پیش‌بینی بخش بانکی روسیه از سود ۲۰۲۳

بانک روسیه پیش‌بینی خود را برای سود بانک‌های روسیه در سال ۲۰۲۳ افزایش داد و انتظار داشت نتایجی که ممکن است رکورد سال ۲۰۲۱ را بشکند. اعداد بالای امسال پس از آن است که سال ۲۰۲۲ به بدترین دوره سالانه در هفت سال گذشته برای بخش بانکداری روسیه تحریم شده از نظر نتیجه مالی تبدیل شد.

 

بانک‌های روسیه در سال ۲۰۲۳ حداقل ۲۳ میلیارد دلار سود داشتند

 

داده‌های ماه‌های اول سال ۲۰۲۳ به بانک مرکزی روسیه (CBR) دلیلی می‌دهد که باور کند تا پایان سال، بانک‌های روسیه می‌توانند ۱.۹ تریلیون روبل (تقریباً ۲۴ میلیارد دلار) یا حتی بیشتر از آن درآمد داشته باشند که قابل مقایسه با سود سال ۲۰۲۱ است. اولگا پولیاکوا، معاون رئیس CBR در کنفرانسی که توسط آژانس رتبه‌بندی اعتباری ملی (NCR) برگزار شد، از این موضوع رونمایی کرد.

 

روزنامه تجاری ودوموستی در گزارشی به نقل از مقام بانک مرکزی و برگزارکنندگان این مجمع اشاره کرد که دو سال پیش، مؤسسات بانکی روسیه به رکورد ۲.۳۷ تریلیون روبل (نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار با نرخ ارز فعلی) دست یافتند.

 

زمانی که بانک روسیه پیش‌بینی‌های پایه خود را در ماه مارس منتشر کرد، انتظار داشت سود خالص در بخش بانکی به ۱.۲ تا ۱.۵ تریلیون روبل در سال جاری و ۱.۲ تا ۱.۷ تریلیون روبل در سال ۲۰۲۴ برسد. برای روبل، این بدترین سال صنعت در یک دوره هفت ساله بود.

 

در بحبوحه تحریم‌های بی‌سابقه در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، غول دولتی Sberbank تنها ۳۰۰ میلیارد روبل سود خالص ثبت کرد که نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۷۵ درصدی را نشان می‌دهد و دومین بانک بزرگ روسیه، VTB، مبلغ ۷۵۶ میلیارد روبل ضرر را گزارش کرد.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا