بلاکچین ایاس چیست؟ – تفاوت آن با سایر بلاکچین ها

معرفی بلاکچین EOS

بلاکچین ایاس یک اکوسیستم بلاکچین نسل بعدی است که به دلیل ICO رکوردشکن و ویژگی های منحصر به فرد خود همچنان پوشش رسانه ای سنگینی دریافت می کند. نکته مهم این است که این اکوسیستم با هدف ساده‌سازی برنامه نویسی، ادغام قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (Dapps) وارد بازار شد.

یکی از شگفت‌انگیزترین جنبه‌ های این پلتفرم این است که عملاً کارمزد تراکنش‌ ها را از طریق ساختار منحصر به‌ فرد حذف میکند. باید گفت که این پلتفرم بسیار مقیاس پذیر است. گزارش‌ ها تأیید می‌کنند که ایاس قادر است تا از نظر تراکنش، در ثانیه از کارت‌ های اعتباری اصلی مانند Visa بهتر عمل کند. به این ترتیب، EOS پایه و اساس عالی را برای توسعه دهندگان Dapp فراهم می کند.

Dapp ها پروتکل هایی هستند که برای عملکرد در شبکه های غیرمتمرکز مانند tor یا بلاکچین طراحی شده اند. این برنامه ها با اجداد متمرکز خود تفاوت زیادی دارند زیرا برای کار کردن به پشتیبانی متمرکز نیاز ندارند. Dapp ها برای اطمینان از قابلیت همکاری در این بخش بر مجموعه ای از استانداردها متکی هستند. به این ترتیب، Dapps رویکرد فراگیرتری به بازار ارائه می دهد.

 

تاریخچه بلاکچین ایاس

تاریخچه EOS در سال ۲۰۱۷ با انتشار وایت پیپر این شرکت آغاز شد. در این مقاله، توسعه دهندگان هدف خود را برای معرفی یک پلتفرم توسعه Dapp که قادر به پردازش ایمن هزاران تراکنش در ثانیه است، توضیح می دهند. نکته مهم این است که EOS به دنبال تبدیل شدن به سیستم عامل برتر برای برنامه های غیرمتمرکز است. در نتیجه، EOS شامل برخی ویژگی‌ های ارزشمند مانند احراز هویت یکپارچه کاربر، فضای ذخیره‌ سازی ابری و میزبانی سرور است.

EOS یک نرم‌افزار منبع باز مبتنی بر بلاکچین است که در ۱ ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شد. به طور منحصر به فرد، EOS در طول رکوردشکنی ICO خود رویکرد متفاوتی را به بازار انتخاب کرد. ICO، که یک سال تمام طول کشید، به طور رسمی در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد.

در طول سال پس از راه‌اندازی، یک میلیارد توکن به عنوان توکن ERC-20 توسط Block.one توزیع شد. در آن زمان، بلاکچین EOS.IO وجود نداشت، بنابراین توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که این توکن را روی بلاکچین اتریوم برای جمع‌آوری سرمایه منتشر کنند. این استراتژی با تضمین EOS بیش از ۴ میلیارد دلار در طول این رویداد به طور عمده نتیجه داد. قابل ذکر است که این سرمایه ها مستقیماً برای تکمیل بلاکچین و اکوسیستم EOS صرف شد.

 

تاریخچه EOS

 

اصول اولیه توکن EOS و EOS.IO

اکوسیستم EOS از دو عنصر کلیدی تشکیل شده است.

 • پلتفرم EOS.IO 
 • توکن های EOS

پلتفرم EOS.IO شبیه سیستم عامل یک کامپیوتر است که، شبکه بلاکچین EOS را مدیریت و کنترل میکند. این نرم افزار از معماری بلاکچین برای مقیاس بندی عمودی و افقی DApps استفاده می کند.

توکن EOS، ارز دیجیتال شبکه EOS است. یک توسعه‌دهنده برای استفاده از منابع شبکه و ساخت و اجرای DApp به جای خرج کردن آنها، فقط باید توکن های EOS را نگه دارد. دارندگان توکن که هیچ برنامه‌ای را اجرا نمی‌کنند، میتوانند پهنای باند خود را به سایر شرکت‌ کنندگانی که به آن نیاز دارند اختصاص دهند یا اجاره دهند.

 

ویژگی های ایاس

مشابه اتریوم، EOS.IO به عنوان نوعی سیستم عامل برای برنامه های غیرمتمرکز عمل می کند. این پلتفرم شامل مجموعه‌ای از محبوب‌ترین خدمات و عملکردهای مورد نیاز امروز توسعه‌دهندگان Dapp است. این استراتژی کل فرآیند برنامه نویسی Dapp را به طور قابل توجهی ساده می کند.

EOS بسیاری از تحسین برانگیزترین ویژگی های برخی از محبوب ترین بلاکچین های موجود را ترکیب میکند. توسعه دهندگان ادعا می کنند که این پروتکل دارای امنیت بیت کوین، همراه با سهولت برنامه نویسی موجود در اتریوم است. علاوه بر همه این ادعاهای چشمگیر، این پلتفرم دارای مقیاس پذیری است که از قابلیت های ریپل فراتر میرود.

همه این ویژگی‌ ها با هم، EOS را به یکی از پلتفرم‌ های Dapp نهایی در دسترس امروز تبدیل می‌کند. حامیان این پروتکل انقلابی حتی EOS را “قاتل اتریوم” نامیده اند. در حالی که EOS بسیاری از عملکرد های اصلی اتریوم را ارتقا می‌دهد، هنوز راه زیادی تا رسیدن EOS برای انتقال اتریوم به عنوان برترین پلتفرم Dapp وجود دارد.

 

آینده بلاکچین EOS

ترکیبی از ویژگی های منحصر به فرد EOS و تیم توسعه دهندگان بسیار با تجربه آن، این پروژه را به یکی از مورد احترام ترین پروژه ها در فضای رمزنگاری تبدیل کرده است. توسعه دهندگان پشت این مفهوم تقریباً به همه چیزهایی که برای آسان کردن تجربه برنامه نویسی Dapp نیاز بود فکر کردند. به این ترتیب، می توانید انتظار داشته باشید که اکوسیستم EOS در سال های آینده گسترش یابد.

آیا EOS هرگز از اتریوم پیشی می‌گیرد و به ارائه‌دهنده شماره یک Dapp در بازار تبدیل می‌شود؟ پاسخ به این سوال سخت است. در حال حاضر، به نظر می رسد EOS بر روی هدف خود برای ارائه Dapps به توده ها به شیوه ای ایمن متمرکز شده است.

 

آینده EOS

 

بلاکچین Block.one و EOS

EOS.IO یکی از شرکت های تابعه شرکت خصوصی بلاکچین Block.one است. این شرکت در حال حاضر در جزایر کیمن ثبت شده است. جالب اینجاست که مدیر ارشد فناوری Block.one کسی نیست جز ستاره ارزهای دیجیتال Daniel Larimer.

او یکی از تاثیرگذارترین افراد در فضای کریپتو است. او در راه‌اندازی Bitshares و پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین، Steemit، تاثیر داشت. هر دو پلتفرم امروزه بسیار محبوب هستند. Larimer همچنین به توسعه مکانیسم اجماع اثبات سهام که بعداً توسط EOS.IO پذیرفته شد، کمک کرد. شکی نیست که شبکه و تجربه او کمک کرد تا EOS به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال برتر جهان در کانون توجه قرار گیرد.

 

ایاس چگونه کار می کند؟

اکوسیستم EOS دارای یک سیستم احراز هویت کامل است. توسعه دهندگان می توانند حساب های کاربری را برنامه ریزی کنند و به هر حساب یک سطح مجوز از پیش تعیین شده را مستقیماً از پنل EOS بدهند. این یک جزء حیاتی برای اکثر Dapps های امروزی است.

همچنین این پلتفرم به مشاغل اجازه می دهد تا دسترسی به پایگاه داده را با هر کسی در شبکه به اشتراک بگذارند. برعکس، شرکت‌ها همچنین می‌توانند داده‌ها را از شبکه EOS بگیرند و انتخاب کنند که داده‌ها را به صورت محلی ذخیره کنند. در این استراتژی، داده‌ها تا زمانی که شرکت بخواهد خارج از بلاکچین باقی می‌ماند.

 

فضای ذخیره ابری EOS

ابزار مهم دیگری که در بسته توسعه EOS گنجانده شده است، ذخیره‌سازی ابری است. EOS.IO به توسعه دهندگان Dapp هم میزبانی سرور و هم فضای ذخیره‌سازی ابری را به عنوان بخشی از رویکرد فراگیر خود در بازار ارائه می دهد. این اجزای حیاتی اکوسیستم EOS.IO آن را به یکی از سریع‌ترین پروتکل‌های Dapp در حال رشد تبدیل کرده است.

این چیدمان به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها را به راحتی بسازند و به کار گیرند. توسعه دهندگان مستقیماً به همه چیزهایی که نیاز دارند دسترسی پیدا می کنند. ویژگی‌هایی مانند میزبانی، فضای ذخیره‌سازی ابری و پهنای باند دانلود، توسعه را سریع‌تر می‌کند.

به نوبه خود، این رویکرد توسعه دهندگان را آزاد می کند تا به جای نگرانی های سخت افزاری، روی عملکردهای Dapps خود تمرکز کنند.

علاوه بر این، EOS تجزیه و تحلیل های پیشرفته را برای کمک به توسعه دهندگان برای نظارت بر عملکرد Dapps خود ادغام می کند. بررسی کامل این داده ها بینش ارزشمندی را برای توسعه دهندگان در مورد چگونگی بهبود برنامه های خود ارائه می دهد. نکته مهم این است که تمام این ویژگی‌ها به سادگی با قرار دادن توکن‌ های EOS در یک کیف پول تایید شده پرداخت می‌شوند.

 

هزینه ساخت dApp در بلاکچین ایاس چگونه تعیین می شود؟

هزینه توسعه dApp در EOS همیشه به سه عامل اصلی بستگی دارد:

 • انواع منابع
 • استفاده از منابع
 • تخصیص منابع

نوع منابع در مورد dApps، حساب ها سه نوع منبع مصرف می کنند:

 • RAM – حالت ذخیره سازی
 • Network – پهنای باند و ذخیره‌سازی گزارش
 • CPU – محاسبات و عقب ماندگی محاسباتی

استفاده از منابع:

 • رم: ذخیره سازی حالت بلاکچین به اطلاعاتی اشاره دارد که از منطق برنامه قابل دسترسی است. این شامل داده هایی مانند دفاتر سفارش و مانده حساب است.
 • پهنای باند شبکه: هر بار که کاربر تراکنشی را ارسال می کند، پهنای باند شبکه به طور موقت مصرف می شود. به عنوان میانگین مصرف بر حسب بایت در سه روز قبل محاسبه می شود.
 • پهنای باند CPU: هر بار که کاربر اقدام یا تراکنشی را ارسال می کند، پهنای باند CPU به طور موقت مصرف می شود. این به عنوان میانگین مصرف بر حسب میکروثانیه طی سه روز قبل محاسبه می شود.

تخصیص منابع:

Network, CPU و Staking: پهنای باند شبکه و پهنای باند CPU بر اساس تعداد توکن‌هایی که در یک قرارداد سه روزه نگهداری می‌شوند، تخصیص می‌یابند. پهنای باند مصرفی شبکه و CPU به طور خودکار با گذشت زمان آزاد می شود و می توانید دوباره از همان نشانه های سهام استفاده کنید.

رم: RAM باید با قیمت بازار خریداری شود که از الگوریتم Bancor پیروی می کند. الگوریتم Bancor بر اساس پروتکل Bancor برای توکن‌های روی بلاکچین‌های قرارداد هوشمند برای مکانیزم نقدینگی مستقل و تعیین خودکار قیمت‌ها ایجاد شد. پهنای باند شبکه و CPU به صورت خودکار آزاد می شود. اما RAM تنها زمانی آزاد می شود که داده ها از وضعیت حساب حذف شوند، پس از آن می توانید RAM را به قیمت بازار مجدداً بفروشید.

 

موارد استفاده ایاس dApp

 

موارد استفاده ایاس dApp

جامعه بلاکچین EOS را به طور مثبت پذیرفته است. در حال حاضر برنامه های متعددی بر روی این پلتفرم ساخته شده است. ما در اینجا چند مورد از این برنامه ها را مورد بحث قرار خواهیم داد تا دیدگاهی در مورد دامنه استفاده ارائه دهیم.

دفتر کل انرژی اوبونتو (Ubuntu Energy Ledger): دفتر کل انرژی اوبونتو یک بازار انرژی پاک است که بر روی بلاکچین EOS توسعه یافته است. هدف این برنامه ارائه انرژی های تجدیدپذیر مقرون به صرفه به آفریقا و تامین انرژی ۴ میلیارد خانوار تا سال ۲۰۳۰ است. جامعه برای کمک به تامین مالی مشاغل کوچک، خانه های مردم و راه اندازی آفریقا در مسیر انرژی سبز به وام های خرد و سرمایه گذاران وابسته است.

All_ebt Food Stamps: یک کارت مجازی EBT را صادر می کند که بر روی پلت فرم بلاکچین EOS ساخته شده است، با هدف کمک به جوامع کم درآمد برای حل مشکلات مربوط به شمول مالی و دسترسی به غذای سالم. تقریباً ۴۵ درصد از جمعیت پورتوریکو، از جمله خانواده‌ها، مادران و کودکان خردسال، افراد مسن و ناتوان، از کوپن‌های غذا استفاده می‌کنند. اما به دلیل اینکه کوپن های غذا به صورت آنلاین کار نمی کنند، آنها از اقتصاد دیجیتال جدا شده و کنار گذاشته شده اند.

DACTROIT: یک جامعه خودمختار غیرمتمرکز (DAC) است که جوامع را با ابزارهایی قادر می‌سازد تا ارزهای مکمل و دسترسی به اینترنت پرسرعت را داشته باشند و کار کنند. این یک ابتکار آزمایشی برای تجسم و ترویج راه‌های جایگزین برای اشتراک‌گذاری فضاها، منابع و روابط مردم است.

 

مکانیسم اجماع بلاکچین EOS

توسعه دهندگان پلتفرم EOS تصمیم گرفتند از مکانیسم اجماع در بلاکچین بیت کوین دوری کنند. این پروتکل به مکانیسم اجماع اثبات کار (POW) معروف است و برای تکمیل معادلات پیچیده ریاضی به یک کامپیوتر نیاز دارد تا با یکدیگر رقابت کنند. این استفاده از توان محاسباتی مورد استفاده در حل این معادله مستقیماً با مصرف انرژی بیشتر برابر است. در مورد بلاکچین بیت کوین، این شبکه نسبت به کشور دانمارک برق بیشتری مصرف می کند.

خوشبختانه، بیش از ۸۰ درصد از انرژی استخراج بیت کوین از منابع تجدید پذیر تامین می شود. با درک محدودیت های یک سیستم PoW، توسعه دهندگان EOS تصمیم گرفتند گزینه دیگری را انتخاب کنند. در یک سیستم PoS، ماینرها اصلا با هم رقابت نمی کنند. در عوض، کسانی که به دنبال اعتبارسنجی تراکنش‌ها هستند، توکن‌های EOS را به دست می‌آورند و آن‌ها را در کیف پول خود استیک میکنند.

قابل ذکر است، هرچه EOS بیشتری استیک کرده باشید، شانس شما برای تایید بلوک بعدی تراکنش ها و دریافت پاداش بیشتر است. به این ترتیب، EOS قادر به جلوگیری از مهاجمان است. هرکسی که بخواهد به شبکه حمله کند، ابتدا باید مقادیر زیادی EOS بخرد و سکه ها را به اشتراک بگذارد. در نهایت، آنها با به خطر انداختن شبکه به منافع خود هم لطمه میزنند.

ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت کوین برای تأیید وضعیت بلاکچین از طریق اجماع به نود های خود وابسته هستند. روشی که بیت کوین این وظیفه را انجام می دهد از طریق استفاده از نود هایی است که به طور مداوم هر تراکنش روی بلاکچین را در فواصل زمانی تایید می کنند. در حالی که این استراتژی بسیار امن است، برخی نگرانی های جدی در مقیاس پذیری را مطرح می کند.

 

یک رویکرد جدید در بلاکچین ایاس

EOS به روشی جالب از این نگرانی ها جلوگیری می کند. این پلتفرم به جای تمرکز بر روی کل وضعیت بلاکچین، بر هر تراکنش متمرکز است. نود های EOS.IO مجموعه رویدادها را تأیید می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که وضعیت شبکه خالص باقی می‌ماند. هنگامی که نود ها راه‌اندازی مجدد می شوند، آنها به طور کامل وضعیت بلاک چین را مجدداً تأیید می کنند.

این استراتژی در مقایسه با یک سیستم PoW برای تایید وضعیت کل بلاکچین زمان بیشتری می برد. از آنجایی که بیشتر  نود ها به سادگی مجموعه رویدادها را تأیید می‌کنند، شبکه قادر است هزاران تراکنش را در ثانیه انجام دهد. در مقایسه، BTC می تواند تنها ۷ تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

 

زمان تولید بلاک در بلاکچین EOS

همه چیز در مورد پروتکل Eos عملکرد را به حداکثر می رساند. به عنوان مثال، بلوک های معاملات هر ۰.۵ ثانیه تولید می شوند. در بیت کوین، تایید بلاک ۱۰ دقیقه طول می کشد. این تاخیر در زمان بلاک محل بحث در شبکه بوده و در طول سال ها منجر به هارد فورک های مختلف شده است.

بلاکچین EOS می تواند این بلوک ها را به چرخه ها تقسیم کند. این تغییر ساختار به شما امکان می دهد تا تراکنش ها را در میانه تراکنش ها ارسال و پاسخ دهید. در اصل، EOS می‌تواند تراکنش‌ها را در مدت زمانی که برای ارسال پیام تأیید نیاز دارد، تسویه کند.

 

حاکمیت جامعه ایاس

یکی دیگر از جنبه های مهم EOS مدل حاکمیت آن است. در سیستم EOS.IO، تولیدکنندگان بلوک کنترل زیادی روی جهت شبکه دارند. این تولیدکنندگان بلوک در مورد مسائل مربوطه رای می دهند. این مسائل می تواند شامل این باشد که کدام تراکنش ها تایید شده اند یا اینکه آیا یک برنامه به درستی اجرا می شود یا خیر.

حق رای به نگرانی های عمده شبکه مانند تغییر در کد منبع برنامه های کاربردی نیز گسترش می یابد. به این ترتیب، تولیدکنندگان بلوک زمان ارتقا، کاهش و رفع اشکالات سیستم را کنترل می کنند. همه اینها به روشی دموکراتیک با استفاده از سیستم EOS.IO انجام می شود.

امروزه اکوسیستم EOS.IO بیش از ۱۰۰ Dapp را در بر می گیرد. فعال ترین در این زمان PRA CandyBox با بیش از ۶۰۰۰ کاربر فعال در روز است. قابل ذکر است، این Dapp شش برابر بیشتر از Dapp برتر اتریوم – صرافی غیرمتمرکز IDEX – کاربران روزانه دارد.

 

توکن ایاس (EOS Token)

نکته مهم این است که توکن‌های EOS با رقبا تفاوت دارند زیرا عملاً عملکردی را انجام نمی‌دهند. در عوض، توسعه‌دهندگانی که برنامه‌های کاربردی را روی پلتفرم توسعه می‌دهند، از آنها برای تولید توکن‌های مورد نیاز برای برنامه‌های خاص خود استفاده می‌کنند.

با توجه به ICO چند میلیارد دلاری آن، تعجبی ندارد که بدانیم اکثر صرافی‌های اصلی توکن‌های EOS را در اوایل فهرست کرده‌اند. در آوریل ۲۰۱۸، این پلتفرم به طور رسمی شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد. این راه‌اندازی قیمت EOS را به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۲۱.۴۶ دلار رساند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توکن “ارز EOS – ارز بلاکچین محبوب EOS” وارد همین لینک شوید.

 

توکن ایاس (EOS Token)

 

نگرانی هایی که در مورد EOS وجود دارد

مانند تمام پروژه های بزرگ، نگرانی هایی در مورد اکوسیستم EOS وجود دارد. در وهله اول، جامعه همچنان به تمرکز زیاد در سیستم تأیید شده سهام واگذار شده اشاره می کند. این سیستم ۲۰ اعتبارسنجی بلوک اصلی را در شبکه ایجاد می کند.

همچنین EOS در اوایل سال با برخی مشکلات با SEC مواجه شد. شرکت مادر Block.one جریمه سنگین ۲۴ میلیون دلاری توسط SEC برای انجام فروش اوراق بهادار ثبت نشده دریافت کرد. جای تعجب نیست که EOS جریمه را پرداخت کرد و طبق معمول به کار خود ادامه داد.

 

کلام آخر

به نظر می رسد پتانسیل هایی برای EOS به عنوان یک شبکه مبتنی بر بلاکچین وجود دارد، اما هنوز در مرحله نوپایی است. برخی نسبت به ادعاهای جسورانه سرعت تراکنش ۱۰۰۰۰۰ در ثانیه شک دارند و این الزام که کاربران باید برای تکمیل تراکنش توکن های EOS را نگه دارند ممکن است جذابیت EOS را کاهش دهد.

به هر حال EOS dApps به سرعت به عنوان جایگزین امن‌تر، سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای برنامه‌های بلاکچین سنتی ظاهر شده‌اند. بر اساس روندهای فعلی، EOS به عنوان یک قهرمان واقعی فناوری بلاکچین ظاهر شده است و می تواند مزایای بسیار زیادی را برای طیف گسترده ای از نیازهای تجاری در زمان های آینده فراهم کند.

 

سؤالات متداول

EOS به چه معناست؟

EOS مخفف عبارت Electro-Optical System است. EOS یک سیستم عامل غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین است.

هدف EOS

سیستم EOS برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز، که معمولاً dApps نامیده می شوند، در مقیاس تجاری طراحی شده است. EOS عملکرد اصلی را برای کسب و کارها فراهم می کند تا برنامه های بلاکچین را به روشی شبیه ساخت برنامه های وب بسازند.

آیا EOS می تواند به ۱۰۰۰ دلار برسد؟

در اوایل سال ۲۰۲۱، EOS با قیمت ۲.۶۳ دلار نزولی بود، اما قیمت آن تا ماه مه به ۱۲ دلار افزایش یافت. مانند همه ارزهای دیجیتال، EOS نیز بی ثبات است. با این حال، تعداد کمی از کارشناسان قیمت EOS را به زودی ۱۰۰۰ دلار می بینند.
امتیاز دهید

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا