آموزش بیت‌ کوینآموزش ارز دیجیتال

مفهوم هاوینگ در بیت کوین چیست؟

Halving بیت کوین

هاوینگ یکی از مهم ترین رویدادها در بلاکچین بیت کوین است. با کاهش تعداد بیت کوین در گردش و افزایش تقاضا برای بیت کوین، تورم را در قیمت ارز دیجیتال به وجود می آورد. همچنین هاوینگ بیت کوین پیامدهایی برای همه سهامداران در اکوسیستم بیت کوین دارد.

پس از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک یا تقریباً هر چهار سال، پاداش بلاکی که به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین برای پردازش تراکنش‌ها داده می‌شود به نصف کاهش می‌یابد.این رویداد به عنوان Halving (هاوینگ) نامیده می شود.

زیرا نرخ انتشار بیت کوین های جدید در گردش را به نصف کاهش می دهد. این روند تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت تا به سقف ۲۱ میلیون موجودی بیت کوین برسیم. در آن مرحله، ماینرها با هزینه هایی که کاربران شبکه برای پردازش تراکنش ها پرداخت می کنند، پاداش می گیرند. این هزینه ها تضمین می کند که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و حفظ شبکه را دارند.

رویداد هاوینگ بسیار مهم است زیرا با نزدیک شدن به عرضه محدود خود، کاهش دیگری در نرخ بیت کوین های جدید تولید می شود، حداکثر عرضه کل بیت کوین ۲۱ میلیون است. از اکتبر ۲۰۲۱، حدود ۱۸.۸۵ میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش وجود دارد،که تنها حدود ۲.۱۵ میلیون بیت کوین باقی مانده است که از طریق پاداش استخراج منتشر می شود.در سال ۲۰۰۹، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج ۵۰ بیت کوین بود. پس از هاوینگ اول، ۲۵ و سپس ۱۲.۵ بود و سپس از ۱۱ می ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد.

 

مفهوم هاوینگ

 

مفهوم هاوینگ

هاوینگ، نرخ ایجاد کوین های جدید را کاهش می دهد و بنابراین مقدار موجود عرضه جدید را حتی با افزایش تقاضا کاهش می دهد. این امر برای سرمایه گذاران پیامدهایی دارد زیرا سایر داراییها با عرضه کم یا محدود مانند طلا می توانند تقاضای بالایی داشته باشند و قیمت ها را بالاتر ببرند. در گذشته، این هاوینگ بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط بوده است.

 

هاوینگ اول که در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد، شاهد افزایش از ۱۲ دلار به ۱,۲۱۷ دلار در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ بودیم.

دومین هاوینگ بیت کوین در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و قیمت ۶۴۷ دلاری آن  تا ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ به ۱۹,۸۰۰ دلار افزایش یافت.

سپس قیمت در طول یک سال از این اوج به ۳۲۷۶ دلار در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد که ۵۰۶ درصد بیشتر از قیمت قبل از هاوینگ آن بود. جدیدترین هاوینگ در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد.

در آن تاریخ، قیمت بیت کوین ۸,۷۸۷ دلار بود و در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین به ۶۴,۵۰۷ دلار افزایش یافت(افزایش شگفت انگیز ۶۳۴ درصدی نسبت به قیمت قبل از هاوینگ آن).

یک ماه بعد، در ۱۱ می ۲۰۲۱، قیمت بیت کوین به ۵۴,۲۷۶ دلار رسید که نشان دهنده افزایش ۵۱۷ درصدی است که به نظر می رسد با رفتار هاوینگ سال ۲۰۱۶ سازگارتر باشد.

 

امتیاز دهید

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا