تأثیر زیست‌محیطی مدل‌های هوش مصنوعی

در حالی که تاثیر بیت کوین بر محیط زیست در دو سال گذشته به طور طولانی مورد بحث قرار گرفته است، آخرین روند نرم‌افزار هوش مصنوعی (AI) اکنون به دلیل ردپای کربن آن مورد انتقاد قرار گرفته است. طبق چندین سرفصل و مقالات آکادمیک امسال، هوش مصنوعی برق قابل توجهی مصرف می‌کند و از مقادیر زیادی آب برای خنک کردن مراکز داده استفاده می‌کند.

 

گزارش‌ها اصرار دارند که هوش مصنوعی و Chatgpt یک تن برق و آب مصرف می‌کنند

در زمان‌های اخیر، محیط‌بانان اهداف خود را به سمت فناوری‌های مختلف هدف قرار داده‌اند و در طول ۲۴ ماه گذشته، تمرکز زیادی بر روی استخراج بیت کوین معطوف شده است. اکنون، انگیزه سیری‌ناپذیر برای کاهش ردپای کربن، با هدف روند هوش مصنوعی (AI) است که جهان را طوفانی کرده است. شکی نیست که هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ بسیار محبوب بوده است، زیرا برنامه Chatgpt Openai و سایرین نرم افزارهای نوآورانه جدیدی را منتشر کردند. با این حال، چندین مقاله و مقالات علمی ادعا می‌کنند که هوش مصنوعی مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند و ردپای کربن قابل توجهی دارد.

 

طبق گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده است، هوش مصنوعی انرژی بیشتری نسبت به سایر اشکال محاسباتی مصرف می‌کند. این مقاله از تاکتیکی استفاده می‌کند که توسط اعضای رسانه استفاده می‌شود تا به نظر برسد ماشین‌ها انرژی را از انسان می‌گیرند.

 

جاش سائول و دینا باس، نویسندگان بلومبرگ، اصرار دارند:

آموزش یک مدل هوش مصنوعی می‌تواند برق بیشتری از مصرف ۱۰۰ خانه آمریکایی در یک سال مصرف کند.

 

این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که در حالی که محققان کل میزان انرژی را برای ایجاد یک مدل هوش مصنوعی تخمین زده‌اند، هیچ برآورد کلی برای مقدار کل انرژی مورد استفاده فناوری وجود ندارد.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا