آموزش شروع کار با متاورس

اگر علافه‌مند به تکنولوژی باشید حتما در رابطه با متاورس شنیده‌اید، در مقاله آموزش شروع کار با متاورس ما تمام نکات مهم و کلیدی در رابطه با این موضوع را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید اطلاعات کاملی در مورد شروع کار با متاورس داشته باشید.

در ابتدا اجازه دهید مقداری در رابطه با متاورس صحبت کنیم، متاورس مفهومی از دنیای مجازی است که شما را با آواتارهای ساخته شده توسط خودتان به فضای دیجیتال متصل کرده و وارد یک جهان بی حد و مرز دیجیتالی می‌کند. برای درک بهتر متاورس، یک جهان بزرگ را تصور کنید که کاملا به صورت دیجیتالی است و تمام دنیای اطراف شما همانند دنیای واقعی می‌‎باشد. در دنیای متاورس شما می‌توانید افراد دیگر را ملاقات کنید، به کنسرت یا سینما بروید، از موزه‌های مجازی دیدن کنید، به شهربازی بروید و حتی می‌توانید با خرید خانه، یک مهمانی بگیرید و دوستان خود را به خانه‌تان دعوت کنید، همه چیز مانند دنیای واقعی است با این تفاوت که شما در منزلتان در دنیای واقعی نشسته‌اید و همه چیز را دیجیتالی کنترل می‌کنید. برای درک بهتر مفهوم متاورس پیشنهاد می‌شود از مقاله متاورس چیست بازدید نمائید.

 

مروری بر تاریخچه متاورس

اصطلاح MetaVerse به معنی فراتر از جهان می‌باشد و نام خود را از دو کلمه “Meta” و “Verse” گرفته است، “Meta” به معنی “فراتر” و “Verse” به معنای “جهان” می‌باشد. مفهوم متاورس چندین دهه است که وجود دارد اما منشا اصلی متاورس را می‌توان در رمان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی دنبال کرد.

اصطلاح متاورس در سال ۱۹۹۲ توسط نیل استفنسون در رمانش با نام Snow Crash ابداع شد، این کتاب در زبان فارسی با نام‌های سقوط برف و برفک ترجمه شده است که اگر علاقمند هستید می‌توانید مطالعه کنید. استفنسون در این رمان به توصیف واقعیت مجازی و تعامل افراد با یکدیگر و اشیا دیجیتال اشاره کرده است.

اما اگر بخواهیم به عقب‌تر برگردیم مفهوم متاورس در قالب بازی‌های چند نفره آنلاین مانند Worl of Warcraft، Ultima Online و Everquest شروع به شکل گیری کرد. در این بازی‌ها بازیکنان می‌توانستند با یکدیگر تعامل داشته باشند و در عین حال به مبارزه و کاوش بپردازند.

در سال ۲۰۰۳ Linden Lab زندگی دوم یا Second life را راه‌اندازی کرد که در آن کاربران می‌توانستند آواتار‌های خود را ایجاد کنند و در یک محیط سه بعدی با یکدیگر تعامل داشته باشند، سکند لایف با ورود میلیون‌ها کاربر از سراسر جهان مواجه شد که موفقیت بزرگی به شما می‌رفت.

در سال‌های اخیر پیشرفت در فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بلاکچین امکان توسعه تجربیات متاوررسی فراگیر‌تر و تعاملی‌تر را فراهم کرد و شرکت‌های بزرگی مانند متا و روبلوکس سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای بر روی توسعه متاورس انجام داده‌اند که نشان دهنده اهمین صنعت متاورس است.

به طور کلی تاریخ متاورس سرشار از تکامل و نوآوری‌های مستمر است تا جهان مجازی فراگیر‌تر و جذاب‌تری را ایجاد کند و می‌توان انتظار داشت که متاورس به قسمت مهمی از زندگی ما تبدیل شود اما آینده هنوز نانوشته است و باید دید که شرایط چه طور پیش خواهد رفت، در این قسمت به بررسی تاریخچه متاورس پرداختیم در ادامه به بررسی بیشتر جزئیات آن خواهیم پرداخت پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اصطلاح متاورس با تغییر نام پلتفرم محبوب فیس‌بوک به متا در اکتبر ۲۰۲۱ بیشتر شناخته شد.

پلتفرم محبوب فیس‌بوک به متا

 

کاربرد NFT در متاورس

NFT‌ها جزئی از دنیای بزرگ متاورس هستند، همانطور که می‌دانید توکن های غیرقابل مثلی (Non-fungible tokens)، دارایی‌های منحصر به فردی هستند که مختص به یک نفر است و همانند آن وجود ندارد. در متاورس شما با خرید یک زمین، خانه، ماشین، لباس و غیره، مالک یک NFT می‌شوید که منحصرا برای شماست و هر زمانی هم که بخواهید می‌توانید آن را بفروشید.

برای درک بهتر، مقاله NFT چیست؟ را مطالعه کنید و برای اطلاعات بیشتر دسته آموزش NFT را بررسی نمایید.

 

ارتباط متاورس و دنیای بازی‌ها

اگر گیمر هستید، راحت‌تر دنیای متاورس را درک می‌کنید، بازیهای آنلاین چند نفره (MMO) مانند World of Warcraft یا Elder Scrolls Online بهترین مثال برای درک دنیای متاورس است. در این بازی‌ها بازیکنان با دوستان خود چت می کنند، با هم ماموریت‌ها را انجام می‌دهند و یا در مقابل هم قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با شخصیت‌های ساخته شده توسط خودتان بازی را پیش ببرید، لباس و وسایل مختلف برای شخصیت خود به‌دست آورید یا بخرید و مهم‌تر از همه با بقیه بازیکنان تعامل داشته باشید و دوستان زیادی پیدا کنید.

همچنین بازی معروفی به نام Second Life وجود دارد که شبیه‌ساز زندگی واقعی است و گیمرهای قدیدی بیشتر با آن آشنا هستند، شما در این بازی با شخصیتی که خودتون می‌سازید، وارد دنیایی مجازی می‌شوید و باید برای کسب درآمد، خرید لباس، خرید خانه و غیره شغل پیدا کنید، شما در بازی می‌توانید عاشق شوید و حتی ازدواج کنید، همچنین به کافه‌ای در شهر بروید و یک قهوه نوش‌جان کنید.

دو مثال بالا مفهوم چیزی است که شما در متاورس با آن روبرو می‌شوید ولی به صورت پیشرفته‌تر، متاورس با اتصال خود به بلاکچین و دنیای NFT‌ها، فضای بسیار بزرگ‌تری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد، پس تا آخر مقاله همراه ما باشید تا با شگفتی‌های متاورس بیشتر آشنا شوید.

ارتباط متاورس و دنیای بازی‌ها

 

اصطلاحات متاورس

بدون شک با وارد شدن به هر صنعت جدیدی، شما نیاز به دانستن اصلاحات آن صنعت دارید، در پایین چند اصطلاح مهم و کاربردی در دنیای متاورس برای شما آمده است:

۱. Virtual World (دنیای مجازی)

دنیای مجازی به یک محیط شبیه سازی شده می‌گویند، که مردم با آواتارهای خود می‌توانند فعالیت‌های اشاره شده در بالا را در آنجا به صورت کاملا دیجیتالی انجام دهند.

۲. Virtual Reality (واقعیت مجازی)

واقعیت مجازی یک تجربه شبیه‌سازی شده ۳ بعدی است که تصاویر، صداها و سایر احساسات واقعی را در یک محیط مجازی به کاربر القا می‌کند و کاربر را غرق در دنیای خود می‌کند.

۳. Mixed Reality (واقعیت ترکیبی)

واقعیت ترکیبی ادغام دنیای واقعی و مجازی برای ایجاد راه های جدید برای تعامل با فضاهای فیزیکی، دیجیتالی و سایر کاربران است. در واقعیت ترکیبی، شما فقط در دنیای مجازی یا کاملاً در دنیای واقعی نیستید، بلکه جایی در بین محیط واقعی و مجازی قرار دارید.

۴. Augmented Reality (واقعیت افزوده)

واقعیت افزوده شبیه به واقعیت ترکیبی است که روشی تعاملی برای تجربه محیط های دنیای واقعی ایجاد می کند. واقعیت افزوده ادغام دنیای واقعی و مجازی، تعامل در زمان واقعی و تجسم سه بعدی اشیاء مجازی و واقعی را دارد.

۵. Virtual Economy (اقتصاد مجازی)

اصطلاح «اقتصاد مجازی» اولین بار برای اشاره به مبادله یا فروش کالاهای مجازی در بازی‌های آنلاین، به‌ویژه بازی‌های آنلاین چندنفره (MMO) استفاده شد. در برخی از این بازی ها، بازیکنان می توانند از یکدیگر چیزهایی بخرند و پول واقعی را با پول داخل بازی مبادله کنند. حال، با اقتصادهای مجازی و از طریق ارزهای رمزنگاری شده و توکن های غیرقابل مثلی این مبادلات در متاورس نیز اتفاق می‌افتد.

همچنین برای درک کامل مفهوم متاورس پیشنهاد میشود از مقاله متاورس چیست؟ بازدید نمائید.

 

آموزش عضویت در متاورس

مهمترین چیز برای فعالیت در متاورس داشتن اینترنت است! شاید تعجب کنید ولی دقیقا به همین راحتی می‌توانید وارد دنیای متاورس شوید. قطعا شما می‌توانید با استفاده از دوربین‌های واقعیت مجازی تجربه بهتری در دنیای متاورس داشته باشید ولی برای ورود به دنیای متاورس تنها نیاز شما داشتن اینترنت است. در زیر آموزش دو پلتفرم مهم آمده است:

آموزش عضویت در متاورس

 

معرفی پروژه‌های مهم متاورس

بسیاری از کمپانی‌های بزرگ در حال حاظر محصولات یا خدمات متاورسی خود را در اختیار کاربران قرار داده‌اند یا اعلام کرده‌اند که درحال کار کردن بر روی متاورس خود هستند. در زیر به چند مورد مهم می‌پردازیم:

Decentraland: دسنترالند در سال ۲۰۱۵ توسط Ari Meilich و Esteban Ordano تاسیس شد و در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. این پلتفرم به عنوان یک پروژه دو بعدی توسعه یافت که سپس به یک دنیای سه بعدی تبدیل شد. دسنترالند اولین مکان مبتنی بر بلاکچین در متاورس و یک پلتفرم واقعیت مجازی است که توسط بلاکچین اتریوم طراحی شده است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال (NFT) بخرند و بفروشند، بازی کنند و با کاربران دیگر تعامل داشته باشند.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس دسنترالند

Sandbox: سندباکس نیز یک متاورس بزرگ مبتنی بر بلاکچین اتریوم است، که همانند دسنترالند، کابران آن می‌توانند زمین بخرند، ساخت و ساز کنند و از فعالیت های مجازی خود کسب درآمد کنند. Sandbox با عرضه آپدیت ها و محصولات متنوع، کاربران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس sandbox

Facebook: فیس بوک یکی از غول های فناوری است که به وضوح ماموریت خود را برای تبدیل شدن به یک شرکت متاورس در آینده نزدیک بیان کرده است. آنها با خرید کمپانی Oculus برای توسعه فناوری AR و VR و راه‌اندازی Horizon (یک جامعه واقعیت مجازی)، نشان دادند که برای شرکت در دنیای بزرگ متاورس در حال آماده شدن هستند.

فیس بوک شروع کار با متاورس

Microsoft: مایکروسافت نیز بر روی فناوری متاورس تمرکز دارد. آنها بر روی سرویسی به نام Mesh کار می‌کنند، که یک پلتفرم واقعیت ترکیبی است و به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به خرید هدست واقعیت مجازی از طریق تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود به محیط‌های واقعیت افزوده دسترسی داشته باشند. مایکروسافت همچنین قصد دارد تیم های کمپانی خود را وارد متاورس کند و تجربه ای فوق‌العاده برای کار کردن از راه دور و جلسات مجازی ایجاد کند.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس ماکروسافت

Nvidia: کمپانی بزرگ Nvidia Corp چندی پیش اعلام کرد که روی پروژه‌های متاورس کار می‌کند و در حال ساختن پلتفرمی به نام Omniverse می‌باشد. در حال حاضر از این پلتفرم برای شبیه‌سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شود ولی آنها برنامه دارند تا با ساخت یک محیط ۳ بعدی برای فعالیت‌های بیشتر، پلتفرم خود را گسترش دهند.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس nvidia

Roblox: روبلاکس یک پلتفرم آنلاین و گیمینگ است، که متاورس خود را بر اساس جامعه ای از جوانان تشکیل داده است و کاربران بازیهای دیجیتال را به خود جذب کرده است.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس roblox

Epic Games: اپیک گیمز سازنده بازی دیجیتال محبوب Fortnite است. در حالی که این شرکت با بازی های ویدیویی شروع به کار کرد، ولی اکنون با همکاری چندین هنرمند و برگزاری کنسرتهای دیجیتالی در دنیای فورتنایت، خود را به فضای متاورس نزدیک کرده است و مشخص است برای وارد شدن به این دنیای محبوب دیجیتالی برنامه دارد. پلتفرم این کمپانی قدم بزرگی در دنیای NFT و متاورس برداشته وشروع به عرضه بازی های NFT و متاورس کرده است.

معرفی پروژه‌های مهم متاورس epic games

اولین بازی NFT اپیک گیمز، Blankos Block Party نام دارد. برای اطلاعات بیشتر: آموزش بازی Blankos Block Party

 

آموزش کسب درآمد از متاورس

حتما این سؤال مهم که چگونه می‌توانید از متاورس کسب درآمد کنید نیز ذهن شما را درگیر کرده است. راه‌های مختلفی برای کسب درآمد از متاورس  وجود دارد، ما در اینجا به شما برای یافتن پاسخ این سؤال کمک خواهیم کرد.

بازی کردن برای کسب درآمد

بازی‌هایی برای کسب درآمد در Metaverse وجود دارد، که از ارزهای دیجیتال و NFT استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌ها به کاربران این فرصت را می‌دهند تا به صورت رایگان یا با هزینه، پاداشی به صورت NFT یا ارزدییتال دریافت کنند. در بازی های NFT و متاورس، شما با انجام فعالیت‌های مختلف می‌توانید کسب درآمد کنید.

سرمایه گذاری در آیتم‌ها

شما با خریدن و سرمایه‌‌گذاری در آیتم های داخل پلتفرم‌‎های متاورس، مالک یک دارایی رمزنگاری به نام NFT می‌شوید. برای مثال در بازی Decentraland، شما با خرید اقلامی برای آواتارها و سرمایه گذاری بر روی آنها و سپس با فروش آن می‌توانید درآمد کسب کنید. فقط حواستان به تغییر قیمت‌ و کارمزدها باشد تا روند خرید و فروش شما، شامل ضرر نشود.

ساخت بازی های VR

اگر در حوزه ساخت بازی فعالیت می‌کنید، می‌توانید با ساخت بازیهای VR و انتشار آنها، وارد دنیای متاورس شوید و از بازی خود درآمد کسب کنید. شما حتما نیاز ندارید تا یک بازی با گرافیک بالا بسازید، فقط یک داستان خوب و گیم پلی مناسب می‌تواند کاربران را به سوی شما جذب کند.

برگزاری رویدادها در متاورس

اگر هنرمند هستید می‌توانید با ارائه هنر و اثر خود به عنوان NFT در یک پلتفرم متاورس و فروش آن، درآمد کسب کنید. برای مثال شما می‌توانید با برگذاری گالری نقاشی در یک نمایشگاه متاورس، نقاشی‌های خود را به‌فروش برسانید. همانطور که در بالا توضیح دادیم خواننده‌ها و هنرمندان زیادی به سمت دنیای متاورس روی آورده‌اند، که یکی از معروف‌ترین آنها SnoopDog می‌باشد.

ساخت NFT

همانطور که تا الان متوجه شدید، NFT ها در حال انفجار هستند! این اقلام منحصربه‌فرد طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده‌اند، به همین دلیل این صنعت نیاز روزافزونی به طراحان گرافیک و تصویرسازان دیجیتالی دارد. مطمئن باشید این صنعت برای هنرمندان مشتاقی که علاقه دارند از این راه کسب درآمد کنند، یک موقعیت عالی است و می‌تواند به مطرح شدن بیشتر آنها کمک کند.

خرید و فروش ملک

در بیشتر متاورس‌ها، شما قابلیت خرید زمین یا ساختمان را دارید. در حال حاضر دو تا از برجسته‌ترین پلتفرم‌های متاورسی Sandbox و Decentraland نام دارند، هر دوی این دنیاها به کاربران اجازه می‌دهند تا زمین‌های مجازی را با توکن‌های دیجیتالی خریداری کنند و پس از گذشت مدتی، زمین‌های خود را به فروش برسانند. همانند خرید آیتم‌ها و سرمایه‌گذاری بر روی آنها، حتما باید حواستان به تغییر قیمت‌ها و کارمزدها باشد.

معماری و طراحی در Metaverse

اگز شما یک معمار یا طراح هستید، می‌توانید وارد دنیای متاورس شوید و با کمپانی‌های بزرگ قرارداد ببندید. در حال حاضر با گسترش فضای متاورس و روی آوردن شرکت‌های بزرگ به این سمت، نیاز کمپانی‌ها به طراحان و معماران برای ساخت دنیایی جذاب بیشتر از قبل شده است. پس بهتر هست حواستان به فراخوان جذب نیروی کمپانی‌های بزرگ باشد!

 

سرمایه‌گذاری در Metaverse

علاقه‌مندان به متاورس می‌توانند در پروژه های کمپانی‌های بزرگی همچون متا (فیسبوک)، مایکروسافت، روبلاکس، نایک و Nvidia، سرمایه گذاری کنند و یا با خرید زمین یا ملک در متاورس‌هایی مانند سندباکس یا دسنترالند وارد دنیای عظیم متاورس شوند. اگر علاقه مند به سرمایه‌گذاری در متاورس هستید، بهتر است با بررسی پلتفرم‌‌ها و پروژه‌های مختلف متاورس هرچه سریعتر برای سوار شدن در این قطار در حال حرکت تصمیم بگیرید!

آینده متاورس1

 

آینده متاورس

تمرکز متاورس بر استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده متمرکز شده است و به طور گسترده ای به عنوان اینترنت نسل بعد مطرح می شود. متاورس فقط یک تجربه جدید نیست، در آینده مجموعه‌ای از تجربیات دیجیتالی همه‌جانبه در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و به آنها اجازه می‌دهد تا در طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلف در فضای کاملا دیجیتالی شرکت کنند. باید دید که آیا چشم انداز متاورس محقق خواهد شد یا به مرور زمان شکست خواهد خورد. در حال حاضر متاورس به عنوان یک فرصت تجاری قابل توجه برای صنعت فناوری و سایر بخش ها دیده می‌شود و پتانسیل رشد بسیاری دارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا