آموزش NFTNFTویدئو

NFT و صنعت فیلم سازی

NFT چییست؟

اگر تا حدودی در دنیای کریپتو به‌روز هستید، احتمالاً با اصطلاح NFT برخورد کرده‌اید. NFTها یا توکن‌ های غیرقابل تعویض، دارایی‌ دیجیتالی هستند که نشان دهنده مالکیت یک دارایی، اعم از مجازی یا واقعی، برای مثال، هنر دیجیتال و GIF هستند.

NFTها «ارز رمزنگاری» نیستند، با این حال، به طور مشابه با سیستم دفتر کل غیرمتمرکز موجود در هر دو عمل می کنند. ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین قابل تعویض هستند، به این معنی که یک بیت کوین را میتوان با بیت کوین دیگری مبادله کرد، زیرا همه بیت کوین ها یکسان هستند.

با این حال، NFT ها در نوع خود بی نظیر هستند، که در آن هویت هر توکن کلکسیونی منحصر به فرد است و تا خالق و خریدار آن قابل ردیابی است. رسید تراکنش‌ های NFT در دفتری ثبت میشود که در دسترس عموم است، بنابراین شفافیت را تضمین می کند.

 

آیا NFT ها منحصر به هنر هستند؟

در مدت کوتاهی، فضای NFT نه تنها به عنوان یک صنعت سودآور، همگام با فضای کریپتو تریلیون دلاری، بلکه به عنوان یک شاهکار نوآورانه جدید ظاهر شد. توکن ها انقلابی در مقوله بدیهی هنر دیجیتال ایجاد کردند.

پس از تسلط بر دنیای هنر، NFT ها دیگر به حوزه هنری محدود نمی شوند و قطعاتی که JPEG های دیجیتال میمون های خسته را به تصویر می کشند مانند BAYC و چهره های پیکسلی مانند Cryptopunk Larva Labs را به تصویر می کشند. توکن‌ ها به ژانرهای دیگر نفوذ کرده‌اند تا جایی که تقریباً هر چیزی می‌تواند یک NFT باشد.

به عنوان مثال، میم محبوب «دختر فاجعه»، با حضور زوئی راث و کلیک دیو راث، ۴۰۱۷۱۸ دلار به ارمغان آورد. میم ها و پدیده های مشابهی که در اینترنت معروف هستند با استقبال گرمی در جامعه NFT مواجه شده اند، بدون اینکه محدودیتی برای محدود نگه داشتن قالب فقط به تصاویر وجود ندارد.

 

برخی از پروژه های فیلم به عنوان NFT

اگرچه فیلم هایی که به عنوان NFT منتشر می شوند چیز نسبتا جدیدی هستند. بسیاری از تولیدکنندگان و شرکت ها به راحتی در حال غوطه وری در آن هستند و امیدوارند که این رسانه در آینده عملکرد خوبی داشته باشد.

 

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah – Documentary

مستند نامزد اسکار ۲۰۱۶ “Claude Lanzmann: Specters of the Shoah” اخیراً به NFT تبدیل شد. اگرچه این مستند در ابتدا از HBO پخش شد، اما در غیر این صورت به عموم مردم امکان دسترسی دیگر برای خرید دیجیتال یا فیزیکی داده نشد. در بازار کریپتو ۱۰ نسخه از نسخه اول این مستند هر کدام به ارزش ۳۷۵۰۰۰ دلار آمریکا به ارز دیجیتال فروخته شد.

 

 

گربه‌ های استونر – سریال متحرک (Stoner Cats– Animated Series)

این افزایش فقط مختص فیلم‌های مستند نیست، همانطور که از مجموعه انیمیشن‌ های میلا کونیس، جین فوندا، و کریس راک به نام گربه‌ های استونر مشخص است که به لطف توکن‌ سازی اپیزودها، که هر قسمت به‌عنوان NFT فروخته میشد، ۸.۴ میلیون دلار درآمد داشت تا قابل دسترسی باشد. توسط بینندگان آنها به سرعت فروخته شدند، در کمتر از ۴۰ دقیقه، و نشان دهنده ناامیدی مردم از یکدیگر در هنگام خرید NFT هستند.

 

گربه‌های استونر - سریال متحرک(Stoner Cats– Animated Series)

 

ددپول ۲ – توکن های ابرقهرمانی (Deadpool 2 – Superhero Tokens)

علاوه بر این، NFT ها همچنین به عنوان منبعی برای تبلیغ فیلم مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال، برای Deadpool 2 Marvel، NFT های انحصاری به طور خاص برای کسانی که بلیت تماشای فیلم در سینماها را خریداری کرده بودند، راه‌اندازی شد. این به طور مستقیم باعث افزایش حضور فیلم در سینما شد.

علاوه بر این، NFT ها پتانسیل عظیمی در دنیای ابرقهرمانی دارند، همانطور که می توان کلیپ های کوتاه و JPEG های بسیار موفق Spiderman NFT را مشاهده کرد که در حوالی تاریخ انتشار تام هالند، بازیگر فیلم «Spiderman: No Way Home» منتشر شد.

کلکسیون‌ های ابرقهرمانی برای مدت‌ها موضوع داغ در میان طرفداران متعصب بوده است، به‌ویژه با شرکت‌هایی مانند مارول و دی‌سی، به‌طوری‌ که مارول در حال حاضر کیک را با تقریباً هر فیلمی از IronMan در سال ۲۰۰۸ می‌گیرد که برای تهیه‌کنندگان سودآور بوده است.

 

ددپول 2 - توکن های ابرقهرمانی(Deadpool 2– Superhero Tokens)

 

سری های مبتنی بر بلاک چین فاکس

غول رسانه ای ایالات متحده، فاکس، راه‌اندازی یک زیرمجموعه NFT و در عین حال مجموعه ای مبتنی بر بلاکچین را نیز اعلام کرد. به گفته یکی از سخنگویان فاکس، این سریال تحت هدایت خالق ریک و مورتی، کراپوپولیس، و تولید شرکت Enderby Entertainment، قرار است «اولین سریال انیمیشنی باشد که به طور کامل بر روی بلاکچین ساخته شده است».

Enderby Entertainment با یک شرکت بلاکچین فین‌تک، CurrencyWorks Inc، شریک شد تا اولین برنامه تماشا و توزیع فیلم بلند با نام VUELE را پیشگام کند. VUELE کاملاً آماده است تا کاربران را قادر سازد تا فیلم‌ های منحصر به فرد و نسخه محدود را از طریق عضویت خود در این پلتفرم جمع‌آوری، تماشا و تجارت کنند.

 

آنتارا – فیلم داستانی تاریخی

انجمن Arabian Camels اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار برای فیلمی با نام «آنتارا» تولید شده توسط هالیوود جمع‌آوری خواهد کرد. آنتارا یک بازگویی تاریخی و در عین حال تا حدی خیالی از نحوه گذراندن روز های خود، شوالیه عرب باستان، عنتره ابن شداد است.

با ادغام صرافی رمزارز Moonpay، تاریخ اکران اولیه NFT 14 ژانویه بود. آنتارا، فیلم، از این نظر منحصر به فرد خواهد بود که برای اولین بار مردم می توانند حقوق یک فیلم هالیوودی را داشته باشند و در نتیجه مستقیماً حضور داشته باشند.

تحت تاثیر عملکرد فیلمی که دارند. علاوه بر این، دسترسی به درآمد پخش جریانی فیلم نیز اعطا میشود و کل ایده را شبیه یک موقعیت برد-برد میکند.

تهیه کننده فیلم، جوزف برندمایر، قاطعانه بر این باور است که “تأثیر شتر های عربی بر هالیوود بسیار زیاد است. این یک حرکت هیجان انگیز و انقلابی است که روح تازه ای را به تجارت سینما تزریق می کند.” یک نکته معتبر.

آنتارا مفهوم دسترسی دارندگان به دارایی ها در هالیوود را امکان‌پذیر می کند، یک مفهوم واقعاً جدید برای برخی در حالی که برای برخی دیگر جذاب است. چه خوب و چه بد، قطعاً نقش فیلم ها را در فضای NFT تغییر میدهد.

 

آنتارا - فیلم داستانی تاریخی

 

NFT و تامین مالی تولید فیلم

تولیدکنندگان فیلم به‌ویژه از NFT برای تسهیل جنبه‌ های مالی پروژه‌ های خود با استفاده از روش‌ های کاملاً جدید برای تأمین مالی فیلم‌ هایشان استفاده کرده‌اند. سرمایه‌گذار فیلم مستقر در ایالات متحده، Forest Road Company، از بسته شدن صندوقی به ارزش ۲۰ میلیون دلار خبر داد که به سازندگان محتوای مستقل اجازه میدهد تا از محتوای خود درآمد کسب کنند.

سرمایه‌گذاری‌های پیش‌تولید با ۲۰ میلیون دلار در دست انجام می‌شود، در حالی که در ازای آن، دارندگان می‌توانند با استفاده از NFT دارایی‌ها را خریداری و بفروشند. هنگامی که سرمایه گذاری پیش از تولید توسط Forest Road بازیابی شد، تولیدکنندگان به درآمدهای حق امتیازی که با استفاده از NFT به دست می‌آیند دسترسی خواهند داشت.

 

NFT و تامین مالی تولید فیلم

 

بسیاری از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در امور مالی پیش از تولید تمایل دارند. خود تهیه‌ کنندگان میتوانند برای تولیدات جدید طرفداران به روشی که تفاوت چندانی با سرمایه‌ گذاری جمعی ندارد، پول جمع‌آوری کنند.

این را میتوان با قرار دادن کلیپ ها، آثار هنری و JPEG از فیلم ها برای فروش به دست‌آورد. برخلاف NFT های متعددی که در دنیای واقعی چیزی به حساب نمی آیند، این NFT ها خاص هستند.

NFTs در فیلم‌ها سرمایه‌گذاری جمعی از دنیای تجارت یا شرکت‌ ها است که با جامعه دست به دست هم میدهند تا یک پلتفرم سودآور در سراسر جهان ایجاد کنند.

اگرچه عملکرد NFT های معمولی و NFT های فیلم تقریباً یکسان است، ادغام دنیای ملموس واقعی با دنیای مجازی NFT ها چیزی است که NFT های فیلم را متمایز می کند. دارندگان چنین دارایی‌ هایی میتوانند آن‌ها را حتی زمانی که فیلم هنوز در دست تولید است، به اشتراک بگذارند، بنابراین قبل از اکران فیلم، بازدهی را کسب کنند، در حالی که مالکیت NFT را نیز دارند، که میتوانند از طریق هزینه‌ های حق‌ الامتیاز از مزایای آن برخوردار شوند.

 

فیلم NFT - آینده چه چیزی در انتظار شماست

 

فیلم NFT – آینده چه چیزی در انتظار شماست

گرت مینکس، مدیر ارشد فناوری RAIR TECH، معتقد است که اگر NFTها به شکل احراز هویت برای دسترسی به خدمات پخش ترکیب شوند، صنعت فیلم میتواند یک مدل تجاری مؤثر با استفاده از Web3 فرموله کند، در حالی که سرمایه مقیاس پذیر از طریق سازمان های غیرمتمرکز مستقل یا DAO ها تشکیل میشود.

سال گذشته، ConstitutionDAO با جمع‌آوری بیش از ۴۷ میلیون دلار در کمتر از یک هفته برای خرید یک نسخه از قانون اساسی ایالات متحده، با جمع‌آوری بیش از ۴۷ میلیون دلار برای خرید یک نسخه از قانون اساسی آمریکا، با چه سرعتی میتوان یک جامعه را برای تامین مالی یک مشکل تقویت کرد. اخیراً، BlockbusterDAO پیرامون احیای نام تجاری Blockbuster شکل گرفت.

مینکز بیان کرد: همراه با زیرساخت‌ های استریم که میتواند با استفاده از سرویس‌ هایی مانند مورالیس، بلاکچین را در مقیاس بخواند، انقلابی در تأمین مالی فیلم‌ها با محوریت سازندگان رخ خواهد داد که در آن سرمایه‌ ها به شیوه‌ای عادلانه‌ تر برای همه طرف‌ ها توزیع میشود.

آندی لیان، رئیس BigONE، اظهار داشت که علی‌رغم شهرت هنر ثابت فعلی NFTها، در آینده نزدیک، NFT ها میتوانند فیلم‌ های تعاملی را با بینندگانی که فعالانه در جستجوی هدایای NFT شرکت کنند، امکان‌ پذیر کنند.

قرار دادن محصولات روی صفحه همچنین میتواند تعاملی و پاسخگو از طریق استفاده از فناوری بلاکچین و رمزنگاری باشد. این ابزار را به سطح بعدی می آورد. این باعث میشود بودجه فیلم نیز به ارتفاعات جدیدی برسد، زیرا آنها می توانند اساساً در هر دقیقه درآمد کسب کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به دسته “آموزش NFT” سایت ما مراجعه کنید.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا