ذخایر جهانی به دلار آمریکا به کمتر از ۵۰ درصد رسید

بر اساس یادداشتی از Eurizon SLJ Asset Management، درصد ذخایری که توسط بانک‌های مرکزی به دلار آمریکا نگهداری می‌شود به کمتر از نیمی از کل ذخایر جهانی کاهش یافته است. در این یادداشت آمده است که تحریم‌های اخیر آمریکا علیه بانک روسیه اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره را از بین برده است.

 

با کاهش اعتماد به ارز، ذخایر دلاری بانک مرکزی به ۴۷ درصد رسید

بانک‌های مرکزی شروع به تنوع بخشیدن به ذخایر خود از دلار آمریکا کرده اند. یادداشتی که توسط Eurizon SLJ Asset Management در ۱۷ آپریل منتشر شد نشان داد که درصد ذخایری که بانک‌های مرکزی به دلار داشتند در طول سال ۲۰۲۲ به ۴۷ درصد رسید که از سال ۲۰۲۱ به شدت کاهش یافته است، زمانی که دلار نشان‌دهنده ۵۵ درصد بود.

 

تحلیلگران این شرکت توضیح می‌دهند که این کاهش تنها در یک سال استثنایی است و نشان‌دهنده شتاب نرخ فرسایش پیش‌بینی شده دلار آمریکا است.

 

در این گزارش آمده است که علت این امر مربوط به بسته گسترده تحریم‌هایی است که دولت آمریکا به دلیل دخالت روسیه در مناقشه کنونی روسیه و اوکراین، مسدود کردن دارایی‌های طلا و ارز خارجی خود در خارج از کشور و تحت فشار قرار دادن چندین شرکت کلیدی علیه روسیه اعمال کرد.

 

این یادداشت توضیح می‌دهد که این اقدامات استثنایی باعث شده دیگر کشورها تمایل کمتری به نگهداری ذخایر خود در قالب دلار آمریکا داشته باشند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا