السالوادور سالگرد بیت کوین را جشن می‌گیرد

اولین سالگرد بیت کوین السالوادور در حالی برگزار می‌شود که بیت کوین بیش از ۶۰ درصد از ارزش خود را در یک سال از دست داده است، اما این واقعاً به این معنی نیست که آزمایش بیت کوین این کشور شکست خورده است. ۷ سپتامبر ۲۰۲۲ دقیقاً یک سال از زمانی است که السالوادور اولین کشور در جهان بود که با اجرای قانون بیت کوین، بیت کوین (BTC) را به عنوان ارز قانونی پذیرفت. نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، با حمایت از بیت کوین به عنوان ارز قانونی در سال گذشته، وعده داد که پذیرش بیت کوین به نفع ۷۰ درصد از جمعیت محلی است که از سال ۲۰۲۱ به خدمات بانکی دسترسی نداشتند.

 

سالی پر فراز و نشیب برای السالوادور

دولت سالوادور بیت کوین را به عنوان ابزاری برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد مشاغل جدید و کاهش اتکا به دلار آمریکا در اقتصاد این کشور معرفی کرد. شاید بتوان مزایای واقعی فعلی پذیرش بیت کوین در السالوادور را زیر سؤال برد، زیرا بیت کوین تقریباً ۶۰ درصد از ارزش خود را از زمانی که این کشور این ارز دیجیتال را به عنوان پول قانونی پذیرفته است، از دست داده است.

 

دقیقاً در چنین روزی یک سال پیش، بر اساس داده های CoinGecko، بیت کوین در حدود ۴۶,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. در ۶ سپتامبر ۲۰۲۱، دولت سالوادور اولین خرید بیت کوین خود را انجام داد و ۲۰۰ بیت کوین را به قیمت ۱۰.۳۶ میلیون دلار یا با قیمت متوسط ۵۱,۸۰۰ دلار خریداری کرد. این تفاوت زیادی با قیمت‌های فعلی بیت کوین ایجاد دارد، زیرا بیت کوین در روز چهار‌شنبه به زیر ۱۹,۰۰۰ دلار سقوط کرد. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین با قیمت ۱۸,۷۶۱ دلار معامله می‌شود که بیش از ۶۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

 

طبق داده‌های ردیاب پورتفولیوی Nayib Bukele، السالوادور اکنون در تمام ۱۰ خرید بیت‌ کوین که دولت از زمان پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان ارز قانونی انجام داده است،در ضرر است. دولت السالوادور تاکنون در مجموع ۲,۳۸۱ بیت کوین خریداری کرده است که به قیمت فعلی، ۶۲ میلیون دلار کمتر از قیمتی است که السالوادور برای دارایی‌های فعلی بیت کوین خود پرداخت کرده است.

 

درباره رئیس جمهور السالوادور، نایب بوکله، بیشتر بدانید.

 

Alejandro Zelaya، وزیر دارایی السالوادور، قبلا تاکید کرده بود که علیرغم کاهش قیمت‌ها، این کشور هیچ ضرری در خرید بیت کوین خود تجربه نکرده است، زیرا آنها سکه‌ها را نفروخته اند. دولت السالوادور نیز بارها پروژه اوراق قرضه بیت کوین خود را به دلیل شرایط نامطلوب بازار و مسائل ژئوپلیتیکی به تعویق انداخته است.

 

در بحبوحه سقوط شدید قیمت کریپتو و ادامه بازار نزولی، برخی از ناظران صنعت شروع به استفاده از بیت کوین در السالوادور به عنوان تجربه شکست‌خورده بیت کوین کردند. برخی دیگر اظهار داشتند که ممکن است اینطور نباشد زیرا این کشور ظاهراً تأثیر مثبتی بر اقتصاد و بازار مالی السالوادور از جمله هزینه معاملات داشته است.

 

Bram Cohen، خالق بیت‌تورنت و بنیانگذار شبکه چیا، روز سه‌شنبه در توییتر به این نکته اشاره کرد که:

میزان مزایا اغلب با میزان پولی که به دست می‌آورد ارتباط زیادی ندارد. او پیشنهاد کرد که برخی از بانک‌ها مجبور به کاهش نرخ به دلیل ظهور تراکنش‌های ارزان‌تر بیت کوین در السالوادور شدند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا