پیشرفته

ماشین مجازی اتریوم یا EVM چیست؟

ماشین مجازی اتریوم یا EVM قطعه‌ای از نرم افزار است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند و وضعیت شبکه اتریوم را پس از اضافه شدن هر بلوک جدید به زنجیره محاسبه می‌کند. EVM در بالای لایه شبکه سخت افزاری و گره اتریوم قرار دارد.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) به توسعه دهندگان کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا برنامه‌های DeFi بسازند، وب ۳ را مقیاس کنند و پروژه‌های NFT را در بلاکچین اتریوم راه اندازی کنند. با این حال، فقط به اتریوم محدود نمی‌شود. EVM روی بسیاری از محبوب ترین بلاکچین‌ها از جمله Avalanche، Cardano و Fantom اجرا می‌شود. احتمالا EVM در سال‌های آینده همچنان تاثیر زیادی بر فضای رمزنگاری خواهد داشت، بنابراین بیایید این بخش کلیدی زیرساخت ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

ماشین مجازی اتریوم EVM

 

اتریوم چیست؟

بلاکچین اتریوم یکی از محبوب ترین و برجسته ترین بلاکچین‌ها در کل فضای کریپتو است. این قدرت پشتیبانی از پول دیجیتال و اکوسیستم پرداخت جهانی را دارد که توسط هیچ موسسه‌‌ای کنترل نمی‌شود. اتریوم از اینترنت دارایی‌ها، از جمله سایر ارزهای دیجیتال و NFT‌ها پشتیبانی می‌کند. هر کسی به عنوان کاربر یا توسعه دهنده به شبکه همتا به همتای بدون مجوز دسترسی دارد. همانطور که خواهیم دید، طراحی آن نه تنها الهام بخش دیگر پروژه‌های بلاکچین بوده است، بلکه فناوری آن در سراسر آن‌ها تکرار شده است.

 

ماشین مجازی چیست؟

در محاسبات، ماشین مجازی در اصل یک کامپیوتر درون یک کامپیوتر است. آن‌ها به گونه ای طراحی شده اند که تمام عملکردهای یک رایانه معمولی را ارائه دهند، به جز اینکه با نرم افزار به جای سخت افزار پیاده سازی می‌شوند. به طور معمول، یک ماشین مجازی روی یک لپ تاپ یا سرور موجود اجرا می‌شود. با این حال، ماشین مجازی اتریوم در گره‌های شبکه اتریوم اجرا می‌شود.

ماشین‌مجازی اتریوم EVM

 

ماشین مجازی اتریوم (EVM) چیست؟

ماشین مجازی اتریوم یک زیرساخت کلیدی است که برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد شده با قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد تا روی بلاکچین اتریوم اجرا شوند. به جای این‌که فقط یک دفتر کل باشد که ثبت می‌کند چه کسی مالک کدام توکن‌های ETH است، مشابه بیت کوین، به برنامه‌های نرم افزاری اجازه می‌دهد تا در هزاران گره در سراسر شبکه اتریوم تکرار شوند.

در اصل، ماشین مجازی اتریوم یک کامپیوتر جهانی است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرقابل تغییر، غیرمتمرکز و ایمن ایجاد کنند که هر کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در حالی که EVM بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود، روی سایر بلاکچین‌های سازگار با EVM نیز اجرا می‌شود.

 

ماشین‌ مجازی اتریوم و زیرساخت‌ رمزنگاری

اتریوم بیش از یک شبکه پیشرو در جامعه رمزنگاری است، فناوری توسعه‌یافته برای اتریوم در چندین بلاکچین پیاده‌سازی شده است و به پیشبرد صنعت کمک می‌کند.

۱. تورینگ کامل
“Turing-complete” بودن به این معنی است که EVM می‌تواند (از لحاظ نظری) هر نوع مشکل محاسباتی را حل کند. توسعه دهندگان همه الزامات اساسی برای ایجاد برنامه‌های پیچیده، مانند پروتکل‌های وام مانند بازی‌های Curve یا NFT را دارند.

۲. اجرای ایمن
EVM کاملا از منابع خارجی مانند یک شبکه یا سیستم فایل جدا شده است، به این معنی که کد یک توسعه دهنده توسط شخص دیگری قابل تغییر نیست. این نوع اجرای قطعی، EVM را به اندازه کافی ایمن می‌کند تا برنامه‌های مالی غیرمتمرکز مهم را در بالای آن ایجاد کند.

۳. غیر متمرکز
هزاران گره اتریوم در سراسر جهان وجود دارد، به این معنی که EVM کاملا غیرمتمرکز است و به هیچ نهاد متمرکزی متکی نیست. این به حذف یک منبع خرابی کمک می‌کند و EVM را به یکی از قوی‌ترین رایانه‌های ساخته شده تبدیل می‌کند.

۴. اکوسیستم جامد
برای سهولت استفاده از EVM، زبان تخصصی به نام Solidity ایجاد شد. از آن‌جایی که اتریوم اولین بلاکچینی بود که برای تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی طراحی شد، در جذب توسعه‌دهندگان و ایجاد اکوسیستمی که از EVM پشتیبانی می‌کرد، شروع به کار کرد.

۵. جلوه‌های شبکه
اثرات شبکه ساخته شده از اکوسیستم Solidity به EVM کمک کرده است تا جایگاه خود را به عنوان بهترین محیط اجرایی در فضای کریپتو حفظ کند. بلاکچین‌های جدید اغلب تضمین می‌کنند که یک EVM در زنجیره خود دارند تا برنامه‌های غیرمتمرکز به راحتی بتوانند کد خود را به زنجیره خود منتقل کنند.

ماشین‌مجازی‌اتریوم EVM

 

بلاکچین‌های محبوب سازگار با EVM

استقرار قراردادهای هوشمند موجود بر روی سایر بلاکچین‌ها فراتر از اتریوم آسان است؛ چون کد قبلا آزمایش شده، ممیزی شده است و اغلب متناسب با بازار محصول است. توجه به این نکته مهم است که یک EVM نباید روی بلاکچین اتریوم اجرا شود. اساسا، این بلاکچین‌ها همان کدی را که برای اتریوم نوشته شده بود، می‌گیرند و آن را روی بلاکچین خود مستقر می‌کنند.

زنجیره‌های سازگار با EVM عبارتند از: آواکس (AVAX) – کاردانو (ADA) – اتریوم (ETH) – اتریوم کلاسیک (ETC) – فانتوم (FTM) – هارمونی (ONE) –  هدرا هشگراف (HBAR) – نیر (Near) – پالیگان (MATIC) – TomoChain (TOMO)

 

چرا به بلاکچین‌های سازگار با EVM نیاز داریم؟

شبکه اتریوم اولین شبکه‌ای بود که قراردادهای هوشمند را به کار گرفت و همچنان به عنوان استاندارد در بین بلاکچین‌های رقیب در نظر گرفته می‌شود. اما به دلیل اندازه و تعداد بسیار زیاد کاربران، به نقطه ای رسید که مقیاس‌پذیری آن به یک مسئله تبدیل شده است. مشکلاتی مانند کندی تراکنش‌ها و هزینه‌های بالای گاز قرار است با راه اندازی اتریوم ۲.۰ حل شود.

سایر بلاکچین‌های بدون مجوز به سرعت به مشکلات فعلی اتریوم با ارائه هزینه‌های گاز کمتر و تراکنش‌های سریع‌تر واکنش نشان دادند. بیشتر این بلاکچین‌ها کاملا منبع باز هستند و عمدتا یک فورک کد اتریوم هستند که از مکانیزم اجماع کارآمدتری استفاده می‌کنند. اما به جای توسعه روشی جدید برای اجرای قراردادهای هوشمند، توسعه دهندگان به سادگی بخش‌های خاصی از شبکه اتریوم را کپی کردند.

این رویکرد سودمندتر از توسعه ساختار آن‌ها از ابتدا بود، هم از نظر زمان، انتقال دانش و شاید مهم‌تر از همه قابلیت همکاری. با ایجاد فضایی که از اجرای کد در محیطی مشابه ماشین‌های مجازی اتریوم پشتیبانی می‌کند، توسعه دهندگان نیازی به ساخت راه حل‌ها و پروتکل‌ها از ابتدا ندارند. برعکس، آن‌ها می‌توانند سریع‌تر قراردادها و DApp‌های هوشمند بسازند و سریع‌تر آن‌ها را در بلاکچین مستقر کنند.

این شبکه‌ها تراکنش‌های سریع‌تر، ظرفیت بالاتر و هزینه‌های گس کمتری را امکان پذیر می‌کنند. همچنین مصرف انرژی در هر تراکنش در مقایسه با اتریوم به میزان قابل توجهی کمتر است. سپس قابلیت همکاری بین بلاکچین‌ها با پل‌های زنجیره‌ای حاصل می‌شود. این‌ها کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها را بین هر یک از شبکه‌های EVM ارسال کنند.

ماشین‌مجازی‌اتریوم‌EVM

 

کیف پول ماشین مجازی اتریوم EVM چیست؟

کیف پول EVM به سادگی کیف پولی است که می‌تواند بلاکچین‌های سفارشی EVM را روی آن ذخیره کند. مزایای کیف پول EVM بسیار زیاد است. به عنوان مثال، با استفاده از کیف پول EVM، کاربران می‌توانند از همان آدرس رمزنگاری در چندین زنجیره استفاده کنند. مزایای بیشتر کیف پول EVM شامل کمک به توسعه دهندگان در استقرار قراردادهای هوشمند خود در زنجیره‌های مختلف است.

 

تفاوت بین اتریوم و ماشین مجازی اتریوم EVM

ماشین مجازی اتریوم یا EVM قطعه‌ای از نرم افزار است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند و وضعیت شبکه اتریوم را پس از اضافه شدن هر بلوک جدید به زنجیره محاسبه می‌کند. EVM در بالای لایه شبکه سخت افزاری و گره اتریوم قرار دارد.

 

کلام آخر ماشین مجازی EVM

اتریوم یک اکوسیستم غیرمتمرکز را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا با استفاده از Solidity و EVM محصولات عالی بسازند. اگرچه تعامل با EVM از طریق قراردادهای هوشمند ممکن است، بسیار گران‌تر از اجرای برنامه‌ها بر روی سرورهای سنتی باشد، موارد استفاده زیادی وجود دارد که در آن‌ها تمرکززدایی بر هزینه‌ها ترجیح داده می‌شود.

 

سوالات متداول

سازگاری با ماشین مجازی اتریوم EVM به چه معناست؟

سازگاری EVM به توانایی یک بلاکچین برای اجرای EVM و اجرای قراردادهای هوشمند اتریوم اشاره دارد. این بدان معناست که توسعه دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند مشابهی را در چندین بلاکچین EVM بنویسند و مستقر کنند، بدون این‌که نیازی به ایجاد تغییرات قابل توجه در کد خود داشته باشند.

چه بلاکچین‌هایی از ماشین مجازی اتریوم EVM استفاده می‌کنند؟

برترین بلاکچین‌های سازگار با EVM شامل زنجیره هوشمند Binance، Avalanche، Cardano Polygon، xDAI و Tron است. EVM یا ماشین مجازی اتریوم یک نرم افزار کلیدی است که قراردادهای هوشمند را بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌کند.

چرا سازگاری ماشین مجازی اتریوم EVM مهم است؟

این به توسعه دهندگان Dapp اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به انجام ممیزی قراردادهای هوشمند پرهزینه و زمان بر، همان کد را در اتریوم، بهمن یا Polygon به صورت یکپارچه اجرا کنند.

یک مثال برای ماشین مجازی اتریوم EVM

به عنوان مثال، اگر کل محدوده کار نصب ۱۰۰۰ دکل انتقال باشد و ۶۰۰ عدد از آن‌ها نصب شود، پیشرفت کار ۶۰ درصد تکمیل شده است. اگر کل هزینه بودجه این کار ۳ میلیون دلار باشد، EV 3 میلیون دلار x 0.6 = 1.8 میلیون دلار است.

چه کسی ماشین مجازی اتریوم EVM را ساخت؟

اتر رمزارز بومی پلتفرم است. در بین ارزهای رمزپایه، اتر در ارزش بازار پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد. اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط برنامه نویس Vitalik Buterin طراحی شد.

مزایای ماشین مجازی اتریوم EVM چیست؟

در مقایسه با اتریوم، زنجیره‌های سازگار با EVM اغلب دارای هزینه‌های ماینر کمتر و تراکنش‌های سریع‌تر هستند. علاوه بر این، زنجیره‌های سازگار با EVM یک اکوسیستم عظیم را تشکیل داده‌اند که مقیاس آن هم تبادل فنی و هم جذب کاربر را تسهیل می‌کند.

چه زمانی باید از ماشین مجازی اتریوم EVM استفاده شود؟

مدیریت ارزش کسب شده (EVM) یک تکنیک یا روشی است که برای کمک به مدیران پروژه برای ارزیابی هزینه‌های نیروی کار در پروژه و پیش بینی عملکرد پروژه استفاده می‌شود. این نقشه راه برنامه ریزی شده (هم مالی و هم مربوط به گردش کار) و پیشرفت تولید واقعی را مقایسه می‌کند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا