متوسط
آموزش اتریوم

۰ تا ۱۰۰ برنامه ریزی ارتقا شانگهای اتریوم

همه چیز در مورد آپگرید شانگهای اتریوم

یک جدول زمانبندی برای ارتقا شانگهای اتریوم در ماه مارس ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است که امکان برداشت استیکینگ را فراهم میکند، یک لیست از EIP ها نیز در آپگرید وجود دارد اما EIP 4844 کات نشده است. توسعه دهندگان Core اتریوم ترجیح داده اند که امکان برداشت استیکینگ ها از طریق ارتقا شانگهای را قبل از پیشنهاد بهبود اتریوم EIP 4884 انجام دهند و امکان برداشت استیکینگ ها از طریق آپگرید شانگهای در اولویت میباشد.

 

جزئیات آپگرید شانگهای اتریوم

آپگرید شانگهای نقطه عطف بعدی در نقشه راه اتریوم میباشد که امکان برداشت برای استیک کنندگان و ولیدیتور ها را فراهم میکند، EIP4884 نیز مهم است و انتظار میرفت که در آپگرید شانگهای قرار گیرد، معرفی Proto danksharding برای افزایش قابل توجه مقیاس پذیری لایه ۲ (The Surge) قبل از اجرای کامل ارتقا شاردینگ در اواخر سال آینده انجام میشود، با این حال طبق گفته Tim Beiko توسعه دهنده Core اتریوم در آخرین نشست توسعه دهندگان Core که در ۸ دسامبر برگزار شد، قرار بر این شد که ابتدا روی آپگرید شانگهای تمرکز شود تا در صورت آماده نشدن EIP4844 در زمان مشخص شده، به آپدیت شانگهای پرداخته شود.

آپگرید شانگهای اتریوم1

Beiko در توئیتر خاطر نشان کرد که همه موافق دیدن آپگرید شانگهای در ماه مارس بودند و به دنبال آن EIP4844. در حالی که توسعه دهندگان توافق کردند مجموعه ای از EIP ها را اضافه کنند تا ماشین مجازی اتریوم (EVM) را ارتقا دهند از جمله تغییرات پس از این ارتقا جداسازی کد و داده، ارائه قالب قرار داد جدید EVM و کد های عملیاتی جدید خواهد بود.

Beiko همچنین اضافه کرد از آنجایی که این ارتقاء ها به عنوان EVM Object Format شناخته میشوند و اگر توسعه دهندگان تا زمان اجرای آپگرید شانگهای این موارد را آماده نکرده باشند میتوان آنها را از آپگرید حذف کرد و به بعد موکول کرد.

علاوه بر این موارد مجموعه ای از EIP ها که قبلا بر روی آن توافق شده است در کنار شانگهای منتشر خواهد شد، این لیست شامل EIP-3651: Warm Coinbase, EIP-3855: PUSH0 instruction, EIP-3860: Limit and meter init code and EIP-4895: Beacon chain push withdrawals خواهد بود. این ها چیز هایی است که در آپگرید شانگهای انتظار میرود انجام شود و اگر هر کدام از این موارد آماده نشد به زمان دیگر موکول خواهد شد تا آپگرید شانگهای برداشت های استیکینگ را در زمان مقرر آزاد کند.

EIP-3651: Warm Coinbase دارای مزایای بسیاری برای کاهش هزینه شبکه خواهد داشت و ربطی به صرافی کوین بیس ندارد، کوین بیس در اینجا به نام نرم افزاری اشاره دارد که سازندگان برای دریافت توکن های جدید در شبکه استفاده میکنند، هر تراکنش جدید روی پلتفرم باید چندین بار با نرم‌افزار کوین بیس تعامل داشته باشد و تراکنش های اولیه گرانتر خواهد بود زیرا زمان میبرد که کوین بیس کاملا با تراکنش ها راه بیفتد.

آپگرید شانگهای اتریوم2

همانطور که به آن اشاره کردیم ماه مارس ۲۰۲۳ به عنوان زمان مقرر برای آپگرید شانگهای مد نظر قرار گرفته است، طبق گفته بنیاد اتریوم، شاردینگ یک ارتقاء چند مرحله ای است که افزایش مقیاس پذیری و ظرفیت از طریق پیاده‌سازی شاردچین ها را میدهد که باعث افزایش قابل توجه ظرفیت برای ذخیره‌سازی و دسترسی به داده ها در شبکه را میدهد و این بهبودی، قابلیت ذخیره‌سازی راه حل های لایه ۲ را قادر میسازد تا هزینه های تراکنش بسیار کمی را ارائه دهند.

پس از تکمیل همه این موارد ذکر شده در بالا، مسئله بعدی در نقشه راه ارتقا شاردینگ است که انتظار میرود در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ اجرایی شود.

 

جمع‌بندی

EIP4844 همان Proto danksharding است که به عنوان راهکاری برای افزایش حجم بلاک در اتریوم معرفی میشود، همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، نقطه عطف بعدی در نقشه راه اتریوم آپگرید شانگهای میباشد که اجازه برداشت به ولیدیتور ها و استیک کننده ها را میدهد و طبق گفته تیم مربوطه، حتی اگر سایر برنامه های مورد نظر در این آپگرید در زمان مقرر آماده نباشد، آپگرید شانگهای با برنامه های حاضر انجام خواهد شد و باقی به زمانی دیگر موکولا میشود، در بالا به بررسی آپگرید شانگهای و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

علی کریمی

مترجم زبان انگلیسی، محقق، مقاله نویس و فعال در حوزه ارز های دیجیتال از سال 2019

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

20 − 17 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا