۰۲۱ لذت می‌برد و آدامز انتطار دارد تا ۲۰۲۲ به مراتب بهتر هم باشد. خود بنیانگذار صرافی بر این باور است که Uniswap با توجه به برخورداری از بیش از یک میلیون کاربر، به یک تریلیون حجم معامله روزانه خواهد رسید. Adams ادعا می‌کند که تلاش‌های آتی او و تیم یونی سواپ به سمت ایجاد ابزارهای توسعه و ویجت‌های جدید خواهد رفت تا مشارکت در حاکمیت را افزایش دهد. به علاوه، تیم قصد دارد تا راه‌هایی را برای برخورداری از معاملات و هماهنگی ایمن، ارزان و مطمئن ایجاد کنند. 

اگر نگاهی به فعالیت‌های ۲۰۲۱ این پروژه بیندازیم، می‌توان انتظار داشت تا هایدن آدامز صرافی یونی سواپ را وارد شبکه‌های بیشتری کند و راه‌های جدیدی را جهت مدیریت نقدینگی در پلتفرم به ارمغان بیاورد. اوایل ژانویه بود که “انتقال Polygon یونی سواپ” به پروتکل غیرمتمرکز با بالاترین حجم معاملات تبدیل شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا