آموزش آلت کوین‌ها

معرفی ارز اتریوم کلاسیک (ETC) و نگاهی به تاریخچه آن

Ethereum Classic یا ETC چیست

اتریوم کلاسیک (ETC) یک ارز دیجیتال منبع باز، غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است که قراردادهای هوشمند را اجرا می کند. Ethereum Classic در سال ۲۰۱۶ در نتیجه هک The DAO، یک قرارداد هوشمند که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند، شکل گرفت. بلاک چین اصلی به دو قسمت تقسیم شد و اکثر کاربران تصمیم گرفتند هک را معکوس کنند و وجوه دزدیده شده را برگردانند.

این انشعاب شکاف های فلسفی را در جامعه اتریوم آشکار کرد. بر اساس این اصل که کد قانون است “Code is law”، تعداد کمی از توسعه دهندگان و ماینرها معتقد بودند که سرمایه گذاران DAO باید از عواقب سرمایه گذاری در یک پروژه معیوب رنج ببرند. با این حال، اکثریت جامعه اتریوم تصمیم گرفتند که بلاک چین را به عقب برگردانند و عملاً کمک مالی به سرمایه گذاران The DAO کردند.

 

Ethereum Classic چگونه به وجود آمد

در ابتدا، بلاک چین اتریوم به عنوان یک شبکه واحد ایجاد شد که در آن تراکنش ها با استفاده از ارز دیجیتال اتر یا ETH تسهیل می شد. این شبکه جدید به سرعت محبوب شد، زیرا تیم های مختلف از این پلت فرم برای راه اندازی توکن های خود استفاده کردند.

یکی از موفق‌ترین ICOها DAO بود، یک صندوق سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز که در آن سرمایه‌گذاران به دارایی‌هایی برای سرمایه‌گذاری رأی می‌دادند. DAO به سرعت بیش از ۱۱ میلیون ETH از بیش از ۱۸,۰۰۰ سرمایه‌گذار جمع‌آوری کرد، قبل از اینکه هکرهای ناشناس یک اشکال در قرارداد هوشمند را کشف کنند که به آنها اجازه داد حدود یک سوم اتر انباشته شده DAO را خارج کنند.

با توجه به گستردگی هک، بسیاری از سرمایه‌گذاران پیشنهاد معکوس کردن بلاک چین اتریوم برای نجات سرمایه‌گذاران آسیب‌دیده را دادند، در حالی که دیگران استدلال کردند که انجام این کار، سابقه ای را برای کمک‌های مالی آینده ایجاد می‌کند. پس از یک نظرسنجی که سریعا ترتیب داده شد، ۹۷ درصد از جامعه به بازگرداندن وجوه از دست رفته از طریق هارد فورک رأی دادند.

در نتیجه، بلاک چین اتریوم به دو شبکه مجزا تقسیم شد. شبکه جدیدتر نام اتریوم را به ارث برده است و از ETH به عنوان ارز دیجیتال خود استفاده می کند. نسخه قدیمی‌تر که با نام Ethereum Classic شناخته می‌شود، از ETC استفاده می‌کند.

 

Ethereum Classic چگونه به وجود آمد

 

سازنده Ethereum Classic

وایت پیپر اتریوم توسط یک برنامه نویس کامپیوتر روسی-کانادایی به نام ویتالیک بوترین به وجود آمد. اتریوم کلاسیک در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۶، زمانی که گروهی از توسعه دهندگان با نحوه پیشرفت بلاک چین اتریوم مخالفت کردند، به وجود آمد.

در ابتدا فقط اتریوم وجود داشت. گروهی به نام DAO از اتریوم برای ایجاد چیزی که اساساً یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر بود، استفاده کرد. افراد روزمره می توانستند با ETH سرمایه گذاری کنند، به طور جمعی درباره محل تخصیص دارایی های گروه تصمیم بگیرند و (امید داشتند) در سود سهیم شوند. Dao از این راه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از طریق فروش توکن ها به دست آورد.

اما یک آسیب پذیری در کد اصلی وجود داشت که خیلی زود مورد سوء استفاده قرار گرفت. میلیون ها دلار ETH از صندوق خارج شد و سرمایه گذاران وحشت کردند. توسعه دهندگان ۲۸ روز فرصت داشتند تا راه حلی را پیش از اینکه هکرها بتوانند از توکن ها پول نقد کنند، بیابند، که بخشی قابل توجهی از ارزش بازار اتریوم در آن زمان را نشان می داد.

محبوب ترین راه حل ایجاد یک هارد فورک برای معکوس کردن هک و پس دادن پول مردم بود. در حالی که این امر مورد حمایت بوترین و سایر بازیگران بزرگ قرار گرفت، اما باعث اعتراض افرادی شد که به اصل بلاک چین معتقد بودند که شما حق ندارید دفتر کل را دستکاری نکنید، نظر آنها این بود که بلاک چین باید حتی با دزدی دست نخورده ادامه دهد.

افرادی که معتقد به ثابت ماندن کدها بودند، در پلتفرم موجود باقی ماندند و نام را به Ethereum Classic تغییر دادند ولی اکثر ماینرها، توسعه دهندگان و کاربران دارایی های خود را به شبکه ای که از این فورک به نام اتریوم به وجود آمد انتقال دادند و افرادی که در پلتفرم قبلی باقی ماندند آن را اتریوم کلاسیک نام گذاری کردند.

 

سازنده Ethereum Classic

 

هک اتریوم کلاسیک چگونه اتفاق افتاد

در سال ۲۰۱۶، استارت آپ آلمانی Slock.it پروژه DAO خود را بر روی اتریوم راه اندازی کرد که با نام “The DAO” شناخته می شود. در حالی که این پروژه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جمعی جمع آوری کرد، هکرها از خلاء موجود در قرارداد هوشمند آن سوء استفاده کردند و ۵۰ میلیون دلار در این فرآیند به سرقت بردند. به منظور بازیابی وجوه، اکثر کاربران اتریوم، از جمله بنیانگذاران ویتالیک بوترین و گاوین وود از یک تغییر اساسی در پروتکل پایه بلاک چین یا یک هارد فورک پشتیبانی کردند. این منجر به تشکیل زنجیره جدید اتریوم (ETH) شد.

همچنین در ژانویه ۲۰۱۹، گروهی از هکرها کنترل اکثریت بلاک چین اتریوم کلاسیک را با حمله معروف به حمله ۵۱ درصدی به دست گرفتند و وجوهی را به سرقت بردند، همینطور شبکه Ethereum Classic دوباره قربانی حملات ۵۱ درصدی در جولای و آگوست ۲۰۲۰ شد.

 

هک اتریوم کلاسیک چگونه اتفاق افتاد

 

تاریخچه مختصر اتریوم کلاسیک

  • جولای ۲۰۱۵: شبکه اصلی اتریوم فعال شد.
  • می ۲۰۱۶: یک آسیب پذیری در کد یک صندوق سرمایه گذاری به نام DAO در اتریوم کشف شد.
  • ژوئن ۲۰۱۶: ۵۰ میلیون دلار از صندوق سرمایه گذاری به سرقت رفت. اختلاف بین بهترین روش‌ها منجر به ایجاد هارد فورک اتریوم شد و اتریوم کلاسیک به وجود آمد.
  • مارس ۲۰۱۷: انجمن اتریوم کلاسیک با اتخاذ سیاست های پولی ثابت مانند بیت کوین موافقت کرد و عرضه ETC را به ۲۱۰ میلیون محدود کرد.
  • ژانویه ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰: اتریوم کلاسیک با حملات متعدد ۵۱ درصدی مواجه شد.
  • دسامبر ۲۰۲۰: توسعه دهندگان از “MESS” برای مبارزه با حملات استفاده کردند.
  • سال ۲۰۲۲: جدیدترین ارتقاء هارد فورک اتریوم کلاسیک به نام Mystique

 

فعالیت Ethereum Classic چگونه است

تقریباً به همان روشی که اتریوم انجام می شود. بلاک چین بر استخراج “اثبات کار” متکی است، به این معنی که مردم از سراسر جهان سخت افزار و نرم افزار را برای اعتبارسنجی تراکنش های شبکه و حفظ امنیت آن اجرا می کنند. در مقابل، ماینرها می توانند ETC کسب کنند.

البته کاربران می توانند ETC را برای یکدیگر ارسال کنند، همانطور که کاربران شبکه بیت کوین یا اتریوم به ترتیب BTC یا ETH ارسال می کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از ETC برای تعامل با برنامه‌های کاربردی موجود در شبکه Ethereum Classic، مانند صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.

اما اکوسیستم اتریوم کلاسیک به اندازه اتریوم یا سایر شبکه های قرارداد هوشمند مانند سولانا فعال نیست. به عنوان مثال، طبق گفته DeFi Llama، از فوریه ۲۰۲۲، این شبکه در برنامه های مالی غیرمتمرکز فعالیت ناچیزی داشت.

نرخ نسبتا پایین استفاده از اتریوم کلاسیک مشکلاتی را ایجاد کرده است. برای امنیت، بلاک چین ها به داشتن یک گروه توزیع شده از کاربران که شبکه را اجرا می کنند، متکی هستند. وقتی افراد کافی وجود نداشته باشد که به طور فعال این کار را انجام دهند، بلاک چین را آسیب پذیر می کند. در طول سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، شبکه Ethereum Classic توسط چندین «حمله ۵۱ درصدی» مورد حمله قرار گرفت که در آن یک هکر توانست کنترل اکثریت قدرت محاسباتی شبکه را به دست آورد. با انجام این کار، آنها می توانند دفتر کل را تغییر دهند تا ETC بیشتری به خود اختصاص دهند.

با این حال، طرفداران ETC به کار در شبکه و به روز رسانی کد ادامه می دهند. در دسامبر ۲۰۲۰، توسعه دهندگان اصلی شبکه را ارتقا دادند تا ۵۱ درصد حملات را از نظر اقتصادی غیرقابل دوام جلوه دهند. جدیدترین ارتقاء هارد فورک Mystique در سال ۲۰۲۲ است.

 

فعالیت Ethereum Classic چگونه است

 

ویژگی های اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک متمایز است زیرا بلاک چین اصلی اتریوم را حفظ می کند. بلاک چین کلاسیک اتریوم از پروتکل اثبات کار برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند که به منابع محاسباتی گسترده ای برای استخراج ETC نیاز دارد. در حالی که هم اتریوم کلاسیک و هم اتریوم در حال حاضر از روش اثبات کار استفاده می کنند، اتریوم همچنین از مکانیسم اجماع متفاوتی به نام اثبات سهامنیز استفاده میکند.

 

نگرانی ها در مورد Ethereum Classic

اگرچه اتریوم و اتریوم کلاسیک قراردادهای هوشمندی را ارائه می‌کنند و بازار یکسانی را دنبال می‌کنند، اتریوم به عنوان یک شبکه ایمن تر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین، اتریوم پس از بیت کوین به عنوان با ارزش ترین شبکه ارزهای دیجیتال در جهان در رده دوم است.

یکی از نگرانی‌های اصلی Ethereum Classic محدودیت‌های بالقوه در مقیاس‌پذیری است. به طور معمول، این شبکه می تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه را انجام دهد، اما این تعداد بسیار کمتر از شبکه های پرداخت مانند Visa است که بیش از هزار تراکنش در ثانیه را انجام می دهد. اگرچه اتریوم کلاسیک ارتقاهای نرم افزاری زیادی را پشت سر گذاشته است، اما مقیاس پذیری سیستم های پرداخت آن همچنان یکی از بزرگترین چالش های آینده آن خواهد بود.

همچنین، احتمالاً امنیت همچنان یک مشکل در قراردادهای هوشمند باقی خواهد ماند، به خصوص که اتریوم کلاسیک قبلاً هک و سرقت میلیون‌ها دلار را تجربه کرده است.

 

نحوه خرید ارز ETC

می‌توانید اتریوم کلاسیک را از طریق بسیاری از صرافی‌های رایج ارزهای دیجیتال و برخی کارگزاری‌ها خریداری کنید. همچنین می‌توانید از یک کیف پول رمزنگاری برای خرید این ارز دیجیتال از طریق یک صرافی غیرمتمرکز مانند Exodus استفاده کنید.

 

نحوه خرید ETC

 

کیف پول اتریوم کلاسیک

خرید اتریوم کلاسیک مستلزم داشتن کیف پول ارز دیجیتال سازگار با اتریوم کلاسیک است. کیف پول های پشتیبانی شده برای Ethereum Classic شامل کیف پول های سخت افزاری فیزیکی از جمله Trezor و Ledger و کیف پول های نرم افزاری مانند Exodus و Coinbase می باشد.

 

هر تراکنش اتریوم کلاسیک چقدر زمان میبرد

زمان پردازش یک تراکنش اتریوم کلاسیک می تواند بر اساس میزان شلوغی شبکه Ethereum Classic متفاوت باشد. به دلیل هک ها، اکثر صرافی ها به زمان طولانی برای پردازش تراکنش های ETC نیاز دارند. به عنوان مثال، کراکن به ۴۰,۰۰۰ تایید نیاز دارد که برای پردازش به ۶.۵ روز نیاز دارد، در حالی که Coinbase به ۲۰,۰۰۰ تایید نیاز دارد که در آگوست ۲۰۲۰ به معنای نزدیک به دو هفته برای تکمیل هر تراکنش بود.

 

کارمزد تراکنش های اتریوم کلاسیک

مانند زمان تراکنش، کارمزد پردازش شبکه و تراکنش می تواند بر اساس ازدحام شبکه Ethereum Classic متفاوت باشد. هزینه ها نیز بر اساس پلتفرم یا صرافی مورد استفاده برای خرید اتریوم کلاسیک متفاوت است.

 

شباهت Ethereum Classic و Ethereum

اتریوم کلاسیک بسیار شبیه اتریوم است زیرا منشاء مشترکی دارد. این یک بلاک چین است که اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی دیگر در بالای آن ساخته شوند. این برنامه های غیرمتمرکز یا dapp ها از کدهایی استفاده می کنند که به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می شوند تا افراد بتوانند بدون واسطه، پول یا هر چیز با ارزش دیگری را مبادله کنند.

 

شباهت Ethereum Classic و Ethereum

 

تفاوت Ethereum Classic و Ethereum

از آنجایی که توسعه Ethereum Classic به طور مستقل ادامه یافته است، از برخی جهات از اتریوم متمایز است. مهم‌تر از همه، برخلاف اتریوم، هیچ برنامه‌ای برای تغییر مکانیسم اجماع اثبات کار فعلی خود به اثبات سهام ندارد.

همچنین، اتریوم کلاسیک برخلاف اتریوم که محدودیتی در عرضه ندارد، مجموعا ۲۱۰.۷ میلیون کوین دارد و تمام آن تا این تاریخ ماین شده است.

با این اوصاف، عامل اصلی تمایز اتریوم کلاسیک، ناسازگاری آن با به‌روزرسانی‌های بلاک چین ETH است. حال می‌توان پرسید: اگر ETC نمی‌تواند به‌روزرسانی شود، چه نیازی به ETC وجود دارد؟ همانطور که قبلا ذکر شد، پایه و اساس Ethereum Classic بیش از هر چیز دیگری ایدئولوژیک است. بزرگترین ارتباط یا اهمیت آن، به اصطلاح، در حفظ کد اصلی و بدون تحریف اتریوم است. از این نظر، ETC به عنوان یک رکورد تاریخی بدون تغییر از شبکه اتریوم عمل می کند.

 

آینده اتریوم کلاسیک

آینده اتریوم کلاسیک کمتر از اتریوم روشن به نظر می رسد. سرمایه‌گذاران طی سال‌ها به دلیل هک شدن سیستم، اعتماد خود را به ETC از دست داده‌اند، و تا زمانی که ETC نتواند کد و نرم‌افزار خود را برای جلوگیری از هک‌های آینده دوباره توسعه دهد، Ethereum Classic ممکن است چالش‌هایی در پیش داشته باشد. با این حال، باید دید قراردادهای هوشمند چگونه در پروژه Ethereum Classic توسعه می‌یابند و آیا می‌توان آن‌ها را برای استفاده گسترده مورد استفاده قرار داد.

در نبرد فورک یا بدون فورک، اتریوم در صدر قرار گرفته است. همچنین از شهرت بهتر، سرمایه گذاری بیشتر و ارزش ارز بالاتری برخوردار است، اما Ethereum Classic هنوز جامعه ای از کاربران و توسعه دهندگان سرسخت و همچنین ارزش بازار چند میلیارد دلاری دارد که به اندازه کافی خوب است که در رتبه ۵۰ ارز دیجیتال برتر قرار گرفته است. بهرحال اتریوم کلاسیک هنوز هم ضعیف است، اما این هرگز نکته بدی در بازار کریپتو نبوده است.

آرمان محمدی

محقق و دوست دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا