قوانین ارز دیجیتال اروپاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه

قوانین کلی کشور فرانسه

کشور فرانسه از اولین کشورهای اروپا به شمار می‌رود که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کند و از سال ۲۰۱۷ به بعد برای انجام تراکنش‌ها از فناوری بلاکچین بهره می‌گرفتند. در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه، هیچ مشکلی با ارزهای دیجیتال قید نشده است. در اصل این کشور عنوان دوستدار ارزهای دیجیتال و بلاکچین را به خود اختصاص داده است. اولین لایحه این کشور در رابطه با بیت کوین به سال ۲۰۱۱ بر می‌گردد که مجاز بودن استفاده افراد از بیت کوین، توسط سازمان مبارزه با پولشویی و تروریستی کشور اعلام شد.

سپس دولت، مقام های بزرگ بانکی و بیمه، قوانینی را در سال ۲۰۱۴ برای ارزهای دیجیتال عنوان کردند؛ قانونی بودن خرید و فروش ارزهای دیجیتال منوط به اخذ مجوز می‌بود. توجه داشته باشید که علاقه مندی کشور فرانسه به ارز دیجیتال به این معنا نیست که آنها را به عنوان پول رایج کشور می‌شناسد. دولت فرانسه با توجه به خطرات و ریسک‌های این تکنولوژی علاقه‌ای به تبدیل ارزهای دیجیتال به پول رایج نداشته است.

قوانین کلی کریپتو در کشور فرانسه

بدیهی است که ارز دیجیتال ذات کنترل نشده‌ ای دارد و نواسانات زیادی شامل آن می شود. با این حال و با در نظر گرفتن فاجعه بار بودن ارزهای دیجیتال، این کشور بلاکچین و ویژگی های آن را نادیده نمی گیرد. این تکنولوژی می تواند هزینه ها را کاهش و واسطه ها را کم کند.

دولت فرانسه از اتحادیه اروپا خواستار نظارت بیشتری بر روی ارزهای دیجیتال و قوانین آن بود. دلیل این درخواست هم مربوط به رشد فزاینده ارزهای دیجیتال در دنیا بوده است که بدون برنامه ریزی نمی‌توان از این تکنولوژی بهره ای برد. حتی این کشور در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه، ارز دیجیتال را دارایی دیجیتال می نامد تا فاصله‌ی میان ارز رسمی و دارایی‌ها حفظ شود.

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه، ارزهای دیجیتال با عنوان اوراق بدون بهره در این کشور به راحتی معامله می‌شوند. اما در صورتی که از این ارزهای دیجیتال به عنوان سفته بازی استفاده شود و یا ضد قوانین پولشویی عملی صورت گیرد، افراد مجرم محسوب می‌شوند.

 

چند درصد از مردم فرانسه دارای ارز دیجیتال هستند؟

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده از سوی سایت‌های معتبر باید گفت که در زمان نگارش مقاله ۴.۹۱ درصد جمعیت دارای ارز دیجیتال هستند که حدود ۳,۳۲۳,۲۹۲ نفر از جمعیت را تشکیل می‌دهد. این نکته را هم فراموش نکنید که لزوماً این افراد از قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه پیروی نمی‌کنند.

چند درصد از مردم فرانسه دارای ارز دیجیتال هستند

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

برای محافظت از سرمایه گذاران، خرید و فروش دارایی‌های دیجیتالی تحت نظر قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه انجام می‌شود. خیلی دقیق نمی‌توان به قوانین اعمال شده اشاره کرد؛ چرا‌که قانون گذاری دقیقی هم صورت نگرفته است. در کل محدودیت و یا ممنوعیتی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

مراکزی که قصد انجام فعالیت در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال و یا معاوضه با پول رسمی کشور را دارند می بایست جواز ارائه دهندگان ارز دیجیتال را دریافت کنند. دولت فرانسه در سال ۲۰۱۸ هشداری را هم به سرمایه گذاران و علاقه مندان این حوزه داد که از مراکزی که ثبت نشده اند هیچ گونه ارزی را خریداری نکنند. در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه آمده است که در صورت وقوع کلاهبرداری در این عرصه، از قربانی ها حمایت می‌کند اما در صورتی که در مراکز ثبت نشده اتفاقی بیافتد، دولت حمایتی نخواهد کرد. در همین راستا، لیستی از طرف دولت فرانسه منتشر شد که مراکز و ارگان های غیر رسمی را اعلام کرد.

 

استخراج ارزهای دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه

عموماً در کشورهایی که ارز دیجیتال در آن قانونی بشمار می‌روند، استخراج ارزهای دیجیتال هم منعی نخواهند داشت. در کشور فرانسه هم استخراج ارزهای دیجیتال ممنوعیتی ندارند اما مسئله‌ای که وجود دارد نبود قوانین مشخص در این باره می‌باشد. در کل به دلیل بالا بودن مصرف برق در این کشور خیلی استخراج به صرفه نخواهد بود و به همین دلیل هم نرخ استخراج در این کشور پایین می‌باشد.

استخراج ارزهای دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه

در سال ۲۰۱۹ هم گزارشی توسط پارلمان فرانسه اعلام شد که پیشنهادی برای ماینر ها داده شد. این پیشنهاد با قرار دادن ماینر ها در لیست صنایع الکترونیکی غیر متمرکز بود تا هزینه های برق را کاهش دهند. اما با توجه به آسیب های زیست محیطیِ این استخراج ها بعید به نظر می رسد که این پیشنهاد در دستور کار قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه قرار بگیرد.

در رابطه با درآمد، سود و یا سرمایه‌ی حاصل از طریق استخراج هم مطلبی را عنوان کنیم که آنها هم در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه مشمول مالیات می‌شوند. مالیات استخراج‌ها ترتیب خود را دارد و برای هر کدام با هر میزان، مالیات مخصوص خود در نظر گرفته شده است.

 

قوانین ارزهای دیجیتال فرانسه درباره صرافی ها

برای خرید و فروش، معاوضه، معاملات و یا سرمایه گذاری و نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی هیچ گونه منعی وجود ندارد. صرافی‌های کشور طبق قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه برای قانونی بودن، در ابتدا بایستی مجوز لازمه را از دولت کسب کنند. در ادامه نکته ای که در این باره وجود دارد تأیید هویت کاربران می‌باشد. قوانین سخت گیرانه‌تری نیز در ارزهای دیجیتال از طرف فرانسه اعمال شده است.

قوانین ارزهای دیجیتال فرانسه درباره صرافی ها

برای هر تراکنش و یا معامله ای افراد و یا سرمایه گذاران موظف هستند تا اطلاعات هر دو طرف را ثبت کنند تا از سوی دولت احراز هویت شوند. با تایید هویت افراد (که جزء قوانین KYC می باشد) میزان کلاهبرداری‌ها تا حد ممکن کاهش می‌یابد. دلیل این سخت گیرانه عمل کردن دولت فرانسه هم حملات تروریستی اخیر گزارش شده در این کشور می‌باشد.

 

قوانین مالیاتی کریپتو در فرانسه

کشور فرانسه مالیاتی را برای تمام فرایندهای ارز دیجیتال در نظر می‌گیرد. روی درآمد و سرمایه‌های بدست آمده از طریق ارزهای دیجیتال، مالیاتی را باید به دولت پرداخت کرد و میزان این مالیات منوط به اهداف و فعالیت‌های افراد می‌باشد که می‌تواند متغیر باشد. این فعالیت ها می‌تواند تجاری، غیر تجاری و یا صرفاً برای سرمایه گذاری باشد. همچنین اگر انتقال بین شخصی به شخص دیگر باشد، عنوان مالیات در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه به مالیات بر نقل و انتقال بلاعوض (Gift Tax) تبدیل می‌شود.

قوانین مالیاتی کریپتو در فرانسه

در صورتی که درآمد، سود و یا سرمایه‌ بدست آمده از طریق استخراج بوده باشد هم شامل مالیات می‌باشد که ترتیب خاص خود را هم دارد. دولت در قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه تغییراتی را اعمال کرده است تا میزان مالیات ارزهای دیجیتال کاهش یابد. در ابتدا تا ۵۰ درصد در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر نرخ نزولی تا ۳۰ درصد داشته است.

 

پرداخت از طریق بیت کوین در فرانسه

یک سری خرده فروش در سال ۲۰۱۹ در این کشور اعلام کردند که می‌توانند تسهیلاتی برای پرداخت با بیت‌کوین را ایجاد کنند. این خرده فروش‌ها شامل فروش پوشاک، مواد غذایی و یا لوازم حیوانات خانگی می‌شوند. این مسئله را هم در نظر داشته باشید که برای پیروی از قوانین ارزهای دیجیتال در فرانسه، بیت‌کوین پرداختی در این مغازه‌ها مستقیم به یورو تبدیل می‌شود تا توسط سیستم مالی کشور مجرم هم به حساب نیایند.

پرداخت از طریق بیت کوین در فرانسه

 

ارز دیجیتال ملی

کشور فرانسه با تلاش‌‎های فراوان موفق شد تا سال ۲۰۲۰ ارز دیجیتال ملی خود را در فاز آزمایشی به اتمام برساند. سرمایه گذاران بسیاری در این طرح شرکت و دارایی‌های خود را سرمایه گذاری کردند. قرار بر این شده است تا مجدد و در فازهای بعدی هم از این ارز دیجیتال ملی استفاده کنند تا از درست بودن آن اطمینان حاصل کنند.

هدف از کشور فرانسه برای داشتن ارز دیجیتال ملی را باهم مرور کنیم:

  • شناسایی مزایای بیشتر این ارزهای دیجیتال
  • بررسی تأثیر آن بر روی ثبات مالی
  • چگونگی مبادلات بانکی از طریق آن
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

شش − چهار =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا